Šta je novo?

Problem sa računarom

Spaklex

Poznat
Učlanjen(a)
05.01.2021
Poruke
1
Poena
31
Poštovani,
Ako mi neko od vas može pomoći bio bih vam zahvalan.
Skoro sam sastavljao računar drugaru jer je tražio nov računar gde sam mu napravio konfiguraciju i poručio delove( naravno svi delovi su bili novi)
Kada su svi delovi pristigli počeo sam i sa samim sklapanjem istog računara.(nije mi prvi put da sklapam računar)
Kada sam sklopio računar instalirao sam prvobitno Windows 11 i sve potrebne drajvere koji su bili potrebni.
Kada se skinula prva igrica pošto drugar najvise igra ,,Fortnite'' igrica radi normalno možda prvi gejm i posle njega kreću problemi.
Problemi koji se javljaju su dropanje fps-a, bagovanje, koje se desava na par sekundi i onda se unormali. Ima preko 300 fps-a kada se unormali.
Ti problemi sa bagovanjem i kočenjem su postajali sve češći i češći gde više nisam znao sta da radim kad mi se zalio.
Menjao je ram sa računara svog brata na njegov gde sam mislio da je problem u ramu ali opet isto.
Sledeci dan sam ja dosao kod njega i zamenio sve od operativnog sistema gde sam oborio sistem formatirao i NVME m.2 SSD kao i HDD i instalirao Windows 10.
Zamenio sam napajanje stavio sam drugo, zamenio sam cak i graficku i poneo jos 2 sticka rama od po 8gb i brzine 3200mhz.
Kada je računar podigao sistem instalirao sam potrebne drajvere kao i igricu opet. A pre toga sam i instalirao najnoviji ,,BIOS'' update.
Igrica je samo prvi gejm radila normalno, gde je kasnije opet počela da ,,frejm dropa sa 300fps-a na 15-20fps-a'' gde je to trajalo par sekundi. To se ponavljalo više puta.
Moja poslednja solucija gde ja vidim grešku je matična ploča.
Da li neko smatra isto kao i ja da je problem u matičnoj ploči.
Hvala vam.

Konfiguracija računara koji sam sklopio za drugara:

PROCESOR: AMD Ryzen 5 5600x
RAM: Kingston fury 2x8gb 3200Mhz
GRAFIČKA: Zotac RTX 3060 oc verzija sa 12gb
MATIČNA: Biostar A520MH vers. 6.1
HDD: 1TB
SSD: Silicon power A60 M.2 Nvme SSD 256gb
NAPAJANJE: DeepCool PF650 650W 80 plus

Jedino rešenje mi preostaje da reklamiram matičnu i uzmem drugu malo bolju u zamenu za ovu.
 
Da li ste probali neku drugu igru osim Fortnite? Skini sa Steam-a 3DMark Demo, ima Time Spy benchmark pa okaci rezultate.

Pogledaj u HWInfo Sensors programu da vidis koje vrednosti su za temperaturu procesora/graficke, clock itd. tokom igranja.

Fortnite pati od Shader Compilation stutter (mozes izguglati), tek nakon 3,4 partije se svi shaderi potrebni za render iskompajliraju i nece vise biti stutter zbog toga. Mada vrlo je moguce da je problem neke druge prirode.
 
+1 za proveru temperature cpu/gpu. prekontrolisi koliko si dobro stegao srafove od kulera za procesor. ako je kuler aftermarket neki, da li si odlepio foliju sa dela kulera koji naleze na procesor? (nekad se jedva vidi da postoji folija preko nalezuceg dela kulera)

za fortnite (imam pc igraonicu pa znam) svaki sledeci gejm bolje radi od prethodnog, tako da pocni od provere temperatura celog sistema. Isto resetuj bios na default sve i probaj bez xmp
 
najgore sto sebi mozes da uradis je da sastavljas pc drugaru
 
Pa jeste, u pravu je čovek (illidan). Posle te zove za sve i svašta, i najmanju glupost koju je mogao da izgugla.

Da ne bude off, liči na nešto sa učitavanjem. Da nije igra instalirana na običnom hdd-u možda?
 
Poslednja izmena:
Pa jeste, u pravu je čovek (illidan). Posle te zove za sve i svašta, i najmanju glupost koju je mogao da izgugla.

Da ne bude off, liči na nešto sa učitavanjem. Da nije igra instalirana na običnom hdd-u možda?
Moze biti i da je los SSD ja sam imao problema sa kineskim SSD tako da moze biti i do toga.
 
Nazad
Vrh Dno