Šta je novo?

Problem sa gubljenjem levog ili desnog zvucnika na hi-fi sistemu kod tihog slusanja

tozovac

Čuven
Učlanjen(a)
07.03.2003
Poruke
902
Poena
685
Naime, to se desava vec duzi niz godina, mozda i 10, ali samo kad tiho slusam, cim pojacam na kratko, kao da nesto "probije" i cujem oba kanala odlicno.
Prvo sam mislio da je do pojacala (c326bee) pa sam ga nosio na servis gde mi je covek rekao da nije uocio takav kvar ali je za svaki slucaj prelemio sumnjive kontakte.
Problem se nastavio. Dalje sam mislio da je do zvucnika (mission m35i) ali sam u medjuvremenu kupio druge i problem i dalje postoji.
Kupio sam i nove zvucnicke kablove i dalje isto.
E sad, jedino ako nije do interconnect-a, to nisam menjao.
Ili ako nije do produznog u koji su mi utaknuti uredjaji, ali prosto ne mogu da poverujem da bi to mogao da bude problem.
Sta mislite? Da pobacam sve? 😀
 
Potencimetri. Nagoreli... moraju da se menjaju.

Kad se tiho sluša muzika potovi trpe najveći struju tu blizu kontakta.. to su ti stereo potovi, teško to original da nađeš ali probaj.
 
Pozz,
Identičan slučaj na mom Denonu PMA 560. Problem je u input selektoru i selektoru zvučnika. Kad sam njih očistio, problem se izgubio.
 
Moguće...
Uglavnom, čak i ako čovek nije uočio kvar - ne znači da nije prisutan.

Prvo, utvrdi da li prekida na svim ulazima ili samo na nekim.

Drugo, rasčisti koji kanal prekida, levi ili desni.

Kada to ustanoviš, pustiš muziku, balans okreneš na kanal koji ne čuješ i onda vrtiš potove za boju tona, jedan, pa drugi.
Ako nema promene, probaš sa ton defeat dugmetom.
Posle toga tape monitor.

Ako budeš imao sreće, nešto će da pokaže promenu, ako ne budeš, onda nađi nekoga sa osciloskopom.

Rano je za bacanje,
ja bih rekao.
Heh, tek sad vidim da je tozovac...

Ti beše slušaš dinaudio sada, jel tako?

Ako sam u pravu, strp se malo, dok ne dođe neki norvežanin...
 
Poslednja izmena:
Pozz,
Identičan slučaj na mom Denonu PMA 560. Problem je u input selektoru i selektoru zvučnika. Kad sam njih očistio, problem se izgubio.
Како си очистио? Инпут селектор су ми дугмићи, није потенциометар. Селектор звучника немам, како то изгледа? Могу само један пар звучника да пустим.
Moguće...
Uglavnom, čak i ako čovek nije uočio kvar - ne znači da nije prisutan.

Prvo, utvrdi da li prekida na svim ulazima ili samo na nekim.

Drugo, rasčisti koji kanal prekida, levi ili desni.

Kada to ustanoviš, pustiš muziku, balans okreneš na kanal koji ne čuješ i onda vrtiš potove za boju tona, jedan, pa drugi.
Ako nema promene, probaš sa ton defeat dugmetom.
Posle toga tape monitor.

Ako budeš imao sreće, nešto će da pokaže promenu, ako ne budeš, onda nađi nekoga sa osciloskopom.

Rano je za bacanje,
ja bih rekao.
Мислим да ми прекида на бар два улаза.
Прекидају и леви и десни канал, некад један, некад други.
Тоун дифит ми је стално укључен.
А шта са тејп монитором да пробам? То је за снимање на деку, јел тако? Мислиш на излаз из појачала који иде на улаз у дек? Изгледа нешто не контам.
 
Mislim da neka komponenta nema kvalitetan kontakt i mislio sam da si kadar da sam, bar približno, ustanoviš koja je to komponenta.

Sada mislim da je bolje da pojačalo odneseš u servis ili da slušaš tako, dok ne stigne novo.
 
Sada mislim da je bolje da pojačalo odneseš u servis ili da slušaš tako, dok ne stigne novo.
Макар ми објасни шта си мислио под оним горе што си написао, што сам цитирао, нисам баш толики дудук.
 
Loš kontakt može da bude, između ostalog:
1. na mestu spoja potenciometara i ploče (ostvaren lemljenjem)
2. na preklopnicima za ton defeat i tape monitor.

Navodim ove opcije jer ne zahtevaju otvaranje pojačala.
Tvoj zadatak je da, mehanički, lagano, pomeraš navedene delove, u nadi da ćeš možda ustanoviti kojom promenom ćeš dobiti zvuk.

Znači, pustiš muziku, pritisneš dugme, pa pustiš, tako 10ak puta.
Ako nema promene, pređeš na drugo.
Ako nema promene, probaš potenciometar, skroz levo, pa skroz desno.
Pa drugi.
 
Проблем је у томе што тај проблем може да ми се појави за нпр недељу дана, а може и више да прође.
Мислим да ми се исто дешавало и на старом Sony рисиверу.
 
Jasno, verujem da problem postoji, a nema tog problema koji ne bi rešilo jedno obično čudo.
 
Носи код другог хифи мајстора. Напамет џаба да нагађамо. Одакле си?
 
Питај на хи-филес форуму, има дежурних сервисера.
 
@tozovac Čišćenje mi je urađeno u servisu. Ako imaš izlaze samo za jedan par zvučnika, onda nemaš selektor zvučnika, to je OK. Prosto, trista pojačala, trista različitih konstrukcija :) kako već rekoše ljudi gore, u servis, na jedno dobro čišćenje svih prekidača, potenciometara, itd. Ja bih krenuo od toga...
 
Ja sam imao par problema sa 40+ godina starim pojačalom tipa šuštanje, krčanje, itd. Rešeno servisom.
 
Nazad
Vrh Dno