Šta je novo?

Problem u videdo igrama sa procesorom ili GPU?.

HYPATIATV

Zapažen
Učlanjen(a)
28.01.2023
Poruke
43
Poena
14
MOJA PC KONFIGURACIJA.
- Windows 10 PRO
- RYZEN 5600 G sa integrisanom VEGA 7 grafikom, imam samo fabrički kuler i otvorene obe stranice kućišta. Početkom 2023 kupljen.
- ASUS PRIME A520M-K. Početkom 2023 kupljena.
- 2X8=16GB RAM,
jedna je GEIL PRISTINE na 3200,
druga je isto GEIL, na njoj piše 3200 ali kada je ubacim, BIOS je po defaultu prepoznaje kao 2133, ja sam je naknadno podesio u BIOS na 3200.
(zvao sam ove iz firme koji su mi prodali prvo da pitam da li smem to da radim, rekli su da to i treba tako).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PITANJE.

Trenutno su u Srbiji velike vrućine.

Do pre samo 6 ili 7 dana, računar je radio normalno.
Već duže vreme igram video igre: PES 2021, NBA 2K22 i TOTAL WAR TROY(2022. godina izlaska igre, mislim?).
Do pre 4 ili 5 dana te igre su radile glatko na 1900 x 1200.
TOTAL WAR na 1600x1200, radio je dobro, nije bilo lagova itd...
CORE TEMP je prikazivao temperaturu CPU od 60-65 stepeni tokom recimo utakmice u PES ili bitke u TOTAL WAR.
Ventilator na CPU se nije čuo nikada.

Od pre nedelju dana. To se promenilo.
Sada temperatura tokom utakmice u PES ide i do 72 stepena a nakon nekih 65 stepeni, ventilator prelazi u TURBO mod, postaje čujan što bi se reklo.
Temperatura ne prelazi 75 stepeni u punom opterećenju tokom igranja. Ali se čuje glasan rad ventilatora. Nije prebučno ali se čuje.
Ponekada, ali baš ponekada mi se učinilo i da sam osetio miris kao neke paljevine kada opteretim CPU. Možda mi se samo čini?. Uglavnom, temperatura CPU ne prelazi tih 75 stepeni.
Kada je računar IDLE, spušta se na 37, 38 stepeni do 40.
Kada gledam YOUTUBE klip, na 720p, temperatura je obično okoooo, recimo 45-50 stepeni najviše ali ne prelazi tu vrednost koliko god dugo gledao.
Ove temperature zavise i od temperature samog vazduha u sobi. Nemam klimu u kući, samo mi je širom otvoren prozor u sobi preko ceclog dana i noći.

I ništa od ovog što sam naveo ne bi bio problem da nisam JASNO primetio da su sve igre počele da laguju, da rade teško, da osećam neku težinu u GAMEPADu dok ih igram.
S vremena na vreme se animacija prekida, jasno se vidi prelaz između frejmova.
Tipa, 2 minuta igra radi relativno teško ili teško ali se ne vidi seckanje i onda secne na sekund ili 2 pa opet itd...

Ima li neko neku ideju zašto se ovo desilo?.
Instalirao sam najnovije AMD RYZEN drajvere itd...
Izvan video igara računar radi manje više OK, bar se ne oseća to seckanje i težina u radu, ne osećam kada pomeram miša po ekranu tu neku težinu kao kada pomoću GAMEPADa šetam po menijima u igrama ili igram same igre.
 
Evo sada sam probao jednu utakmicu u PES 21, igrao sam nekih 5-6 minuta, najviša temperatura 68 stepeni, na CORE TEMP. To je temperatura sistema CPU+GPU, da ne bude zabune, pošto je GPU integrisan u unutar samog CPU kod RYZEN 5 5600G.
Ali i dalje igra radi teško.
 
ok su to temperature, pogotovo za leto u prostoriji bez klime

mozda da ispratis preko hwmonitor sve moguce temperature kako se krecu dok igras, ostavis ga da radi u pozadini
 
Screenshot (20757).png
Screenshot (20758).png
20230823_052634.jpg
Gore su merenja HWMonitora nakon 5 minuta igranja utakmice na PES 2021, 1900X1200.
Jedino vrednosti za TPMIN malo temperaturno odskaču od ostalih ali kao što piše u uokvirenom na slici gore, to je normalno.
 

Prilozi

  • Screenshot (20759).png
    Screenshot (20759).png
    187.1 KB · Pregleda: 13
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno