Šta je novo?

Periferni uređaji Preporuka za UPS

Miševi, tastature, štampači, skeneri i sl.

anicai

Cenjen
Učlanjen(a)
08.06.2017
Poruke
749
Poena
185
Treba mi preporuka za dva UPS uređaja koji bi napajali desktop računar, monitor i eventualno ruter. Ne treba mi ništa specijalno, samo da budu u stanju da izdrže par minuta u slučaju nestanka struje kako bi se sačuvali radovi i ugasio računar. Jedan UPS bi trebalo da napaja konfiguraciju iz potpisa, ali napisaću i ovde:
  • Ryzen 7 7700X
  • Deepcool AK620
  • Gigabyte B650M Aorus Elite AX
  • G.SKILL 32GB Trident Z5 Neo DDR5 6000MHz CL30
  • RTX 4080
  • FSP Hydro G Pro 1000W PCIe5
  • Be Quiet! Silent Wings 4 120mm Pwm x1
  • Be Quiet! Silent Wings 4 140mm Pwm x2
  • 2x SSD
  • 2x HDD
  • 27" QHD 165Hz monitor

Drugi UPS treba da napaja sledeću konfiguraciju:
  • Intel i7-13700
  • ID-COOLING SE-207-XT ADVANCED sa Noctua ventilatorima
  • ASUS ROG STRIX B760I GAMING WIFI
  • Kingston Fury 32GB Beast DDR5 6000MHz CL40
  • RX 5500XT 8GB
  • Noctua NF-A12x25 PWM x2
  • Noctua NF-A12x15 PWM x1
  • Seasonic Focus SGX 650W
  • Kingston 2TB KC3000
  • 25" QHD 60Hz monitor

Vidim da se APC preporučuje, ali nisam sigurna koliko vati je potrebno.
 
Rešenje
A to što je PSU 1000W, a UPS 900W nije bitno?
Nije bitno, samo efektivna potrosnja komponenti.
Znaš li u čemu je razlika između APC BX1600MI-GR i BVX1600LI-GR? Vidim da su oni od 1600VA/900W, a cena je slična.

A za drugu konfu možda APC BVX900LI-GR ili BX950Mi-GR?
Koliko vidim samo je razlika u input-u, BVX je monofazni. Isao bih na Back-UPS umesto Easy UPS tj BX oznaku.
Nece ti trebati neki previse jak UPS, osim ako ne ocekujes da ide neki ozbiljniji "zadatak" dok nema struje. Prva konfa nece trositi vise od ~450-500W pod ozbiljnijim opterecenjem. Gledaj neki APC od 1600VA/900W ili Cyperpower i FSP u zavisnosti sta mozes da nadjes. Druga konfa moze i sa nekim 900VA. Pure sine wave UPS ti nije potreban, simulated sine wave je dovoljan za moderna napajanja.
 
Neće, treba mi samo da drži par minuta. A to što je PSU 1000W, a UPS 900W nije bitno?

Znaš li u čemu je razlika između APC BX1600MI-GR i BVX1600LI-GR? Vidim da su oni od 1600VA/900W, a cena je slična.

A za drugu konfu možda APC BVX900LI-GR ili BX950Mi-GR?
 
A to što je PSU 1000W, a UPS 900W nije bitno?
Nije bitno, samo efektivna potrosnja komponenti.
Znaš li u čemu je razlika između APC BX1600MI-GR i BVX1600LI-GR? Vidim da su oni od 1600VA/900W, a cena je slična.

A za drugu konfu možda APC BVX900LI-GR ili BX950Mi-GR?
Koliko vidim samo je razlika u input-u, BVX je monofazni. Isao bih na Back-UPS umesto Easy UPS tj BX oznaku.
 
Naravno da nije bitno, napajanje snage od 1000w znači da ono može da raspolaže tolikom (približnom snagom) a u zavisnosti koliko troši ostatak konfiguracije, istu opslužuje po potrebi. Što se tiče UPS-ova, prvi je iz Back-UPS serije namjenjene kućnim, manjim korisnicima dok je ova Easy serija za "biznis korisnike".
E sad, sve što karakteriše ovu Easy seriju ima i Back-UPS (ja ga imam) tako da mi nisu najjasnije razlike...
 
Neka te lepo sluzi. Ovaj moj iz potpisa je preziveo ratno stanje sa EPSom, u proseku jednom nedeljno bude kratak prekid/varijacija. Doduse jednom je pod garancijom isao na servis, ali je profi odradjena zamena.
 
Nadam se da hoće. 😀 Kod mene ne nestaje struja često, ali kad se desi, onda nestaje i stiže na svakih pet, deset minuta jedno sat vremena. Skoro je baš bio takav haos, da se čudim kako su svi uređaji preživeli. 😄
 
Stepped i simulated sine wave su ista stvar, tj radi se interpolacija sinusoide naizmenicne struje. Pure sine wave (bez interpolacije) su "bolji" jer u teoriji imaju bolju kompatibilnost sa napajanjima koja su izvan ATX specifikacija za hold up time.

Ako napajanje nema dovoljno dug hold up time (vreme koje napajanje moze da odrzi napon u zadatim vrednostima nakon nestanka struje) dok UPS ne preuzme snabdevanje strujom, onda moze biti problema sa UPSevima koji imaju stepped/simulated sine wave. Sva moderna napajanja imaju dovoljno dug hold up time, tako da se ne brini. I ovaj moj UPS iz potpisa je takav pa nisam imao nikad problema.
 
@danilo989 Stigao UPS, i sija kao novogodišnja jelka. 😂 Ima dve led linije sa leve i desne strane koje ubijaju. Kome li je samo palo na pamet da to stavi. Na slikama je izgledalo da je samo obojeno, nisam ni pomislila da sija. Ozbiljno se razmišljam da ga vratim i uzmem drugi jer ću ovako morati da ga gasim svako veče. Gledam FSP FP1000 i FSP FP2000, imaju samo jednu malu led sijalicu i kompaktniji su. Šta misliš o tim modelima?
 
Poslednja izmena:
Instaliraj APCov softver, mozda ima i kontrolu LED osvetljenja. Nisam gledao recenzije za te modele, ali FSP su generalno kvalitetni.
 
Gledala sam na internetu, ne može da se ugasi. Ljudi lepe crne trake preko toga.😂 Ne pada mi na pamet to da radim, pre ću ga vratiti. FSP deluje ok, malo su jači modeli ovi koje sam navela. Nema od 1600VA i 900VA, ali ima 1500VA/900W i 800VA/480W. Pa ne znam da li može i to da prođe. Možda je ipak bolje uzeti 1000VA/600W za drugu konfiguraciju i 2000VA/1200W za prvu.
 
ali ima 1500VA/900W i 800VA/480W. Pa ne znam da li može i to da prođe.
Moze da prodje. Samo zavisi koliko dugo zelis da ti komp radi na bateriji, ako ti je bitno ~30% duze onda uzmi jaci.
 
Znaš li kakvi su CyberPower UT2200EG i UT1050EG?

I da te pitam, jel normalno da se novi UPS oseća na plastiku, gumu koja gori? Ovaj APC baš ispušta neki jak smrad, ni prečišćivač ni otvoreni prozor ne pomažu.
 
Za konkretne modele ne znam, nisam citao recenzije od kad sam uzeo svoj pre par godina.

Prvi UPS mi se isto tako osetio vise od mesec dana, pa sam ga zamenio drugim koji je za dve nedelje "ispario". Taj miris je antikorozivno sredstvo koje stavljaju na kontakte. Zavisi kako ti se zalomi kad ce da ispari miris.
 
Trenutno taj miris baš guši, nadam se da neće trajati mesec dana. Inače uspela sam da mu smanjim malo osvetljenje pritiskom na dugme za napajanje, tako da je sad bolja situacija. 😄 Verovatno ću da ga zadržim, koliko sam videla bolji je od FSP i Cyberpower.
 
Imam problem sa BX950MI-GR, ugasio se i ne mogu da ga upalim. Kad pritisnem dugme za napajanje, samo počne da pišti. U uputstvu piše da može da upućuje na preopterećenje ili praznu bateriju, što nema nikakvog smisla jer je uključen u struju. E sad, kad ga isključim iz struje prestane da pišti i radi normalno. Znaš li šta može da bude?
 
To mi se jos nije desilo. Jel imas u HWInfo na kompu ocitavanja za UPS dok je prikljucen na struju? Moras ga povezati sa USB na komp.
Screenshot 2023-11-14 124556.png
 
Spakovala sam ga u međuvremenu i zvala radnju da ga zamene za drugi pošto sutra ističe rok od 14 dana. Sve sam probala, ponovo izvadila i vratila onaj osigurač za bateriju, proverila kablove, čak sam proverila i osigurače u kući da bih videla da nije nešto sa strujom. Jedino nisam proverila to na kompu jer ga nisam palila dok je UPS tako pištao. Ništa nije pomoglo, led osvetljenje se na čas ugasi skroz, pa posle blica. Jedva sam posle ugasila i alarm, nije prestajao ni kad se isključi iz struje.
 
Možda glupo pitanje, ali da li si povezala bateriju? Bukvalno pre mesec dana rešavao problem, UPS kao radi normalno dok ne nestane struje, a nov APC BackUps uzet na moju preporuku. Svratio, pogledam, oni ga samo uključili u struju i povezali, nisu ga pre toga po uputstvu otvorili i povezali bateriju.
 
Da ne otvaram novu temu, kako iz iskustva ovde navedenog, tako i pregledom po internetu, BX i BVX serija od APCa su neopisivo đubre, a nema više nigde neke srednje klase sa cenom 300-400eur, kao što su bili recimo BR900G-GR već mora da se ode odmah na SmartUps koji ima druge razloge zašto odskače cenom...
Doduše, i tu je upitno da li je opravdana, ali je svakako već preterana za kućne/manje korisnike.

Dakle, šta uzeti da je kršteni UPS koji ne smrdi, svetli kao božićna jelka, ima užasan coilwhine i troši sam za sebe 15-20W dok zuji i smrdi? :cautious:
 
Dakle, šta uzeti da je kršteni UPS koji ne smrdi, svetli kao božićna jelka, ima užasan coilwhine i troši sam za sebe 15-20W dok zuji i smrdi? :cautious:
 
Nazad
Vrh Dno