Šta je novo?

problem sa SBB-om, postavljanje kablova na krovu, tehnicko pitanje

Hajzl

Čuven
Učlanjen(a)
25.03.2002
Poruke
543
Poena
620
kratka istorija...

Zgrada u kojoj zivim ima postavljenu SBB kablovsku vec neko duze vreme i recimo da sam zadovoljan uslugom ali... Pre neki dan se vratim sa posla, izadjem na terasu (6 sprat, iznad mene ravan krov) da se odmorim kad... na metar i 62 cm iznad moje glave ... sajla sa kablom koja vodi na zgradu preko puta ulice. Pogledam bocni zid zgrade, ostavljen da visi jos jedan kabl. Odlepio sam.

Sa zgrade do mene je takodje spusten kabl na istu zgradu preko puta. Ta zgrada preko puta takodje ima SBB kablovsku vec par godina (tako mi je rekla jedna stanarka te zgrade). Nije mi jasno sta rade, u vise navrata sam pokusao da saznam ali me svaki put otkace, kao javice mi se odgovorna osoba, do cega naravno ne dodje.

Planiram da podnesem tuzbu, kontaktirao sam vec opstinsku inspekciju i RATEL. Slike govore vise od hiljadu reci.






Ono sto mene interesuje je tehnicki deo "kutije"... sta je sta?, cemu sta sluzi? Da li se signal prostire sa kutije u mojoj zgradi ili moja zgrada dobija signal preko crnih kablova?

Ovo me interesuje kako bih argumentovano mogao sa njima da komuniciram ukoliko budu tvrdili da su kablovi postavljeni zbog moje zgrade. (poznat mi je slucaj da su "savetovali" da se kablovi ne ukljanjaju posto ce se u tom slucaju celoj zgradi onemoguciti signal)

crni kablovi idu kroz krov, pa kroz bocni zid zgrade pa na odzak i sa sajlom preko ulice.

Beli su za moju zgradu.




Konfuzan sam sigurno ali sam se trudio da kazem sve u sto kracoj formi.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta si se tako nasao sokiranim, kablovske televizije u NS na taj nacin prave "mrezu" vec godinama.
 
neku korisnu informaciju?


Nisam iznenadjen, vec sam se nasao u situaciji u kojoj ne zelim da budem. Sa njihove strane neprofesionalno, neobezbedjeno, siledzijski, grubim krsenjem zakona itd.

To svi mozemo... sutra se popnem i isecem kablove... i sta onda?
 
Onda te verovatno tuze jer postoji 'NEKI' ugovor sa skupstinom stanara (ili predsednikom), ili klauzula u ugovoru...

Neku korisnu informaciju tipa "pozoves broj 555-uredni-kablovi" i stvar se sama od sebe resi ne verujem da ces naci. Sumnjam da postoji zakonska regulativa za pravilno razvlacenje kablova, sigurno je da u vreme kada je ta instalacija postavljana vazio zakon da kabel u zemlju moze da postavi samo EPS i Telekom, ostalo je zona sumraka.

Nemoj me pogresno shvatiti, nisam na njihovoj strani. Slazem se sa tobom da je takvo razvlacenje kablova vrlo neprofesionalno uradjeno, ali mislim da ce trazenje pravog resenja (da pravilno razvuku kablove) biti mukotrpan proces.

Ovo je sa mog krova, kablovi su kao sto vidis pobacani po krovu, neki razvuceni od merdevina do merdevina, pa do susedne zgrade, i onda uvuceno sve u razvodnu kutiju.
 

Prilozi

  • krov1.jpg
    krov1.jpg
    55.1 KB · Pregleda: 466
  • krov2.jpg
    krov2.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 961
  • krov3.jpg
    krov3.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 869
Poslednja izmena:
Na zalost tesko da ces sta uraditi.

Nadam se da necu lupiti, jer nisam bas dobro slusao na predavanjima, ali da probam ...
Ovi crni kablovi bi trebalo da su opticki ( trebalo, da li jesu nemam pojma, jer u ovoj zemlji nista nije kako treba ), jer preko optickih kablova signal dolazi do zgrade. Ova kutija bi trebalo da je konvertor sa optike na koaksijalne kablove.

Ako sam pogresio, neka me neko slobodno ispravi.

U sustini, svi ovi kablovi bi trebalo da idu kroz zemlju, a ne preko krovova, ovako na divljaka. A to idu na drugu zgradu jer signal ide dalje. U sustini, tesko da ces ista uraditi, jer je kablovska tako sprovedena svuda po gradu ( mislim na SBB, za ostale ne znam ), dakle na divljaka. Ko im je to dozovlio, nema pojma, ali ga treba streljati. Ocigledno je da se to radi ili na potpuno ili na precutno odobravanje bilo gradskih bilo republickih vlasti. Pa kada su meni uvodili kablovsku, pokazali mi ljudi cime prebacuju kablove sa zgrade na zgradu - stapom za pecanje. Ne, nije sala.

I jos nesto. Posto je moja zgrada na uglu, sa nje ide kabl na jos tri zgrade, i to na dve preko ulice i jednu dijagonalno od mene, preko raskrsnice. Ali vrhunac je sto su ukrstili kablove, odnosno sa zgrade preko puta, koja je takodje na uglu, ide kabl na njoj dijagonalnu zgradu, pa se lepo vidi kako su kablovi ukrsteni. Prosto milina.
 
Poslednja izmena:
Na taj nacin SBB pravi svoju "mrezu", ti kablovi i dovode signal do tvoje zgrade, i odvode ga ka drugim zgradama. Ukoliko se jedan kabl prekine, imas "backup" opciju sa druge zgrade :) :) :)

Ista situacija je i kod mene, 5. sprat, kabl mi prolazi na 5-6 metara od prozora... Kada se izidala nova zgrada pored moje, "dodali" su jos jedan kabl, pa mi sada dva kabla prolaze pored prozora...

U sustini, postavljanje kablova sa krova na krov je zakonom zabranjeno, dakle postavlja se pitanje na koji je nacin SBB zajedno sa slicnim kompanijama uopste dobio dozvolu za rad. Ja sam u svojoj zgradi, koja je relativno nova, imao izveden prikljucak koji ide ispod ulice, medjutim oni su se "nakacili" na krov. Dakle, to je "praksa" kod njih, i nista drugo ih ne zanima, ni zakon ni tehnicke mogucnosti.

E sada, ako ti smeta taj kabl, slobodno ga iseci, jer se nalazi, ili makar prolazi preko tvog vlasnistva bez tvoje dozvole. Takodje, tvoje je vlasnistvo i spoljna strana zida, ne samo unutrasnja, a za krov ne znam, mislim da to nije tvoje vlasnistvo.

Dakle, bez obzira da li je SBB razvukao kabl, ili je komsija postavio satelitsku ciji kabl prolazi preko tvoje terase i smeta ti, slobodno uzmi i iseci, ne mogu ti nista...
 
Posto ste dali saglasnost i potpisali ugovore ne mozete nista da uradite, vec da sacekate zakon koji ce to regulisati. Oni svugde postavljaju kablove vazdusnim putem ako je nemoguce da idu kroz zemlju. Ta oblast nije precizno definisana zakonom.

Trenutno je zakon na njihovoj strani, odnosno imaju saglasnost i ugovore...
 
U sustini, postavljanje kablova sa krova na krov je zakonom zabranjeno, dakle postavlja se pitanje na koji je nacin SBB zajedno sa slicnim kompanijama uopste dobio dozvolu za rad.

Nije nista jos regulisano zakonom. Posto stanari daju saglasnost i potpisu ugovor, SBB moze da radi sta hoce sa kablovima. Dakle, tek kad PRECIZAN zakon stupi na snagu.
 
Na zalost tesko da ces sta uraditi.

Ovi crni kablovi bi trebalo da su opticki ( trebalo, da li jesu nemam pojma, jer u ovoj zemlji nista nije kako treba ), jer preko optickih kablova signal dolazi do zgrade. Ova kutija bi trebalo da je konvertor sa optike na koaksijalne kablove.
Crne kablove koje vidim na svim slikama su samonoseci koaksijalni kablovi.

Niko ovde ne pominje glavnu prepreku, naravno sem zakonske regulative, u vezi podzemne instalacije a to je cena. Dobro poznavajuci ono djubre od SBB-a, i kad ne bi bili sputani zakonom da naprave podzemnu infrastrukturu, oklevali bi i odlagali do poslednjeg trenutka jer su troskovi visestruko veci u odnosu na postojecu, njihovu cuvenu vazdusnu hibridnu mrezu. Ta njihova mreza nije videla ni h od hibridne mreze. Neka pokazu gde su opticki kablovi, a da nije u pitanju glavna stanica, to je uslov da bi mreza bila hibridna u pravom smislu reci.

Bespravno koriste stubove EDB-a i Telekoma, tu im obican covek ne moze nista, drzavna svojina. Nema zgrade gde ne prave cvoriste i odatle dalje sire mrezu i naprave paukovu od kablova, tu vec ima leka i mogucnosti.

Sto se pokretaca teme tice:
kratka istorija...






Ono sto mene interesuje je tehnicki deo "kutije"... sta je sta?, cemu sta sluzi? Da li se signal prostire sa kutije u mojoj zgradi ili moja zgrada dobija signal preko crnih kablova?

Ovo me interesuje kako bih argumentovano mogao sa njima da komuniciram ukoliko budu tvrdili da su kablovi postavljeni zbog moje zgrade. (poznat mi je slucaj da su "savetovali" da se kablovi ne ukljanjaju posto ce se u tom slucaju celoj zgradi onemoguciti signal)

crni kablovi idu kroz krov, pa kroz bocni zid zgrade pa na odzak i sa sajlom preko ulice.

Beli su za moju zgradu.




Konfuzan sam sigurno ali sam se trudio da kazem sve u sto kracoj formi.
nemam savet. Ovo sto sledi nije savet vec je nacin kako sam ja resio problem.

Kod mene je bila vrlo slicna situacija. Nisam pribegao zalbama SBB i raznim inspekcijama. Bilo bi verovatno samo gubljenje vremena. Samo 1 crni samonoseci koaksijalni kabl je za moju zgradu i dovodi signal u razvodnu kutiju. Taj kabl nisam dirao.

Sve ostale crne kablove koji dolaze i odlaze iz razvodne kutije presekao sam i od svakog presecenog kabla sam odsekao poduze parce kako ne bi mogao lako da se nastavi. Ovo sam ponovio nekoliko puta, odnosno onoliko puta koliko je bilo potrebno da preprave mrezu i da ostave samo 1 vazdusni koaksijalni kabl koji dolaze do zgrade odnosno razvodne kutije.

Pretpostavljam da su se mnogi zalili zbog TV signala kojeg nema i da je to ubrzalo resavanje problema. Niko SBB-u nije dao dozvolu da pravi cvoriste u zgradi, narocito ne besplatno. Da ne zaboravim, zaposleni SBB-a nisu rado vidjeni u kraju, narocito ako dodju nenajavljeni i nepozvani.

Ako ne uspes inspekcijom i RATEL-om, uvek postoji neki drugi nacin.
 
Zar ne bi trebalo optika da ide do same zgrade?
I ja pitam gluposti. Trebalo bi, ali nije tako, zar ne? Oni cepnu optiku do nekog cvorista, a odatle koaksijalci.
 
Poslednja izmena:
apostol: kds ima, navodno, tako...


u principu se slazem sa fidelovom pricom da je to verovatno jedini nacin da se to uradi, ali bih skrenuo paznju na sledece:
-u opstem slucaju ne znas koji kabl dovodi koji odvodi signal, pa mozes i sebe da amputiras
-ako seces samonoseci kabl, sajlu kad preseces, lako mozes ubiti nekog ispod, pa robijati. Ako ne preseces sajlu, dzaba ti posao, jer moze da se nastavi...
-ti sbb-u trenutno mozes da pljunes pod prozor (sumnjam da ce bilo kakva inspekcija da reaguje), a zalbe njima jos manje, jer ih jednostavno boli uvo, tj znaju oni sta rade. Za unistavanje imovine sbb-a mozes biti krivicno gonjen, pa opet gore proci nego oni (a racunaj da ce se naci neki komsija da im isprica ko je sekao, takvih bar uvek ima..)
 
Kod mene u naselju ide samo jedan kabl na zgradu, ne znam da li je opticki ili ne.

Medjutim, potpisivanjem ugovora sa SBB-om njima dajete nadleznost za instalacije u i na vasoj zgradi, u tome je problem. Tuzite njih ali oni ce da tuze i vas da im unistavate opremu. Tako je jer nema zakonske regulative.

Mi smo se resili sa njima na jedan "fin" nacin. Kod ortaka je glavni cvor prikljucen na struju u njegovoj gajbi pa ako nesto cackaju ili hoce da budze ili ako net traljavi (doduse desilo se samo 2-3 puta za 3 godine), mi samo pripretimo da cemo ukinuti dotok struje cvoristu i problemi se ekspresno brzo resavaju :D

Nije prijatno kad stotinak stanara krene u isto vreme da ih zove sto nema slike i neta :d
 
Sto se tice ovih 5-6 kablova sto ide preko zgrade. Milion puta je bolje nego pre kada je svaki stanar montirao antenu na krovu i spustao kablove po fasadi. Samo ste zaboravili kako je tek to ruzno izgledalo.
 
I ja da dodam, iako je već pomenuto: koliko bi koštalo ukopavanje kablova i njihovo razvođenje po YUSu? Mislite da bi to SBB platio iz svog džepa? Oni kablovsku u stambene zgrade uvode besplatno (ako se dobro sećam) jer imaju puno mušterija, pa im se isplati. Raspitajte se koliko košta uvođenje ("vazdušno") kabla u privatnu kuću. Koliki bi bio ceh za ukopavanje kabla?
Kod mene su kablove proveli relativno uredno, a i da to nije slučaj, ja sam zadovoljan kvalitetom signala (i interneta). Ko nije zadovoljan uslugom treba da se žali, da raskida ugovor, ali da se zbog lošeg kabliranja seku kablovi, to je nisko.
 
Kod mene u NS gde sam trentuno su SBB-ovski kablovi uredno podzemno sprovedeni do zgrade. Predpostavljam da je to zbog toga sto su u ovoj ulici skoro sve zgrade sagradjene u proteklih 5 godina i ulica je kopana vise puta za to vreme. Zgrada uredno ima instalaciju za cable u zidu pored struje i telefona i zbog toga imam u svakoj sobi barem jedan prikljucak za cable :)

Signal za net je dobar, slika je super.

U prethodnom stanu (starija zgrada), je sve islo sa krova...
 
Poslednja izmena:
@Hajzl. Mani se corava posla, ne mozes im nista. Sve to sto su uradili je neprofesionalnol, bespravno i neregularno. Sumnjam da imaju i jedan projekat za svoju instalaciju a kamoli da se uradjeno slaze sa projektom.

Jedino sto mozes da uradis da to lepo dokumentujes i da se pojavis negdje na televiziji pa da samim tim sbb pod "pritskom medija" malo poradi na kvalitetu polaganja kablova pa bi samim tim skocio i kvalitet usluge.
Samo bi to trebalo pametno odraditi da i ratel bude upoznat sa problemom i da se takavo eventuralno cutanje ratela prikaze na TV. Uhvati ih sve u klin.
 
@Hajzl. Mani se corava posla, ne mozes im nista. Sve to sto su uradili je neprofesionalnol, bespravno i neregularno. Sumnjam da imaju i jedan projekat za svoju instalaciju a kamoli da se uradjeno slaze sa projektom.

Jedino sto mozes da uradis da to lepo dokumentujes i da se pojavis negdje na televiziji pa da samim tim sbb pod "pritskom medija" malo poradi na kvalitetu polaganja kablova pa bi samim tim skocio i kvalitet usluge.
Samo bi to trebalo pametno odraditi da i ratel bude upoznat sa problemom i da se takavo eventuralno cutanje ratela prikaze na TV. Uhvati ih sve u klin.

Bolje nemoj, posle pojavljivanja u medijima imace tvoju sliku. Poslace ti HITMENA na gajbu i ode mast u propast.
 
Pa sta mu onda preostaje.

Izgleda da je borba protiv vetrenjaca.
 
Sto se tice toga na koji nacin posluju kablovski operateri to je opste poznato.Kada je kod mene Kopernikus uvodio kablovsku celu su mrezu postavili preko bandera EPS-a,naravno vazdusno :).Malo sam se raspitao i saznao da je Kopernikus EPS-u platio neku finu sumu za "zakup" bandera za postavljanje svoje mreze.Ja sam "setup" platio 8 000 dinara,kuca je u pitanju.U ugovoru koji sam potpisao lepo stoji da KDS Kopernikus moze koristeci moju kucu da razvuce kablove ka drugim lokacijama,srecom to nije slucaj kod mene ali pretpostavljam da je ugovor opsteg karaktera i da na taj nacin mogu da osiguraju sebe u slucaju da im tako nesto bude potrebno na bilo kojoj lokaciji gde uvode kablovsku.E sad posto je Kopernikus malo "dete" za SBB koji je u tome mnogo duze nego oni mogu samo da pretpostavim sta sve stoji u ugovoru koji je skupstina stanara doticne zgrade potpisala sa njima,tako da od neke pravne borbe nazalost verovatno nece biti nista.To je ipak borba protiv vetrenjaca...................
 
Dobro poznavajuci ono djubre od SBB-a, i kad ne bi bili sputani zakonom da naprave podzemnu infrastrukturu, oklevali bi i odlagali do poslednjeg trenutka jer su troskovi visestruko veci u odnosu na postojecu.
...
Ovo sto sledi nije savet vec je nacin kako sam ja resio problem.

Kod mene je bila vrlo slicna situacija. Nisam pribegao zalbama SBB i raznim inspekcijama. Bilo bi verovatno samo gubljenje vremena. Samo 1 crni samonoseci koaksijalni kabl je za moju zgradu i dovodi signal u razvodnu kutiju. Taj kabl nisam dirao.

Sve ostale crne kablove koji dolaze i odlaze iz razvodne kutije presekao sam i od svakog presecenog kabla sam odsekao poduze parce kako ne bi mogao lako da se nastavi. Ovo sam ponovio nekoliko puta, odnosno onoliko puta koliko je bilo potrebno da preprave mrezu i da ostave samo 1 vazdusni koaksijalni kabl koji dolaze do zgrade odnosno razvodne kutije.

Pretpostavljam da su se mnogi zalili zbog TV signala kojeg nema i da je to ubrzalo resavanje problema.

Možda je neko preskočio poruku !

Ne j..e lep nego uporan, te shodno tome, mrak, sekirče i po potrebi operaciju ponoviti dovoljan broj puta.

When in Rome...

:d
 
Ja sam platio uvođenje u moju kuću a sad im ništa neplaćam niti ću kablovi mi idu preko dvorišta i preko kuće. Ako padate iz aviona kod mene nećete dotaći zemlju imam mrežu od kablova. Koristili su telekomov anker na mojoj kući i svi ti kablovi su ga iskrivili i umalo isčupali iz grede.
U suštini nesmeju da razvode vazdušno i ako ih neko tuži platiće kaznu ali to niko ne čini (kad od toga nema nikakve vajde). Ako hoćeš da im napakostiš seci ali samo koaksijalni deo (moraće da menjaju ceo kabal).
Jedino rešenje je konkurencija i uređenje zakonom o "last mile" (tj. onaj deo koji bi trebao da bude koaksijalni kabal od optičkog čvora), i da se uredi ko poseduje tj kako se rentira kablovska mreža po gradu (jer mora da bude javno dobro)
 
Nazad
Vrh Dno