Šta je novo?

Racuner se ne pali

Miki_

Cenjen
Učlanjen(a)
25.02.2017
Poruke
1,344
Poena
125
Juce nije hteo da se upali racunar,zamenio sam pastu usisao prasinu i radio je ceo dan,danas opet nije hteo da se upali. Zavrti malo kuler i odmah stane.
Sta bi to moglo da bude?
Skidao sam napajanje i komplet ga usisao,unutra izgleda sve ok...
 
Kako ocekujes da ti neko pomogne kad nisi ni naveo koje komponente koristis?

Odradi clear CMOS pa probaj opet
 
Vadio sam bateriju na 10 minuta.
2X4GB DDR3 xeon e5400 procesor, grafika 6540,napajanje cooler master 500w (valjda)
 
I meni kad je riknuo auto pokušao sam da očistim šoferku ali i dalje nije radio.

Šta očekuješ da ćeš postići menjanjem paste i čišćenjem ako komp neće ni da se pokrene? Ako on radi i gasi se prilikom većeg opterećenja, onda valja proveriti temperature. Vađenje baterije takođe nema smisla, to se radi samo ako pogrešiš bios podešavanja a nemaš jumper/dugme za reset biosa (jako stare ploče).

Najveća verovatnoća je da napajanje riknjava i to treba proveriti s posebnim uređajem. Druga stvar je ploča, memorija, cpu.. Nešto od toga je na ivici života ili nije lepo leglo tamo gde treba.
 
Nije se uopste gasio a opterecivao sam ga dosta juce,radio je preko 10h bez prekida.
Pinovi procesora neverujem da su se iskrivili jer nisam ni vadio procesor iz lezista,samo sam ocistio staru pastu i stavio novu.
Jedino ako sam stavio malo vise paste,ali u tom slucaju nebi se ukljucio ni prvi put...
 
Probacu da skinem kuler da ocistim pastu i da stavim manje,mozda je iscurela sa strane,iste simptome sam imao i pre. Setio sam se u medjuvremenu.
 
Skinuo sam procesor i stavio drugi i opet nece.
Ovo mi se ne desava prvi put,ne znam da nisu mozda pinovi iskrivljeni.
Evo napravio sam kratak video,ne znam da li se vide lepo pinovi.

 
Na prvi pogled cini mi se da na ta dva mesta imas necistocu u soketu. Vrlo pazljivo uzmi ciodu/cackalicu ili pincetu pa izvadi sa ta dva mesta.
 
Mislim da sam ocistio.



Znaci mozda je do napajanja?
Kad bih znao da je ono u pitanju,da ne kupujem bezveze.
 
Više ti se isplati odneti ga u servis u tom slučaju
 
Otkači sve komponente sa ploče i napajanja. Poveži samo napajanje na ploču, procesor sa kulerom, memoriju, grafiku i biper. Proveri da li će da se startuje, zakači samo monitor na grafičku. Po mogućstvu izvadi i ploču i iz kućišta, da otpišeš da je negde prespojila.

Pored napajanja, može biti i matična, problem sa kondezatorima.
 
@danilo989 Nema servis u blizini kod mene...

Koliko sam razumeo da otkacim samo hard diskove?
Ja sam pre par meseci imao "problem" sa hard diskovima,kad hocu da udjem u particiju racunar pocne kao kad se startuje. Ali ovde na sajtu su mi rekli da su hdd mozda podeseni da se iskljuce posle nekog vremena. Ja sam sumnjao u napajanje,ali nisam imao sa cim da ga testiram.
 
Otkacio sam hard diskove sa ploce i dalje ne radi. Imam jedno kinesko napajanje zadnji put je radilo,probacu sa njim.
Stvarno nemam nacina kako da istestiram komponente. Stvarno ne znam sta je,da znam koji deo da kupim.
 
Evo ovako,stavio sam staro napajanje tj napajanje koje je vec bilo u racunaru.
Nisam smeo da pokrecem racunar da slucajno nebi sprzio neki deo. Kad ukljucim napajanje pozadi zavrti kuler i odmah stane. Ne znam da li je to normalno?
 
Naj nenormalnije je da neko ko nema nikakvog iskistva eksperimentiše sa sumljivim delovima.
Ujedno i NAJSKUPLJE!
Skoro sam siguran da si sjebao matičnu kod diranja CPU kulera i stavljanja paste.
Šta je konkretno otišlo nisam siguran i da li je ploča povukla i napajanje ostaje da pogleda neko ko je iskusan.
Ne diraj ništa i traži pomoć!
U okolini, kvartu, selu, mestu, gradu, regionu, ... dalje i dalje ...
Dok ne nađeš gde ga ima ..... ili gde se sakrio.
 
Problem je ili do napajanja ili do ploce. Najjeftinija opcija ti je drugo napajanje.
 
Za pocetak cu odneti da mi testiraju oba napajanja.
Ovo drugo napajanje nisam siguran da li radi,5 godina je stajalo,a pre toga je radilo 4 godina,ovo drugo sto sam kupio je radilo 4 ipo godina ali je kupljeno polovno,ko zna koliko je pre toga radilo.
Iskreno se nadam da nije crkla maticna,jer ako jeste onda ne znam sta cu.
 
E kolko je ovde majstora koji su tako počeli . . . nema broja.
Otprilike malo manji od broja onih koji su pronašli milion načina za štednju i finansiranje svog hobija (a kasnije i posla) o kojima nisu ni sanjali da postoje.

1. Utvrdi ŠTA je otkazalo.
2. Probaj utvrditi ZBOG ČEGA.
 
Isti problem sam imao sa prošlim računarom, kad upali radi bez problema danima ali ako se zeznem pa ga ugasim onda na kurblu i pitanje je kad će opet da upali.
Isto sam se nadao da je napajanje ali matična ploča je bila problem, srećom pa sam našao polovnu na KP i eno računar radi kod druga bez problema.
U pitanju je bila Asus Z97-AR, posle preko sedam godina korišćenja toliko se iskrivila usled Hyper TX2 kulera da svaka joj čast što nije nešta spalila.
Na ploči su bile diode koje su pratile proces butovanja i ako ostane upaljenja dioda za procesor to je to gasim i posle nekog vremena novi pokušaj.
 
Za pocetak cu da testiram napajanja,stvarno se ne zna koje je gore.
A probacu da nadjem nacina da mi testiraju maticnu.

@Kimins Da li u tom slucaju testovi pokazuju da je maticna neispravna ili je u pitanju fizicko ostecenje.
 
Nisam primetio nikakvo oštećenje sem da je ploča kriva zbog kulera.
Verovatno nije ni bitan model kulera nego to što ne postoji pločica sa zadnje strane pa se usled pritiska krivi.
Matična ploča se testira tako što sve komponente staviš na drugu i ako rade kao što je kod mene bio slučaj onda je ploča rikavela...
 
Nisam jos pronasao ko ce da mi testira napajanje ali sam prespojio zelenu i crnu zicu da vidim da li ce da se upali. Ventilator radi ali sporo vrti.
Izgleda da nema ni svrhe testirati napajanje ali eto probacu da uverim sebe.
 
Nazad
Vrh Dno