Šta je novo?

problem sa NAS-om!

neutral

Slavan
Učlanjen(a)
14.07.2005
Poruke
83
Poena
310
Linksys NAS NSS 6000, mrežni storage, 4 hard diska. 1 i 2 u RAID 0, 3 i 4 RAID 1.
Na žalost, falio je jedan UPS da zaštiti sve to od eps-a :) NAS je spržen, ali ne i diskovi. Problem koji zapravo imam jeste kako povratiti podatke sa diskova?
Pokušavao sam i da ih stavim na novi NAS, ali pri kreiranju RAID-a on formatira diskove i tako bi podaci bili izgubljeni. Pokušavao sam i sa linuxom i sa windowsom, RAID kontrolerom, vezivao na sve meni poznate načine... i ništa.
Jedino što sam uspeo jeste da vežem dva diska preko RAID kontrolera i da sa norton ghost-om sa SCSI podrškom napravim ghost file jednog diska, ali mi ništa ne znači, eventualno ako bi postojao neki viewer/browser .GHO fajlova...
Diskove sam nosio i u jednu firmu koja se bavi vraćanjem podataka, ali ni oni nisu mogli da povrate podatke... jedino su mi rekli da je file system XFS i da oni sa time ne rade...

Ako neko ima bilo kakav predlog... jako su mi bitni podaci...
Hvala.
 
Ako imaš uslova probaj da novi NAS podesiš isto kao i stari - kreiraj iste RAID grupe, ali sa novim diskovima. Kada to završi samo isključi NAS i ubaci stare diskove.

Te diskove koji su bili u mirroru možeš da mountuješ iz bilo kog linuxa. Samo poveži jedan disk na računar i prvo sa fdisk -l pogledaj koje particije ima i onda ih mountuj.

Za ova dva koja su bila u stripe-u ne znam šta da ti kažem...
 
Probao sam i to... ali bez uspeha...

na žalost linux ih ne vidi... madaću pokušati ponovo...
 
Kako ne vidi disk?

Poveži jedan od ta dva diska koja su bila u mirroru, podigni Linux sa svog HDDa uloguj se kao root i otkucaj:

Kod:
fdisk -l

Jel vidiš particije tako?
 
da, vidim. ali ne mogu da im pristupim... pokušavam nekom komandom da kažem linuxu da su particije u RAID-u...
Još uvek ne mogu da im pristupim..
 
Šta se desi kada otkucaš:

mount -vr -t xfs /dev/sdb1 /mnt

Naravno ovo sdb1 zameni sa oznakom tvoje particije. Pošto su bile u mirroru ne moraš ti uopšte da kažeš Linuxu da su bile u nekom raidu. I pretpostavljam da ti je fajl sistem stvarno xfs.

edit:
Možda bi bilo dobro da pre toga probaš da kao root pustiš fdisk.

Otkucaš:

fdisk /dev/sdb (zameniš sdb sa oznakom diska)

onda samo otkucaš p (pa enter) i pogledaš koji je tip particije.
 
Poslednja izmena:
mhm... krastavac sad mi kaže file system not supported by this kernel... whitebox
dižem centos pa ću da probam sa njim...
hvala puno! javljam šta sam uradio.
 
Jesi proverio da li je particija stvarno XFS?
 
Mozda particija nije na pravom mestu, vec NAS koristi odredjeni broj sektora za svoje informacije (nema pravila koliko, video sam extra skupe kontrolere koji koriste 8 (???) i one koje koriste i preko 1MB :D).
Sta ima od data recovery za Linux, bilo koji iole dobar softver bi morao da sa tog diska bez problema vrati podatke. (ako ne uspes sa drugim Linuxom).

Za RAID0 ces morati da koristis neki recovery softver koji ima integrisanu virtual RAID f-ju. Za Windows recimo File Scavenger to odlicno radi, ne znam sta ima slicno za Linux.
Sigurno postoji neki RAID reconstructor i za *nix :D
 
pokušao sam i iz centOS-a.
i dalje dobijam
unknown filesystem type 'xfs'


dakle linux ga vidi, ali ne mogu da mu pristupim, niti mountujem kao xfs filesystem
centOS pri loadovanju loaduje i XFS...
 
Hm... izgleda kao da ni taj centOS nema podršku za XFS. Da je drugi tip particije prijavio bi ti neke druge greške (verovatno da ne može da nađe superblock), ne bi ti prijavio unknown filesystem type.

Evo sad sam proverio i u Fedori 6 i u RedHat AS 3 postoji podrška za XFS. Čudi me da centOS ne može da ga mountuje.
 
Poslednja izmena:
pazi pro loadovanju mi pokazuje da loadfuje xfs... iskopao sam na netu da mu ustvari fale paketi xfsprogs i neki xfs modul... trenutno tragam za njima, pronashao sam oba ali su mali fajlovi koji traze online instalaciju (koja izadje na ~40MB) pa sam odustao od nje....

Ako znaš neku distribuciju koja ima u sebi alate može i tako... skinuću ceo lin...
 
Evo sad sam proverio i u Fedori 6 i u RedHat AS 3 postoji podrška za XFS.


Ovde sada imam Fedoru 6 i RH AS 3 i na oba postoji podrška za xfs. Fedora je bukvalno out-of-the-box (ništa dodatno nije instalirano).

Mada mislim da ti je lakše da instaliraš pakete koji ti trebaju na centOS-u nego da skidaš celu Fedoru koja je 4GB. :)
 
idem sad do ortaka po fedoru 8 pa cu da probam ...
 
ništa ne pomaže... prs'o sam... ne znam više šta da radim...
šta god da uradim sve što dobijem jeste povratna informacija koja kaže:
partition doesn't contain a valid partition table
 
Poslednja izmena:
Jesi probao neki *nix recovery tool?
 
nisam... meni treba neki recovery tool, ali ne data recovery nego partition table recovery...
 
Naprotiv, i data recovery mozhe da radi sa polomljenom PT.
Svi Windows recovery alati umeju da ignorisu part. table.

Nesto mi se sumnjivo lako predajes za tako "bitne" podatke :D
 
ma ko se predaje, samo kažem da sam na ivici, ponestaju ideje pa me malo plaši... :)
odustajanja nema... isprobavao sam juče neke xfs recovery alate...
0
 
Jesi uspeo da ih mauntuješ ili si sa nekim recovery programom izvukao podatke?
 
Tj. reci kako :d
 
nisam uspeo, nikako nije hteo da mountuje... probao sam sa 3-4 distribucije... ali iako sam izvukao podatke necu odustati od pokušaja mountovanja i gledanja podataka iz linuxa jer me 90% ljudi gleda k'o dileJu i svi su u fazonu "pa kako nisi uspeo to je najjednostavnije i može pod svakim linuxom..."
a inače sam izvukao iz windowsa sa jednim programom od braće Rusa :) ... ima podršku za XFS filesystem, i opciju "search for lost partition"... i SVI su tu, kao nekada... ;)
 
Pa reci koji je to alat, ne budi sad stipsa. :d A, što se .gho fajlova tiče, na Hiren's BootCD-u imaš Ghost explorer ili Ghost walker, nisam siguran kako se tačno zove koji ti omogućava pregled sadržaja .gho fajlova. Za čupanje podataka sa njime ne znam - nije mi trebalo, pa nisam ni probavao...
 
Ne, za to smo platili 4000 dinara za licencu.
 
Nazad
Vrh Dno