Šta je novo?

Ryzen 5 2600x pregrevanje

Aleksandar82

Cenjen
Učlanjen(a)
24.07.2011
Poruke
209
Poena
170
Pozdrav drugari,

imam problem sa pregrevanjem CPUa
Temperatura dodje i do 105 stepeni, pokrenem igru, i posle dva tri minuta se samo ugasi monitor, i zamrzne racunar.
Probao sam razne testove i uvek su temperature previsoke i samo dok pokrenem igricu desi se ovo. Probao Call of Duty warzon, NFS isto.
 

Prilozi

  • R5_2600X.png
    R5_2600X.png
    19.7 KB · Pregleda: 108
Koji kuler, da li dobro montiran, da li je cpu overklokovan?
 
Verovatno nije lepo nalegao kuler, tj. nije lepo namontiran.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Nije nalegao kuler, nije uključen ventilator kulera, pasta u raspad/nepostojećem stanju...
 
Pasta sigurno nije, ne bi toliko nabijalo.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
U pitanju je stock kuler, ništa nije overklokovano.

Cooling Fans
CPU2058 RPM
Chassis #1984 RPM


Kako da proverim to za kuler.
 

Prilozi

  • IMG_20200331_220655.jpg
    IMG_20200331_220655.jpg
    637.7 KB · Pregleda: 90
Poslednja izmena:
Da li je pri montaži uopšte stavljena termalna pasta između kulera i procesora?

Da li je dovoljno čvrsto pritegnut? Da li ima mrdanja kulera kad se prstima pokuša okretanje tela kulera levo/desno?
 
Poslednja izmena:
Jeste, naravno. Vidim da se odgovori vrte oko toga pasta kuler. Probacu sutra, da nadjem pastu i da sve preslozim ispočetka.
Sa čim da skinem pastu.

I kako se zovu oni kuler koji idu u kućište što su dolazili u paketu 3 komada bili su jeftiniji?



Tapatalk - Huawei Mate 20 lite
 
Nemoj da proveravas pastu bez veze, i da fizicki nije prisutna ne bi toliko nabijao temp.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
22.12.2019., 13:31

Da se i ja prijavim, da sam napokon sklopio mašinu.

Mislim da je sve kako treba, pošto sam prvi put sam sve sklapao.

Prema ovoj poruci, obzirom da je ta pasta po svoj prilici fabrička uz stock cooler i stara tri meseca tek, za početak je i ne skidati već samo repozicionirati i dobro pričvrstiti hladnjak, te osmotriti rezultat. Verovatno nije dobro montiran hladnjak. Temperatura mora drastično pasti čak i sa tom istom nediranom pastom. Posle staviti drugu pastu ako baš ima potrebe.

Da li i drugi monitoring programi potvrđuju te temperature, daju identična očitavanja za CPU?
 
Poslednja izmena:
Učitaj "default" vrednosti u biosu.

Da li su šarafi pritegnuti do kraja tj graničnika/zadebljanja? Da li su svi podjenako zategnuti (stezati po dijagonali)? Da li je neki krak koji nosi šaraf polomljen?

Nikako ne silovati!
 
Poslednja izmena:
Nešto nisam silio kad sam zatezao kod pravljenja.

Ujutru rastavljam komp pa cu da proverim. Moguće da sam loše postavio. [emoji849]

Tapatalk - Huawei Mate 20 lite
 
situacija je sledeca

bilo je sve popušteno, zategao sam sve.
E sad pala je temperatura za jedno 20 stepeni u idlu i sad je oko 30 do 40
al opet ode do 100 i restartuje računar.
 
Poslednja izmena:
Zameni i pastu pa probaj

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Da li si učitao "Default" vrednosti u biosu?

Da ga nisi slučajno overklokovao progamima od ploče ili procesora(ryzen-master...) i slično? Deinstaliraj takve aplikacije.

Da li problem javlja od sastavljanja kompa, ili se kasnije pojavio?

Da li ventilator ubrzava i kakav je profil u biosu podešen za cpu kuler?

Kakve su voltaže i klokovi?

Probaj drugi program npr HWinfo.
 
Poslednja izmena:
Učitaj sam i defult u biosu. Kada je profil za ram xmp na nultom. Tu temperaturu bude manja.

E sad dešava se to možda od početka, kao da se ventilator čuje malo više al nisam proverio sa igrama ili nešto.

Nema ništa od tih programa.

Tapatalk - Huawei Mate 20 lite
 
Pa jel ide i sad do 100 pa restart?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
da,

resetovao sam bios ostavio sam xmp na 2400 isto se dize temperatura.
 
Sledeće ti je update BIOS-a. Proveri voltažu procesora, AUTO ume da pravi probleme.
 
^^
Update BIOS -a svakako da se izbegnu eventualni problemi zasnovani na time. Voditi računa da je BIOS update blago rizičan postupak, no ako je ploča u garanciji onda je taj rizik kompenzovan.

Po onom nekom screenshot -u taj Gigabyte B450 AORUS M (rev. 1.0) u posedu je trenutno na verziji F41 (2019/07/22). Poslednja dostupna verzija je F50 (2019/11/27).
https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-M-rev-10/support#support-dl-bios

attachment.php


Uraditi BIOS update, pa nakon završetka, dodatno clear CMOS.

--------
potom ...

Da li je dovoljno sveža verzija AIDA64 kojom je merena ta temperatura? Da li i drugi programi prijavljuju iste temperature? Recimo HWiNFO64, CoreTemp, AMD Ryzen Master? Dobro bi bilo (ne)poklapanje temperatura proveriti u više programa.

Uz to, najbolje bi bilo skinuti i pokrenuti NAJNOVIJI HWiNFO64 zarad istorijskih vrednosti monitoringa. Ostaviti računar malo da odstoji u skroz idle režimu te nakon toga pokrenuti CPU stres test. Tih testova ima više ali odabrati jedan i držati se tog istog od sad pa nadalje da bi podaci o temperaturama bili uporedivi.

Tim postupkom bi trebalo da se i MIN i MAX vrednosti svim praćenih parametara u HWiNFO64 popune reprezentativnim podacima. Nakon toga napraviti screenshot iz HWiNFO64 Sensor Status prozora i okačiti ovde. Ovako, bez toga, protok informacija teče vrlo sporo.
 
bio je na biosu 50, pa sam vratio sve na 41 clear cmos, probao taki isto, vratio na 50, bios defult.
Ryzen master, hwinfo64 temperatura startuje od 40, tako piše i u bios.
u Ryzen master sam stvio creator profil, uradi njegov stres test i prodje sve ok, do 80c.

medjutim probam NFS, krene i posle nekog vremena dva minuta. zamrzne, ugasi se slika, sve pogasi i tu ga restartujem.

Kao da je struja malo jaka.
Gde da to vidim na koliko je podešena.
 

Prilozi

  • Annotation 2020-04-02 214707.png
    Annotation 2020-04-02 214707.png
    75.8 KB · Pregleda: 49
Poslednja izmena:
Informacije nakon dotezanja i zamene paste su nejasne, citati:

situacija je sledeca

bilo je sve popušteno, zategao sam sve.
E sad pala je temperatura za jedno 20 stepeni u idlu i sad je oko 30 do 40
al opet ode do 100 i restartuje računar.

zamenjena i pasta. situacija ista. :(

u Ryzen master sam stvio creator profil, uradi njegov stres test i prodje sve ok, do 80c.
medjutim probam NFS, krene i posle nekog vremena dva minuta. zamrzne, ugasi se slika, sve pogasi i tu ga restartujem.

Oba posta su nakon zamene paste i dotezanja kulera, u jednom postu ide do 80C, u drugom do 100C pri CPU stres testu. Šta je ispravna informacija?

U prvom postu sa istim uslovima racunar se restartuje sam od sebe u igri, u drugom postu racunar se samo zamrzne u igri ali ne i restartuje bez rucnog restrtovanja. Šta je ispravna informacija? Teško je ukazati na nešto ili proceniti kad opisi nisu konzistentni.

Sem situacije sa temperaturom, ukoliko se restartuje sam od sebe tokom igre, može biti i da je napajanje neispravo. Ukoliko se zamrzava može biti da je problem i do grafičke ili do drajvera, može biti problem i do RAM memorije. Probleme treba sagledavati jedan po jedan, krenulo se bilo od temperature, to je i naziv teme. Sa poslednjom porukom, nejasno je kako stoji i sa tim situacija.


Upravo iz tog razloga, kao i da se ne bi bili diktirani naponi, temperature, Package Power, ... sam predložio ovo:

Uz to, najbolje bi bilo skinuti i pokrenuti NAJNOVIJI HWiNFO64 zarad istorijskih vrednosti monitoringa. Ostaviti računar malo da odstoji u skroz idle režimu te nakon toga pokrenuti CPU stres test. Tih testova ima više ali odabrati jedan i držati se tog istog od sad pa nadalje da bi podaci o temperaturama bili uporedivi.

Tim postupkom bi trebalo da se i MIN i MAX vrednosti svim praćenih parametara u HWiNFO64 popune reprezentativnim podacima. Nakon toga napraviti screenshot iz HWiNFO64 Sensor Status prozora i okačiti ovde. Ovako, bez toga, protok informacija teče vrlo sporo.
 
Poslednja izmena:
Po ovome:
https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/amd_ryzen_5_2600_and_ryzen_7_2700_review/14

80°C je normalno sa box-om, tj Wraith Spire-om, sa Wraith MAX/Prism-om bi bilo bolje. Tako neki kuler sa 120mm ventom i toplotnim cevima, bi trebalo probati (LC-Power Cosmo Cool LC-CC-120-RGB minimum), ako je hlađenje problem.

Šta stoji kod Fan speed control. probaj Full Speed, ili podesi "manual" da posle 50-60°C ide na Full.

Postuj sliku sa vrednostima klokova, napona (core VID) i temperatura pri stresu, sa preporučenim programima.

uradi njegov stres test i prodje sve ok, do 80c.

medjutim probam NFS, krene i posle nekog vremena dva minuta. zamrzne, ugasi se slika, sve pogasi i tu ga restartujem.

Po ovome verovatno nije temperatura, kako sad vidim sa AIDA64 si stresovao i memoriju i grafu, tako mogu biti i one.

Obavezno probati: Memtest86, i neki stres za grafu(MSI Kombustor, Furmark)
 
Poslednja izmena:
@zzzz

prvi tvoj citiran post je je bio dok se kuler samo zategao. delovalo mi je da je temperatura pala za 20 stepinu i idlu ali nije došla je isto do jedno 30.
Kada računar testiram sa onim programom aida, isforsira računar i temp bude i do 105c, posle tri 4 minuta, i računar se restartuje.

Zamenuo sam pastu, sve dotegao, i situacije je ista.

Šta se dešava sa igrama, CS GO, radi, vruće ali radi.
CoD Warzon i NFS Playbac, krene igra, traje dva tri minuta, računar zamrzne, i momentalno se ugasi ekran, ponavljami se u slušalicama isti zvuk, i ja ga restartujem.


Sada sam ponovo restartovao BIOS, xmp je na 2400, pokrećem stres test samo CPU, i temperatura je došla do 73 posle 5 minuta, nije prelazila.
ponovio sam test samo sa uključenim stres FPU, temperature se popela na 90 za minut, za dva minuta 96 97 stoji do nekih 3 minuta, tada sam ugasio.
Stavio sam posebno GPU, temperatura GPU je oko 75c, procesor u idlu 42.

ovo je sve test na ramu 2400 i defult bios.
kao da je struja samo na prvom koru pala a na ostalima stoji.
 

Prilozi

  • Annotation 2020-04-02 222227.png
    Annotation 2020-04-02 222227.png
    156.7 KB · Pregleda: 48
  • Annotation 2020-04-02 222523.png
    Annotation 2020-04-02 222523.png
    114.8 KB · Pregleda: 45
Voltaza te možda zeza..1.40-1.45 je malo previše,a mozda je to klasika za ryzen xD

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Prvo kliknuti na dugme skroz dole levo u HWiNFO64 Sensor Status prozoru, da se podele kolone i da stane sve u jedan prozor, tj. posle i jedan screenshot i sa sto više vrednosti. Ovako fali podataka i teško je za gledanje.

Nije iščitano moje uputstvo lepo. Ovo što je okačeno ne obuhvata ono što je trebalo da bude vidljivo, nema MAX vrednosti, HWiNFO mora da bude aktivan u pozadini dok stres test radi. Traže se vidljive i long idle MIN vrednosti i CPU stres MAX vrednosti u istom SS.

Uz to, najbolje bi bilo skinuti i pokrenuti NAJNOVIJI HWiNFO64 zarad istorijskih vrednosti monitoringa. Ostaviti računar malo da odstoji u skroz idle režimu te nakon toga pokrenuti CPU stres test. Tih testova ima više ali odabrati jedan i držati se tog istog od sad pa nadalje da bi podaci o temperaturama bili uporedivi.

Tim postupkom bi trebalo da se i MIN i MAX vrednosti svim praćenih parametara u HWiNFO64 popune reprezentativnim podacima. Nakon toga napraviti screenshot iz HWiNFO64 Sensor Status prozora i okačiti ovde. Ovako, bez toga, protok informacija teče vrlo sporo.
 
posle ovoga, pokrenuo sam ponovo NFS
igrao sam bez problem, nema zapucavanje.
defult bios ram na 2400
 
Sad sam video nove postove.

evo screen shot
IDLE je bio 10 min.
posle ide samo CPU stres test 4 min. screenshot.
i onda novi test CPU i GPU 4 minuta.

RAM je i dalje na 2400 i sve u biosu na defult.
 

Prilozi

  • SamoStressCPU.png
    SamoStressCPU.png
    326.4 KB · Pregleda: 64
  • StressCPUiGPU.png
    StressCPUiGPU.png
    327.2 KB · Pregleda: 50
Nazad
Vrh Dno