Šta je novo?

Retr0bright

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Pretpostavljam da je većina čula za Retr0bright, ali da li je neko odavde to i probao? Kada sam bio na VCFe, jedan od izlagača mi je pričao da je isprobao Retr0bright i da je fantastično odradio posao, ali da je posle oko godinu dana plastika požutela još više nego što je ranije bila žuta. Nisam ranije čuo za takvo iskustvo, ima li neko nešto iz prve ruke?

Tip sa ovog snimka je našao neko sredstvo koje je kremasto i ima visok sadržaj hidrogen peroksida (odnosno, kupovni Retr0bright, kako je rekao):


Zna li neko da li ima negde kod nas nečega ovakvog? A kad smo kod toga, ima li uopšte ženskog sveta na ovom pod-forumu?
 
Licno bas nesto i nevolim to izbeljivanje ,pogotovu sto sam i ja procitao da posle nekog vremena stanje se povrati i obicno postane gore. Problem je u plastici kojoj fale fiksatori za boju, verovatno nisu postojali tada.
Ono sto ja volim da uradim kada mi padne saka "nova" masina to je da rasklopim masinu i plastike operem u mlakoj vodi uz obilno trpanje merix praska tako da se napravi kao nekakva pasta . Mozda se desi neki postotak izbeljivanja ali se ispere neverovatna kolicina prljavstine.
Inace ovo sto koristi lik na snimku meni deluje kao onaj hidrogen za farbanje kose on je kao gusta emulzija. Pokusavao sam isti da koristim kod ecovanja plocica ali ima previse dodataka koji smetaju za tu namenu. Ima po samoposlugama po jacini 3-6-12% snage hidrogena.
 
Odradio sam nekoliko uredjaja i kod nekih je efekat bio fantastican dok je kod drugih hemikalija nagrizla stampu. Ako plastika ima srebrnu stampu velika je verovatnoca da ce je ovaj postupak u potpunosti ukloniti. Jedan od primera je i moj Commodore kasetofon. Sa druge strane Game boy, Nintendo i Super Nintendo su ispali savrseno. Plastike sam izlagao i na suncu i sa UV lampama. image.jpg image.jpg
 
Radio sam isto to pre 3,4 godine jedan Commodore 128 i A500 ,kuciste disk drajva 1581 sa 12% hidrogenom u gelu.Rezultat je bio dobar posle dva puta nanosenja emulzije na plasticne delove i tretman na suncu i uv neonkom.Ali posle otprilike 1 godinu zutilo se vratilo iako sam uredjaje drzao na tamnom mestu u crnim kesama i kutijama.Dakle moje iskustvo je da to nevredi raditi.
 
Ali posle otprilike 1 godinu zutilo se vratilo iako sam uredjaje drzao na tamnom mestu u crnim kesama i kutijama.Dakle moje iskustvo je da to nevredi raditi.
Hmm, to sam već čuo, da se žutilo vrati... Ima li možda neka druga hemikalija kojom bi se plastika mogla premazati nakon čišćenja, da se zaštiti od daljih uticaja?
 
Hmm, to sam već čuo, da se žutilo vrati... Ima li možda neka druga hemikalija kojom bi se plastika mogla premazati nakon čišćenja, da se zaštiti od daljih uticaja?

Zutilo nastaje u samoj plastici iz razloga sto protivpozarna komponenta koja se mesa sa plastikom svremenom oksidira. Jedini nacin da se izvuce ovo zutilo je Retr0bright. Rizik postoji i bilo bi pozeljno da se process uvek isproba na malim povrsinama. Kada ja radim na mojim uredjajima meni je jako bitno da oni izgledaju savrseno jer ih uglavnom drzim u kancelariji. Ako su zuti onda za mene gube vrednost. Znaci ja bih uvek rizikovao I ako treba za dve godine ponovio postupak. Ali to su moje potrebe. Sa druge strane Commodore 1541-II Floppy drive koji sam uspeo da nabavi je toliko bio pozuteo da ni cisterna hemije ne bi pomogla. Probao sam da odradim RetrOBright u nekoliko faza ali efekat za mene nije bio zadovoljavajuci. Zato sam primenio ektremnu tehniku I sad je stanje kao iz fabrike.
IMG_20150724_105241.jpg IMG_20150724_105946.jpg IMG_20150724_112825.jpg IMG_20150724_121010.jpg IMG_20150816_092201.jpg
 
Ovo je ostatak slika... system dozvoljava samo 5 po jednom postu.
IMG_20150816_094247.jpg IMG_20150816_094258.jpg IMG_20150816_094435.jpg
 
Na kraju sam plastiku ofarbao. Koristio sam tehniku farbanja plastike koju koriste auto lakireri. Ton boje su mi umesali u farbari. Znaci prvo je isla obrada plastike (ciscenje, smirglanje), zatim sloj plasto fiksa pa primer pa onda nekoliko sloja boje. Boja je postojana I istog je tona kao kada je bila nova. Tehnika je eskstremna kao sto sam rekao zato sto postupak kosta kao sam floppy drive. Meni nije bilo tesko da ga uradim je mi pozuteli drive nije trebao. Koliko je bio zut se vidi na prvoj slici...
 
Odavno razmisljam o ovoj temi i da pokusam da osvezim moj C64C. :)
 
Nazad
Vrh Dno