Šta je novo?

Problem sa bootovanjem sistema

NenadG

Cenjen
Učlanjen(a)
25.11.2009
Poruke
535
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7700X & Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
Asus ROG Strix B650E-E gaming WIFI
RAM
G.Skill Trident Z5 NEO 2x16GB DDR5 CL30
GPU
ASRock RX 6900XT OC Formula
Storage
2 x M.2 Kingston Fury Renegade 2TB
PSU
Antec Signature SP1000 Platinum 1000W
Kućište
Antec Performance 1 FT
Monitor
Dell UltraSharp QHD U2715H
Miš & tastatura
Logitech G604 & Logitech MX Keys
Ostale periferije
SteelSeries Arctis 7
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo svima!

Imao sam jedan krajnje čudan problem danas, pomogao sam kolegi da prepakuje komp u novo kućište.

Znači, izvadili smo stare komponente iz starog računara koji je radio, očistili i ubacili u novo kućište. Ni jedna komponenta nije promenjena. AMD 2700X, MSI B450 gaming plus, neko polumodularno napajanje, ne sećam se koje, rx 580 GPU, Kingston Furz Beast ali ne znam specifikacije rama, 970 EVO M.2 i još neki sata ssd.

Kada smo sklopili komp, ako se dobro sećam prvo nije hteo da boot-uje ali je odmah po restartu podigao sistem. E sad, ušao je u windows (11, sa kojim nemam iskustva) ali je napisao poruku da (parafraziram) PIN nije dostupan i da izabere novi PIN. Jedino na šta može da se klikne je upravo iyaberi novi PIN i kad se klikne na to, on opet vrati onaj prethodni ekran. Može i da se klikne na dugme sa shut down, ali npr. ne radi opcija Shift+restart pa ne može da se uđe u advanced mode, video sam da postoje neka rešenja za reset tog PIN-a.

Ono što mi je jako čudno je da ne mogu da uđem u BIOS nikako, bukvalno kao da ga nema! Stiskam Del, sve F-ove, neće. Ali nekad hoće da uđe u Win što je van svake pameti! Pri podizanju sistema, kada neće da podigne sistem uvek ostane na boot led diodi.
Probali smo i sa po jednim stikom rama, nije hteo ni da boot-uje.

Ima li neko ideju šta bi moglo da bude?

Da dodam, radio sam clear CMOS. Šrafcigerom, nisam imao džamper. Vadio sam i bateriju.
 
PIN zezancija je oko secure boot-a i TPM-a ako se ne varam. Vidite da to nije izgašeno ili resetovano.

Ne bi bilo loše reset cmos-a da se odradi za početak, čini mi se da tu nešto tripuje za početak i da zbog toga sve ovo sada baguje.
 
Evo sad me zove drugar/kolega, kaže sve proradilo :)

Ništa nije dirao, samo je iz kancelarije preneo kući. Proradila ploča, tu je splash screen za BIOS, proradile advanced opcije na Shift+restart.
Gremlini, nema šta drugo. Doduše, iz nekog mogu iskustva komponente ne vole kad ih cimaš, a posebno ako zapeknu, A njegove jesu, kako je kupio komp nije ništa dirao. Po komponentama vidite kad ga je kupio.
Eto, neverovatno. Prosto je proradilo.
 
Nazad
Vrh Dno