Šta je novo?

Problem sa RAM Memorijom? (Nekompatibilna?)

Mr.Milenko

Zapažen
Učlanjen(a)
30.10.2023
Poruke
4
Poena
1
S vremena na vreme kada mi je kompjuter na desktopu (desilo se par puta u igrici) ugasi se monitor, dobijem poruku "No HDMI signal coming from your device", i ne mogu da ugasim kompjuter na dugme za paljenje ili restart, apsolutno ne reaguje, mogu samo da iskljucim napajanje na dugme. Kada ponovo pokrenem komp, vidi se da pokusava da bootuje, black screen je, i onda posle minut digne na desktop, ali se sat vrati na 00:00, ram memorija se vrati na 2133mhz i BIOS se kompletno vrati na default. Moram da napomenem da sam ukljucio XMP u biosu da bi mi ram memoriju sa defaultnih 2133mhz digao na predvidjenih 3200mhz. Znaci meni sve stabilno radi sa XMP-om par sati, dva tri dana i onda nasumicno ugasi ekran i opet sve ispocetka.

Konfiguraciju koju imam:
Maticna: Gigabyte B450 Aorus Elite v2
Ram: Corsair Vengeance LPX 3200mhz 32gb (2x16gb) 16cl CMK32GX4M2E3200C16
Graficka: Radeon RX 6650 XT 8gb
Procesor: Ryzen 7 5700x
Napajanje: CoolerMaster Elite V3 600w

Probao sam svasta, reinstalirao windows par puta i 10tku i 11icu, drajvere instalirao poslednje, bios verzija poslednja, menjao hdmi kabal, bateriju na maticnoj, power/sleep settings podesen da ne gasi nikad, graficka mi je radila savrseno na prosloj konfiguraciji pa mislim da nije ona. Proverio QVL vendor listu kompatibilnosti, moja ram memorija se ne nalazi na njoj, nema je cak ni na oficijalnom Gigabytovom listingu, dakle nije podrzana. Ako je to problem, buni me zasto mi sve radi super i onda nasumicno ugasi monitor i resetuje bios? Mozda ipak taj xmp i ram memorija nisu za tu maticnu, misljenje?
 
Kako je povezan monitor? Hdmi?
To što se resetuje bios na fabrička podešavanja ne mora da znači da je u pitanju ram, moguće da je problem sa drajverima za grafiku, neka druga neispravnost ili nekompatibilnost.
Stavi za početak ram bez xmp profila pa probaj igrice tako i vidi šta se dešava.
Probaj ručno da setuješ ram po specifikacijama u biosu.
 
Moguće je da se BIOS zablesavio, sat se ne vcraća na 00.00 nego na vreme kada je BIOS prvi put upisan. Probaj da ga opet flešuješ
 
Kako je povezan monitor? Hdmi?
To što se resetuje bios na fabrička podešavanja ne mora da znači da je u pitanju ram, moguće da je problem sa drajverima za grafiku, neka druga neispravnost ili nekompatibilnost.
Stavi za početak ram bez xmp profila pa probaj igrice tako i vidi šta se dešava.
Probaj ručno da setuješ ram po specifikacijama u biosu.
Setovao sam sad preko Easy Tune na 3200 mhz, sa iskljucenim XMP-om, videcemo kako se ponasa. Kompjuter radi savrseno dok se to ne desi.
Moguće je da se BIOS zablesavio, sat se ne vcraća na 00.00 nego na vreme kada je BIOS prvi put upisan. Probaj da ga opet flešuješ
Nisam ga ni fleshovao od kad sam kupio maticnu, BIOS je vec bio na poslednjoj verziji, kompjuter je radio lepo 2 meseca dok se nije pojavio taj problem.
 
Probaj sa drugom CMOS baterijom.
 
Koji je napon na RAM. Pojacaj malo napon, probaj sa 1.35 prvo pa onda ako je sve moze da probas sa malo nizim naponom
 
Koji je napon na RAM. Pojacaj malo napon, probaj sa 1.35 prvo pa onda ako je sve moze da probas sa malo nizim naponom
Napon ako ne upalim xmp ostaje na 1.2v, ako upalim xmp 1.35, evo opet je ugasio display cak i bez ukljucenog XMP-a. Gledam nad maticnoj ploci gori konstantno crvena LED sijalica iznad DRAM-a.
 
Imao sam slican problem na racunaru od drugarice, nakon sto je "zapucao" nije mogao da se ugasi na dugme ni restart vec je morao da se na napajanju ugasi. Problem je bio u maticnoj, nakon sto je ona zamenjena problemi su prestali. Bila je X570 Gigabyte, samo se ne secam modela.
 
Nazad
Vrh Dno