Šta je novo?

Problem sa restartovanjem kompa

ostres

Slavan
Učlanjen(a)
06.07.2004
Poruke
397
Poena
319
Imam sledecu konfiguraciju: Sempron 2400+, Abit NF7 (oboje staro nekoliko meseci),
512 DDR 400 Kingmax (dvostrana stara manje od mesec dana),
MSI GF4Ti4200 AGP8X (stara dve godine, ali sam skoro podmazivao kuler), drajveri su
stariji - neka od 67.** verzija.
Napajanje je snage 400W,nije firmirano ali je solidno, redovno pratim napone i u
redu su.
OS je Windows XP SP2 ua DirectX koji dolazi sa SP2 9.0b mislim.
Sistem je bio blago overklokovan: FSB na 205 uz napon procesora od 1.625 V.
Memorija je radila na 408 MHZ uz tajminge 2.5-3-3-10 i napon od 2.8V.
Skoro mesec dana sistem je radio ovako bez i najmanjeg problema.
Igrao sam uglavnom nesto starije igre i Armed and Dangerous od novijih-nije
preterano zahtevna ali nije ni naivna.
Problem je nastao kada sam pre neki dan instalirao GTA San Andreas. Posle
jedno 2 sata igranja komp se restartovao sam od sebe. OK uzmem pa smanjim
FSB na 200 i vratim setovanje memorije na default, probam ponovo ali ovaj
put se komp resetovao posle 20-tak minuta. Onda sam vratio sva podesavanja
na default preinstalirao igru ali opet isto- max pola sata i restart.
Pri ovome su temperature bile sasvim normalne 56/36.
Sve drugo radi normalno- pomenuta Armed and dangerous igra, pa i Vampires-Bloodlines
koju sam instalirao radi testiranja posto je dosta zahtevna. Pustio sam mu Memo86 test
jedno sat vremena i Prime95 pet sati na torture testu-treca opcija koja opterecuje i
memoriju pored procesora.
Da li je nesto od komponenata moglo da se pokvari ako pretpostavimo da je bio preveliki
OC pa se zato komp restartovao prvi put? Ja sam prvo posumnjao na memoriju pa sam zato
i odradio pomenute testove. Imate li jos neki predlog kako da testiram masinu pre
nego sto krenem da menjam komponente i tako testiram. Da li treba da sumnjam na
nesto drugo (mislim da nije do graficke jer bi se to svakako pokazalo u bilo kojoj
igri). Inace pri instaliranju GTA bez pitanja se instalirao i DX9.0c koji dolazi
sa igrom. Ja inace izbegavam da instaliram ove varijante DX-a ali ovde nisam ni
imao izbor.
POMOC!
 
Ipak je bug u igrici koji se ispoljava na nekim nforce plocama.
 
Otkud znas da je bug u igrici?

Interesuje me posto sam ja upravo hteo da postujem potpuno isti problem. :)
 
Prosta je provera, kada krene restart, zaustaviti makinu kod posta, i proveriti temperature (NB-plocca, processor). Ako je u granicama normale, onda je ili bubica u igri ili neoptimizovan hard. Nekada je FC zahtevao dobro defragmentovan disk.
Ako je OC-nuta video karta, vratiti je na difolt, skinuti joj "fast write" u biosu ili probati sa AGPx4.

Poz.
 
Poslednja izmena:
ma baci igricu
brate ako je sve bilo u redu dok se baba nije uselila onda nije reshenje u zidanju sobe nego u izbacivanju babe !
 
@Vladd
a sta ako je losa memorija, ili losa ploca, tada ce temperature biti normalne...

@to3a
bacio bih je ja, ali sta ako bas to hocu da igram :)

Inace nije to za mene, ja se ne igram, nego moze li biti problem sto ima sam 2gb slobodno na hardu?
 
RasetaM je napisao(la):
@Vladd
a sta ako je losa memorija, ili losa ploca, tada ce temperature biti normalne...

@to3a
bacio bih je ja, ali sta ako bas to hocu da igram :)

Inace nije to za mene, ja se ne igram, nego moze li biti problem sto ima sam 2gb slobodno na hardu?

Pa recc je o Abitu NF7, a tesko da ima "bolje" ploce za te processore( npr DFI, ali u "to vreme" nije mogla da se nadje u Srbiji). A da je memorija lossa, ne bi ti prossao ni intro za igricu.

2GB "slobodno" na hardu je vecc mogucci izvor problema. To je velika aljkavost sa tvoje strane. Posto si sigurno "napucao" nekoliko filmova, sada praviss i "oskara" za igranje. Pa gde da ti se svop fajla razvije, pa rezervisanih 10% (verovatno) za recucle bin, fajle sa net-a...

Izgleda da su ti skupi cd-ovi za filmove, bolje da ti pukne jeftin hard.
trebao bi bar 15% da imass na hardu, a moja preporuka, bar 4GB, a ne ocu ovo ili ono, ja bih hteo ceo svet na hard-u.

Poz.
 
Nije ni prva ni poslednja igra koja u kombinaciji sa nekom konfiguracijom pravi probleme.
 
Napajanje je snage 400W,nije firmirano ali je solidno

400W?solidno?bice da je tako...firmirano je sigurno,JNC,FRONTIER,KME...ubodoh li pravo...Ostaviti takve komponente na milost takvom napajanju,ne znam sta da ti kazem,stvarno ne znam...
 
Ej, posto imamo isti problem, ja sa isprobao to i sa drugim napajanjem, i drugom memorijom, grafickom karticom i uvek isto se desava, sve ostalo radi bez problema.

Jos samo da i ostres ovde potvrdi gde je pronasao da je bug u pitanju???
 
Poslednja izmena:
A da se kao " najlakse" rastereti malo (visse) hard disk i uradi defragment, za pocetak, nema veze sa bagom, a i korisno je za ceo sistem.
 
Uradjeno i to, i opet isto...
 
Onda prati po net-u, mozda cce da izbace neki patch, a prossaraj po stranim forumima za igranje, mozda jos neko ima sliccan problem, koji se mozda mozze premostiti nekim setovanjima.
Ako je bug nastao mozda lossim krekovanjem (za sluccaj da igrica nije original), nema pomocci.

Poz.

P.S.Mozda mozess da probas da iskljucis neke rezidentne programe, tipa antivirus, firewall, ili sto monitorissu rad compa.
 
Poslednja izmena:
Ja sam slicnih probleme imao sa Epox 8rda+,
cak sam sumnjao na 400W DTK, zamenim radim probe
isto, i opet se restart. Skoro sve komponente
sam imenio, dok nisam ukapirao da problem
prave Nvidia IDE drajveri. Neka nekompatbilnost
istih sa WinXP-om, nekim aplikacijama....
Uradio sam svez instal Win-a, i evo vec vise od
godinu dana oc masina radi ko sat. Jednostavno,
ne mora da znaci da je to u pitanju, ali mozes
da probas,ostavi genericke IDE drajvere, pa vidi
kako se sistem ponasa. Po celo prici, ne bih rekao da
imas harverski problem. Kung-fu napajanje daju daleko
manje snage i imaju manje strujne kapacitete nego sto
na njima pise, ali bi takvo napajanje ipak trebalo da
potera tvoju masinu...
 
Evo i mene da se javim ...
Isti me problemi muce vec 4 meeca...
Sve sumnjam u napajanje jer mi je 300W ...

Medjutim, meni se problem ne javlja samo u GTA: SA vec i u Richard Burns Rally, GTR itd. Dok vecina ostalih igara radi bez problema npr. Half Life 2 ne restartuje masinu.

Imam Semrpon 2.6. ABIT NF7, 2x256MG Corsair, Sapphire Radeon 9600pro Ultimate Edition, i 300w napajanje .... Temperatura je na normalu. Cak sam fizicki proveravao toplotu memorije, coolera, graficke .... Ma nista nije vruce...

Za svaki slucaj sve sam proverio: menjao graf kartice, menjao drajvere, cist windows, bez i sa sp2, vadio jednu memoriju, gasio dual chanel.... Sve !
Ali, restartovanje uvek isto u istim igricama. Probao sam i sa omega drajverima, nista!
Testirao sam i memoriju i graficku, i nikako ne mogu da nateram na restart.

Dodje mi da pljusnem casu vode dok radi !
Napajanje cu sigurno kupiti jace, medjutim, ako ono ne resi problem, ne znam sta prvo da menjam ... Plocu?
 
A zašto ne isključite prvo opciju za restartovanje kompjutera prilikom greške, onda se dobija plavi ekran sa kraćim opisom zbog čega se to dešava, onda može na osnovu toga da se traži uzrok problema?

Start -> Settings -> Control Panel -> System -> Advanced -> Startup and Recovery -> Settings -> ovde deaktivirajte opciju "Automatically restart" -> OK
 
RESEN PROBLEM !!!!
Iskljucio sam nForce audio na ploci i ubacio najobicniji sound blaster CMi 8378 ili kako vec. GTA: SA mi se ne restartuje ...

Posto su isti simpotomi restartovanja kao i kod drugih igara, kada budem mogao provericu kako mi radi Richard Burns i ostale "problematicne" igre.

Evo, igrao sam GTA ceo dan, i ni jednom komp nije imao restart, jeste imao neka 5to sekundna blokiranja, al bez izletanja iz igrice.

Vlasnicima nForce ploca preporucujem da ne koriste integrisanu zvucnu ukoliko mozda poseduju neku najobicniju PCI zvucnu karticu
 
ogio81 je napisao(la):
RESEN PROBLEM !!!!
Vlasnicima nForce ploca preporucujem da ne koriste integrisanu zvucnu
ukoliko mozda poseduju neku najobicniju PCI zvucnu karticu

Mnogo dobar vic :d :bottle: :S: :mad:

Ajde da ne generalizujemo stvari, jer na ovom
forumu gomila ljudi ima nforce/2/3/4 ploce
i ne zale se na integrisanu zvucnu. :,,:
I ja sam jedan od njih. ,) (soundstorm@nforce2)

ps drago mi je da si resio taj problem :wave:
 
OK, slazem se ...
Brzopleta greska, al bio sam pod utiskom :) Veruj, mesecima me muci ovaj problem, kad se setim sta sve nisam radio i testirao da bi se ispostavilo da je do zvucne ?!

Inace, ko ima viska neku muzicku karticu neka proba jer me interesuje da li ce sa ovim nacinom resiti problem.

Pozdrav svima
 
To se zove "neispravna plocca". Sada, samo zvuk nije "u redu" pa je ostalo mogucce koristiti. Da je nesto drugo, problem bi u startu bio jasniji, nista ne bi radilo..

Poz.
 
Nazad
Vrh Dno