Šta je novo?

pristup racunaru preko interneta

dalek

Čuven
Učlanjen(a)
16.01.2002
Poruke
468
Poena
630
Da li je ikako moguce pristupiti preko interneta racunaru koji nema javnu adresu? Makar i korisecenjem nekog softvera koji treba instalirati.
 
Ako nemas staticku javnu IP adresu moci ces da pristupas kompu koriscenjem DynDNs-a.
Kako
Prvo moras da se registrujes na njihovom sajtu i odaberes ime koje nije u upotrebi npr
dragisa011.dyndns.org , potom skines sa njhovog sajta programcic koji se zove dyndns updater koji ces instalirati na racunaru kojem ces pristupati (nije nuzno da bude bas na tom pc-ju ako imas mrezu bitno je da je stalno ukljucen). Prilikom instalacije ces uneti ime pod kojim si se registrovao na sajtu npr dragisa011 i password koji si takodje postavio prilikom kreiranja naloga. Potom kada se ovaj programcic startuje on ce dyndns serveru javljati koja je tvoja trenutna javna ip adresa, a server ce u svojim rekordima upisivati svaku promenu javne ip adrese i kad neko gadja dragisa011.dyndns.org uvek ce ga bacati na tvoj komp.
Ovo je deo resenja kada nemas staticku javnu ip adresu, neki ruteri imaju u sebi i opciju
dyndns ali meni moj ruter nije hteo da radi kako trebapa ti prenosim ono u sta sam siguran.

Drugo potreban ti je softver za daljinski pristum, Windows XP i 2003 server u sebi imaju opciju remote desktopa i doticni treba koristiti jer je dobar i pouzdan.
Sve sto treba da uradis je da otvoris Start-Run i ukucas mstsc sa nekog racunara van tvoje mreze koji ima XP Prof ili 2003 server i u prozoru ukucas dragisa.dyndns.org i R desktop ce gadjati tvoj komp.
Preduslovi
Kompu kome pristupas moras da omogucis opciju remote desktopa d klik na My Computer -Remote i cekirati Remote desktop (da bi radilo moras imati usera sa pravom pristupa i sifrom, administrator podrazumevano ima pristup)
Ukoliko imas adsl i kablovski router moras proslediti port 3389 sa routera na unutrasnju ip adresu racunara (opcija port forwarding ili virtual server na routeru).

To je sto se tice pristupa direkto na racunar, mozes se povezivati i drugacije npr vpn-om tada ti prvi deo price i dalje vazi.
Nemas potrebe za instalacijom VNC-a, PC Anywhere-a i sl win u sebi ima sve sta ti treba.
 
Poslednja izmena:
Ako nemas staticku javnu IP adresu moci ces da pristupas kompu koriscenjem DynDNs-a.
Kako
Prvo moras da se registrujes na njihovom sajtu i odaberes ime koje nije u upotrebi npr
i drugacije npr vpn-om tada ti prvi deo price i dalje vazi.
Nemas potrebe za instalacijom VNC-a, PC Anywhere-a i sl win u sebi ima sve sta ti treba.

Hvala na preciznom i detaljnom uputstvu ali moje pitanje je bilo za resenje u slucaju kada NEMAS javnu adresu. Kako tada pristupiti racunaru?
 
Kluzo ti je lepo rekao, sa dybdns-om to zavrsis, ti svakako imas neku adresu fiksnu IP adresu samo se menja svaki put kad se povezes tj, imas dinamicku a ne statisku, samo prati uputstvo sa sajta i eto resenja.
 
Drugim recima registrujes na dyndns svoj racunar na npr: mojracunar.dyndns.org, otvoris na svom racunaru port 3389, i instaliras mali programcic (dyndns updater) koji ce da update-uje tvoju ip adresu sa dns imenom mojracunar.dyndns.org...

Nakon toga sa svakog racunara odes u RDC (remote desktop connection) otkucas mojracunar.dyndns.org i vidis lepo login screen sa svog racunara....
 
Kluzo ti je lepo rekao, sa dybdns-om to zavrsis, ti svakako imas neku adresu fiksnu IP adresu samo se menja svaki put kad se povezes tj, imas dinamicku a ne statisku, samo prati uputstvo sa sajta i eto resenja.

Ne mislim da nekog vredjam, ali cini mi se da si potpuno u zabludi i da ne pravis razliku izmedju javne IP adrese i lokalne. Moj racunar ima adresu recimo tipa 192.168.1.102 a kad odem na neki sajt koji ispsuje moju IP adresu, on prikaze nesto tipa 89.214.10.54 ... prvo je adresa lokalna a drugo je javna te tako moj racunar nema javnu adresu i stoga je problem da mu se pridje sa strane interneta, odnosno nalazi se iza NAT-a mog provajdera. Ja ako na svom racuanru podignem neki server recimo www ili telnet, ne mogu da mu pridjem sa interneta kucajuci prvu adresu 192... a takodje ne mogu ni drugu 89.214... itd jer prvo je moja lokalna adresa a drugo je adrese rutera mog provajdera.
Mislim da sam nasao neko resenje koriscenjem LogMeIn free programa, instalira se na PC i onda se uloguje na sajt proizvodjaca a onda sa drugog racunara mozes da pridjes i otvoris desktop iako nemas javnu adresu.
Mislim da cu uskoro da predjem kod drugog provajdera koji po default-u daje dinamicku javnu adresu pa cu onda resiti problem elegantnije...
Trazeci Hamaci program nasao sam na ovaj LOGMEIN koji mi je malo vise odgovoarao, ali verujem da Hamachi radi istu stvar. Hvala puno
 
Poslednja izmena:
LogMeIn radi sasvim fino, i zacudjujuce dobro sa svim tipovima konekicija i nat-ova provajdera (imam jedno 2-3 naloga)....licno mene jedino nervira jer je preko HTTP-a (u Web Browser-u) ali radi kao sat...
To je jedan vid remote-a...

Drugo, mislim da bas nije za koriscenje na serverima sa "osetljivim" podacima, jer ipak je to nesto povezano sa web sajtom (hm...)......

U svakom slucaju, za normalnu upotrebu radi kao sat...a i besplatno je :)
 
Nazad
Vrh Dno