Šta je novo?

Problem sa hladjenjem (Ryzen 5 5500, B550, RX 6600XT)

Slaven Nikolic

Zapažen
Učlanjen(a)
29.08.2023
Poruke
31
Poena
5
Pozdrav,od kako sam sklopio novi racunar za gejming imam problem sa pregrevanjem racunara,kad igram nesto sto vise greje racunar postane kuciste jako vruce kad se pipne kod graficke karte,i racunar se ugasi sam od sebe posle par minuta igranja i ne izbacuje nikakvu gresku.Prvo sam imao maticnu plocu As Rock B550M HDV AM4,ucestalo mi se gasio,probao sam da igram sa otvorenim kucistem i problem se resio,posle par dana crkla mi je ploca i zamenio sam je sa Gigabyte B550M ds3h koja trenutno radi.Probao sam da zamenim napajanje i dalje je isto.Dotle je radio racunar samo sa kulerom od procesora bez dodatnog hladjenja. Procesor je sa fabrickim kulerom i u kuciste je naknadno dodat ventilator koji duva vazduh gore sa zadnje strane gde su portovi kucista. Kuciste ima dosta mesta za ulaz vazduha sa zadnje strane i ima gore neku kao mrezicu za izlazak toplog vazduha.
Graficka karta je AMD Radeon RX 6600XT
Procesor je Ryzen 5 5500 3,6GHZ
Ram je GSkill Rip Jaws 2x8 gb
Malo pre sam uz pomocu MSI Afterburnera gledao temperature i procesor je bio na nekih 65 stepeni a graficka karta na 70-ak stepeni sto bi trebalo da bude sasvim u redu.
Sumnjam na pregrevanje nekog dela maticne ploce s obzirom da sam jednu vratio pod garancijom.
Da li zamena originalnog ventilatora od procesora i stavljanje nekog skupljeg utice na temperature nekih drugih komponenti u racunaru uopste?
 
Probaj sa HWInfo da proveriš temperaturu čipseta i uopšte senzore, da li se negde očitavaju visoke temperature.
Ryzen 5000 serija je već poprilično vruća a i ta 6600XT će da podigne temperaturu. CPU i GPU u kućištu koje nije dobro provetreno sigurno prave veoma visoke temperature i to onda ulazi u začarani krug.
Definitivno ti treba par usisnih ventilatora napred i jedan pozadi koji bi napravili korektan protok i brzo zamenili zagrejani vazduh u kućištu.
Ali moj savet je da prvo kreneš od HWInfo. Pusti nešto zahtevnije i gledaj temperature.
 
Poslednja izmena:
Probaj sa HWInfo da proveriš temperaturu čipseta i uopšte senzore, da li se negde očitavaju visoke temperature.
Ryzen 5000 serija je već poprilično vruća a i ta 6600XT će da podigne temperaturu. CPU i GPU u kućištu koje nije dobro provetreno sigurno prave veoma visoke temperature i to onda ulazi u začarani krug.
Definitivno ti treba par usisnih ventilatora napred i jedan pozadi koji bi napravili korektan protok i brzo zamenili zagrejani vazduh u kućištu.
Ali moj savet je da prvo kreneš od HWInfo. Pusti nešto zahtevnije i gledaj temperature.
Sad sam gledao dok mi se nije ugasio,chipset najvise 61C,procesor malo vise,graficka karta 75 a hot spot 109C. Dosta je vruce kad se cela ruka stavi na kuciste.
 
zadnji ventilator se stavlja tako da izbacuje vazduh. ovde je definitivno problem do hlađenja, stoga se tema prebacuje iz "matičnih ploča, procesora i memorije"

ako može da se navede model kućišta i da se okači slika kako sve to izgleda unutra
 

LC POWER Gaming 701B - Badge_X​

 

Prilozi

  • IMG_20230829_235131.jpg
    IMG_20230829_235131.jpg
    84 KB · Pregleda: 72
  • IMG_20230829_235201.jpg
    IMG_20230829_235201.jpg
    144.1 KB · Pregleda: 70
  • IMG_20230829_235214.jpg
    IMG_20230829_235214.jpg
    119.6 KB · Pregleda: 69
  • IMG_20230829_235236.jpg
    IMG_20230829_235236.jpg
    153.7 KB · Pregleda: 68
Ako hot spot ide do 109 tu onda nesto nije u redu sa grafickom. 110 je maksimalna temperatura za 6000 seriju i ne cudi me da ti se gasi komp. Posto je toliko velika razlika iizmedju edge i hot spot temperature (34 po tvom opisu), ja bih trazio novu graficku od proizvodjaca.
 
Ako hot spot ide do 109 tu onda nesto nije u redu sa grafickom. 110 je maksimalna temperatura za 6000 seriju i ne cudi me da ti se gasi komp. Posto je toliko velika razlika iizmedju edge i hot spot temperature (34 po tvom opisu), ja bih trazio novu graficku od proizvodjaca.
A da li bi uvodjenje bilo vodenog hladjenja ili slicnog poboljsalo bilo sta sem temperature procesora koja je inace dobra?
 
Ne. Pomaže samo za processor, za ostalo može samo da odmogne. Ja bih rekao da imaš problem sa slabim izvlačenjem vazduha iz kućišta. Kada je CPU 60c osrednji vazdušni kuler greje vazduh samo par stepeni više nego ambijentalna (u kućištu) temperatura. Ako je okrenut prema ili blizu izduvnog ventilatora odmahide napolje i ne greje kućište.
GFrafičke su naj gore (izuzev blower tip kulera) jer samo mešaju vazduhu kućištua njihovi kuleri su manji ali više efikasni pa greju vazduh više.
 
prema datim slikama deluje da zadnji ventilator izbacuje vazduh. znači, fali prednji ventilator koji će da uvlači vazduh. za početak, ja bih stavio na srednjem mestu jednu 12-icu. ako ima hard disk(ova) dole, staviti i na donjem mestu 12-icu.

701B_Seite_1__mit_Beschreibung_72_web_neu.jpg

 
prema datim slikama deluje da zadnji ventilator izbacuje vazduh. znači, fali prednji ventilator koji će da uvlači vazduh. za početak, ja bih stavio na srednjem mestu jednu 12-icu. ako ima hard disk(ova) dole, staviti i na donjem mestu 12-icu.

Pogledajte prilog 402814

Oseca se duvanje vazduha kad se stavi ruka nazad,gde su portovi,izgleda da je tako. Unutar nema ni jedan vise sem ovog za procesor.
A kako ce da utice na buku kad se dodaju ventilatori.
 
Na buku nece uticati uopste ako stavis dobre ventilatore. U jeftinom rangu imas arctic p12, inace bilo sta noctua/be quiet. Ali ja sam skeptican da ce ti ventovi popraviti situaciju, jurio bih resenje oko verovatno neispravne graficke sa prozivodjacem. Da budem preciziniji, 2 venta napred ce ti smanjiti temperature svih komponenti za par stepeni, ali tebi graficka ide do 110 i javlja se termal throttling, tu nesto ne stima. Mozes ti ubaciti i 20 ventova u kuciste, ako graficka ima neki problem sa kulerom, opet nece biti kako treba.
 
Na buku nece uticati uopste ako stavis dobre ventilatore. U jeftinom rangu imas arctic p12, inace bilo sta noctua/be quiet. Ali ja sam skeptican da ce ti ventovi popraviti situaciju, jurio bih resenje oko verovatno neispravne graficke sa prozivodjacem. Da budem preciziniji, 2 venta napred ce ti smanjiti temperature svih komponenti za par stepeni, ali tebi graficka ide do 110 i javlja se termal throttling, tu nesto ne stima. Mozes ti ubaciti i 20 ventova u kuciste, ako graficka ima neki problem sa kulerom, opet nece biti kako treba.
Hot spot dodje na 109C cim se upali igrica,ali palim igricu na ultra,i msi afterburner kaze da je visoka upotreba video ram memorije do 95%,sto bi trebalo da je normalno zbog potrebe da se ucitavaju raznorazni detalji na ekranu. Razmisljam da je to mozda ono sto pise hotspot i da je mozda i normalno.
 
Ako ti je grafička u garanciji, menjaj. Tolika razlika između gpu-a i hotspota najverovatnije znači da je termalna pasta skroz propala.
 
Ako ti je grafička u garanciji, menjaj. Tolika razlika između gpu-a i hotspota najverovatnije znači da je termalna pasta skroz propala.
Uzeo sam sa kupujem prodajem od coveka koji verovatno dobavlja kao i svi drugi iz Madjarske,platio sam je 333e,Red Devil verzija.
 
Ako nije u garanciji onda ili servis ili sam da menjaš pastu, 109 stepeni je sve samo ne normalno.
 
Tu ti garancija važi, koliko je prodavac sa kp raspoložen da pomogne.
Pošalji mu poruku sa tvojom situacijom pa šta bude.
Čak i da odbije, u principu nisi u problemu jer zamena paste i termalnih pad-ova nije neka nauka.
 
Tu ti garancija važi, koliko je prodavac sa kp raspoložen da pomogne.
Pošalji mu poruku sa tvojom situacijom pa šta bude.
Čak i da odbije, u principu nisi u problemu jer zamena paste i termalnih pad-ova nije neka nauka.
Voljan je da se odmah resi ako je problem,ali verovatno bi bilo dobro da probam sa dodavanjem kulera?Sta bi preporucio gde da ih pozicioniram i da probam onda.Ako ne definitivno se vraca karta.
 
Svakako ne bi bilo loše da dodaš još jedan vent napred kao intake, mada mislim da to neće da reši problem.
Temperature jesu za nijansu više od proseka za tvoje komponente, možda i zbog temperature u sobi, ali najviše bode oči razlika između gpu temp i hotspot. 10-15C je prihvatljivo, 30 i baš i nije.

Za probu skini stranicu kućišta.
 
Svakako ne bi bilo loše da dodaš još jedan vent napred kao intake, mada mislim da to neće da reši problem.
Temperature jesu za nijansu više od proseka za tvoje komponente, možda i zbog temperature u sobi, ali najviše bode oči razlika između gpu temp i hotspot. 10-15C je prihvatljivo, 30 i baš i nije.

Za probu skini stranicu kućišta.
Sad sam probao na kratko sa otvorenim kucistem,odmah isto cim se upali igrica odmah hotspot do 111C,sad to nije bas najpreciznije ali opet jako visoko
 
nesto opasno tu ne stima, a ovako preko neta je tesko resiti problem… kao da ta grafa uopste nema bilo kakav kuler prikacen za nju l, sta prijavljuje amd radeon software? Koja je temperatura kad ne igras igrice?
 
nesto opasno tu ne stima, a ovako preko neta je tesko resiti problem… kao da ta grafa uopste nema bilo kakav kuler prikacen za nju l, sta prijavljuje amd radeon software? Koja je temperatura kad ne igras igrice?
Pedesetak stepeni,ima 2 kulera fabricki,trenutno kad racunar nije opterecen ne rade kuleri da bi bilo tise,sto je normalno,cim se upali nesto da se igra odmah se pale ventilatori.
Sad mi radi Gta San Andreas koji je ne opterecuje i kaze 56C.
 
To je sasvim ok kad nije opterecena grafa. Reci nam onda koje igre igras? Da li koristis vsync? Ako ti fps ide do 200+, onda ti je grafa non stop pod 100% opterecenjem, sto generalno nije pozeljno, tako da vidi da li ima opcija da se ukljuci vSync.
I ono sto ce ti sigurno pomoci je da u AMD Sotfware > Tuning > power limit, stavi to na minimum, mislim da je -6%. Mozes i voltazu -25/-50mV u odnosu na default.
Naravno, sve ovo gore podrazumeva da je grafa ispravna.
 
To je sasvim ok kad nije opterecena grafa. Reci nam onda koje igre igras? Da li koristis vsync? Ako ti fps ide do 200+, onda ti je grafa non stop pod 100% opterecenjem, sto generalno nije pozeljno, tako da vidi da li ima opcija da se ukljuci vSync.
I ono sto ce ti sigurno pomoci je da u AMD Sotfware > Tuning > power limit, stavi to na minimum, mislim da je -6%. Mozes i voltazu -25/-50mV u odnosu na default.
Naravno, sve ovo gore podrazumeva da je grafa ispravna.
Ovo je trenutno sto igram,nije previse zahtevno,sad sam uradio sve sto si rekao,ukljucio vsync,power limit max,i napon koji ide od 67 do 100 sam smanjio na 95,nije hteo mnogo da se smanjuje a da radi igrica.Sad je radilo vise,ali se onda ugasio,i na par sekundi se cuo jak zvuk ventilatora,verovatno od graficke karte.
 
Onda ti je graficka kartica 100% neispravna, i zamenom kulera neces resiti problem.
 
Zasto bi limitirao novu graficku i gubio na performansama,nebitno i da je 5%?
Pozovi prodavca od koga si kupio graficku i dogovori se sa njim oko servisa graficke.
A u medjuvremenu dok ti je graficka na servisu,kupi jos barem 2 ventilatora koja ces da stavis napred.
 
Ako je hotspot senzor/software tacan onda je tu problem a ne o pregerejavanju kucista/sistema, kucist moze i da radi u sobi od 50C bez problema, ako si uzeo sa KP postoji sansa da su domaci strucnaci menjali pastu (ovo se NIKAD ne radi ako se graficka normalno greje i generalno ni ne treba raditi bez preke potrebe!!!)
E sad treba znati od cega je hotspot ako je neki senzor iz GPU ili da nije na VRM, skine se zameni se pasta i thermal padovi i vidi se da negde na fali isti, da li cooler dobro naleze itd

Da li si igde napisao koje je napajanje, da se ne desi da SW za grafiku brlja oko tog senzora
 
Ako je sa GPU onda nema pomoci, moguce da je senzor defektan ali ne mozes iskljuciti, male su verovatnoce da je bas neko namontirao lose cooler jer bi onda ceo GPU bio vreo... a i ako se bas neki hotpost pregrejava moze jedino da proba da undervoltuje i snizi klok jer je grafika za bacanje onda
 
Nazad
Vrh Dno