Šta je novo?

Samsung Galaxy S24

Nije to bitno. Ako sam doplatio 200e da pređem sa S23u na S24u želim da mi i po tom pitanju kamera bude bolja. A ne da bude blagi užas. Ako me razumeš.
Moje je da kažem šta ne valja. Gledam i ne verujem da je toliko velika razlika u korist S23U

Pa sve ostalo je generalno bolje na s24U kao da je toliko bitno 30x zoom slika.
 
Nije to bitno. Ako sam doplatio 200e da pređem sa S23u na S24u želim da mi i po tom pitanju kamera bude bolja. A ne da bude blagi užas. Ako me razumeš.
Moje je da kažem šta ne valja. Gledam i ne verujem da je toliko velika razlika u korist S23U
Nego sta, imas potpuno pravo i istog sam misljenja. Ne sme da bude greska kad se kupije vrh flegsip, dao sam toliko para = ide sve najbolje. Dok to proizvodjacima ne nabijemo na nos, nece prestati da nas vuku. Sami su krivi sto su podigli toliko cene, izvoli sad lepo sastavi sve vrh. Nema prastanja. O treba im to nabijati na nos i prigovarati, i cinkariti na recenzijama, jer vodite se time. Oni zive od nas
 
Kupujete vi nešto osin telefona? 😐
To je all in one džepni kompjuter, ne foto aparat.
Svaki proizvod ima mane pa izvagaš šta ti je bitno.
Pa kupe ljudi nov auto od 100 hiljada eura pa ide u servis zbog softvera svakih mesec dana (bukvalno tako, prijateljica i Land Rover Velar ..)
 
Nije mi jasno kako se očekuje da s24u ima bolji zoom na x30 kad je njegova optika x5 u odnosu na x10 koliko je na s23u? Mnogo ste se zaigrali i očekivanja za Ai i magično poboljšanje slika kao kad CSI od mozaik fotke dobije super čistu sliku, nisu realna. Zna se šta je fizika a šta marketing.
 
Da filozorifam još malo 🙂

Znam da ćete reći ovo je tema o telefonu, šta sada mešaš to. Ali godinama svaki telefon pola ljudi samo kamera kamera kamera. Bitno mi je zbog dece zbog odmora zbog psa..

Onda ako je to najbitnije kupiš uređaj za to i zaboraviš da telefoni imaju kamere. I nema potrebe da se menja 10 godina a i za 10 godina će biti bolje od bilo kog telefona.

I ta priča neću da nosim ranac.. to je bilo pre 20 godina. Evo ga Fuji x-s20 i iPhone, i nije max nego manji Iphone 14 pro.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240516_105745_YouTube.jpg
    Screenshot_20240516_105745_YouTube.jpg
    234.6 KB · Pregleda: 130
Nije mi jasno kako se očekuje da s24u ima bolji zoom na x30 kad je njegova optika x5 u odnosu na x10 koliko je na s23u? Mnogo ste se zaigrali i očekivanja za Ai i magično poboljšanje slika kao kad CSI od mozaik fotke dobije super čistu sliku, nisu realna. Zna se šta je fizika a šta marketing.
Objasni ti meni ovako laiku za fotografiju odakle on crpi 30x zoom?
Od optike 10x ili od glavnog senzora?
 
Da filozorifam još malo 🙂

Znam da ćete reći ovo je tema o telefonu, šta sada mešaš to. Ali godinama svaki telefon pola ljudi samo kamera kamera kamera. Bitno mi je zbog dece zbog odmora zbog psa..

Onda ako je to najbitnije kupiš uređaj za to i zaboraviš da telefoni imaju kamere. I nema potrebe da se menja 10 godina a i za 10 godina će biti bolje od bilo kog telefona.

I ta priča neću da nosim ranac.. to je bilo pre 20 godina. Evo ga Fuji x-s20 i iPhone, i nije max nego manji Iphone 14 pro.
Pa upravo je suština u nošenju jednog uređaja umesto dva. Dao si 1500 evra za nešto što se reklamira da može da slika površinu meseca ( ne mislim samo na Samsung nego na sve proizvođače) i da pravi fenomenalne snimke. Treba mi point & shoot sprava koju ne moram da nameštam i podešavam posebno, svakako već nosim ranac zbog deteta koje moram da pazim da ne upadne u jezero dok ja nameštam fotoaparat, ekspoziciju, iso....da bih ga slikao pored tog jezera. I mislim da ljudi hoće samo to, ako može... Ako ne, onda bismo svi trebali da kupimo telefone od po 200-300 evra i pored toga foto aparat. I ne pričam samo o odmorima, već i 1001 situaciji tokom dana ili nedelje gde ne mogu uvek da vucaram aparat sa sobom.
 
Poslednja izmena:
Da filozorifam još malo 🙂

Znam da ćete reći ovo je tema o telefonu, šta sada mešaš to. Ali godinama svaki telefon pola ljudi samo kamera kamera kamera. Bitno mi je zbog dece zbog odmora zbog psa..

Onda ako je to najbitnije kupiš uređaj za to i zaboraviš da telefoni imaju kamere. I nema potrebe da se menja 10 godina a i za 10 godina će biti bolje od bilo kog telefona.

I ta priča neću da nosim ranac.. to je bilo pre 20 godina. Evo ga Fuji x-s20 i iPhone, i nije max nego manji Iphone 14 pro.
Moderni telefoni su bukvalno kamere i deljenje slika na društvenim mrežama. To je sve potrebno da bude i jednom uređaju. Tako je, kako je.

Da, mnogima nisu potrebni skupi telefoni kao taj iPhone, nego kupe aparat, prebace slike, obrade ih, izrade itd. Ali 99% ljudi hoće da fotka i da u roku od minut podeli sliku na IG/Face/gde već.

Mislim, bezveze je i da se napiše zašto sve telefon a ne kamera i šta sve može telefon a ne može kamera.

I hvala Bogu da ljudi gledaju svaku zamerku nečemu što košta 1500 eur a ne da daju savet "kupi kameru".

Vas kojima smeta svaka kritika, hvala Bogu, sve manje. Ova skupa sokocala prodaju kamere odavno, a ne telefonske funkcije, nije to nista novo.
 
Nije mi jasno kako se očekuje da s24u ima bolji zoom na x30 kad je njegova optika x5 u odnosu na x10 koliko je na s23u? Mnogo ste se zaigrali i očekivanja za Ai i magično poboljšanje slika kao kad CSI od mozaik fotke dobije super čistu sliku, nisu realna. Zna se šta je fizika a šta marketing.
Taj 10x zoom se krije iza mnogo manjeg i lošijeg senzora, u tome je fora. Ima brdo modela koji i sa 3.5x zoom-om mogu bolje i od 10x S23 i 5x S24.
 
Nemam ja ništa protiv da telefon ima kamere i treba da ima što bolje i svakako je super imati uvek u džepu nešto čime može da se zabeleži momenat. Svi to koristimo

Ali ako neko stalno ponavlja da mu je kamera jedino bitna, onda treba da traži dalje, jednostavno fizika je takva da taj senzorčić i parče plastike ispred u svim uslovima osim idealih će da napravi neki digitalni akvarel a ne fotografiju.
 
Objasni ti meni ovako laiku za fotografiju odakle on crpi 30x zoom?
Od optike 10x ili od glavnog senzora?
Ukoliko je isključeno automatsko menjanje kamera onda se koristi tele senzor, on je najbolji na koliko mu je deklarisana žižna daljina, znači x5 tj x10 kod s23u. Kod s24u kad se slika x10 ili iznad toga, Ai kombinuje krop sa tog x5 senzora(64mpx) i ubacivanje pixela koji nedostaju kako bi se dobila krajnja fotografija. Znači, tel slika u x5 u 64mpx pa se iz te fotke radi crop na 12mpx i uzima se taj središnji deo kadra, tu uskače Ai algoritam koji sve to lepo pegla.
Kod s23u je slično samo je žižna daljina duplo bolja pa startna fotka ima više detalja iako ima samo 10mpx.
U teoriji, s24u bolji za sve od x5 do x10, s23u bolji od x10 do x100. Ovo sve važi za dobre svetlosne uslove, za loše bi trebalo da je s24u bolji jer ima veći otvor blende na x5 kameri.
 
Kapiram ja da je poenta da pokazes da je tebi bolja s23 ultra ovde , ali veruj mi na mom s24+ qhd ekranu mnogo mi je lepsa i prirodnija fotka sa s24 ultre , i to ne malo nego mnogo, ozbiljan sam ,dok je gledam ovako na telefonu. Tako da s24 ultra po meni ima ovde ne malo nego dosta bolju fotku. Verujem da nisam jedini koji ovo misli.
 
Nisi jedini ali ja sam laik koji se ne obazire mnogo na fotografije plus slika sa foruma nije uvek najbolja za donošenje zaključka tako da nije mišljenje ne mora da bude ispravno ali i po njemu je S24U bolji.
 
Pa i na monitoru je druga slika bolja. :)

Btw, pojavio se novi update, vi što pratite "sitna crevca", ima li kakvih noviteta/fixeva? :)
 
Ukoliko je isključeno automatsko menjanje kamera onda se koristi tele senzor, on je najbolji na koliko mu je deklarisana žižna daljina, znači x5 tj x10 kod s23u. Kod s24u kad se slika x10 ili iznad toga, Ai kombinuje krop sa tog x5 senzora(64mpx) i ubacivanje pixela koji nedostaju kako bi se dobila krajnja fotografija. Znači, tel slika u x5 u 64mpx pa se iz te fotke radi crop na 12mpx i uzima se taj središnji deo kadra, tu uskače Ai algoritam koji sve to lepo pegla.
Kod s23u je slično samo je žižna daljina duplo bolja pa startna fotka ima više detalja iako ima samo 10mpx.
U teoriji, s24u bolji za sve od x5 do x10, s23u bolji od x10 do x100. Ovo sve važi za dobre svetlosne uslove, za loše bi trebalo da je s24u bolji jer ima veći otvor blende na x5 kameri.
Ništa ti nisi lepo razumeo.
Ukoliko je isključeno automatsko menjanje kamera onda se koristi tele senzor, on je najbolji na koliko mu je deklarisana žižna daljina, znači x5 tj x10 kod s23u. Kod s24u kad se slika x10 ili iznad toga, Ai kombinuje krop sa tog x5 senzora(64mpx) i ubacivanje pixela koji nedostaju kako bi se dobila krajnja fotografija. Znači, tel slika u x5 u 64mpx pa se iz te fotke radi crop na 12mpx i uzima se taj središnji deo kadra, tu uskače Ai algoritam koji sve to lepo pegla.
Kod s23u je slično samo je žižna daljina duplo bolja pa startna fotka ima više detalja iako ima samo 10mpx.
U teoriji, s24u bolji za sve od x5 do x10, s23u bolji od x10 do x100. Ovo sve važi za dobre svetlosne uslove, za loše bi trebalo da je s24u bolji jer ima veći otvor blende na x5 kameri.
Ako je isključena opcija,on na 30x zoom hvata senzor od glavne kamere. Pročitaj malo
Kapiram ja da je poenta da pokazes da je tebi bolja s23 ultra ovde , ali veruj mi na mom s24+ qhd ekranu mnogo mi je lepsa i prirodnija fotka sa s24 ultre , i to ne malo nego mnogo, ozbiljan sam ,dok je gledam ovako na telefonu. Tako da s24 ultra po meni ima ovde ne malo nego dosta bolju fotku. Verujem da nisam jedini koji ovo misli.
Evo ti sa flickr-a

S23U



S24U



Ps. Pogledaj i ostale primere na nalogu. Imaš tačnu oznaku sa kojeg je telefona slikano
 
Poslednja izmena:
S24U daje oštriju fotografiju ali sa ispranijim bojama, srediće to, slično je bilo i sa S23U na launchu. Nažalost, realnost je takva da out of box teško da možemo da očekujemo danas finalan proizvod u prvih pola godine, čak i kod flagship modela.
 
S24U daje oštriju fotografiju ali sa ispranim bojama, srediće to, slično je bilo i sa S23U na launchu. Nažalost realnost je takva da out of box teško da možemo da očekujemo danas finalan proizvod u prvih pola godine, čak i kod flagship modela.
Upravo ovo ja pričam. Ovo je slika puna grain-a,veštačka. Slika na S23U mnogo lepše i prirodnije izgleda. Čeka se u junu taj famozni apdejt kamera,i mnogo bolji krop sa glavnog senzora.
 
Pa i na monitoru je druga slika bolja. :)

Btw, pojavio se novi update, vi što pratite "sitna crevca", ima li kakvih noviteta/fixeva? :)
Ово је била само Сигурносна закрпа сад,тако да нема никаквих новитета, мада мени се чини да је батерија боља, јер ми је након претпоследњег ажурирања била лошија него иначе. Додуше могуће да је нешто побрљало а мене мрзи да рестартујем телефон после ажурирања и да бришем кеш...
 
Ništa ti nisi lepo razumeo.

Ako je isključena opcija,on na 30x zoom hvata senzor od glavne kamere. Pročitaj malo
Ne lupetaj, to radi ako je UKLJUČEN auto lens switching i ako su svetlosni uslovi slabiji. Ako je ISKLJUČEN auto lens switching, onda se koristi telephoto kamera za sve iznad x5 kod s24u i x10 za s23u. Ako ne razumeš, lepo uzmi i stavi prst preko tele kamere pa probaj.
 
Nemam ja ništa protiv da telefon ima kamere i treba da ima što bolje i svakako je super imati uvek u džepu nešto čime može da se zabeleži momenat. Svi to koristimo

Ali ako neko stalno ponavlja da mu je kamera jedino bitna, onda treba da traži dalje, jednostavno fizika je takva da taj senzorčić i parče plastike ispred u svim uslovima osim idealih će da napravi neki digitalni akvarel a ne fotografiju.
Nije u tome poenta. Nego je poenta da za jeftinije pare drugi telefoni siju sa kamerama, sto znaci da je moguce da na teelfonu imas dobru kameru koja moze da slika x30 zoom. To hoce da kaze
 
Ne lupetaj, to radi ako je UKLJUČEN auto lens switching i ako su svetlosni uslovi slabiji. Ako je ISKLJUČEN auto lens switching, onda se koristi telephoto kamera za sve iznad x5 kod s24u i x10 za s23u. Ako ne razumeš, lepo uzmi i stavi prst preko tele kamere pa probaj.
Probao rođeni.
S21U,S23U i S24u.
Koristi se to za X10
Sve preko X10 ide crop glavnog senzora.
 
Ne mogu dalje stvarno, evo mi ga tel u ruci, moj s23u i ženin s21u, na oba se koristi isključivo periskop kamera za x10, x20, x30... samo je bitno da se isključi auto lens switching...Screenshot_20240516_144853_Camera Assistant.jpg
 
Vrh Dno