Šta je novo?

Problem pri startovanju i bootovanju sistema

Dexter013

Cenjen
Učlanjen(a)
24.05.2011
Poruke
382
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Matična ploča
AM5 MSI tomahawk B650
RAM
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
GPU
RTX 4070ti Gianward OC
Storage
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 970 evo
Zvuk
default
PSU
Corsair CX 850w M
Kućište
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
Monitor
Philips 32 inca / 1440p / 2k / 75 herCa
Miš & tastatura
Logitech Hyperion + Natec RX22
Mobilni telefon
Xiaomi
Steam
63849097
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dakle ovako, nebitno da li je bilo sta OC ili je sve na default vrednostima.
Kod zene na masini imao sam problem(i dalje postoji) gde se stisne power dugme, sve se pali, vrti, ali nema slike na monitoru. Mislio sam da je do graficke ali nije,
probao sam sa mojom koja je 00% ispravna sve ok,
isto tako i sa monitorom.
Dakle sve komponente i hardver je 100 ispravan.

Jedini nacin da se dodje do windowsa/desktopa je da se nakon power dugmeta pri paljenju
posle 2-3 seknde stisne reset dugme i tad sve funkcionise sasvim normalno,
bez ikakvih problma, error-a greski itd.

Kosu sa glave sam pocupao sad kad mi je stigao nov komp, sklopim i prepakujem sve,
isprobavam malo OC da vidim dokle moze, i malo malo pa crn kran, OK, preterao sam sa OC, vratim na default, opa, crn ekran....
i kraju pomislim, da nije to kao sto je kod zene na kompu,
kad ono bukvalno isto...

Dakle:
power dugme pali sve ventilatori rgb tastaturu itd
ali slike nema niti moze u bios da se udje.
Upadne komp u neko limbo stanje.

Ako kliknem paljnje pa onda nakon toga reset, sve radi normalno...

Neko se susretao sa ovim problemom i za mozda resenje?
 
Da nije nešto od periferija problematično? Ako si koristio iste na oba računara...
 
Nije do periferija, kod zene jedan set stvari
kod mene skroz drugi,
nisam ih mesao.
 
Proveri da li si dobro postavio matičnu ploču tj. odstojnike za istu u kućište. Možda si ostavio neki odstojnik viška (na pogrešnom mestu), pa on pravi kratak spoj i uzrokuje te probleme.

Imao sam takvu situaciju pre mnogo godina u jednoj gotovoj konfiguraciji.

U suštini, izvadi sve komponente iz kućišta na sto, poveži i testiraj. Da li se tada startuje normalno? Ako da, proveri kućište i gde postoji mogućnost za kratak spoj između matične ploče i kućišta.
 
Isto kao i ja

 
Probaj i bez periferija da pališ, sa samo monitorom, ako već nisi.
Inače moguće da zezaju i ti dugmići za paljenje/reset
 
Imao sam identicne probleme na 2 konfe u familiji, kod jedne je prsla maticna, kod druge je baterija na maticnoj pravila problem.
 
Probaj i bez periferija da pališ, sa samo monitorom, ako već nisi.
Inače moguće da zezaju i ti dugmići za paljenje/reset
Nisu dugmici jer na ddr4 platformi 0 problema 4 godine,
prvi dan sa ddr5 apgrejdom, iste sekunde problem.


Probao kod zene dve stvari.
1 enable A-XMP/DOCP
2 i ovo Powercfg.exe -h off

Pali se iz prve sad, ne mora reset uopste!

Sutra probam isto i kod mene, na mojoj masini, nadam se da ce da prodje ok jer kod mene reset pomogne ali ne 100% svaki put...

Ono sto mogu da primetim kod zene je MSI ploca, kod mene je bila asus sa ddr4 platformom (nikad problem)
uzeo sam b650 msi tomahawk za ddr5 platformu, isti problem kao kod zene (koja ima jako slicnu plocu od istog proizvodjaca...)
 
Ako hibernacija tripuje, izgasi fast startup iz power opcija.
 
Ima smisla ali pre nego sto sam presao sa ddr4 na ddr5,
0 problema, da je do toga manifestovalo bi se i na staroj masini tokom godina.
To je nov moment. Jesi proverio kompatibilnost ploca sa memorijom?

2 i ovo Powercfg.exe -h off
Ajoj, znam sta je. BIOS je podesen da radi deep sleep 100%. Jednom sam se igrao
sa opcijama, zato sto se komp budi iz hibernacije na tastaturu ili misa, pa reko
ovaj deep sleep ce da resi da se ne budi. I kvaka,nece da upali nakon hibernacije.
Na Windows-u izgleda radi hibernaciju po deafultu, pa kad si to iskljucio
normalno je proradio... Sto se tice crnog ekrana, to vec nema veze sa time
nego sa stabilnoscu sistema, ukljucivsi XMP ili DOCP si samo overclockovao
memoriju verovatno na podesavanja proizvodjaca. HTH.
 
Mene zanima uzrok problema, da li si menjao podesavanja, apdejtovao, cackao bios, menjao hardver, pomerao kuciste, menjao stekere, prikljucivao neki uredjaj na toj fazi gde su racunari?
- bilo koja promena?

Da ne bude da samo trenutno preskocis problem koji je idalje prisutan
- ako imas tester baterija proveri kapacitet na ploci za svaki slucaj
 
E krastavac kod mene nije pomoglo ...
 
Zdravo.
Nešto slično se meni desilo skorije kada sam pakovao svoju novu mašinu. Nekoliko pitanja:

1. Da li maš na računarima povezan beeper na matičnim pločama - pomoglo bi kada bi imao.
2. Da li je u obe mašine NVidia grafika?
3. Da li se na ekranu pojavi poruka da nema signala?
4. Da li su obe mašine povezane preko DP?
5. Da li upališ najpre računar pa onda monitor - ne zezam se, ozbiljno pitam?

************************************************************************************************

1 - Računar sigurno ne ćuti - ukoliko postoji beeper on sigurno signalizira o čemu je reč. Različite ploče (proizvođači) imaju različite error beepove.
Dok je kod većine recimo signal za problem sa GPU jedan, isti taj signal (tri kratka i jedan dugi) je kod Asusa za problem sa memorijom na primer.

2 / 3 / 4 - NVidia ima problem u firmwareu nekih svojih kartica, pa se dešava da samo one prave problem i ne daju sliku preko DP porta. Zato se i javlja poruka da nema signala.
Potrebno je probati preko HDMI ili DVI/VGA porta i onda videti da li se to dešava.
Ovo će biti rešeno čim intaliraš dobre drajvere za ploču i grafiku.

5 - Taj isti navedeni problem se manifestuje kao (pazi sad...!?) suviše brz start pa POST odradi sve previše brzo pre nego dođe signal sa monitora. Ovo mi je zvučalo totalno smešno i neprirodno, ali na nekoliko foruma gde čak neko iz NVidie to objašnjava baš tako stoji!
Sve je nestalo kada je pravilno instaliran Win sa svim drajverima.
 
Poslednja izmena:
@Trajce

1. Da li maš na računarima povezan beeper na matičnim pločama - pomoglo bi kada bi imao.
Da imam ali ne pisti , i ne baca nikakvu gresku samo stoji crno.

2. Da li je u obe mašine NVidia grafika?
Da

3. Da li se na ekranu pojavi poruka da nema signala?
Ne, ali se pojavi ako ugasim pa upalim monitor

4. Da li su obe mašine povezane preko DP?
Da

5. Da li upališ najpre računar pa onda monitor - ne zezam se, ozbiljno pitam?
Racunar prvo, monitor ne palim , stoji uvek na stand baju

Reinstalirao sam windows ali ne full format particije, narucio sam jos jedan ssd, pa cu probati na njemu skroz svezu glanc novu instalciju sistema da vidim da li se pali svaki put da emiminisem bilo kakav softverski problem.

Najgore od svega je to sto kad udje jednom u windows imam 0 problema pustio sam u jednom trenutku ram cpu i gpu na 100% niti da stiucne temperature odlicne...

paint.jpg


Dakle problem nastaje samo i samo prilikom bootovanja masine/windowsa jer sav hardver je 100% ispravan,
nema teorije da kad se bukvalno optereti masnina 100% loadom da bas ama nikava manifestacija problema ne nastane.


Hvala covek probacu sa hdmi kablom, to mi najlakse, pa javljam.
 
Pokušaj prvo da uključiš monitor, pa nakon nekoliko sekundi računar - ne obrnuto!!!
Koliko god zvučalo glupo. Kod mene je bio takav problem. To je i jedan od pokazatelja da li je DP u pitanju.

Pazi, ako i jeste to - nije to trajan problem. Rešiće se kada se instaliraju svi drajveri ili firmware za NVidia grafiku. Možda je do sada i rešeno kroz drajvere.


Pokušaj prvo da uključiš monitor, pa nakon nekoliko sekundi računar - ne obrnuto!!!
Koliko god zvučalo glupo. Kod mene je bio takav problem. To je i jedan od pokazatelja da li je DP u pitanju.

Pazi, ako i jeste to - nije to trajan problem. Rešiće se kada se instaliraju svi drajveri ili firmware za NVidia grafiku. Možda je do sada i rešeno kroz drajvere.



Ne mora da znači da je to, ali je meni rešilo sličan problem.
 
@Trajce
Probao sa hdmi kablom umesto displayporta, isto se desava.
Probao i da palim gasim monitor i pre i posle masine, i u isto vreme, isto djavo...

Sad cu da izvadim 4070 ti
i da probam samo i samo sa integrisanom grafickom, ako sa njom uvek pali 100% kako treba,
znaci tu lezi konflikt pri butovanju, izmedju grafickih.

Posle cu da probam i druge sata aportove na ploci da tu bocnem primarni ssd, jer citam ima neki kao primarni neki sekundarni na nekim plocama,
mozda je nesto tako random.

I kad stigne nov ssd cist svez od 0 sistem instaliram, ali
nakon toga samo kosu da cupam jer nemam vise ideja sta da mu radim, nekad upadne u loop gde 7/8 puta moram da palim gasim i da se molim da se upali,
nekad iz drugog ili treceg puta, (nekad ni reset nakon paljnja ne pomaze) jako je iritanto,
ali kad se jednom upali, stabilan je kao stena cak i kad se OC sve zivo...
 
NAPREDAK!! BAR ZNAM GDE LEZI PROBLEM!!!

Dakle uzvadio sam rtx 470 ti
iz kucista i ostavio da radi integrisana graficka. (pre toga vratio bios na default jer sam je disable u biosu)

10x restart pali se sve normalno
10x shut down, pali se sve normalno

Dakle 100 % je konflikt izmedju nvidije i integrisane graficke gde ploca ne zna sta da radi.

Inace ugasio sam je skroz u biosu, takodje i disable pa uninstal u windowsu, opet problem na random...
Nekad pali nekad ne, nekad samo reset pomaze, nekad...

Kapiram da mozda neki update firmware-a / biosa za graficku (nvidiju) resava problem,
mozda, nadam se...

Da li je pipavo i opasno apdejtovati bios/firmware za graficke,
nikad to nisam radio jer nisam imao potrebe, neko ima iskustva?

Znam da maticna ploca ako se ugasi, komp prekine instalaciju, izvadi se usb stick
ili nestane struje, maticna ploca je 100% mrtva...

Dakle situacija je sledeca windows se uvek pali normalno samo sam sad nakon vracanja nvidije u kuciste upalio komp, opet crn ekran, ali sam sad koristio hdmi kabal a ne display port za integrusu, izvadio iz nvidije i bocnuo u integrusu, opala, tu je windows normalno. Pre toga sam koristio display port kabal na integrusi kad je crn ekran da proverim da ne baca sliku preko nje, ali zaeb je bio sto je hdmi izgleda primarni izvor.
 
Poslednja izmena:
Ima jos nesto negde da se gasi za ovo integrisano sr4nje?

1701183603498.png
 
Ubo sam hdmi u integrisanu i u monitor,
ubo sam takodje display port u nvidiju i u monitor

Sad kad dobijem crn ekran pri bootovanju samo na monitoru zamenim izlaz na suprotni (koji god bio) nekad je jedan, nekad je drugi...

Dakle polovicno resenje gde bar ne moram da resetujem palim gasim 100x itd. Ali je opet jako iritantno.
Ugasio sam integrisanu u biosu, disable u windowu, pa uninstal, ali dzaba, opet baca sliku preko nje,
stim sto kad je disejblovana onda ne mogu da menjam izlaz i dobijem ekran.
Dakle pored svih gasenja integrisane i na ploci i u windowsu opet je nekako nekada primarna.
 
Onako kao ideja...da li ti je u bios-u podeseno:

Initial Display Output
- PCIe 1 Slot ......Sets the graphics card on the PCIEX16 slot as the first display. (Default)


Verovato jeste, ali ajd', ne moze da skodi.🙃
 
Proverim sutra pa javljam
 
@terzazak Ne mogu da nadjem takvu opciju u biosu.
 
Pretpostavio sam da sve am4 mb imaju iste (slicne) opcije, ali izgleda da nije tako.
Treba negde da ima Graphics Card Information opcija (tool meni?), da li radi kao: pcie 3.0 (Gen3)x16 speeds, u Onboard Devices Configuration da li je PCIEX16_3 4X-2X Switch na "Auto"?
Da li si probao graficku u drugom pciex slotu?
To mi pada na pamet, ovo sto ti se desava je bas specificno.
 
Nazad
Vrh Dno