Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Da se nadovezem na ovo sve.
Imam MIni, kupljen pre nekih godinu ipo dana, za ono sto meni treba kao basic useru je fenomenalan, leteo sam na otvorenom do 1200m u daljinu i 500 metara u visinu. Plasio sam se da ce me izdati baterija i da necu moci da ga vratim, inace je mogao jos, mislim da su bili idealni uslovi, cistina, na planini bez vetra...
Isto to sam probao sa drugarom DJI Mini 2, moze da ide verovatno mnogo vise u daljinu, jer ima bolje konekcije, ali mislim da je mana i DJi Mini 1, 2 , 3 u bateriji za tu daljinu i da ga vratis nazad jer ce svakom da se isprazni posle 20tak minuta takvog leta.
Ono sto je bolji DJI mini 2 je kretnja po kracim relacijama bez prepreka, opet sto rekoh zbog drugacijih/boljih konekcija koje koristi...
Inace opcija za pracenje ne postoji u zvanicnoj aplikaciji , ali u Litchiu moze da se namesti i radi odlicno...i na DJI Mini 1 i MIni 2
Svakako nemas brige da ne mozes da ga vratis kad je baterija na low. Sam ce odraditi rth bez da te pita. Isto kao kad izgubi signal. Ja sam se prepao prvi put kad mi se prekinuo signal reko u sebi "e bilo je lepo dok sam ga imao" al on sam aktivira rth da se vrati na lokaciju poletanja. Nekoliko puta mi se desilo
 
@smith_bre
Jeste ali je bio mnogo skuplji a moglo je ovo da mi se desi odmah pri isteku garancije.
Nemam uopste naviku da kupujem kod nas.
Nikad se ne zna ali bilo je sta je bilo.
Pokusacu jos jednom da ga ozivim i pozovem ovaj servis da vidim sta kazu.
Malo je cudno da ne postoji neka konkurencija dji-u.
ja sam imao yuneec dron i jedan jos par nekih lijevih, jedan xiaomi. Dji je mama za njih. Ima grescica tu i tamo sa takvom opremom sa milion parametara i čuda to je neizbjezno da poneko ima problem ali nije bas da je toliko kvarljiv uopste. Odradi ti onaj refresh sto smo pricali to ti je sve sa kalibracijom 15 min posla, nadati se da nisi baksuz da je neki pravi kvar
 
Dva polovna mini 1 sam kupio rade ,Jedan nov mini 3 i on radi.
Vetar je presudan pogotovo kod mini 1.Gledaj da se vraca niz vetar.Iznad vode moze daleko da ode.
 
Svakako nemas brige da ne mozes da ga vratis kad je baterija na low. Sam ce odraditi rth bez da te pita. Isto kao kad izgubi signal. Ja sam se prepao prvi put kad mi se prekinuo signal reko u sebi "e bilo je lepo dok sam ga imao" al on sam aktivira rth da se vrati na lokaciju poletanja. Nekoliko puta mi se desilo
Ukljuci on opciju da se vrati, kao sto je ukljucio i tada, ali se on toliko sporo vracao da sam morao da prekinem to i ubrzao, imao sam osecaj da ce sigurno da se isprazni baterija
 
Na mini 1 uhvatio mi neki error ,ka Elisa se prebrzonokrece?A sve normalo leti.Spustio ga ugasio I ponovo pokrenuo bez greske. Ne mora da znaci da je nesto ozbilno.Po meni DJI je zakon.
Propeler(i) je oštećen. Čim ih promeniš, nestaće i ta povremena poruka.
 
Novog, uzet preko madjara. Radio sam vec kalibraciju vise puta.
Probacu i refresh firmwarea preko kompa mada ne verujem da ce da ga to popravi.
Na netu sam gledao da menjaju plocu sto meni nije solucija.
Desilo se iz cista mira. Dan pre toga leteo najnormalnije, ukupno mozda 10 minuta i sutradan ova greska zbog koje ne moze da poleti.
Bas su me razocarali kao brend a ne znam sta bih drugo kupio jer mi je dron gotivan kao sprava.
Ako si skoro kupio mada sumnjam, reklamiram ga.
Cimni prodavca preko koga si kupio
 
Aj probacu, nista ne gubim. Koliko se secam kupio sam ga mozda pre malo vise od godinu dana.
 
Kontaktirao sam prodavca od kog sam uzeo, garancija je bila 12 meseci, tada je otprilike i odapeo tako da nista od toga.
Ostaje mi da cimnem onaj pomenuti servis ako nije neka zamrsena procedura, reinstal firmwera i kanta.

Uzeo sam ga u julu 2022 a zadnji put pokrenuo avgusta 2023.
 
Sve je azurirano vise puta od kako je prestao da radi.
Jedino da mu zamenim i elise, mada sumnjam da ce pomoci jer ih i ne zavrti a ove na njemu su kao nove.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, zeleo bih da pazarim mini 2 SE, dakle do 249 gr je. Moze li mi neko ukratko (koga ne mrzi da kuca i duza objasnjenja su vise nego dobrodosla 🙂 ) objasniti sta bi bila moja zakonska obaveza nakon kupovine? Pretpostavljam da ga ne trebam registrovati, ali treba li meni neka licenca za upravljanje? Kako funkcionise najava leta i moze li se uopste najaviti ako nisam registrovan/licenciran? Koristio bih ga samo u privatne svrhe, igranje i snimanje porodice, eventualno pejzaza i slicno. Citao sam razne diskusije, zakone i gledao mape, vidim da je ceo BG manje vise zabranjen za letove, da li to znaci da bih recimo morao najaviti mesec dana unapred let kod Kalisa ili Usca (i potencijalno snimanje od 15-ak mina)? Znam za kasarne, stadione, aerodrome i bilo kakve drzavne zgrade, njih bih zaobilazio u sirokom luku. 🙂 Koliko je uopste postovanje te zakonske regulative problem i isplati li se ulaziti u to obzirom da nemam niakakvu nameru da od toga zaradjujem na bilo koji nacin, dakle cisto zezanje...
 
Jedino mesto gde sam video da se pominju pravila za dronove lakše od 250 g je u onoj brošuri na sajtu Direktorata za civilno vazduhoplovstvo:
Bespilotni vazduhoplov koji je manji od 250g NE SME:
  • da leti iznad ljudi i u blizini ljudi (nikako na manje od 5m);
  • da leti na visinama većim od 100m;
  • da leti tako da ugrožava javni red i mir, kao i privatnost lica.
  • da leti u blizini značajnih objekata (policija, vojska, kazneno-popravne ustanove, državni objekti, vodovod, elektrane, trafo stanice) bliže od 500m bez odobrenja;
Na sajtu su dati i korisni linkovi, pa možda možeš da se obratiš nekome sa spiska:
 
U sustini za obicnog covjeka koji zeli da vozi kao hobi (kao sto si ti opisao) je prevelika procedura i previse ogranicenja za let i snimanje....
Većina nas se vodi tim da ako vozis po prirodi nemas nikakvih problema, po naseljenim mjestima postujes osnovnu kulturu, da ne vozis nikom iznad glave, ne vozis nisko iznad privatnih i drzavnih vlasnistva i nemas problema....

Mali dronovi su tihi i neupadljivi tako da ako nisi ****** nece te niko ni skontati.

E sad po centru BG i tako ako hoces na crno nije bas tako lako izvodivo, ipak je guzva, puno stvari koje i ometaju signal itd, ja se iskreno ne bi ni smarao sa tim... Sa druge strane ako odes na tvdrdjavu i pustis dron ili neki park onako postujuci ono sto sam pisao iznad ne bi trebao imati problema...
 
Park Ušće je na prvi pogled veliki za igranje i snimanje ali opet treba paziti jer je vrlo blizu vojska, pa ako se dron podigne dovoljno visoko, može da snimi i vojni objekat.
 
Vozi slobodno, ne trebaju ti dozvole i ostalo za ispod 250g samo pazi da ne ugrozavas ljude i ne letis blizu njih. Kao i da ne letis blizu zasticenih podrucja i vojske.
 
Hvala ljudi. 🙂 Bio sam na korak od odustajanja jer nisam mogao da skapiram sta i kako treba i pocelo mi se ciniti kao prevelika gnjavaza, ali ovo zvuci vrlo razumno. Dakle ispod 100 metara, dalje od objekata od drzavnog znacaja, dalje od ljudi i postovanje osnovne kulture. Vracam se u potragu za dobrim akcijama za dji mini 2 se. 🖖LLAP 🙂
 
Lično sam imao neku kinesku igračku dron Visuo XS816 i ubrzo ga prodao. Za neko zezanje da se igraju klinci nije loše, snimanje bezveze kvalitet, slika nemirna. A i teško je leteti jer ima prilično nemiran let.
I pre par dana na poslu nabave DJI Mini 2 SE, dali meni da snimam i ja se oduševim ponovo tim spravama, razmišljam da ga kupim za svoje potrebe. Za početnike odličan, lako se leti, snimanje za moj pojam jako dobro.
 
Razumljivo ono prvo je bila igracka koja jedva poleti.Bez ikakvih sistema za let.
 
Pozdrav svima, zeleo bih da kupim mini 4 pro , koliko vidim ima na kupujem prodajem, ali ako je vec neko kupovao tamo i ima neku preporuku ,bio bih vam zahvalan.
Unapred hvala
 
Hvala za preporuku, trenutno nema na stanju, ali javlja se cim bude imao.
 
Kako funkcionise dij care kod nas? Je l se isplati kupovina?
 
Kako funkcionise dij care kod nas? Je l se isplati kupovina?
Veruj da se itekako isplati, drugaru je pre nedelju dana ptica zakacila dron, pao i razbio se, imao je dji care, zamenili su mu dron, malo mi je rekao da se cimao itd ali zamenili su. Dron u sebi ima cache iz kog mogu da se izvuku podaci i tacno dokaze sve....Vrlo dobra stvar...bilo je samo pitanja ranije da li dji care funkcionise kod nas
 
@Dwyane Wade
Kako je uspeo da ga aktivira kod nas? Ja koliko sam našao, Srbija nije na listi podržanih regiona.
Da nije neka mađarska varijanta?
 
Da li neko zna da li i kako (ako) moze da se sa mini 4 pro u waypoints ukucaju geo lokacije (koordinate), ili da li postoji neka druga fora?
Potrebno mi je da za jednu parcelu vidim dokle ide, tj gde su granice.
 
@biker

Mislim da ovo može da ti pomogne. Youtube

Malo je pipkavo, ali trebalo da možeš i ručno da promeniš koordinate za waypointe u notepadu ili nekom drugom editoru.
 
Video sam taj video ranije, nije mi palo na pamet da pokusam da promenim koordinate u text editoru, hvala za ideju!
 
Da li neko zna da li i kako (ako) moze da se sa mini 4 pro u waypoints ukucaju geo lokacije (koordinate), ili da li postoji neka druga fora?
Potrebno mi je da za jednu parcelu vidim dokle ide, tj gde su granice.
Da li na taj način može da se premeri parcela i recimo izračuna površina?
 
Realno za to ti nije potreban dron, jer premer parcele imas u GeoSrbija...kod mene je situacija da mi je deo parcele pod nekom sumom (da ne kazem zbunjem) i ne mogu tacno da znam dokle je moje :)
 
Nazad
Vrh Dno