Šta je novo?

Problem sa RAM-om pitanje je zbog cega konkretno?

Andrija Denic

Poznat
Učlanjen(a)
21.11.2020
Poruke
19
Poena
35
Zdravo ljudi podelio sam 2 slike kako biste mi ukazali na problem
Koliko se ja razumem a to nije mnogo, ovde je problem do RAM memorije jer aplikacije Photoshop koristi 12gb rama plus sistem i ostale stvari koriste skoro sav moj ram od 16gb (G.Skill Ripjaws 2x8gb stick). Do sada nisam imao taj problem, medjutim danas mi se ukoci komp i moram da ga restartujem. Da li rad memorije ima veze sa tim sto mi je SSD skoro pun pa iz tog razloga mi Photoshop uzima previse rama i komp zabaguje? Ili SSD nema veze sa tim, da li moram da pojacam RAM samo ili SSD samo ili oba? :D
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 44
  • 2.jpg
    2.jpg
    71.8 KB · Pregleda: 44
Nikad ne puni SSD do kraja vec ostavljaj oko 20% slobodnog prostora da "dise". Pitanje je kakvo je zdravlje tom ssd-u.

Davno sam koristio PS ali se secam da koliko god da imas RAM-a, zauzetost memorije se siri kao zaraza.

Obrati paznju na sledece preporuke za PS:

"Use a fast, large disk
Photoshop reads and writes image information to disk when your system doesn’t have enough RAM to contain all of it. The Efficiency indicator can help you determine whether getting a faster hard disk or solid-state disk would improve your performance. If the efficiency number is usually above 95%, spending money on a faster scratch disk has little benefit.

To improve Photoshop performance, use a disk with a fast data transfer rate. For example, use an internal hard disk or an external disk connected directly to your computer.

Use a solid-state disk
To gain the greatest benefit from an SSD, use it as the scratch disk. Using it as a scratch disk gives you significant performance improvements if you have images that don’t fit entirely in RAM. For example, swapping tiles between RAM and an SSD is much faster than swapping between RAM and a hard disk.

If your SSD doesn’t have much free space (the scratch file grows bigger than can fit on the SSD), add a secondary or tertiary hard disk. (Add it after the SSD.) Make sure that these disks are selected as scratch disks in the Performance preferences.

Also, SSDs vary widely in performance, much more so than hard disks. Using an earlier, slower drive results in little improvement over a hard disk.

If the Efficiency indicator is already high, an SSD doesn’t improve performance. The lower the Efficiency indicator, the greater the improvement an SSD offers."
 
Hvala Nerone.

Znaci u principu da mi SSD bude max 80% full, uzmem neki SSD SATA ili HDD ugradim za ostalu memoriju, a Photoshop instaliram na SSD M.2 koji trenutno imam jer je SSD brzi od HDD i onda bi trebalo da ne moram da nadogradjujem i RAM, koliko sam ukapirao.
 
I da ne koristiš beta verzije ičega osim ako ne želiš da budeš tester. Moguće da je i do toga problem, došao novi apdejt i ćao-zdravo stabilnost. Sad čekaš ispravku pa kad god to bilo.
 
Ne bi bilo loše i da proširiš RAM kad ti samo Photoshop pojede 12 od 16GB...32GB bi lepo leglo uz Photoshop na SSD-u.
 
Proveri koliko si u preferences>performance PS-a dodelio u % koriscenje rama!
Za PS ne postoji dovoljno memorije, Adobe to krpi 30 god i stalno ima bagova, neki su dokumentovani pre 20 god i nikom nista.
Ovako...
Idealno ssd za sistem i program, takodje jedan mali ssd za scratch particiju i 32gb rama, nije skupo to sve danas a razlika u stabilnosti i performansama moze biti poprilicno velika.
 
To je poseban disk (obavezno ssd da bude) na koji ce Photoshop da smesta svoje datoteke dok obradjujes svoje fotke. Nesto poput RAM memorije ali samo za sebe tj Photoshop.
 
Jel se to podesava na photoshopu? Trebam da instaliram photoshop na tom ssd-u na kome ce da mi bude i windows. Jel treba nesto posebno da se podesava?
 
Treba mesta na disku i za pagefile.sys. Čim windows primete da ponestaje memorije počnu da pišu u pagefile koji se automatski širi ali je ograničen na procenat slobodnog prostora ako je to malo onda ponestane i toga. Još jedan od razloga da se ostavlja više slobodnog prostora na disku. znači,ukupna memorijaje RAM + pagefile.
 
Scratch particija na fizički posebnom disku, dovoljan ti je i 128gb ssd, samo neka bude razdvojen od c particije gde su ti win i ps.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ne znam nista o racunarima kako da znam koliko mogu da nadogradi procesor maximalno i ram memoriju
 
Nazad
Vrh Dno