Šta je novo?

Procesor i gašenje računara

geo.dule

Slavan
Učlanjen(a)
21.11.2004
Poruke
270
Poena
320
Pre nekoliko dana sam preko Kupinda kupio polovnu ploču i procesor jer su mi ove 2 komponente prethodno crkle. Moja konfiguracija AMD Athlon 64 X2, 6000+, 3000 Mhz Dual Core, ploča asus M2V, ram 4 GHz, napajanje 450 W. Gašenje se dešava kod zahtevnijih strvari. Pri tom ne mislim na igrice, već na pravljenje bekapa Acronisom, Disk Cleanup, pregled harda sa HD Tune. Tada se temperatura popne na 78 C i ugasi se. Prilikom normalnog rada temeperatura je 57 C. Temperaturu merim programom Speedfan. Stavili smo veći hladnjak, kuler i pastu (vrlo malo) ali bez promena. Pokušao sam nešto sa programom AmdOverdrve ali prijavljuje da nije kompatibilan sa čipsetom mog računara. Verzija Biosa je iz 2006. godine. Nisam video mogućnost da se u njemu promeni temperatura za gašenje računara. Da li bi update Biosa rešio problem, nisam to nikad radio. Ima li još neki predlog, da li može da mu se smanji frekvencija na 2,7 GHz, možda bi se manje grejao. Ne bih da ponovo kupujem komponente jer je to mačka u džaku.
 
Geo dule, da li si lepo stavio kuler i termalnu pastu?

Ako jesi, stavi default podešavanja u biosu. Radni takt možeš da smanjiš prostim spuštanjem cpu množioca u biosu.
Mogao bi da eventualno smanjiš i napon, ali o tom potom.
 
Kuler i pasta su u redu. Bios je na default. Ne mogu da smanjim cpu množioc u biosu jer je izbeljen i ne može se menjati.

Moj Bios je vrlo čudan. Uspeo sam da smanjim množioc sa 15 na 13, sada radi na 2,6 GHz. Izlazim, danas imam mnogo obaveza ujutru javljam da li je ovo smanjenje sprečilo zagrevanje i da li sam uspeo da napravim bekap Acronisom bez gašenja.
 
Poslednja izmena:
Za 2.6ghz bi 1.3v bilo sasvim dosta(1.35v je default valjda). Smanji napon pa pogledaj je li stabilno.
 
Poslednja izmena:
Za 2.6ghz bi 1.3v bilo sasvim dosta(1.35v je default valjda). Smanji napon pa pogledaj je li stabilno.

Jutros sam sve završio. Posle 2,6 povećao na 2,8 GHz, napon 1,325V i uspešno je urađen image particije Acronisom True Image 2016. Image od 10 GB je urađen za 6 minuta bez gašenja računara. Programom Open hardwere monitor sam proverio voltažu i ona se menja stalno, ide od 1,344 do 1,370 V, u biosu podešen na 1,325V. Ako mu dugoročno ne smeta, a i ostalim komponentama, da radi ispod fabrički predviđene frekvencije zadržao bih ga trajno na 2,8 GHz. Zahvaljujem na savetu.
 
Ne smeta. Naprotiv.
Sad znaš fazon - balansiraš što viši takt sa što nižim naponom. Sve najbolje Dule !
 
Te ploce imaju problem sa losim ocitavanje temperature, neko ti je zavalio neispravnu.
 
I ja sam prvo posumnjao na ploču. Prethodno sam imao Asus M4N78 SE, radila je 8 godina bez problema i crkla zajedno sa procesorom. Onda sam kupio ploču M2V za 20 e na kupindu i procesor za 2000 din. Mnogo mi se žurilo pa sam kupio ovu M2V. Temperaturu sam merio Speedfanom i Open hardwer monitorom. Opet bih kupio staru ploču kada bih naleteo na nju. Pratiću Limundi i Kupindo i kupujem za male pare kada se pojavi. Gledao sam ranije licitacije mogla je da se kupi za 1500 do 2000 din polovna, vredi svake pare.
 
Te ploce imaju problem sa losim ocitavanje temperature, neko ti je zavalio neispravnu.

U pravu si za ploču. Sada sam uradio eksperiment. Temperatura procesora na 3 GHz i podešenim naponom u Biosu na Auto je 51C. Temperatura procesora i podešenim naponom u Biosu na 1,35 V je 42C. Minut razlika između 2 merenja. Samo sam restartovao, ušao u bios promenio napon i odmah je pala temperatura za 9C.
 
Nazad
Vrh Dno