Šta je novo?

RX 570 sapphire nitro + 4GB se cudno ponasa

Bokii99

Poznat
Učlanjen(a)
26.12.2021
Poruke
49
Poena
25
Pozdrav svima, opis ce biti malo duzi ali probacu sto bolje i jasnije da objasnim sta me muci. Specifikacije mog sistema su:
CPU:Ryzen 5 5600g
MTB:Gigabyte B550M Aorus Elite
RAM:Kingston 2x8GB DDR4 3600MHz CL17
HDD + SSD:1TB + 256GB
PSU:Cooler Master MWE bronze 550w v2
GPU: integrisana sa procesora VEGA 7

Ovo je kompjuter koji je sklopljen pre dve godine u vreme mining ludila pa nije bilo para za bacanje za diskretnu graficku. Nadjem na KP, RX 570 Sapphire nitro +, decko prvi vlasnik, koristio je u svom racunaru i promenio je pre 6 meseci graficku i ovu prodaje. Donese mi je licno juce kuci da je probam da vidim dal radi i da se uverim da je ispravna. Sve krenem po ps. da radim, unapred skinem za RX 570 sa AMD sajta poslednji driver, pomocu DDU obrisem svoje postojece drivere i ugasim racunar. Ubodem RX 570, zakacim naponske kablove i prebacim HDMI sa maticne na graficku. Palim kompjuter, instaliram drajvere i podesavam u adrenalinu kako meni sta odgovara, palim FURMARK i on bez ikakvih problema prolazi i radi, TEMP, ne prelaze preko 70C, i sve izgleda stabilno, e sad dolazimo do sex-a, palim Red Dead Redemption 2 igricu, FHD podesavanja, medium-high, FSR na quality, i igra radi minut i samo pukne, zamrzne sliku i to je to, tako vise puta, ista stvar se desava sa Witcher 3.
Odlazim u bios i integrisanu graficku potpuno gasim, posto mi je task manager i adrenalin i dalje video i nju. Jok isto se desava. Onda opet preko DDU brisem drivere i instaliram neke starije iz 2023 februar, jok sve isto, pa 2022 januar, ma kakvi ista stvar.
Cudna stvar koja se desava jeste da pre zamrzavanja slike u igricama cuje se zvuk kao kad ubodete USB u PC (plug in zvuk) i nakon toga koja sekunda, dolazi do zamrzavanja slike.
Posto smo to primetili reko ajde da spustim HZ monitora sa 165Hz na 120Hz, prvo smo probali sa matorim driverom a posle sa poslednjim koji je izasao, igrica sad radi duze, dosta duze ali opet je dolazilo do pucanja.
Probao sam da u adrenalinu, preko tuninga oborim clock, sa 1340Mhz prvo na 1290 pa na 1250 ali ni to mi nije nista pomoglo.
Da li iko ima ideju sta moze biti?

Unapred zahvalan na bilo kom savetu ili iskustvu
Evo i par slika iz Viewer Eventa
Untitled.jpg
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    346.2 KB · Pregleda: 7
  • 3.jpg
    3.jpg
    371 KB · Pregleda: 5
  • 4.jpg
    4.jpg
    368.4 KB · Pregleda: 10
Poslednja izmena:
Jesi li probao drugu grafičku kartu, slične potrošnje?

Ispravna grafička karta mora da radi na fabričkim podešavanjima, sa novim drajverom (zvaničnim).
Sve ostalo je neispravno.
 
Nemam drugu graficku da probam.Isto sam i ja rezonovao, graficka je vec matora i trebalo bi da su driveri vec sazreli, takodje najjaca je verzija ove karte i obaranje klokova i povecavanje potros je mi nije bilo bas logicno ali sam opet probao. Guglao sam internetom i nista nisam nasao da je pomoglo
 
Pozajmi grafiku od prijatelja ( i to je retkost danas, znam ) pa proveri.

Napamet niko ne može da izoluje takav kvar.
 
Danas cu probati i Rx 580 pa cu javiti kako se ona ponasa, ako ona radi onda je do one problem ako ne radi ni ova 580 onda je do mog racunara
 
Radim proveru VRAM-a na RX 570, 10 minuta nema problema, GPU core voltage je 1.138V, MAX zabelezeno 1.150V, GPU Clock 1340MHz (toliko i treba za ovu verziju karte), GPU memory clock 1750MHz
Cudna stvar RX 570 danas radi, s'tim sto u biosu nisam ugasio integrisanu niti sam joj oduzeo VRAM, nisam nista dirao, samo sam ubo RX 570 i instalirao poslednji drajver sa sajta
Dajte jos neki predlog kako da je testiram, danas radi i RDR2, Witcher 3 i GTA 5, sad cu upaliti Furmark ali i ranije je radio
 
Moguće je da je problem bio u nekom od zaprljanih kontakata na grafičkoj karti, i da si to vađenjem i ponovnim postavljanjem rešio.

Probaj igru i ukoliko izbacuje, restartuje komp itd, problem može da bude i oslabelo napajanje.

pretpostavljam da su ti visual C i directX runtime instalirani, ukoliko ne, izvoli linkove

 
Pa sa obzirom da se culo kao da vadis USB i taj fazon verovatno je bilo ovo sto ti kokan rekao, nisi lepo ubo ili kontakti oprljavi pa znalo da gubi kontakt. Sada je verovatno sve lepo leglo i nema razloga da zeza.
 
Hvala vam na odgovorima, svima, na kraju je i meni proslo kroz glavu, jednostavno je slot bio mozda malo prasnjav i nisu pinovi svi lepo ostvarivali kontakt, ili ja nisam lepo ubacio, uglavnom sad radi i necu nista dirati. Recite mi samo da li je za moju konfu dovoljno ovo Cooler Master 550W bronze napajanje?
Malo sam pratio monitor u igrama, procesor do 30w plafon vuce (uglavnom 25w), graficka je tu negde 140-150w, i da racunam ostatak racunara, dal je sve u zbiru 250-300w. Trebalo bi da napajanje ne pravi problem. Jedino sto mi je bzvz jeste sto na ovom napajanju imam samo jednu granu iz koje idu 2x8 pinca (2x6+2 zapravo), nisu odvojene grane.
 
Bice dovoljno to napajanje. Za zasebne grane, nije preko neophodno da ih imas ako graficka nije veliki potrosac, a tvoja nije
 
Moguće je da je problem bio u nekom od zaprljanih kontakata na grafičkoj karti, i da si to vađenjem i ponovnim postavljanjem rešio.

Probaj igru i ukoliko izbacuje, restartuje komp itd, problem može da bude i oslabelo napajanje.

pretpostavljam da su ti visual C i directX runtime instalirani, ukoliko ne, izvoli linkove

Igre su samo freezovale i posle se zatvarale, nisam imao problem da se racunar iznenada ugasi ili restartuje. Visual C i directX su instalirani.
Bice dovoljno to napajanje. Za zasebne grane, nije preko neophodno da ih imas ako graficka nije veliki potrosac, a tvoja nije
Hvala na odgovoru 🙂
 
Vrh Dno