Šta je novo?

Road to Mac OS X Leopard: Dashboard, Spotlight and the Desktop

zendraqla

Čuven
Učlanjen(a)
27.10.2003
Poruke
2,435
Poena
680
Nisu samo glavne aplikacije u Mac OS X Leopard podložene apdejtovanju. Apple je apdejtovao i proširio Desktop, Spotlight i Dashboard, dodavajući nove opcije, grafičko kićenje, i nova unapređenja performansi koja dodaju funkcionalnost i doteruju svaku aplikaciju pokrenutu na sistemu. U daljem tekstu možete pregledati šta je novo u celokupnom Desktop ambijentu Leoparda.

Ovaj review ide do velikih detaljnosti u istraživanju porekla, istorije, i zrelosti Desktopa. Korisnici sa ograničenim vremenom ili oni koji su zainteresovani za pojedinosti u Leopardu, mogu slobodno da preskoče na nove Desktop karakteristike u Leopardu naslov ovog testa.

Poreklo Grafičkog Desktopa

Prvi grafički Desktop je predstavljen 1963, kada je Ivan Sutherland razvio Sketchpad za njegovu doktorsku tezu na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Sistem je demonstrirao potencijal kompjuterske grafike kako pri upotrebi u umetničke tako i u tehničke svrhe, i prokrčio je put ka razvitku interfejsa.

leopard-preview-desktop-1.jpg


Douglas Engelbart je inspirisao Sketchpad u njegovom radu na Stanford Research Institute's Augmentation Research Center. Sa finansijama od strane ARPA, NASA, i U.S. Air Force, Engelbart je razvio ideje srodne sa kompjuterskom kolaboracijom u projektu koji se zvao oNLine System.

Engelbart je 1968 prikazao njegov rad publici na Fall Joint Computer Conference u San Francisku koja je brojala oko hiljadu pionira koji koriste kompjutere, iznoseći pred njih nagoveštaj kako bi trebalo da izgleda inovacija kao što su rasterska grafika kompjuterskog interfejsa kontrolisanog mišem.

leopard-preview-desktop-2.jpg


Demonstracijom je prikazan video visoke rezolucije CRT monitora generišući text i grafiku uključujući i tačku nazvanu "greškom" koja se odnosila na kursor miša koji potiče sa kompjutera udaljenog četrdeset milja u mestu zvanom Menlo Park. Engelbart je mogao direktno da upravlja podacima prikazanim na ekranu koristeći kombinaciju miša, tastature, i usklađavajućih tastera (iznad na slici), pri upotrebi hiperlinkova i gestova za kretanje oko teksta na ekranu. Višestruki korisnicu su čak mogli da kontrolišu sistem simultano.

Engelbartova demonstracija je pokrenula razvoj kompjuterskih sistema kao alata za povećanje ljudskog intelekta, radije nego samo mašine koje se koriste pri izvođenju kalkulacija. Upotrebio je “povećanje” kao referencu ka ideji da uz asistenciju kompjutera će se ubrzati kapacitet ka napredovanju. Engelbart je kasnije ilustrovao suprotno, “smanjenje”, tako što je zalepio ciglu za olovku. Rezultat je sporije pisanje sa većim karakterima što je zahtevalo više papira.


Razvoj u PARC

Kada su finansije za njegovu laboratoriju u SRI počela da presušuju, mnogi iz njegovg razvojnog tima su prešli u Xerox PARC, Palo Alto Research Center, koji je nastavio da unapređuje razvoj kompjuterskoj grafici tokom 70ih sa Xerox Altoom. Star iz 1981 (ispod), je bio pionir upotrebe radnih površina sa “prozorima” i “ikonama” predstavljajući objekte kojima se moglo manipulisati.

Star nije bio nezavisan sistem već je naginjao da bude deo mreže “kancelarija budućnosti”. Sa standardnom cenom od 50,000$ do 100,000$, Xerox je imao poteškoća pri prodaji Star sistema. Pokušaji prodaje pojednostavljenog sistema nazvanog Viewpoint sredinom 80ih su bile veoma slično neuspešne. Xerox je kasnije pokušao da proda svoje grafičko okruženje za buduće PC pod imenom GlobalView.

leopard-preview-desktop-3.jpg


Appleova Lisa i Macintosh

Istraživanje koje se odnosilo na mnoštvo kompjuterskih tehnologija potičući iz Xeroxa se raširilo na brojne druge kompanije kako je razvojni tim napuštao PARC. Xerox je takođe bio slobodan u demonstriranju svojih tehnologija spoljnim kompanijama, i ako su planovi za komercijalno izbacivanje Stara na tržište počeli da poprimaju oblik, prestali su da organizuju interne obilaske. 1979 Xerox je investirao milion dolara u Apple kao deo dogovora koji demonstrira određenu količinu posla u napretku Stara Steve Jobs i Bill Atkinson iz Applea. Kada je Apple izašao u javnost par godina kasnije, Xeroxova investicija je iznenada poprimila vrednost od 17 miliona dolara, mnogo više nego što je zarađeno na Staru.

Bez jasnog poimanja kako je Star u stvari radio, Atkinson je započeo umetanje funkcionalnih osobina za koje je mislio da su deo Xerox Desktopa, uključujući koncept preklapajućih prozora. Ispostavilo se da Star uopšte nije bio dizajniran da radi mnoštvo stvari koje je Atkinson pretpostavio da može da obavlja, kao što je napomenuto u klauzi SCO, Linux i Microsoft u istoriji OS: 1980ih. Te pretpostavke su podstakle Apple razvojni tim da dostave energične proizvode, a kompanija je dolivala finansije za skupo istraživanje krčeći put ka modernoj Desktop grafici.

Kao dodatak Appleovim radnicima koji su bili uzbuđeni stvarima koje su videli u Xeroxu, mnogi zaposleni u Xeroxu su bili uzbuđeni Appleovim interesovanjem da se dotična tehnologija isporuči kao proizvod. Do lansiranja Lisae (ispod) 1983, petnaest radnika iz Xeroxa su počeli sa radom u Appleu.

leopard-preview-desktop-4.jpg


Paralelan razvoj Macintosha je dobavio Appleu sistem koji su mogli da prodaju po mnogo nižoj ceni nego Lisau, čija je cena bila blizu 10,000$ zbog veoma skupe raspodeljenosti RAM memorije. Kako god, hardverski budžet od 2,500$ za Mac je značilo da oskudeva sa memorijom koja je potrebna za rad složenih programa. Višeoperacijski sistem, Lisa, je namenjen da se razlikuje od Maca i da se pozicionira kao snažniji sistem namenjen kao vrhunska ponuda na tržištu.


Dodavanje funkcija Desktopu

Uprkos ograničenosti svojih mogućnosti na samo jednu glavnu aplikaciju u trenutku, Bud Tribble je predstavio ideju da se omogući korisniku da pokrene manje aplikacije simultano u ograničenom okruženju radi izvršavanja jednostavnijih zadataka, kao što su ekranizovani kalkulator, zapisivanje beleški, ili kontrolni panel za podešavanje sistemskih opcija.

Apple je nazvao ideju kitnjastom a kasnije i Desktop dodacima, kao što je to Andy Hertzfeld u njegovom članku u Folkloreu. Desktop dodaci izvan onih koje su bile uključene u originalni Mac Desktop (ispod) su bile instalirane tako što su kopirane u sistemski fajl pomoću specijalnog programa. Naredne verzije su olakšale instaliranje novih dodataka.

leopard-preview-desktop-5.jpg


Od Multifunkcijskog Desktopa do Jednostavnog Web Klijenta

Pošto je Mac Desktop stekao sposobnost da upravlja složenim aplikacijama u System 6 i u Multifinderu u kasnim 80im, uloga Desktop dodataka je počela da vene. Modernije arhitekture, kao što je NeXTSTEP koji je zasnovan na Unixu, je bio u stanju da radi sa više aplikacija simultano upotrebom i raspodelom virtuelne memorije koje su na inteligentan način rukovodile RAMom tako što su pozadinske aplikacije mogle da ostanu aktivne bez zauzimanja značajnih sistemskih resursa.

Dolaskom interneta, koncept rada malih aplikacija unutar konteksta web stranice je ponovo uskrsao ideju o Desktop dodacima. Radije nego dodavanjem kitnjastih ili jednostavnih dodataka sistemu koji su mogli da rade samo jednu funkciju u datom trenutku, internet apleti su započeti radi izvršavanja zadataka u sandboxu, radi bezbednog komuniciranja sa udaljenim serverom iz okoline napravljenog da koristi minimum resursa.

Sunova Java je svojim potencijalom obećavala da će zameniti kompleksnost i teškoću rukovanja PCem sa jednostavnim klijentima ili mrežnim kompjuterima koji bi mogli da centralizuju kompjutersku infrastrukturu, naročito u korporativnim okruženjima. To je bila uvreda za Microsoft, koji je želeo da održi tržište samo na PC koji koriste Windows. Microsoft se udružio Sunom i započeo posao vezivana Java razvojnih alata za Windows, uklanjajući bilo kakve realne koristi vezane za Desktop.

Od Web Servisa do Multifunkcijskog Desktopa

Kako je klijentska strana Jave odumirala, Sun i ostali proizvođači su se fokusirali na serversku stranu i implementiranje standardnih metoda prodavanja servisa PC klijentima. Microsoft je imao slično samopotapanje tržišta alternativnim Desktop operativnim sistemima na PCu, ostavljajući NeXT da na sličan način migrira svoje razvojno okruženje za Desktop PC u carstvo web servisa.


NeXTovi WebObjects su prilagodili kompanijine razvojne alate Desktop aplikacija zamene serverskim web aplikacijama. Radije je interakcija preusmerena na WebObjects serverski kreirane dinamičke web stranice za mnoštvo udaljenih korisnika i komunikaciju sa njihovim pretraživačima, nego sa aplikacionim prozorima na PC Desktopu. Kada je Apple stekao NeXT 1997, nasledio je WebObjects zajedno sa NeXTSTEP operativnim sistemom.

Radije nego da nastavi, Appleovi interni planovi za isporučivanjem retkog klijentskog Maca kao mrežnog računara, od nedavno integrisane kompanije su dostavile NC "work in progress" kao iMac, korisnički sistem koji je lak za upotrebu. To je uzrokovalo prema snažnom Desktop orjentisanim mašinama uglavnom zastupljene Microsoftom radije nego ogoljenim nezastupljenim klijentskim mašinama o kojima su brujale svakodnevne priče. Kao Microsoft, Apple je imao Desktop operativni sistem za prodaju, ostatak industrije se takmičio sa Microsoft Desktopom. Udružene snage Applea i NeXTa su odlučile u koliko ne uspeju da pobede Microsoft, pridružile bi mu se.

Apple i NeXT su se udružili kolektivne snage u proizvodnju novog računarskog Desktopa. NeXT je obezbedio Unix osnove svog operativnog sistema i brze aplikacione razvojne alate, dok Apple je obezbedio zrele aplikacione thenologije kao što su QuickTime i ColorSync. Neke tehnologije su završile kao spoj oba zaveštanja, kao nrp. Desktop Mac OS X je uglavnom zasnovao svoj fajl pretraživač na već postojećem Mac Finderu, dok je inkorporisao koncept Docka iz NeXTSTEPa.

Appleova VTwin Desktop tehnologija pretraživanja

Među ostalim tehnologijama Apple je u svom portfoliju imao stavku da doprinese tamo gde napredno indeksiranje podataka i alati za pretraživanje su zvali Apple Informacione Pristupne Alatke ili V-Twin. Manje razvojne firme su dostavljale Mac aplikacije uz pomoć V-Twin tehnologija pretraživanja još od 1997. Sledeće godine, Apple izbacio Mac OS 8.5 sa Sherlockom, novom aplikacijom koja je koristila V-Twin indeksiranje radi isporučivanja punog konteksta pretrage podataka na Mac Desktopu.

Sherlock je takođe spojio rezultate pretrage lokalnih fajlova i interneta u isti interfejs. Upotrebom dodataka, korisnici su mogli zadati višestruke pretrage na internetu istovremeno. Apple je dopustio pretraživačima da prikažu svoje banere u prozoru Sherlock aplikacije, koja je izgledala poprilično neskladno u kontekstu Desktopa (ispod).

leopard-preview-desktop-6.jpg


Sherlock 2 (ispod) je usledio u Mac OS 9, koji je predstavio "kanalicu" za pretragu raznovrsnih internet stranica. Takođe je imao izgled teškog brušenog metala koji je imao Appleovu naklonost u to vreme. Između pretraga, Apple je čak prikazivao svoje reklame.

Izvršavanjem opštih internet pretraga raznih sajteva je počelo da gubi na vrednosti od kada je Google na brzinu zamenio raznovrsne konkurentske pretraživače tako što je prikazivao efikasnije rezultate pretrage na jednostavniji i manje zbrkan način.

Revolucionarna ideja o pristupu internetu radi brzog dobijanja i destiliranja informacija iz raznovrsnih izvora, direktno iz Desktopa bez potrebe za pokretanjem internet pretraživača, je i dalje imala velike šanse. Apple je vremenom shvatio da neće biti finansiran nakinđurenim kontekstualnim ograšavanjem.

leopard-preview-desktop-7.jpg
 
Watson protiv Sherlock

2001, Karelia je izdala Watson (ispod) za skorašnje korisnike Mac OS X. Watson prateća alatka Sherlocku, koristili su slične plugin arhitekture radi brzog pronalažena informacija na internetu bez pokretanja prvobitnog pretraživača. Watsonovi dodatci su bili mali Cocoa apleti namenjeni za ispitivanje web stranica, povratnih rezultata i prikazivanja istih u sprecijalizovanom interfejstu koji je na razmetljiv način prikazivao elegantan novi izgled Mac OS X Aqua Desktopa.

leopard-preview-desktop-8.png


Karelia je bila uvređena kada je Apple predstavio Sherlock 3 (ispod) naredne godine kao deo Mac OS X 10.2 Jaguar u 2002 godini. Novi Sherlock je parirao Watson u funkcionalnosti, premda je bio implementiran drugačije. Novi Sherlock dodaci su suštinski male internet stranice izvedene sa aplikacionim prozorom u strukturalnom formatu, pre nego da su stranice slobodnog oblika u pretraživaču, ili celokupnoj razvojnoj platformi kao što je Watson.

Kao Watson, Sherlockov dizajn je dozvoljavao posebne kontrole i brzo ažuriranje bez čekanja regularne internet stranice da se ponovo učita, ali sama implementacija je dala Sherlocku prednost nad Watsonom jer su dodaci bili jednostavniji za razvoj. Naravno, to nije pomoglo Karelia, koja je odmah izgubila svoj deo tržišta Watson shareware koji se plaćao. Watson je kasnije preuzeo Sun.

leopard-preview-desktop-9.png



Desktop Expose

U oktobru 2003, Apple je izbalansirao grafičku snagu koja se krila iza Quatrza radi dodavanja Expose karakteristika u izdanju Mac OS X 10.3 Panther. Expose je animirao sve otvorene prozore sa jednim klikom, ili sklanjajući ih sve prikazivajući Desktop, ili smanjivajući ih da bi svi stali na radnu površinu bez preklapanja. Pritiskom na isto dugme svi prozori bi se vratili na svoju prethodnu veličinu i mesto. To je napravilo Exposeom kompleksnom kombinacijom menadžera prozorima koju je bilo lako shvatiti i koristiti.

Dizajner Arlo Rose, koji je uz pomoć glavnog razvojnog stručnjaka Gregory D. Landwebera, kreirao Mac OS program za izgled samog sistema nazvanog Kaleidoscope, je ranije dobio ideju za poboljšavanjem izgleda svake moguće informacije na isti način kao što je tada bilo popularno da se radi sa MP3 plejerima. Rose je započeo na izgradnji sistema nazvanog Konfabulator sa Perry Crackeom radi razvoja umetnički dizajniranih programčića koji prikazuju informacije kao što su nivo do kojeg je napunjena baterija, kalendar, ili sistemski resursi. Upotrebom mreže i pisanih slova, Konfabulator programčići su takođe bili sposobni da prikažu vremenske uslove ili slike sa internet kamera, ili čak da se koriste kao polu programi kao što je digitron.

Konfabulator programčići (ispod) su uglavnom služile kao Desktop dodaci, mešajući se sa standardnim programskim prozorima. Međutim, pozle izdavanja Panthera, ljudi koji su razvili Konfabulator su pozajmili stranicu iz Exposea radi kreiranja karakterističnog načina prikaza koji bi okupio sve otvorene programčiće u prvi plan i pomračio sve ostalo u pozadinu pritiskom na definisano dugme. Kofabulator ga je zvao Konspose.

leopard-preview-desktop-10.jpg


Konfabulator protiv Dashboard

U izdanju Mac OS X Tiger 10.4, Apple je debitovao novu funkciju nazvanu Dashboard (ispod) koja je radila nešto sasvim slično. Kao ranija gužva između Watsona i Sherlocka, Dashboard je pretekao Konfabulator u funkcionalnosti na način na koji je prikazivao, uprkos što je bio implementiran na drugi način.

Konfabulator je stvorio sopstveno okruženje koje je pokretalo programčiće kao JavaScript aplikacije upotrebom XML interfejsa. To znači da je aktivan svo vreme u pozadini radi ažuriranja programčića. Konspose je bio opciona odlika glavnih programčića koji su bili aktivni.

Za razliku, Dashboard programčići su pokretani od strane Docka. Oni su takođe bili izdvojeni u njihovo Dashboard okruženje, koje je funkcionisalo veoma slično kao kod Konsposea. Takav dizajn je limitirao sistemske resusrse koje su Dashboard programčići zauzimali kada nisu bili u prvom planu.

Dopunski, Appleovi programčići su bili komadi HTMLa stilizovanog CSSom pisanog JavaScriptom. Oni su u suštini male internet stranice, što olakšava njihovu izradu i testiranje u okviru internet pretraživača. Renderovanje Dashboard programčića omogućava WebKit, isto kao kod Safarija. Programčićima upravlja Dock, renderuje WebKit, i uobičajno skrivene Dashboardom, nameću se i neki troškovi.

Dok je Dashboard imao nepovoljan uticaj istrebljivanjem Konfabulatora na Macu, Expose, Dock, i WebKit su totalno prirodnim putem došli do prve pozicije. Konfabulator, iako inovativan i atraktivan, je bio promašen dizajn koji je halapljivo zahtevao mnogo memorije. Na svu sreću, Konfabulator je pronašao kupca u Yahoou i otišao na razvoj svojih programčića za Windows korisnike.

leopard-preview-desktop-11.jpg


U potrazi za zamenom

Dashboard nije samo istrebio Konfabulator. Takođe je istrebio i Appleov web servis iz Sherlocka. Radije nego da se muči sa Sherlock aplikacijom i učitavanjem kompleta već napravljenih kanala web servisa, Dashboard je omogućio kvalitetan grafički način raspoređivanja Desktop dodataka koje su radile iste stvari. Takođe su mogli da se pozovu i sklone u Expose stilu sa pritiskom na predefinisano dugme, radije nego da se samo pokreću u okviru Sherlock prozora.

Da se Apple nije umešao u tržište Watsona i Konfabulatora, Mac korisnici bi i dan danas bili u ćorsokaku sa dve loše implementirane, konkurencijske platforme sa popriličnom količinom preklapanja. Sredinom 80ih, Apple je pokušao da zadrži svoju Mac platformu bez zalaženja na teritoriju manjih firmi, i na taj način podbacio sa svojim aplikacija. Posle deset godina dopuštanja manjim kompanijama da se bore u nadmoći shareware implementacije karakteristika Apple se posvetio sebi, i shvatio da je kompanija na rubu provalije. Sada prvo misli na sebe.

Kao Expose, Dashboard je takođe istakao animirani, fluidan potencijal u Mac OS Xovom Quartz grafičkom okruženju. Programčići prevučeni u Dashboard prave talasanje vode, a individualni programčići se konfigurišu dodirom na ikonicu koja ih rotira i prikazuje podešavanja.

Druga polovina Sherlocka, povezana sa pretragom lokalnih fajlova i indeksiranjem sadržaja, je ostala kao osobina koje je isticala Sherlock pod imenom Spotlight. Appleov postojeći V-Twin način pretrage je prikazan kao Search Kit u Pantheru, ali je još unapređen u Tigaru radi poboljšanja performansi i dodavanja Googleolikih sintaksi i pretrage na osnovu fraza. U martu 2002, Apple je unajmio Dominic Giampaolo, arhitektu naprednog BeOS sistema. Giampaolo je radio na izgradnji sličnih metadata karakteristika indeksiranja u novom Spotlightu.



Nove Desktop Karakteristike u Leopardu: Spotlight

Brzina razvoja Spotlighta, Dashboarda, i Mac Desktopa je nastavljen u Leopardu. Spotlight sada može da indeksira i pretražuje mrežne šerove, i podržava bogatiji rečnik. Spotlight deo u meni baru takođe može da računa matematičke jednačine brzinom kojom se i unose, što ga čini brzom alternativom digitronu (ispod).

leopard-preview-desktop-12.png


Ako ukucate par slova koja je poklapaju sa aplikacijom, Spotlight predstavlja tu aplikaciju kao istaknut glavni rezultat, i može biti pokrenut pritiskom na spacebar. Ovo čini Spotlight alternativom samostalnim sličnim programima. Ako ukucate reč koja se ne poklapa sa aplikacijom, Spotlight pretpostavlja da želite definiciju i prikazuje trenutan rezultat. Pritiskom na spacebar otvara rečnik i pretražuje Wikipediaju. Novi Spotlight takođe indeksira tekst posećenih web stranica u internet pretraživaču, tako da može pronaći stvari koje ste skoro tražili. Spotlight pronalazi sve, brzo.

Ako tražite fajlove a ne odgovore, Leopardov Spotlight meni bar pretraga takođe može se koristiti kao prečica polju za pretragu u Finderu. Pretraga fajlova rezultira prikazivanjem fraza pronađenih u sadržaju fajla, ali ako tražite fajl po imenu, Spotlight predstavlja opciju za sužavanje pretrage i na taj način. Spotlight takođe pretražuje vaše bekape pomoću integracije sa Time Machineom. Izvršavanjem pretrage, pokrenite Time Machine, i selektujte bilo koji trenutak u prošlosti. Takođe možete jednostavno pretražiti vaš Time Machine drajv direktno.

Nova reorganizacija Spotlight interfejsa čini ga mnogo korisnijim jer je lakše pronaći ono šta tražite bez razmišljanja o pravilnom načinu pretrage. Jednostavno ispravna pretraga je standard.


Nove Desktop Karakteristike u Leopardu: Dashboard

Druga strana Sherlockovog duha takođe dobija značajna poboljšanja. Korisnik koji voli programčiće ali ne zna da programira sada ima alate uz čiju pomoć može sam da napravi svoje. Prvi je integrisan u Safari, jednostavno selektujte deo internet stranice sa Web Clip alatom, i dobićete funkcionalan Dashboard programčić koji se ažurira zajedno sa tom stranicom. Apple je takođe ubacio DashCode sa Xcode razvojnim alatima za izradu komplikovanijih programčića.

leopard-preview-desktop-13.png


DashCode obezbeđuje niz šablona (iznad) koji olakšavaju izradu jednostavnih RSSova, tajmera, i ostalog. Popunite praznine, odaberite podešavanja, postavite grafiku, i DashCode će napraviti funkcionalan programčić. Možete se usuditi da dodate sopstveni kod i potpuno iskoristiti integrisano razvojno okruženje za editovanje HTLM, CSS, i JavaScrip (ispod), kao i JavaScript alat za ipravljanje grešaka. Pre deset godina, NeXT je licencirao preteču ovih alata za $2790 po kompletu, koji su sada besplatni u Leopardu.

Apple je takođe ubacio neke svoje programčiće, za pregled trejlera i kupovine ulaznica. Programčići sada mogu biti sinhronizovani između sistema upotrebom .Maca. Najverovatnije nisu ni daleko oni koji će raditi na iPhoneu. Sa skorašnjom najavom oficijelnog iPhone SDK, napori uloženi u DashCode će biti primetni i u iPhone aplikacijama.

Leopard-preview-Desktop-14.png


Ostale Nove Desktop Karakteristike u Leopardu

Dashboard pokreće sam Dock. Dock, zajedno sa Finderom, udruženi sa Spotlightom i Dashboardom predstavljaju mnoštvo novih Desktop funkcija koje su veće nego zbir komponenti. Da bi se napravilo mesta za sve te dodatne stavke, možete altivirati Spaces kao poslednje proširenje Exposea, i prevući vaše prozore u virtuelne Desktope.

Raznovrsnost novih stvari u Leopardu očito idu dalje od čekiranja potrebnih stavki. Nova grafička ulepšanja, od reflekcionog Docka do suptilnih delimično providnih menija, uokviruju Desktop i dodaju mu dimenziju. Padajući meni u meni baru, zajedno sa ostalim menijima koji iskaču kao što je Dock, sada sportski estetski privlačni zaobljeni ćoškovi, i upotreba providnosti i zamagljenosti upotpunjuju kreiranje izgleda sličnog najfinijem pergamentu. Help meni je animiran i živahan, sa plutajućom strelicom koja plovi unaokolo dok ističe opcije.

Leopardovo mnoštvo poboljšanja, od značajnih aplikacija i funkcija sve do vidljivih ukrasnih poslastica i domišljate prefinjenosti, sve se nagomilavaju u doživljaj koji podseća na prve pionirske napore stvaranja grafičkog Desktopa, i Engelbartove vizije za povećanjem ljudskog intelekta korišćenjem naprednih kompjuterskih interfejsa. Leopard deluje uvereno da će podstaći mnoge korisnike skinu okove i istraže Mac platformu.
 
svaka cast zendraqla na prevodu. i ekstra zanimljiv text!!!
 
Pa, napisi da je source AppleInsider.com :)

E pa sada, bolje je ovako da mislite da sam ja to uradio :p

Hvala momci, trebalo bi još toga da bude i malo češće jer nadam se da više neću biti ovoliko zatrpan obavezama i poslom kao poslednjih par nedelja :wave:
 
Nazad
Vrh Dno