Šta je novo?

Preporuke za kupovinu fotoaparata

amb!S

Cenjen
Učlanjen(a)
04.11.2012
Poruke
28
Poena
154
Pozdrav svima, nov sam na forumu kao sto vidite. Naslov teme sve govori.
Potrebna mi je pomoc oko odabira fotoaparata. Fotoaparat bih koristio za slikanje prirode i tako tih stvari. Ja se uopste ne razumem u te stvarcice pa ako neko moze da pomogne... :)

Budzet mi nije neki, do 80e (ajde da kazemo i 90e i ni evro vise), znam da nije neki sirok izbor ali nadam se da moze nesto da se nadje sto ce mi koristiti. Poceo sam da se interesujem za fotografiju pa zbog toga i hocu da kupim, bitno mi je da pravi solidne fotografije, da budu "ciste", cisto sumnjam da cu koristiti nocu aparat tako da mi to ne znaci mnogo. :)

Unapred sam zahvalan svima. Ako mozete ostavljajte linkove ka proizvodu ili gde moze da se nadje isti. :)
 
Pa kao da si rekao zasto ne Blaupunkt :) Raspad firma, ne znam ni zasto postoji vise...

Za te pare bilo sta od poznatih firmi koji znaju da naprave fotoaparat, posto bas ne mogu da se biraju mogucnosti. Znachi ovim redom, Canon, Sony, Panasonic. Najbolje je uzeti polovno, jer tako se dobija najvise kada je vec budzet toliko ogranicen, ali moze se kupiti i nov...
 
Poslednja izmena:
Pa kao da si rekao zasto ne Blaupunkt :) Raspad firma, ne znam ni zasto postoji vise...

Za te pare bilo sta od poznatih firmi koji znaju da naprave fotoaparat, posto bas ne mogu da se biraju mogucnosti. Znachi ovim redom, Canon, Sony, Panasonic. Najbolje je uzeti polovno, jer tako se dobija najvise kada je vec budzet toliko ogranicen, ali moze se kupiti i nov...

Kada kazes samo Canon to je sirok pojam. Ako mozes, posalji mi link je stvarno ne znam koji je fotoaparat najbolji za te pare. Sta mislite o Nikon ili Olympus fotoaparatima?
Ovom Praktica sam rekao samo dovidjenja :p.

Znaci samo mi napisite koji je najbolji fotoaparat za te pare i ostavite mi link i to je to. Mozete i nesto o tom aparatu da kazete. Da, kapiram da i vi ne znate sve i da ne znate koji je aparat najbolji ali ono, sigurno ste iskusniji od mene.

@Marti, ako si vec dosao ovde mozes da pomognes a ako si dosao iskljucivo zbog spama onda nemoj molim te vise da dolazis. :)
 
Moja preporuka ti je da za taj keš uzmeš nešto polovno, vidi šta možeš da nađeš a da možeš da realizuješ lično preuzimanje uz probu.

Bio je do skora na akciji Canon SX130 za 12500, ako baš hoćeš novi strpi se još malo pa uzmi njega, vredi dodati tih 20ak evra. Realno, ispod 100e nemaš ništa kršteno ako kupuješ novi.
 
Ma necu da uzimam polovno jer vecina polovnjaka nema garanciju a ako mi crkne posle mesec dana mogu jedino da skocim u bunar :D.

Ovaj Canon SX130 mi se svidja, cini mi se da bi on bio pun pogodak za mene ali opet...ja nisam strucan za tako nesto pa cu sacekati jos nekog da mi nesto predlozi.

Hvala ti na predlogu. :)
 
i da... fotoaparat sluzi za fotografisanje a ne za slikanje i proizvodi fotografije a ne slike!

Ko bi rek'o, hvala ovom premudrom coveku sto nam je svima otvorio oci! Mesija je medju nama!

Elem, posto ipak razmisljas i preko 90 jura, mogu ti iz svog iskustva preporuciti ovaj Canon. Ja imam stariju generaciju ove kamere (valjda me Mesija nece ispraviti sa fotoaparatom) i mislim da pokriva sve tvoje potrebe, pa i vise od toga. Nesto je slabija u nocnim uslovima, ali to uglavnom vazi za sve jeftinije kompakte. Ima stabilizaciju slike, a HD video zapis je takodje veoma korisna opcija.
 
Ko bi rek'o, hvala ovom premudrom coveku sto nam je svima otvorio oci! Mesija je medju nama!

Elem, posto ipak razmisljas i preko 90 jura, mogu ti iz svog iskustva preporuciti ovaj Canon. Ja imam stariju generaciju ove kamere (valjda me Mesija nece ispraviti sa fotoaparatom) i mislim da pokriva sve tvoje potrebe, pa i vise od toga. Nesto je slabija u nocnim uslovima, ali to uglavnom vazi za sve jeftinije kompakte. Ima stabilizaciju slike, a HD video zapis je takodje veoma korisna opcija.

Pa moze da se desi da dam preko 90 ******* ali to nije sigurno nista, ajde da idemo do 90 ******* tj to predlazite, sto je sigurno sigurno je :D.
Gde su najpovoljnije cene fotoaparata? Kao sto rekoh, treba mi za fotografisanje prirode, bitno je da fotografije budu "ciste" jer sam veliki ljubitelj prirode. :)

Hvala svima.
 
Ambis, problem je što tih fotoaparata za male pare ima više desetina modela na tržištu, izbacuju se "novi" modeli na mesečnom nivou, mnogi su slični, samo prepakovani stari, nekim jakim brand-ovima montažu rade OEM firme i niko više ne može pohvatati koji od tih jeftinih nije jako loš. Niko i ne prati situaciju na tržištu sa njima. Skoro sam uzeo devojci Panasonic LS5 i iako je po karakteristikama vrlo dobar, ispalo je da je prilično sranjce.

Zamisli da neko pita: "koji je najbolji miš za do 500din?" Ko to uopšte analizira?

Postoji par modela sa kojima nema greške ali oni su skuplji od tvog budžeta. Bilo koji Canon iz SX serije npr. ne može biti promašaj.
 
Poslednja izmena:
Ajde da ne dizem novu temu, dizem ovu iz mrtvih. :D

Aparat sam trebao da pazarim jos pre pola godine ali su iskrsle neke druge stvari pa sam aparat stavio na neko drugo mesto...
Sada kada sam konacno odvojio pare samo za fotoaparat i nista drugo u dilemi sam koji je bolji. :)
Radi se modelima Canon SX150IS i Canon SX130IS (koji ste mi vi preporucili).

Procitao sam na ITsvet da SX130IS pravi fotografije sa mnogo manje suma od 150 i da je zato bolji.
SX130IS nema nov da se kupi, naisao sam na par komada na KP ali to su sve neki krsevi koji nemaju garanciju i izgrebani su kao da je neko igrao fudbal s njim, dok SX150 ima u WinWin-u nov za 11.000 (sx130 se polovan krece oko 10.000).
Gledao sam i na YT testove za SX150 i cini mi se kao fin aparatic.

Dakle, moje konacno pitanje je: Koji je bolji od ova dva modela, za koji da se opredelim? Meni nekako vise odgovara SX150IS jer cu ga kupiti nov i dobicu garanciju, a na nesto dobro polovno treba da se naleti.
Ako ima neki jos bolji aparat za 11/12k (a cisto sumnjam da ima) slobodno preporucite. :)

Hvala unapred na odgovorima!
 
Kupi nov SX150IS.
 
Garancija je veoma bitna, plus sto ne kupujes macku u dzaku. IT svet svakako nije relevantan i pouzdan izvor informacija. Evo ti link sa foruma dpreview, gde su objasnjene razlike. Posto 130 nema da se kupi nov, misim da nema ni prave dileme - osim ako ne ubacis neki novi aparat u igru.
 
IT svet je jedno od najgorih mesta za informisanje o pojedinim techno gadgetima. Zaboravi njih (iako ti izrone kao prvi na Google pretrazi).

Za consumer korisnika koji nije photo freak, za te pare, SX150 jeste best buy trenutno u Srbiji.
Računaj dae uz njega treba da uzmeš još i set Enellop baterija i punjač.
 
Ćao,

Čini mi se da se izbor svodi na izbor između proizvođača u toj klasi.
Nisam preterano upućen u fotografiju, ali kada mogu izdvojim vreme za to.
Što se tiče Canona moji utisci su - kvalitetne slike (u odnosu na Olimpus i sl.), kolorit blago vuče na plavu boju, često se dešava da pri fotografisanju u toku dana umesto hvatanja nijansi boje on vidi belu (ne znam da li je ovo ispravljeno sa novijim linijama).
Sony - kvalitetne slike (u odnosu na Olimpus i sl.), kolorit je po mom utisku najbliži doživljaju boja u sceni (ima jak kontrast), daleko bolje hvata nijanse nego stari Canoni iste klase.
Olimpus i ostali mi prosto nisu dorasli. Ne znam kakvo je stanje sada.
Nikona nije bilo za te pare, osim polovnih. Moj utisak za neke Nikone koje sam koristio (u klasi 200-500e) je - kolorit vuče na crvenu boju (ima jak kontrast), kvalitetnu su slike kao i kod Sony-ja i Canona.

Trenutno koristim Canon Ixux-a, a ponovo bih koristio Sony i verujem da ću pazariti Sony kada budem u prilici.
Koliko pratim sada su aktuelni:
Canon PowerShot ELPH 520
Canon PowerShot SX150
Canon PowerShot ELPH 330 HS
Sony Cyber-shot w710
Sony Cyber-shot w730

Nadam se da sam ti pomogao :)
 
Niko, ocigledno je da nemas dovoljno iskustva, posto si sve naopako shvatio :) Canon pravi najbolje boje, Sony je plav a Nikon je kako kad. Jak kontrast se moze dobiti na svakom aparatu ako to zelis, to nije nichija osobina...
 
Hvala svima na odgovorima i moja konacna odluka je da kupim nov Canon SX150IS.

Da budem iskren nista drugo sem Canona nisam ni gledao jer mi je Driver u nekom od prvih postova preporucio da gledam prvo Canon pa sve ostale, tako sam i uradio, gledao sam jos neke modele ali nista nisam nasao dobro za sumu koju ja mogu da izdvojim za fotoaparat (za sada). :)

Da, mozda je ovo malo glupo ali cim sam videoclana sa slikom zastave zemlje izlazeceg sunca (i sam volim Japan i zelja mi je da odem tamo xD), procitao sam njegov post i poslusao ga, a jos kad sam video kakve covek fotografije ima... :D

Hvala jos jednom svima ovde sto su se potrudili da mi pomognu i resili moju dilemu izmedju dva modela, aparat cu da pazarim za 10ak dana, pa ako Bog da javljam utiske. Ziveli! cheers
 
Kako nije bitna garancija? :)

Ako kupim polovan aparat od nekog lika iz Nisa, meni se ne isplati da idem do njega. Sta ako ima 1 mrtav piksel na ekranu ili nesto drugo sto ne valja? Bacene pare.
Ne kazem da nema dobrih polovnih stvari ali to treba da se ubode i najbolje je po meni licno preuzimanje kada je neka veca suma u pitanju.

Nemoj da mislis da sam ja protivnik polovnih stvari i da necu da kupujem, daleko od toga, ali ipak je to veliki rizik ali kako se kaze "Ko rizikuje taj i dobija". :D
 
Niko, ocigledno je da nemas dovoljno iskustva, posto si sve naopako shvatio :) Canon pravi najbolje boje, Sony je plav a Nikon je kako kad. Jak kontrast se moze dobiti na svakom aparatu ako to zelis, to nije nichija osobina...

Ne znam šta nisi razumeo u "moj utisak je". Isto tako, ovo gore su tvoji utisci. Da li ih drugi dele i zašto da ili ne sasvim druga priča. "Realno" je nešto što je neutvrdivo. Troluješ.
 
E sad..."realno" se svakako moze utvrditi, samo su retki aspekti fotografisanja podlozni subjektivnom. Ne treba siriti sad temu, i svakako se sa driverom ne treba raspravljati oko fotografisanja, tu je na svome. A ovo za garanciju sto se izleteo, tu vec moze da se pokopa :D
 
Ne znam šta nisi razumeo u "moj utisak je". Isto tako, ovo gore su tvoji utisci. Da li ih drugi dele i zašto da ili ne sasvim druga priča. "Realno" je nešto što je neutvrdivo. Troluješ.

Ma sve ok, ali zamisli kada bi svako ovde redjao svoje utiske i kada bi svi ti "utisci" bili ravnopravni :) Ono sto sam rekao uopshte nije moj utisak, nego zakljucak iz dugogodisnjeg iskustva sa raznim aparatima od najjeftinijeg amaterskog do najskuplje profesionalne opreme...

A ovo za garanciju sto se izleteo, tu vec moze da se pokopa :D

A sto se tice garancije, to stvarno mislim, takodje iz ogromnog iskustva. 80% moje opreme ikada kupljene je polovna, imao sam par kvarova, ali kada sve saberem i oduzmem, za drasticno manje para sam uvek koristio bolju opremu. Mozda se to ne isplati ako kupis prvi aparat u zivotu polovan i pokvari ti se za 3 meseca pa ga bacis (za sta su sanse toliko male da je to smesno), ali na duge staze, kupovine polovne opreme (ili nove iz inostranstva za koju realno isto nemas garanciju) je mnogo bolji ulozeno/dobijeno odnos...
 
Poslednja izmena:
Ti govoris iz svoje perspektive, zaboravljas da ne umeju svi da procene opremu do najsitnijih detalja - stavise, ogromna vecina ne ume, samim tim je garancija jedini nacin da budu sigurni u ispravnost onoga sto kupuju.
 
Pa i ja sam jednom krenuo i nisam imao pojma sta kupujem :) Ja pricam o cistoj matematici, polovna roba + shanse da se nesto pokvari uvek je < Nova roba. Ja cesto kupujem raznu opremu iz celog sveta na nevidjeno, i problemi su toliko retki da je to zanemarljivo u odnosu na cifru koju bih morao da dam za novu robu koja se obavezno nikada ne pokvari u toku garancije :)
 
Ma sve ok, ali zamisli kada bi svako ovde redjao svoje utiske i kada bi svi ti "utisci" bili ravnopravni :) Ono sto sam rekao uopshte nije moj utisak, nego zakljucak iz dugogodisnjeg iskustva sa raznim aparatima od najjeftinijeg amaterskog do najskuplje profesionalne opreme...

A sto se tice garancije, to stvarno mislim, takodje iz ogromnog iskustva. 80% moje opreme ikada kupljene je polovna, imao sam par kvarova, ali kada sve saberem i oduzmem, za drasticno manje para sam uvek koristio bolju opremu. Mozda se to ne isplati ako kupis prvi aparat u zivotu polovan i pokvari ti se za 3 meseca pa ga bacis (za sta su sanse toliko male da je to smesno), ali na duge staze, kupovine polovne opreme (ili nove iz inostranstva za koju realno isto nemas garanciju) je mnogo bolji ulozeno/dobijeno odnos...

Svaki tvoj zaključak je samo TVOJ ZAKLJUČAK, odnosno UTISAK, iz TVOG iskustva, kakvo god to iskustvo bilo je nebitno.
Poenta ovde i jeste, kao što je dečko i tražio, da svako navede svoj utisak iz svog iskustva.

Drugim rečima, svačije iskustvo je JEDNAKO VAŽNO. To što ti misliš da je tvoje važnije od drugih je samo tvoj problem.
I svakako NIJE DOVOLJAN RAZLOG da se prema drugima ponašaš bez ikakvog poštovanja (specifično: njihovog mišljenja ili utiska) - drugim rečima, bezobrazno, nevaspitano uz to trolujući temu (a time nepoštujući ni dečka koji tražio savet ni sve ostale koji hoće da mu pomognu).
 
Nazad
Vrh Dno