Šta je novo?

PROBLEM NA CANONU A95 - Nocne fotke sa okruglim flekama

RocK-Ker

Slavan
Učlanjen(a)
27.12.2004
Poruke
79
Poena
309
Na Canou A95 pri nocnom fotografisanju (mod auto) dobijam neke okrugle fleke - lice mi nekako na novcice ili bolje reci "grbove" okruglog oblika, sive...ima ih nekada manje nekada jako puno i manjih i vecih a maximalno unistavaju fotku. Primetio sam ove stvari i kod mog kolege na Canonu A80 ???
Molim Vas da mi objasnite ovaj fenomen - ili je ovo kvar ili ja nesto ne radim kako treba

P.S. Bas me namucio ovaj Canon A95 :crash: "RAZBICU GA!!!"
BIG POZDRAV SVIMA !
 
Da nisi slikao na Exit-u?! :) Moguce je da su cestice prasine.
 
I kod mene su se javile te fleke i neki su mi rekli da je to zbog masnoce (prljavstine) na objektivu koja pravi neku refleksiju.
Kod mene na A80 te fleke su se pojavile samo nocu kada sam slikao sa blicom i upaljenim svetlom u toj prostoriji. Ne verujem da se zamaglio objektiv. Sada sam ga ocistio po uputsvu kako pise ovde ngde na forumu ali jos nisam slikao nocu.
Evo u attachmentu crop sa tim mrljama mozda neko zna u cemu je problem.
 

Prilozi

  • A80 mrlje.jpg
    A80 mrlje.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 262
Poslednja izmena:
Meni se isto to dešavalo sa nekim Kodakom ali na svega nekoliko fotografija...onda sam se malo zagledao i na svakoj sam našao ponešto što odbija svetlost (na jednoj je bio neki prozor i rajsladna zabodena u njega :S: ). Ne znam da li je greška u blicu ili šta, ali kad god sam slikao nešto bez tih, uglavnom metalnih stvarčica, fotografije nisu imale fleke.
 
To su cestice prasine u vazduhu. Posto je blic blizu objektiva, ta pojava je mnogo izrazenija. Uobicajan slucaj je neka zurkica u zatvorenom gde se podigne podosta prasine i eto okruglih pecata. Inace to je "mana" svih kompaktnih aparata koji imaju blic blizu objektiva, to i efekat crvenih ociju.
Zato se u podvodnoj fotografiji blicevi postave daleko od objektiva da se izbegne ta pojava, jer u vodi ima mnogo vise kojecega nego u vazduhu.
 
Cooler je napisao(la):
To su cestice prasine u vazduhu. Posto je blic blizu objektiva, ta pojava je mnogo izrazenija. Uobicajan slucaj je neka zurkica u zatvorenom gde se podigne podosta prasine i eto okruglih pecata. Inace to je "mana" svih kompaktnih aparata koji imaju blic blizu objektiva, to i efekat crvenih ociju.
Zato se u podvodnoj fotografiji blicevi postave daleko od objektiva da se izbegne ta pojava, jer u vodi ima mnogo vise kojecega nego u vazduhu.

Ovo gore opisano je sigurno. Ima čak na powershot sajtu opisano detaljno. Moj A70 uvek daje te tačkice kada snimam na mestima sa puno prašine u vazduhu a puno ih je bilo i kada sam snimao u blizini vododpada u Soko Banji i pored velike fontane u Subotici.
 
To se naravno deshava kada se slika blicem napolju, a jasno je da se napolju po mraku ne koristi blic :)
 
Nisam siguran da je problem u refleksiji svetla blica od cestica prasine, bez obzira sto je tacno da je paralaksa kod digitalaca mala i da se u podvodnoj fotografiji to javlja, ali izgleda drugacije. Da je to razlog onda bi se isti fenomen javljao stalno i kod svih drugih aparata, pa i analognih. Bele okrugle mrlje lice na Newtnove prstenove difrakcije, ali zbunjuje njihovo preklapanje i odsustvo postavljanja na istoj upadnoj osi svetla. Ja mislim da se mozda pre radi o finoj prasini koja se nalazi u samom objektivu na unutrasnjim stranama stakala, a to se moze i mora proveriti pregledom lupom pod difuzinim svetlom sa strane plus ponavljanjem snimanja u uslovima kada se fenomen pojavljuje. Ako sam u pravu, onda pojava mora biti konzistentna i mrlje na istim mestima. Za to treba koristiti stativ ili bar ne pomerati aparat uopste (autoknips i ostalo aktivirati pri ponavljanju snimanja kako bi pomeranje bilo minimalno). Bela boja je zaista cudna, jer difrakcija MORA da podrazumeva i malo spektralnog razdvajanja boja, pa je ovo zaista cudno. Na kraju, samo bi mamlaz mogao da uopste postavlja pitanja ove vrste, a da nije dobro proverio lupom da prednja povrsina objektiva zaista nije savrseno cista i bezs mrlja od kristala kalcijuma ili slicno iz vode.
Jos jedan detalj: ne znam za jeftine Canone, ali ja sam imao G2 da se igram s njim i po svemu sto sam s njim radio zakljucio sam da taj aparat na blicu ima polarizacioni filter (kao i mnogi drugi skuplji blicevi), tako da ova pojava ne MOZE DA SE OVAKO VIDI KAKO SE VIDI na prilozenom snimku a da se radi o refleksiji sa cestica u vazduhu.
Na kraju, ovo je veoma vazna stvar i zahteva malo sire angazovanje onih koji imaju vise iskustva, pa treba ocekivati jos ideja. Ja ne tvrdim da sam u pravu, ali treba proveriti konzistentnost fenomena pod istim uslovima snimanja.
 
Sada sam pogledao sample. Definitivno do prasine (i konstrukcije aparata).
 
Da li se ovo javlja samo na Canon aparatima ili i na druge sa slicnom konstrukcijom.
Ja mislim da nije od objektiva posto uvek se pojavljuju na druga mesta na slici.
 
Poslednja izmena:
trebalo je da vidiš moje slike sa nikonom prošle godine na exitu,katastrofa.sve zbog prašine...
 
Nije musav objektiv. Prasina je u pitanju. Pisano je o tome vec mnogo puta.
 
Ahahaa, musav objektiv :D
 
matrix77 je napisao(la):
Da li se ovo javlja samo na Canon aparatima ili i na druge sa slicnom konstrukcijom.
Ja mislim da nije od objektiva posto uvek se pojavljuju na druga mesta na slici.

Nije do Canon-a, u pitanju su čestice prašine koje lebde u vazduhu i koje je blic osvetlio.
 
...dobro, ako je prasina kao sto vecina kaze ... onda moram postaviti podpitanje:
- Zimi mi se isto ovo desavalo ali na canonu A80 ...naravno bilo je snega ???
I jos jedno pitanjce ... - U modu SCN postoji opcija "Night Snipeshot" ...vredi li probati
sa njom ...(ovu opciju sam slucajno primetio skoro) ???
Zahvaljujem svima na pomoci !
 
Nenac je napisao(la):
...Ja mislim da se mozda pre radi o finoj prasini koja se nalazi u samom objektivu na unutrasnjim stranama stakala, a to se moze i mora proveriti pregledom lupom pod difuzinim svetlom sa strane plus ponavljanjem snimanja u uslovima kada se fenomen pojavljuje. Ako sam u pravu, onda pojava mora biti konzistentna i mrlje na istim mestima. .
 
Poslednja izmena:
Mister NENAC ... mrlje nikada nisu na istim mestima !!!!

RocK-Ker
 
atomant je napisao(la):
Da a sta je s slow synchro rezimom??

Toliko ne volim da koristim blic da sam i zaboravio na slow synchro, mada sam i to koristio mozda par puta samo, vishe probao nego ozbiljno :) Vishe volim da ako vec slikam "choveka", kazem da se ukochi na par sekundi :) Nema leba bez eksternog blica...
 
Evo šta Canon kaže o tome na sajtu http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ProductCatIndexAct&fcategoryid=113

Category : Difficulties with images and image quality
Description : White circles appear on the image.

Appearance of Suspended Particles when Shooting with Flash
Symptom
When shooting with flash in a location where there are many suspended particles, such as in a dusty area or on a snowy day, the image may contain white circles as shown in the picture below.

ALCJ00088_1.jpg



Why does this happen?
If the flash fires when a suspended particle floats right in front of the lens, the reflection of the flash from the particle appears more intensely than that of the subject, as the particle is much closer to the lens than the subject.
Therefore, the reflection of the flash turns out in the image and causes an effect such as that shown in the sample image above.
The closer the lens and strobe are located, allowing suspended particles to be exposed to more light, the more frequently this effect can occur.


How can I avoid this effect?
Ideally, it is best to shoot in locations where there are very few suspended particles. If not, you can use following method to prevent this effect.
a) Avoid using flash by lighting the area as much as possible.
b) If your camera has a zoom function, shoot at a wide angle.
c) If you can attach an external flash, use the external flash to distance the flash from the lens.
 
Poslednja izmena:
Benchmark je pre svega dobar zato sto covek moze i da nauci ponesto, pa cak i posle cetrdesetak godina aktivnog bavljenja fotografijom. Za kisu,pahulje snega, sprej vode u blizini vodopada, pri glisiranju itd. i njihovu refleksiju (koja ne izgleda ovako usput budi receno) znao sam i iskusio puno puta, ali za finu prasinu ispred objektiva koja pravi Newtnove difrakcione prstenove pri snimanju blicom, to nisam niti iskusio ni znao da moze da se ovako dogodi. Bio sam ubedjen da se radi o nekakvoj sugavoj refleksiji unutar jeftinih plasticnih objektiva sastavljanih u Vijetnamu, Kini ili ko zna gde, ali nisam bio u pravu. Hvala na informaciji, vise je nego dobro saznati nesto novo.
 
HVALA VAM PUNO NA POMOCI DOBRI LJUDI!
Iz ovoga sam izveo pravi zaklucak koji glasi "Kupi nesto bolje - koliko para toliko i mjuza". Kao sto covek rece "Fleke su neminovnost kod ovog i slicnih modela dig fotoaparata u klasi, moras se pomiriti sa tim"! - hm, ipak cu kupiti bolji model bez obzira sto nisam profesionalac - pre reci pocetnik - ali zato dobro znam sta je kvalitetan snimak a sta je brljoka od fotke.
Ali ...zabrinjava me opet ... da li je moguce da ako kupim neku skuplju "S" varijantu ... a on bude "ne dao Bog", kineski ... sklopljen u nekoj prasnjavoj shupi ili na brodu!? Brand Name i TM oznake su velika prevara! Mozda jedino da kupim neki EOS, jednog dana ... ne verujem da su kinezi spretni za tako nesto? - ipak, kada ja budem sakupio novac (mozda je bolje da sakupljam JUAN-e-kako li se vec zove njihova valuta) i resio da ga kupim, oni ce ga prodavati po buvljacima za sitne pare. :)

Sve u Svemu ... MNOGO VAM HVALA!

P.S. Izvinjavam se zbog ovolikog txt-a ali sam morao sve ovo da napisem.
P.P.S. Isplati li se uzeti novi S2 IS ????
 
Ne razumem, ljudi lepo kazu da je prasina I SAMO PRASINA razlog belicastim mrljama a ti opet hoces da kupis novi aparat zbog toga :trust:
Cestice prasine neposredno ispred aparata osvetljene blicem uvek izazivaju ovakav problem. Prljavstina na objektivu je mnogo vise razlivena, ima daleko neostrije ivice. Ovo je definitivno prasina ispred aparata.
 
Mr.AtomAnt,
Ove like su odmor za oci ... lepo ...mada mi je ovaj www. photobucket. com dosta skrt (250KB po slici) ali OK to je to otprilike mada nekad pozelim da vidim necije delo u vecem formatu bar 1024x768 bez optimizacije velicine fajla.

P.S. Pa stojim ja iza toga da je Canon A95 odlican fotoaparat - za snimanja po danu i jacem svetlu ali mu je izgleda veliki nedostatak sto se za nocna snimanja nije bas proslavio !!! - a ja, eto, navalio na ta nocna snimanja k'o machak na slaninu ...ebg!

POZDRAV!
 
Pazi RocK-Ker, SVI kompaktni digitalci loše snimaju po mraku. Čak ti ni EOS sa svojim ugrađenim blicem ne snima bolje po mraku. Za to ti treba dodatni blic. A95 pravi sasvim lepe noćne snimke slike ali one sa stativa bez blica (ona varijanta razvučena svetla automobila, znači bez ljudi koji će biti razmazani).

A što se tiče Canona napravljenih u Kini?!?!? Misliš da se EOS pravi u Japanu?!?!?!? Izvini ali HAHAHAHA HHAA HAHA HA HA HA!

Bilo već davno priča šta se gde pravi i šta to u osnovi znači. Canon na početku produkcije određenog modela proizvodi u Japanu a onda produkciju seli u Maleziju. Tako je bilo sa svim Axx modelima koji su stigli u Evropu. Komponente se proizvode po celom svetu a sastavljaju kojekuda.
 
Evo Dragi Ljudi,
... primeri fleka koji se javljaju kod mog i jos nekih Canona A95 dok toliko fleka nisam video na drugim aparatima drugih firmi a uverio sam se jer sam gledao slicne fotke coveka koji je fotografisao sa modelom Nikkon D70.
 

Prilozi

  • primer_fleka1.jpg
    primer_fleka1.jpg
    37.4 KB · Pregleda: 115
  • primer_fleka2.jpg
    primer_fleka2.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 117
Nekoliko puta ti je recheno da su to chestice prashine i ti opet ? :D
 
Nazad
Vrh Dno