Šta je novo?

Problem sa mountovanjem particije...

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,288
Poena
1,445
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kada pokusam da mounujem particiju hdd4 ili hdd5 (pogledajte sliku na http://cyberapz.cjb.net) pojavi se poruka o gresci da je particija koju pokusavam mountovati read only i da ne moze da se mountuje????
STa da radim?
 
kUdtiHaEX je napisao(la):
Kada pokusam da mounujem particiju hdd4 ili hdd5 (pogledajte sliku na http://cyberapz.cjb.net) pojavi se poruka o gresci da je particija koju pokusavam mountovati read only i da ne moze da se mountuje????
STa da radim?

Mountuj particiju kao root iz konzole. Sintaksa mount naredbe (za detalje obavezno man mount) je :
mount -t type dev dir
gde je
type-tip windows fajl sistema (vfat za fat i fat32 i ntfs za ntfs)
dev-device koji se mountuje, u tvom slucaju /dev/hdd4 ili /dev/hdd5
dir-direktorijum na koji se mountuje (slikovito receno linkuje) win particija. Prethodno je potrebno da se kreira taj dir.
Dakle, islo bi nesto kao :
#mkdir /mnt/win_disk
i
#mount -t vfat /dev/hdd4 /mnt/win_disk/
ili
#mount -t vfat /dev/hdd5 /mnt/win_disk/

Kad ovo proradi, najbolje bi bilo da ubacis u /etc/fstab liniju kako bi ta particija automatski bila mountovana pri bootovanju sistema.
Znaci:
#joe /etc/fstab
i na kraju fajla dodajes liniju
/dev/hdd4 /mnt/win_disk supermount dev=/dev/hdd4,fs=vfat
(ili umesto hdd4 stavis hdd5, whatever)
I zbog kompletnosti na kraju, novomountovanoj particiji pristupas obicnim
cd /mnt/win_disk
 
Resio sam i to (ala sam ovih dana u resivom fazonu🙂) Hvala na pomoci 🙂
 
Nazad
Vrh Dno