Šta je novo?

Restauracija Commodore 64

reveal

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2021
Poruke
139
Poena
65
Vlasnica sam Commodore-a 64 sa disk jedinicom 1541 i štampačem MPS-803 🥰 imam sigurno i nekih 30 disketa.
Vec duže vremena razmišljam o restauraciji jer mi je jako drag i volela bih da ga koristim opet!

Da li neko zna da li postoji neki servis za retro kompove? Mogla bih sama da se upuštam u to, ima tutorijala ali me je strah da nešto ne zeznem.

Sigurna sam da mi činč ulaz u disk jedinicu pobrljavio i ima problem sa kontaktom - pretpostavljam da treba "novi". Tastatura mislim da radi sve, ali joj sigurno treba čišćenje. Štampač sam koristila jednom da odštampam logo Metallica :ROFLMAO: koji sam napravila, njega bih testirala. Džojstik nijedan ne radi :cry: i ne znam da li su popravljivi (ako se neko seća Activision Decathlon - e pa tu su prsli džojstici).

Takođe, ima li negde da se kupe diskete?

Hvala!
 
Vlasnica sam Commodore-a 64 sa disk jedinicom 1541 i štampačem MPS-803 🥰 imam sigurno i nekih 30 disketa.
Vec duže vremena razmišljam o restauraciji jer mi je jako drag i volela bih da ga koristim opet!

Da li neko zna da li postoji neki servis za retro kompove? Mogla bih sama da se upuštam u to, ima tutorijala ali me je strah da nešto ne zeznem.

Sigurna sam da mi činč ulaz u disk jedinicu pobrljavio i ima problem sa kontaktom - pretpostavljam da treba "novi". Tastatura mislim da radi sve, ali joj sigurno treba čišćenje.
Ako su kvarovi mehanički (kao to sa konektorom što si pomenula), ima dosta ljudi koji bi mogli da ti pomognu, uključujući i mene. Lakše bi se spojila sa nekim ako napišeš odakle si. Ako su kvarovi vezani za elektroniku, tu je krug ljudi koji mogu da pomognu već dosta uži (tu sam prilično slab, samo neke osnovne stvari bih znao). @msolajic je relativno redovan ovde i najbolji majstor za popravke, jedino što već duže vreme baš toga, vremena, i nema nešto puno. Što se čišćenja tastature i kućišta C64 tiče, to bez brige možeš sama. Natenane sve rasklopi, fotografiši koji deo gde ide pre demontaže i nećeš imati problema. Mlaka voda, neka blaža hemija, i vreme i strpljenje čine čudo!
Štampač sam koristila jednom da odštampam logo Metallica :ROFLMAO: koji sam napravila, njega bih testirala. Džojstik nijedan ne radi :cry: i ne znam da li su popravljivi (ako se neko seća Activision Decathlon - e pa tu su prsli džojstici).
Zavisno od toga koji džojstici su u pitanju i šta je neispravno, popravka je moguća, a moguće je i da su odradili svoje... Neka fotografija kvrara bi pomogla.
Takođe, ima li negde da se kupe diskete?
Ufff, povremeno se pojave po oglasima, ali sve ređe i ređe. Obrati pažnju da tražiš DD diskete, HD diskete ti u 80-90% slučajeva neće raditi sa 1541.
 
Vlasnica sam Commodore-a 64 sa disk jedinicom 1541 i štampačem MPS-803 🥰 imam sigurno i nekih 30 disketa.
Vec duže vremena razmišljam o restauraciji jer mi je jako drag i volela bih da ga koristim opet!

Da li neko zna da li postoji neki servis za retro kompove? Mogla bih sama da se upuštam u to, ima tutorijala ali me je strah da nešto ne zeznem.

Sigurna sam da mi činč ulaz u disk jedinicu pobrljavio i ima problem sa kontaktom - pretpostavljam da treba "novi". Tastatura mislim da radi sve, ali joj sigurno treba čišćenje. Štampač sam koristila jednom da odštampam logo Metallica :ROFLMAO: koji sam napravila, njega bih testirala. Džojstik nijedan ne radi :cry: i ne znam da li su popravljivi (ako se neko seća Activision Decathlon - e pa tu su prsli džojstici).

Takođe, ima li negde da se kupe diskete?

Hvala!

Prava restauracija zahteva kako vreme a tako i novac. Ako nisi spremna da uložiš neku novčanu sumu malo veću (mada zavisi šta je za nekoga mnogo) ja bih na tvom mestu batalio celu priču jer možeš prouzrokovati samo štetu pre ili kasnije....tu prvenstveno mislim na PSU napajanje koje po meni odmah možeš da baciš u kantu jer je korišćenje istog ruski rulet u bukvalnom smislu, ako otkaže i probije napon kroz njega ode ceo C64 u nepovrat najčešće, ne zovemo ih za džabe "brick of death". Možeš da ga ostaviš sebi čisto radi fazona i kao kolekcionarski primerak ali se korišćenje nikako ne preporučuje.
Što se tiče džojstika oni nisu vredni popravljanja jer pretpostavljam da su neki jeftini koji ne koriste mikroprekidače i pitanje je vremena kada bi opet prestali da rade sve i da se poprave. Najbolje je kupiti nove sa mikroprekidačima i ne razmišljati, moja preporuka ArcadeR, mogu se kupiti ovde https://amigastore.eu/en/919-arcader-joystick.html
Kada je u pitanju ulaz u 1541 verujem da je potrebno da se produvaju i očiste kontakti, imaš dva ulaza koja možeš da koristiš, jedan sigurno od ta dva radi. Pre će biti da ti je serijski kabl loš nego li sam ulaz.

Za diskete probaj ovde https://www.floppydisk.com/5point25
 
Poslednja izmena:
@reveal

Slobodno se možeš sama pozabaviti ćišćenjem, kako ti je Žarko savetovao, popravke su već druga stvar.
Što se tiče štampača, njega možeš lako testirati i bez računara.
Ubaci jedan čist list i dok držiš pritisnut taster "Paper Advance", uključi ga prekidačem sa strane.
Nakon toga će štampač da odradi jedan self test i pokaže šta zna. :)
 
Dali ste mi puno informacija, hvala :)
Kad ga budem otkopala, uspeću da stavim neke slike ovde, i da tačno utvrdim šta je...
 
Vlasnica sam Commodore-a 64 sa disk jedinicom 1541 i štampačem MPS-803 🥰 imam sigurno i nekih 30 disketa.
Vec duže vremena razmišljam o restauraciji jer mi je jako drag i volela bih da ga koristim opet!

Da li neko zna da li postoji neki servis za retro kompove? Mogla bih sama da se upuštam u to, ima tutorijala ali me je strah da nešto ne zeznem.

Sigurna sam da mi činč ulaz u disk jedinicu pobrljavio i ima problem sa kontaktom - pretpostavljam da treba "novi". Tastatura mislim da radi sve, ali joj sigurno treba čišćenje. Štampač sam koristila jednom da odštampam logo Metallica :ROFLMAO: koji sam napravila, njega bih testirala. Džojstik nijedan ne radi :cry: i ne znam da li su popravljivi (ako se neko seća Activision Decathlon - e pa tu su prsli džojstici).

Takođe, ima li negde da se kupe diskete?

Hvala!
Поздрав, ако ниси нашла никога за рестаурацију, вољан сам да је одрадим.
 
Nazad
Vrh Dno