Šta je novo?

Radna stanica-veliki budzet

Mx2qi7

Poštovan
Učlanjen(a)
07.08.2016
Poruke
32
Poena
59
Kao prvo pozdrav svima.
Potrebna mi je pomoc oko sklapanja konfiguracije za radnu stanicu na kojoj:
60% vremena ce vrteti Autodesk programe (AutoCAD, Inventor (3D), 3D Studio Max)
25% vreman rad sa videom visoke rezolucije
15% MS Office, Browser,...
Ne razumem se nesto preterano u hardver, al neki moji prioriteti su: stabilnost, pouzadnost pa brzina.
Obilazio sam veci broj prodavnica po BG-u al vecina njih mi je nudila igracke konfiguracije (Maticna Asus 2011-v3, i7-5930K, GPU GeForce GTX 1080, uz gomilu RAM-a i HDD), neki su mi ubacivali i Titan X grafiku koja ima odlicne performanse.
E sad sta je glavno pitanje
Jel takva konfiguracija stabilna i pouzdana, pogotovo kod klokovanja procesora i memorije?
Jel ici na Xeon ili I7 2001-v3?
Onda ploca dal igracka Asus RAMPAGE V EXTREME/U3.1 ili SABERTOOTH X99 za koju kazu da je bas pouzdana?
Za grafiku razmisljam 2X Asus Titan X ili imate neki bolji predlog?
e sad HDD
Nisam se do sada susretao sa ovom memorijom u M2 lezistu kazu da je dosta brza al vidim da ima verzija u lezistu na maticnoj ali i u PCI slotu? Dal ima neka veca razlika ili? Uglavnom to bi bila memorija da kazem prvog nivao (OS, Aplikacije, kratkotrajna memorija) onda bih ubacio SSD kao L2 memorija, e sad dal ide RAID u kombinaciji sa SSD? ili bolje da ubacim klasican HDD za beckup?
Sto se izlaza tice tu bi isao najverovatnije Dell 34.0"
 
Inventor traži dobre ST performanse, tako da koji god CPU uzmeš, klokni ga bar na 4.5 GHz :D Čak je i5-6600K odličan za CAD, sve preko toga jedva da se primećuje (i7 na nižem kloku može biti i sporiji), a za ostale stvari ćeš morati da pitaš nekog drugog.

I za šta ti tačno treba 2 Titana ili 1080? Ako ćeš da koristiš GPU za renderovanje i obradu videa, onda ti 2011 ne treba, idi na 1151.

I generalno, nisi napisao koliko su složeni modeli koje praviš, sam softver ne znači mnogo. Koristim ja i moj A10 sa klasičnim HDD-om za sve što si gore naveo (osim obrade videa) :D
 
Poslednja izmena:
Ocigledno su ljudi (prodavci) hteli da mi uvale nesto za vecu cifru, u fazonu trebace ti... kazu tebi treba dobar procesor a isto tako jaka i graficka, msm napisao sam gore veliki budzet. font je 18000e. i ne zalim da iskesiram al da to radi. da to bude pouzdan i brz racunar i sad i sledecih minimum 6-8god.
Uglavnom posao koji radim na tom racunaru je sastavljanje razlicitih modela(koje prebacim sa drugih racunara) u jednu celinu i izrada 3D prikaza.
do sada sam koristio Core2Quad Q9400 na 2,66, 6GB DDR2, i grafika ATI 4800; al prilikom importa fajla to traje i po pola sata. a ja bih da to traje najvise par sekundi
 
Poslednja izmena:
I dalje ne znam koliko je taj posao zahtevan :) Da li su to sklopovi od 2.000 ili 100.000 komada?

Drugo, besmisleno je kupovati računar za posao da traje 6-8 godina. Bolje kupi računar za polovinu tog novca, a polovinu budžeta ostavi sa strane, i za 3-4 godine kupi novu mašinu. Jer se razlika najviše (da ne kažem jedino) vidi za veoma zahtevne poslove. Da kupuješ PC za igranje, pa i da ti traje toliko, mada i tom slučaju bi grafička brzo ostarila.

Treće, ako ne znaš koliko ti zaista snažan računar treba, bezveze je dati ogroman novac, ako i duplo jeftinije rešenje odrađuje posao skoro isto. Pri tom je nadogradnja vrlo jednostavana, posebno za RAM i diskove, a ni za grafičku nije mnogo teže (CF/SLI). Kod procesora svejedno nema mnogo izbora :)

CPU:
Ja ti predlažem da ideš na 6800K (2011v3). Ne znači ti mnogo za CAD, ali može biti korisno za 3ds Max i video obradu. Evo ti poređenja sa 6850K i "istim" Xeonom (E5-1650 v4)
http://ark.intel.com/compare/94188,92994,94189
Razlike su u količini i tipu memorije (ECC za Xeon), broju PCI-E linija i slično. Jedino gde ćeš ti primetiti razliku je takt, ali pošto je procesor otključan, imaš slobodu da ga namestiš na pristojnu vrednost uz solidno hlađenje :) Eventualno, ako ti zbog konfiguracije diskova i grafičkih treba veći PCIe protok, da uzmeš jedan od ova dva jača

RAM:
Za početak uzmi bar 32GB memorije, a možda i odmah 64GB. Ova platforma ima quad-channel kontroler, pa u svakom slučaju idi na 4 modula (4x8 ili 4x16). Eventualno možeš prvo da kreneš sa 2 x 16GB, pa da posle dupliraš. Idi na standardnu memoriju, ECC ti ne treba za ove poslove.

SSD/HDD:
Ovde ne znam šta da ti kažem. Za sistemski i radni drajv ti treba brzina. Inventor neće odmah učitati ceo sklop u RAM, već će dobar deo ostaviti na disku. Zato ti je bitno da disk na kome ti se nalazi radni projekat stoji na SSD-u. Možeš da ideš na neki M.2/PCI-E tipa Samsung 950 Pro, Kingston HyperX Predator ili nešto slično. Takvi diskovi kapaciteta ~500 GB su oko 350-400€. Evo ti ovde malo više detalja
Druga opcija ti je da uzmeš npr. 2 standardna SATA drajva (od ~500GB) i povežeš ih u RAID 0. Tako ćeš za sličnu cenu dobiti sličnu brzinu sa duplo većim kapacitetom (mada u realnosti nije sve tako jednostavno :) ).
Za backup/file storage možeš da uzmeš i klasičan disk. Svako ima svoje metode. Ja npr. imam SSD na kom su OS, programi i radni fajlovi. Ako radim nešto kritično, uključim auto bekap, pa se svaki dan npr. u 17h radni folder (npr. "C:\Users\Ja\Posao") sinhronizuje na drugi fizički disk (HDD). Na taj način uvek imaš sve bitno na 2 fizička diska. Ako je nešto baš kritično, onda ga držim i u oblaku (Dropbox, Onedrive) i na eksternom disku :D
Generalno, što se brzine tiče M.2/PCIe je otprilike duplo brži od SATA (zavisi od konkretnih modela). I u oba slučaja se brzina povećava povezivanjem u RAID0. Pa ti sad vidi koliko ti brz disk treba i kog kapaciteta, u zavisnosti od fajlova kojima barataš.

GPU:
E sad ovde treba biti pametan :) Generalno pravilo je da treba uzeti profi kartu za ovakav posao, tj. nVidia Quadro ili AMD FirePro (ubuduće će se zvati Radeon Pro). Ne znači da gaming karte neće raditi lepo, ali za 3 puta veću cenu u odnosu na "istu" gaming kartu plaćaš stabilnost, pouzdanost i podršku, pošto su te karte zvanično sertifikovane za rad u datim programima. Više o tome na sledećim linkovima:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=16318759
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/syscert?siteID=123112&id=18844534
Ja sam koristio i profi (Quadro) i gaming (trenutno R9 380 4GB), i za moje CAD potrebe nema neke razlike. Posebno za Inventor koji korist DirectX. Drugi programi, koji koriste openGL (Catia, Creo, NX) mogu praviti razliku.

Sad, šta ti konkretno treba, zavisi od složenosti modela kojima se baviš. Neke jeftinije varijante su Quadro M2000 i FirePro W4300/W5100 (iste karte, samo je W4300 low-profile i manje troši, a W5100 je standardna i ima podršku za Crossfire)
http://www.itsvet.com/graficka_karta_hewlett_packard_quadro_m2000_t7t60aa-pdaa1-25.i?id=4318
http://www.itsvet.com/graficka_karta_hewlett_packard_amd_firepro_w4300_t7t58aa-pdaa1-25.i?id=4310
http://www.itsvet.com/graficka_karta_hewlett_packard_amd_firepro_w5100_j3g92aa-pdaa1-25.i?id=4311

Za nešto složenije poslove imaš Quadro M4000 i FirePro W7100
http://www.itsvet.com/graficka_karta_hewlett_packard_quadro_m4000_m6v52aa-pdaa1-25.i?id=4319
http://www.itsvet.com/graficka_kart...ro_w7100_8gb_gddr5_j3g93aa-pdaa1-25.i?id=4128

Na jače od toga, ja lično ne bih išao, bar na početku. Inače, to su star(ij)e arhitekture, mada i dalje aktuelne. Novi modeli (Pacsal i Poalris) bi trebalo da se pojave u prodaji do kraja godine. Pri čemu je AMD prvo predstavio niži i srednji segment, ispod 1000€ (Radeon Pro WX 4100, WX5100 i WX7100), dok je nVidia prvo najavila high-end, tj. preko 2500€ (Quadro P5000 i P6000).

Ako ćeš koristiti GPU i za rendering i video obradu, onda bi svakako mogao da ideš na neki od ovih jačih modela (W7100 ili M4000). Da li izabrati AMD ili nVidia-u, zavisi od softvera koji koristiš i podržanih tehnologija u njima (CUDA ili openCL). Za Inventor i AutoCAD nije toliko bitno. Jedino ako se baviš jako velikim sklopovima, bitno je da karta ima što više memorije. Ja ne znam koliko je to, pošto ja nikad nisam napunio ovu moju sa 4GB. Ono što ja znam je da 3ds Max podržava CUDA kroz Iray i mental ray, a openCL kroz FireRender (mada je to relativno novo). Generalno, CUDA je zastupljenija, jer je nVidia prva počela sa tim, dok openCL postaje popularan od kad je Apple počeo da koristi AMD karte, pa su oni malo pogurali Adobe, Autodesk i ostale kompanije u branši. nVidia podržava i openCL, ali gde god postoji CUDA opcija, nVidia će biti brža tu nego u openCL-u. Tako da ćeš sam da istražiš malo šta je bolje rešenje. S obzirom na razlike u ceni u odnosu na ceo budžet, nVidia se čini kao bolji izbor. Jedna od opcija ti je da i kreneš sa gaming kartom, čisto da vidiš kako sve funkcioniše, isprobaš razne mogućnosti, pa za par meseci uzmeš profi kartu koja ti odgovara. Kao što rekoh, tada će se pojaviti i nove serije.

Matična ploča:
Kad vidiš šta ti sve treba, nađi ploču koja podržava to :)

Kućište i napajanje:
Slično kao i za ploču :)

Monitor:
Ovo biraj po svom ukusu. Tu ti ne mogu pomoći. Em imam loš vid, em mi je svejedno da l' je IPS ili TN, da l' je 22" ili 27", da l' je DPI 80 ili 120 :)

Periferije:
Opet po svom ukusu. Ne znam da li koristiš 3D miševe? Meni je ponekad korisno, ali mi nije neophodno.
 
Nema sanse da nadje nesto toliko kvalitetno koliko god para istresao. Jedino sto treba sacekati 5K displej, a verovatno bi bilo pametno sacekati i novi Mac Pro. Meni bi bilo tuzno da istrese 10.000e za PC koji ce mu se raspadati zbog ne znam cega.
 
Nema sanse da nadje nesto toliko kvalitetno koliko god para istresao. Jedino sto treba sacekati 5K displej, a verovatno bi bilo pametno sacekati i novi Mac Pro. Meni bi bilo tuzno da istrese 10.000e za PC koji ce mu se raspadati zbog ne znam cega.
Mac kanta je imala bolji odnos cene i performansi samo kad se pojavila, i to zato što su profi karte bile mnogo skuplje. Sada i dalje trpaju stare komponente (Ivy Bridge CPU, Pitcairn ili Tahiti GPU), jedino ako odrade neki refresh. Evi ti konfiguracije sa i7-6850K (mada je i 6800K bolji izbor od onog IB-a), PCIe SSD-om od 1.2 TB (možda je malo mnogo, al' ajde), 64 GB memorije i FirePro W8100 (za njega nepotrebno, ali jeftino u USA)
http://pcpartpicker.com/list/6RKcTH.
Mac kanta sa sličnim karakteristikama je skoro duplo skuplja i opet malo lošija (CPU, SSD/HDD, pa i GPU). I kao što rekoh, šta će mu OS X, ako bar 2/3 vremena treba da provede u Windows-u.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno