Šta je novo?

Problem sa externim monitorom 22''

Bata_Ns

Cenjen
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poruke
15
Poena
154
Pozdrav svima, relativno sam nov na forumu i zao mi je sto ce prva tema koju otvaram biti "pomozite mi" karaktera :smash:

Pre nekih godinu dana sam pazario lap top HP 550 za potrebe fakulteta (studiram web design) koji ispunjava sve moje prohteve.

Konfiguracija je sledeca:
Intel Core 2 Duo T5670 @1.80Ghz (2CPUs)
2048MB RAM (DDR2)
i najvazniji detalj koji mi pravi problem jeste Mobile Intel 965 Express Chipset Family (integrisana graficka karta).

Problem nastaje pre mesec dana kada sam odlucio da pazarim monitor od 22'' i da ga koristim kao externi. Kupio sam ViewSonic VA2231wa HD sa optimalnom(ujedno i maximalnom) rezolucijom 1920x1080(detaljnije) koji kada prikljucim na DVI (jedan jedini) ulaz i koju god rezoluciju da izaberem slika se blago trese.

Operativni system je Windows 7 ultimate, driver je 8.15.10.1930. (Date: 9.23.2009.) i ne mogu da nadjem noviji (verovatno nije ni napravljen)

Druga strana price: Pored lap topa imam u kuci i jedan desktop racunar koji poseduje ATI RX2600 (AGP slot) ako se ne varam radi na 512mb rama, a monitor je ViewSonic VA2216w (detaljnije) na kom je maksimanla rezolucija 1680x1020. Kada monitor sa desktopa zakacim na lap top i stavim tu maksimalnu rezoluciju radi odlicno, ali iz nekih drugih razloga ne mogu da prisvojim taj monitor vec moram naterati ovaj moj HD da proradi na lap topu pa vam se tom nezgodom i obracam....

Nadam se da cete razumeti moje pitanje i pomoci mi da resim problem. Razumem se relativno u racunarsku tehniku tako da sam pokusavao i da izaberem rezolucije sa manjim i sa vecim refresh rate-om, da stavim da slika ide samo na monitor, da bude extended, clone i sve ostale kombinacije i varijacije koje nudi Intel Accelerator software... Ako nisam spomenuo neki bitan parametar recite pa cu ga iskopati. Unapred zahvalan :)
 
Odgovor je DA, na oba pitanja :( Dok je bio ukljucen u ustu uticnicu sa istim VGA kabelom sam probao da komsijin lap top koji ima AMD procesor i "integrisanu" izvedbu ATI kartice (nista jaca od ove) i kod njega NE TRESE slika.. Doduse linux je bio u pitanju....

Nije to talasanje slike nista puno ali dovoljno da smeta pri gledanju filmova ili koriscenju programa koji nisu "beli".... Znaci pojavljuje se u vidu talasanja CRT ekrana kada ce vam zazvoniti mobilni koji se nalazi u blizini....
 
Mislim da je kod tebe problem sa strujom.
probaj da i monitor i laptop budu ukljuceni u istu uticnicu, tj. na isti produzni :)
Najlakse ces proveriti da li je problem do toga, ako iskljucis laptop sa punjaca, samo da radi na bateriji, onda ne bi trebalo da budu smetnje.
Ako se i tad javlja onda probaj da zamenis kabl.
U svakom slucaju probaj da nadjes neki kvalitetniji kabl(mislim na dvi) koji ima one filtere na obe strane. Bar smo tako resavali slican problem u firmi.
 
Da je problem u struji onda bi trebalo da se smetnje pojavljuju i na monitoru od lap topa i na onom drugom monitoru (22'' 1680x1050 koji je manje zahtevan) zar ne? Voleo bih i ja da je resenje tako jednostavno ali stvarno sam isprobao sve kombinacije i kablova i uticnica jer, i meni je to prvo palo na pamet... :/ Kablovi od oba monitora su kvalitetni i imaju filtere sa obe strane...
 
OK, samo probaj ono sto sam rekao. Da laptop ostavis na bateriji, pa da onda proveris da li ima tih smetnji.
 
Delimicno resen problem! Ustvari resen je, kad ga stavim na bateriju nema smetnji ali cim opet vratim punjac eto ih. Probao sam sada punjac da utaknem na drugi kraj sobe gde ce biti sam u jednoj uticnici i opet ima smetnji ali su znatno manje. Kako resiti problem u potpunosti? U svakom slucaju sam ti veoma zahvalan, vec sam planirao da prodam monitor...
 
Pa problem moze da potice od vise razloga, a vezani su za elektricnu mrezu.(uzemljenje-ground loop , poremecana sinosuida zbog opterecenja mreze itd...)
Kazu da je problem moguce resiti ako laptop, a pretpostavljam i monitor poveze preko lopova tako da su prikljuceni bez uzemljenja, znaci oni samo sa 2 kontakta, bez uzemljenja.
Jos neko resenje da se ubaci filter, tj feritno jezgro oko kabla nakon punjaca, da ne propusti te smetnje.
Naravno sve su to neka resenja uz pomoc stapa i kanapa i zato smo u firmi i primenili da nabavimo bolje kablove koje filtriraju te smetnje.
 
Cekaj, da napravim produzni bez uzemljenja ili da trazim punjac za lap top koji nije uzemljen (odnosno kabel od napajanja posto se punjac razdvaja) ? Produzni mogu napraviti bez uzemljenja koliko danas pa isprobati. Gde bih mogao kupiti taj "filter" ?
 
Resio sam problem. Uzeo sam razdelnik i izvadio iz njega komad metala koji je uzemljenje i u taj razdelnik samo utako punjac od lap topa i sve radi kako treba. Ako naleti neki grom stradace punjac al sta da mu radim.... Ako imas neki pametniji predlog - slusam... Hvala u svakom slucaju!
 
Pa to bi trebalo da je to. Kazem ti da je sigurno resenje bez ikakvih modifikacija da se nabavi kvalitetan vga kabl, on te smetnje moze da ispravi.
 
Nema sta, ja sam i ovako zadovoljan. Smetnje su 90% uklonjene a ako je i ostalo to malo mi ne smeta. Juce sam kupio zidni nosac, neke police i napravio sebi kucni bioskop (u slobodno vreme :) ). Kad natrcim na kabel kupicu (kad je vec spomenuto, a ne volim da mi nesto ostane na pola). Hvala puno, kad se zadesis u Novom Sadu castim pivo :)
 
Nazad
Vrh Dno