Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Znam, ali ipak ima neko ime iza sebe (DJI, kao i Huawei, Xiaomi ...). Pod kinez mislim na generičke, no-name dronove kojih ima na tone po Aliju i sl. sajtovima.
 
Razmisljam da ga uzmem u kompletu sa zastitnicima.

Koliko uticu na autonomiju, zna li neko?
7571bf1f5fbd15edb84a1e762f284a30.jpg
568822692f54248bfa383dfc70c1bbed.jpg


Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Ja sam priveremeno odustao od Mavic minija do proleća negde, imam manje vremena i ne skitam toliko. Očekujem da će na proleće moći mnogo povoljnije da se nabavi, tek je izašao, rasprodaje se kako stigne, trenutno maksimalno na njemu zarađuju - već sam video da je par ljudi prodavalo na oglasima posle par probnih vožnji, dosta povoljnije od radnji sa sve garancijom, plus ima gomila Sparkova na oglasima koje pokušavaju sada da prodaju po većoj ceni od novog Mavic minija, tako da će to da se sve reguliše :)

Uzeo sam pre nekih 10ak dana Tello na akciji u Giga****, boost komplet sa punjačem i 3 baterije za 14K, plus još imao neke poene od ranije, tako da sam ok prošao. A i bila je jedna od onih impulsivnih kupovina, bio u tržnom centru sa klincima, išli nešto drugo da uzmemo, video akciju, proverio cenu na netu i izašao iz radnje s dronom, a da nisam ni planirao kupovinu - srećom žena nije bila s nama :D

Mislim da bih se zeznuo da nisam uzeo boost komplet, jedna baterija drži oko 12-13 minuta kada se dron koristi bez prop guards (koji solidno ubijaju protok vazduha od propelera, jedva 10min sa njima, tako da ih ne koristim sem za letenje po sobi), sa tri baterije izađem na oko 35-40minuta vožnje što je dovoljno i da se klinci naigraju i da ja završim šta sam planirao.

Prilično sam iznenađen kako lepo radi, drži poziciju i visinu bez problema, odlično reaguje, nisam imao nekih problema s konekcijom i sl. Dobro je što je mali i upravljiv pa lako može i unutra da se vozi. Naravno, budući da je svega 76g težak, od letenja kada je bilo šta jače od povetarca nema ništa.

Inače ko ima Tello, topla preporuka da kupi Tello FPV aplikaciju na GPlay-u, jeste da je 640din, ali po meni vredi, bolja je od originalne.

Jedino je kvalitet videa loš (makar u poređenju sa Mavicima, kinezi su generalno očaj) zbog malog bitrate-a, slike su OK.


Pogledajte prilog 278826
Kupio sam tello fpv, ali nece da se pokrene, neki license problem. Kaze da je play store compromised with adaway or lucky patcher. Tello won't fly. Imas li ideju sta je problem?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
jel ti root-ovan telefon ili neki custom rom? Jel imaš neki drugi telefon/tablet gde je isti google nalog s kog si kupio aplikaciju da probaš?

Licenca se ne vezuje za uređaj nego za google/gplay nalog.
 
I rutovan i custom room. Probao sam demo i radilo je. Probaću na zeninom.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Jel radi sada?

Ja juče i danas odštampao dva kućišta za Tello i dve baterije, jedno je sa postavljenim štitinicima, drugo bez.

Prvo izgleda ovako, ali se poklopac ne drži za telo, pa treba neka traka ili gumica da ostane zatvoreno, a i veće je:

case2.jpg

Ko ima pristup 3D štampaču, model je ovaj: https://www.thingiverse.com/thing:2984061

Drugo je mnogo robusnije i kompaktnije, poklopac odlično drži, isto staju dve baterije u pregrade + jedna u Tello, ali je ovo sa skinutim štitnicima (mada i štitinici modu da se spakuju u kutiju bez problema):

case1-1.jpg

Kućište je 14x14x5cm, slične osnove kao kutijica od CD-a:

case1-2.jpg

Model je ovaj: https://www.thingiverse.com/thing:3054236

Ovaj drugi model mi se mnogo više sviđa, čvrsto je i kompaktno, plus u ovoj plavoj boji deluje kao igračka i sl, ne verujem da bi nekom lopovu skrenulo pažnju.

Danas sam i malo leteo po ovom vetru, mora u sport modu, u video modu nije bilo šanse da se izbori s vetrom, pogotovu kada ga malo više podignem. Video u tim uslovima je loš, dosta se trese, ali su slike i pored toga OK:

2019-12-22 11-16-23.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam jos probao. Imao sam incident, izasao sam napolje jutros da ga probam i klinac se tu motao po dvoristu kad se dron spustio malo nize on mi pritrcao iza ledja i uzeo ga dok je leteo. Sva sreca pa se nista nije desilo, 'bem ti drona i mene. Ne znam da li je propeler bas toliko ostar da moze da odsece prst, ali sam se oduzeo.
Probacu tello fpv kasnije kad budem sam.
Sto se tice utiska, desilo se ono cega sam se i bojao, da sam dao 18k, i da ce zavrstiti u fioci za par dana :D
 
Mislim da od Tella nema neke veće opasnosti, isključuje propelere čim detektuje da je nešto dotakao, a masa mu je smešno mala - jedino na baš naletiš nekom u lice i da ga udariš u oko, van toga mislim da je bezopasno.

Što si dao 18k? Svuda je 14k za boost komplet. A mogao si dati jedno 65k za mavic mini i sl, tako da si uštedeo :D
 
Uzeh i ja Tello Fly more combo :)
Kakva su vam iskustva, da li išta od dodataka koji se prodaju značajno menja "user experience"? Npr WiFi Extender; ili gamepad/kontroler? Tello FPV app sam uzeo - ali za 2 dana nisam uspeo da uhvatim lepo vreme (bez kiše/snega/vetra) da ga provozam napolju, tako da vežbam po stanu...
 
Meni je stigao u Poštu onaj Xiaomi repeater 2 koji svi preporučuju, 15 dana za isporuku :), nadam se da ću moći sutra ili prekosutra da ga preuzmem pa da testiram za praznike.

Napravio sam i držač koji se kači sa gornje strane na kome će biti LED diodice trebalo bi sve zajedno da bude oko 7 grama, nosač, diodice i baterija za diodice, pa ću testiram kako će da radi kad je slaba vidljivost.
 
Moj prvi mod za Tello:

tello-led..jpg

Svetlo sa nosačem je ukupno 6g teško, ne utiče puno na let, makar ne unutra. Ovo je čisto Proof-of-concept, da vidim koliko znači, ali i po danu je mnogo uočljiviji dron nego kad nema svetla.

Planiram da napravim bolju verziju, jedan beli LED napred da osvetljava šta kamera vidi, drugi na dole zbog optical flow senzora ovaj RGB LED će ostati pozadi.

Takođe, sve će ići uz poklopac, kako bih smanjio otpor vazduha, kao i da se napaja iz CR2032 baterije.

Evo u radu kako izgleda:



Xioami Mi repeater je stigao u moju poštu, uzeću ga večeras, pa taman da sve lepo testiram za vreme praznika.
 
Poslednja izmena:
U ti ga bas budzis, svaka cast, moracu i ja da probam nesto[emoji16]
Inace sa gamepad-om je mnogo lakse, a i zanimljivije. Ne kajem se sto sam ga kupio.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Da li sa Tellom WiFi repeater pomaže kod kvaliteta videa, u smislu da smanji seckanje i ispuštene frejmove? Danas sam se zezao u blokovima, pokušavao da na 20ak metara visine napravim 360 stepeni video - nisam bas zadovoljan... Takođe, pokušaj da snimam u Sport modu "proguta" dosta frejmova,u krugu 20ak metara od mene.

Sem ovoga, oduševljen sam dronom... Dugo nisam imao ovako zabavnu igračku [emoji16]

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Trebalo bi, jer se video snima na telefonu, dakle ono što mu stigne.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Ja danas nisam uspeo pored zgrade da napravim snimak na preko 15m visine, niti da prebacim slike. Velika zgrada, ogroman broj wifi mreža, jednostavno neće. Mogu da upravljam ali ne i da snimam/slikam.

Zeznuli me oni u Pošti, idem tek sutra ujutro po repeater, ne radim sutra pa ću probati sutra kako se ponaša sa repeaterom, tj. koliko repeater pomaže.
 
Uzeo danas popodne repeater, podešavanje je trivijalno, gotovo za 5 minuta.

Međutim zbog magle i hladnoće testirao sam možda 5 minuta pa odustao.

I powerbank i baterije na dronu su se jako brzo praznile, a on sam je jako teško održavao položaj po ovom mraku i magli. Srećom pa sam imao one LEDove koje sam pravio, pa sam mogao da ga vidim bez problema.

Ono što ohrabruje je da sam ga podigao na 30m visine iznad terena pored zgrade i imao potpunu kontrolu nad dronom i uspeo da slikam i prebacim sliku na telefon, ranije je sve preko 13m na tom mestu prekidalo transfer (ogromno ometanje od prevelikog broja wifi mreža u zgradi).

Sačekaću lepše vreme za testove, a sledeći put nosim i neku termo čarapu da stavim powerbank u koji je uključen repeater u nju - hladnoća i baterije se ne podnose
 
Poslednja izmena:
Stigao danas da se igram sa repeaterom, definitivno pomaže, video je tečniji, uspeo vidim da sigurno duplo dalje održava bitrate >2Mbps i mnogo je tečniji prikaz za FPV. Ono gde ne pomaže je ometanje, kada priđem zgradi, neminovno izlazi wifi interference, jednostavno je prevelika gužva na 2.4GHz, bar svaki drugi stan ima svoj wifi ruter i to je to. Videću ovih dana kad budem negde u prirodi da testiram domet.

Inače, dok sam testirao danas, jato golubova je probalo da napadne Tello, obletali ga u pokušaju da ga uplaše verovatno, nikad nisam video da se golubovi tako ponašaju:



A danas sam i pojačao svoju eskadrilu - video sam na oglasima praktično nov Visuo XS809s, dečko ga je dobio na poklon, ali nije znao da ga podesi i ratosiljao ga se, tako da me izašao 3000 din :)

Drži visinu bez problema, ali u horizontalnoj ravni šeta dosta u zavisnosti od vetra, Tello je mnogo stabilniji od njega.

S druge strane, baterija je držala preko 16 minuta, što nije malo po hladnom vremenu - napolju je 0.

Nisam mogao da odolim, rasturio ga odmah i odradio modifikaciju, izvukao sam wifi i kontrolnu antenu van kućišta, videću kad budem imao vremena da modifikujem i kontroler, tj. da mu dodam spoljnu antenu.

Kad budem stigao probaću koliki mu je domet sada, znam da je igračka, ali je makar zabavno. Rešio sam da ga nateram da dobaci bar 1km :)

1.jpg

Evo kako sada stoje antene, veća napred je wifi, manja je od kontrolera, bile su priljubljene uz ploče unutar kućišta. po testovima na YT ovo dosta popravlja domet, mada mi je u planu da stavim RP-SMA konektor tamo gde izlazi wifi antena i da stavim 8db štap antenu od rutera:

2.jpg
 
Poslednja izmena:
Za te pare pogotovo to je skroz okej igračka. Ja sam uzeo sa Ali-ija Visuo XS816, on ima optical flow i nije loš uopšte.
Samo što sam se ja ukakio kao da letim sa ne znam čim plašio se da ga ne olupam o nešto, i kao za baksuz dune jak vetar odjednom, ja promašim komande i lupim ga u kuću [emoji16]
Nije mu ništa falilo, malo izgrebane elise i to je to.

Poslato sa AGS-W09 pomoću Tapatoka
 
Stigao danas da se igram sa repeaterom, definitivno pomaže, video je tečniji, uspeo vidim da sigurno duplo dalje održava bitrate >2Mbps i mnogo je tečniji prikaz za FPV. Ono gde ne pomaže je ometanje, kada priđem zgradi, neminovno izlazi wifi interference, jednostavno je prevelika gužva na 2.4GHz, bar svaki drugi stan ima svoj wifi ruter i to je to. Videću ovih dana kad budem negde u prirodi da testiram domet.

Inače, dok sam testirao danas, jato golubova je probalo da napadne Tello, obletali ga u pokušaju da ga uplaše verovatno, nikad nisam video da se golubovi tako ponašaju:



A danas sam i pojačao svoju eskadrilu - video sam na oglasima praktično nov Visuo XS809s, dečko ga je dobio na poklon, ali nije znao da ga podesi i ratosiljao ga se, tako da me izašao 3000 din :)

Drži visinu bez problema, ali u horizontalnoj ravni šeta dosta u zavisnosti od vetra, Tello je mnogo stabilniji od njega.

S druge strane, baterija je držala preko 16 minuta, što nije malo po hladnom vremenu - napolju je 0.

Nisam mogao da odolim, rasturio ga odmah i odradio modifikaciju, izvukao sam wifi i kontrolnu antenu van kućišta, videću kad budem imao vremena da modifikujem i kontroler, tj. da mu dodam spoljnu antenu.

Kad budem stigao probaću koliki mu je domet sada, znam da je igračka, ali je makar zabavno. Rešio sam da ga nateram da dobaci bar 1km :)

Pogledajte prilog 279641

Evo kako sada stoje antene, veća napred je wifi, manja je od kontrolera, bile su priljubljene uz ploče unutar kućišta. po testovima na YT ovo dosta popravlja domet, mada mi je u planu da stavim RP-SMA konektor tamo gde izlazi wifi antena i da stavim 8db štap antenu od rutera:

Pogledajte prilog 279642



Taj Visuo XS809s sam ja trebao danas da kupim, juce se sve dogovorim sa deckom i jutros odem da kupim ali se decko nije javljao. Posle se javio i kaze pokvario se 1 motor. Svakakvih *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*a ima. Ali nadam se da ce te lepo sluziti. :)
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma, ja sam se sa njim juče dogovorio da ga danas uzmem, oglas je jedva imao par pregleda tada. Verovatno kalkulisao za slučaj da ga ja ispalim.

Obavljen prvi noćni let, modifikacija uspešna :banana:, FPV i daljinski funkcionišu na preko 100m po Google Earth-u, to je najduža čistina koju imam kod zgrade, jedva čekam da malo odem u prirodu da ga testiram.

nf.jpg

Nisam ubacio karticu, tako da kameru nisam ni testirao. U najbržem modu je zabavan za letenje, pogotovu noću, ali je i prilično nestabilan - u suštini velika razlika između njega i Tella - vetar ga šeta levo desno, ali nema problem da leti po mraku jer ima samo altitude hold, ne i optički senzor dole.
 
Ja sam se juce u 19h dogovorio da jutros dodjem po dron.
Sad kad imas i visuo i tello da li vrede dodati jos novca i kupiti tello?
 
Ja sam se juce u 19h dogovorio da jutros dodjem po dron.
Sad kad imas i visuo i tello da li vrede dodati jos novca i kupiti tello?

I ja sam ga negde tada zvao, možda malo pre tebe.

Tello ima bolju kameru, za fotografije pogotovu, a i tello mi staje u moju torbicu u onoj kutijici što sam štampao, tako da ga često nosim, ovo je daleko veće, pogotovu s kontolerom.

I ovo ne bih baš davao deci, Tello voze bez problema, ali on stane kad puste kontrolu, a ovo hoće vrlo lako da odluta ako dune vetar, a ne paziš, u prvom letu sam ga podigao visoko, a dunuo vetar i ode preko Maxija, a ja trčim oko Maxija da ga stignem, jedva ga spustio i pritom nisam baš planirao trčanje posle ručka :). Teško mi je da formiram utisak posle dva leta, ako hoćeš samo OK slike (ne i video) i da je stabian, onda Tello.

Ako hoćeš samo da se zezaš i da učiš da upravljaš dronom, ko nahvata za sličan novac, ovo je sasvim OK. Pritom ovo za modifikovanje antena je vrlo lako, ima 15ak šrafova koje treba skinuti, nema dodatnog troška i treba ti oko 30 minuta da sve središ, a čini mi se da lepo radi.

I još jedna mana, u onom setu za Tello imaš tri baterije, svaka oko 13 minuta i punjač za 3 baterije i realtivno se brzo pune, kod ako staviš prvu koju isprazniš da se puni dok letiš sa druge dve, možeš da zameniš jedno 4-5 baterija i da voziš preko sat vremena. Visuou baterija traje da kažemo oko 18 minuta u normalnim uslovima, ali imam samo jednu i jedan kabl i puni je na 2A punjaču preko 2h, tako da to baš ubija užitak. Mada opet, ovde bih rekao da sam ipak dobio više muzike nego što sam platio :)
 
Poslednja izmena:
Samo što sam se ja ukakio kao da letim sa ne znam čim plašio se da ga ne olupam o nešto, i kao za baksuz dune jak vetar odjednom, ja promašim komande i lupim ga u kuću [emoji16]
Nije mu ništa falilo, malo izgrebane elise i to je to.

Meh, ja sam ga vozio u stanu i sad imam crne štraftice po zidovima od elisa :d
 
Pa stavi štitnike (prop guards) kad letiš u zatvorenom, tome služe :)
 
Poslednja izmena:
Meh, ja sam ga vozio u stanu i sad imam crne štraftice po zidovima od elisa :d
To se još nisam usudio. Još ja pajser bacio pogled samo na komande i kao naučio sam ja sve to, krenem da vozim i razmišljam se kako ono beše ide :D

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Sve je kul dok ga ne okreneš, onda levo postane desno, desno levo, napred je nazad :d
Da znam, ima headless ali bez njega je zanimljivije :D
 
I ja sam ga negde tada zvao, možda malo pre tebe.

Tello ima bolju kameru, za fotografije pogotovu, a i tello mi staje u moju torbicu u onoj kutijici što sam štampao, tako da ga često nosim, ovo je daleko veće, pogotovu s kontolerom.

I ovo ne bih baš davao deci, Tello voze bez problema, ali on stane kad puste kontrolu, a ovo hoće vrlo lako da odluta ako dune vetar, a ne paziš, u prvom letu sam ga podigao visoko, a dunuo vetar i ode preko Maxija, a ja trčim oko Maxija da ga stignem, jedva ga spustio i pritom nisam baš planirao trčanje posle ručka :). Teško mi je da formiram utisak posle dva leta, ako hoćeš samo OK slike (ne i video) i da je stabian, onda Tello.

Ako hoćeš samo da se zezaš i da učiš da upravljaš dronom, ko nahvata za sličan novac, ovo je sasvim OK. Pritom ovo za modifikovanje antena je vrlo lako, ima 15ak šrafova koje treba skinuti, nema dodatnog troška i treba ti oko 30 minuta da sve središ, a čini mi se da lepo radi.

I još jedna mana, u onom setu za Tello imaš tri baterije, svaka oko 13 minuta i punjač za 3 baterije i realtivno se brzo pune, kod ako staviš prvu koju isprazniš da se puni dok letiš sa druge dve, možeš da zameniš jedno 4-5 baterija i da voziš preko sat vremena. Visuou baterija traje da kažemo oko 18 minuta u normalnim uslovima, ali imam samo jednu i jedan kabl i puni je na 2A punjaču preko 2h, tako da to baš ubija užitak. Mada opet, ovde bih rekao da sam ipak dobio više muzike nego što sam platio :)

Sad trenutno gledam cene i combo paket za tello je oko 18 000, ostaje mi da cekam neku akciju ili da pratim oglase. Ali mislim da cu ici na tello.
 
Ipak idi ako se može na Spark ili Mini. Ako istrči neki polovan, ne mora fly more combo, posle kupiš baterije itd... Bez gimbala i GPS, po meni bacanje para.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Za prvi dron ne bih davao toliko para.

Voleo bih da vidim izraz lica nekog ko za prvi dron da 300+e i onda ga prilikom prvog leta olupa o krov ili drvo jer nije ukapirao komande. Pritom su za početnika pomeranje gimbala i letenje van vidokruga prilično teški.

Ja sam inače vrlo povoljno uzeo Sparka, sa kontolerom i brzim punjačem, ali mu ne radi kompas, tako da stoji u ormanu dok čeka da mi stigne novi forward vision modul.
 
Nazad
Vrh Dno