Šta je novo?

Roaming izmedju dva access pointa (G i N)

peca89

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2005
Poruke
917
Poena
345
Dakle, kako najoptimalnije podesiti dva rutera koja su povezana kablom i nalaze se na suprotnim krajevima stana (jedan je 802.11g a drugi 802.11n) tako da na svakom mestu i N i G klijenti imaju najvecu mogucu brzinu ka ostatku mreze?

U pitanju su ASUS WL500GP i TP-Link WR941ND. Zasad sam ih namestio ovako: Asus ima ulogu rutera i na njemu je DHCP server. Na TP-Linku sam iskljucio DHCP i, naravno, ostavio WAN port prazan. Na oba rutera (tacnije, TP-Link sad ne radi kao ruter...) sam namestio iste parametre za wireless: isti SSID, ista sifra, AES enkripcija na oba (N standard valjda ne podrzava TKIP) AP-ove sam podesio na razlicite kanale - 1 i 11 da se ne bi medjusobno ometali.

Problem je sto roaming ne radi. Tacnije na koji AP se laptop nakaci (bilo koji od tri laptopa koje sam probao), na njemu tvrdoglavo ostaje makar se nalazio na metar od drugog AP-a. Tako dolazim u situaciju da laptop sa N karticom ima prenos od 500KB/s u blizini G rutera, bez obzira sto bi, kad bi se nakacio na njega, to bilo 4-5 puta brze.

Ima li nacina da nateram klijente da malo pametnije biraju na koji AP da se nakace? Ili je jedino resenje dva razlicita SSID-a pa da sam biram?
 
Jel si isprobavao stavku Roaming agressiveness u setovanju wifi network karti? Ona bi na najjacem nivou trebala da natera klijenta da se kaci uvek na najjaci signal u okruzenju.
 

Prilozi

  • roaming.JPG
    roaming.JPG
    48.4 KB · Pregleda: 72
Poslednja izmena:
Ja sam podesio jedan AP u repeater mode, i samo podesiš MAC adresu od lan karte rutera i sve radi ko podmazanao, naravno staviš ih na različite kanale isti SSID i security podešavanje. U pitanju su Linsys uređaji (ruter i AP)
 
Samo da kazem da sam jednim prostim update-om firmvera na TP-Link ruteru resio sve probleme. Roaming je proradio i to savrseno i potpuno logicno kako bih na svakom mestu imao najbrzu mogucu vezu. Stavise, laptop se sada konektuje u 300Mbps modu umesto 150Mbps koliko je bio maksimum sa starim firmverom. Sad mi je maksimalni transfer stabilnih 9.5 - 10 MB/s :party: skoro kao i zica, odlicno :party:

@Vuk, nemam takvu opciju u drajveru, u pitanju je Atheros AR928X
 
Kada je N ruter podešen da radi u N standardu, da li je sposoban da se vrati u G, ako se na njega zakači G uređaj?

Ili mora da se lockuje na N only?

Poslednja, najmanje verovatna varijanta je da istovremeno rade i N i G uređaji na jednom ruteru :)
 
Ako ga stavis u N only mod onda ga G uredjaji ne vide. Meni stoji u tzv BGN mixed modu pa i G i N klijenti mogu da se kace na njega i to istovremeno. Jedino sto nisam siguran je da li ce N klijenti u tom slucaju da fallback-uju na G. Mislim da se onda ruter naizmenicno prebacuje sa G na N i obrnuto pa dolazi do smanjenja brzine. Provericu brzine kad mi jos jedan laptop padne saka
 
Poslednja izmena:
Kada je N ruter podešen da radi u N standardu, da li je sposoban da se vrati u G, ako se na njega zakači G uređaj?

Ili mora da se lockuje na N only?

Poslednja, najmanje verovatna varijanta je da istovremeno rade i N i G uređaji na jednom ruteru :)
Problem moze da bude u AES enkripciji koju stariji (g) uredjaji cesto ne podrzavaju, a kako je vec receno TKIP nije podrzan u 802.11n.
 
Provericu brzine kad mi jos jedan laptop padne saka

Evo, kao sto sam obecao:
  • Zicna mreza <=> G laptop: 2.5-2.8 MB/s (N laptop ne radi nista)
  • Zicna mreza <=> N laptop: 9-10 MB/s (G laptop ne radi nista)
  • G laptop <=> N laptop: (1.5MB/s)
  • Zicna mreza <=> G laptop: 1.3MB/s i Zicna mreza <=> N laptop 2MB/s (N i G koriste mrezu istovremeno)

Znaci, N i G mogu zajedno da rade na jednom ruteru/AP-u, ali uz drasticno smanjenje brzine prouzrokovano "saltanjem" izmedju N i G.
Takodje sam primetio da samo to sto je jedan laptop konektovan na mrezu (a ne koristi je) ne utice na max mogucu brzinu transfera na drugom. Znaci, smanjenje brzine se oseca samo ako vise klijenata istovremeno kopira fajlove. Npr, korisnik sa N klijentom ce i dalje imati svojih cca 9MB/s bez obzira na to sto je na isti AP nakacen G klijent koji samo surfuje netom.
 
Ovo je u potpunosti odgovorilo na moje pitanje.
Hvala :)
 
Nazad
Vrh Dno