Šta je novo?

Problem sa malo starijim laptopom

Kovacevic

Slavan
Učlanjen(a)
10.05.2008
Poruke
40
Poena
310
Pozdrav svima.

Posedujem malo stariji laptop HP compaq nx9105.
Pre nekog vremena, poceo je da brljavi. Naime, pri paljenju racunara, pojavljuju se neke vertikalne bele linije koje ispune ceo ekran i komp naravno tu zakuca.
Kada se ugasi pa upali, desi se opet isto ili bez linija, ali komp opet zakuca.
Posle nekoliko restarta, digne se Windows, kao da nista nije bilo.

Pretpostavljam da je problem do njegove integrisane graficke karte, pa me zanima sta moze da se uradi da se ukloni ovaj neprijatan problem.

Hvala unapred!
 
1. Zamena maticne ploce
2. Zamena graficke karte (ako je MXM ili slicna karta)
3. Servis 'krpljenje' metodom
 
Mislim da coveka nije zanimalo takvo resenje - ne isplati se ni na jednom laptopu starijem od godinu dve dana pa makar bio i iz klase najskupljih kada je kupljen.
Ja bih probao da reinstaliram operativni sistem a pre toga formatiram HD temeljno, proceprkam sve u biosu - na default vrati sve i pogledaj na sajtu proizvodjaca koji operativni sistem je podrzan i taj instaliraj uz sve originalne drajvere. HP laptopovi su poznati da dobro rade samo sa originalnim drajverima. Ako ceprkanje po biosu ne pomogne onda reinstall OS-a.
 
Radio sam reinstall sistema, sa punim formatom jedne particije.
Po biosu nije nista menjano, tako da to nije moglo da izazove probleme.

Kako drajveri mogu da uticu na komp, na taj nacin, da ga blokiraju pre nego sto i krene da podize sistem? Sve mi se cini da je ovo hardware-ski problem...
 
Radio sam reinstall sistema, sa punim formatom jedne particije.
Po biosu nije nista menjano, tako da to nije moglo da izazove probleme.

Kako drajveri mogu da uticu na komp, na taj nacin, da ga blokiraju pre nego sto i krene da podize sistem? Sve mi se cini da je ovo hardware-ski problem...
Iskreno, i meni. Predlozio sam samo zato sto ti se ne isplati da popravljas to osim ako ce neko da uradi bas za male pare sta god da je...

pozdrav,

M.
 
Kontaktirao sam jedan servis koji je specijalizovan za popravku matičnih ploča za LAPTOP i DESKTOP računare. Evo sta oni kazu:

"Taj problem lici na neispravnost graficke kartice ili severnog mosta u kome se nalazi integrisana graficka kartica. Po onome sto sam mogao da vidim na internetu taj laptop ima NVIDIA GeForce4 420 Go ili NVIDIA GeForce4 440 Go?
Ti graficki cipovi kostaju sa ugradnjom 70 evra.
Laptop mozete doneti u nas servis gde ce biti uradjena kompletna besplatna dijagnostika i utvrdjena tacna priroda kvara.Tada cemo moci da kazemo tacnu cenu i vreme za zavrsetak rada."

Ako nekoga zanima koji je servis u pitanju, nek se javi na PP, posto je verovatno zabranjeno da napisem ovde.
 
Nije zabranjeno objaviti informaciju koja moze da pomogne drugima. Zabranjeno je kada napises "u ovom servisu mozete dobiti uslugu (bla bla bla), ljubazno osoblje ce vam pustati ugodnu muziku i skuvati kafu .... i sve to samo za 99.95" to bi bila reklama ;)
 
Kada nov HP basic business notebook (integrisana grafika i AMD Dual Core CPU kosta oko 350-400 (a ima ih vec za oko 300 eur) ne vidim razlog dati novac za popravku starog laptopa. OK, 70 eur je prilicno povoljno pa ti sam odluci.
 
Jedino utvrdi da li ti oni ugrađuju/naplaćuju novi hardver ili polovni, izvađen iz nekog drugog pokvarenog laptopa, jer mi se čini da je ovo drugo. U tom slučaju obično daju garanciju 3 meseca ili tako nešto.
 
Nazad
Vrh Dno