Šta je novo?

Problem sa procesorom AMD Barton 2500+

byte4man

Cenjen
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruke
12
Poena
154
ploca Abit nf7-s v2.0
procesor AMD barton 2500+
memorija 2x1GB DDR 3200 PQI
grafika ATI Radeon 9200 (RV280)
napjanje Chieftec 350W
sve je iz 2004. godine

Normalan rad sve ove godine do pre par dana.
Problem:
Procesor pokazuje da radi na 1100 MHz, ako u biosu vratim na 2500+ ili na (195X11.5) sistem se ne podize (ekran je i dalje crn) nema post "bipa", moram da izvadim bateriju da bi mogao da pristupim biosu i postavim parametre na zeljene vrednosti. Nakon toga radi ok. Ako je pc isklucen vise od 20 tak minuta opet se PC ne pokrece. Zamenio sam sa drugim napajnjem ali problem ostaje. Stavio sam i procesor AMD 2000+, sa njime pokazuje 1250 MHz. Probano je i sa drugom memorijom ali na zalost isto.

Sta bi mogao da bude problem?
p.s.
Posto sam sve zamenio sumljam na plocu????

POMAGAJTE LJUDI!
 
ploca Abit nf7-s v2.0
procesor AMD barton 2500+
memorija 2x1GB DDR 3200 PQI
grafika ATI Radeon 9200 (RV280)
napjanje Chieftec 350W
sve je iz 2004. godine

Normalan rad sve ove godine do pre par dana.
Problem:
Procesor pokazuje da radi na 1100 MHz, ako u biosu vratim na 2500+ ili na (195X11.5) sistem se ne podize (ekran je i dalje crn) nema post "bipa", moram da izvadim bateriju da bi mogao da pristupim biosu i postavim parametre na zeljene vrednosti. Nakon toga radi ok. Ako je pc isklucen vise od 20 tak minuta opet se PC ne pokrece. Zamenio sam sa drugim napajnjem ali problem ostaje. Stavio sam i procesor AMD 2000+, sa njime pokazuje 1250 MHz. Probano je i sa drugom memorijom ali na zalost isto.

Sta bi mogao da bude problem?
p.s.
Posto sam sve zamenio sumljam na plocu????

POMAGAJTE LJUDI!

Probaj flash biosa na poslednju verziju ;)
 
Da i sa drugim CPU pokazuje manje clockove.
Pogledao sam i elektrolite u normalnom su stanje nisu naduvani, a nisam primetio da je bilo curenja.
Uspevam da vratim parametre na 2500+ u biosu ali kada ga isklucim i ponovo ukljucim za 15-20 min opet isto.
 
Da i sa drugim CPU pokazuje manje clockove.
Pogledao sam i elektrolite u normalnom su stanje nisu naduvani, a nisam primetio da je bilo curenja.
Uspevam da vratim parametre na 2500+ u biosu ali kada ga isklucim i ponovo ukljucim za 15-20 min opet isto.

Probaj na nekom drugom racunaru te procesore, kod nekog drugara ili gde se vec snadjes ;)
 
AMD od 2000+ sam skinuo sa ploce kod koje je radio ok.
 
otisla baterija na ploci?
 
Jedan je clan na forumu imao slican problem, isto mu bios nije pamtio setovanja...
Problem je bio u tom sto je ploca imala kratak spoj na nekom mestu sa kucistem...
Proveri da i ti nemas slican problem ;)
 
napon dok je na ploci i radi ili napolju?
napon kad nije opterecena moze da zavara
 
onda je napon praznog hoda dobar
probaj dok je na ploci i radi, mozda joj je od vremena opao strujni kapacitet tj. povecao se unutrasnji otpor.
ako nije to, onda je najverovatnije ploca u slusu sa kucistem negde kao sto rece kolega Gorth
 
Napon baterije kad je na ploci je 3.14V. Ali mi i dalje nije jasno zasto pokazuje 1100MHZ za Bartona 2500+? Sta moze da ogranicava CPU da radi sa 1/2 snage?
 
zez sa kontaktom na ploci ili ploce sa kucistem
kad se resetuje BIOS, on skida bartona na 1100MHz
sto znaci da ili imas nesto sto pravi slus oko baterije ili clear cmos dzampera ili imas problem sa kontaktom ploce sa kucistem negde
da li si ocistio kontakte na koje baterija naleze nekim alkoholom (da ne gubi samo kontakt?)
 
a i ja napravih gresku, treba da se premeri napon na bateriji dok je u ploci, a napajanje iskljuceno iz zida ili kabl od napajanja iskljucen sa ploce

ali verovatno nije do toga
 
Moj athlon 2200 xp kad ga tek ubacim na plocu pokazuje 1320 Mhz. Odem u BIOS i postavim mnozilac na 13.5 a fsb sa 100 na 133. 133*13.5=1.8Ghz tj normalna fabricka brzina. Probaj da povecas mnozilac sa 11 na 13.5 a smanji fsb 195 na 166 recimo,barton ima otkljucan mnozilac tako bi trebalo da radi...
 
Poslednja izmena:
Barton 2500+ radi na 1.83 Ghz (11 * 166 Mhz) postavi ga tako da radi, a što se tiče resetovanja biosa zameni batreriju novom ili sa sa neke druge ploče koja ne pravi probleme :D
 
Postavio na 1.83 GHz i promenio bateriju ali ni makac. Ako neko ima jos ideja ...
 
sad ide proveravanje da nema kratkih spojeva ili kontakata izmedju ploce i kucista.
za pocetak da li si cetkom ocistio oko lezista baterije i ccmos dzampera?
 
Izvadi plocu, procesor, ram memoriju, graficku i napajanje iz kucista i probaj isto to da uradis van kucista. Ako se problem nastavlja onda definitivno je ploca problem, posto si probao sa ispravnim procesorom i ustanovio si da nije do njega.
 
Kontakte za bateriju i CMOS ocistio ranije - nema pomaka. Probacu sa "klot" plocom.
 
Nazad
Vrh Dno