Šta je novo?

Preporuka za tn monitor?

richier

Cenjen
Učlanjen(a)
08.10.2012
Poruke
193
Poena
170
Poz,
treba mi preporuka za monitor. Znam da je bilo slicnih pitanja i postova i iscitao sam ih ali su se uglavnom ticali ips monitora.
Ono sto bi mi trebalo je
-tn panel(ne gejmujem puno ali opet...)
-izbegavao bih acer i slicne marke posto sam cuo da su na losijem glasu
-dijagonala mi nije toliko bitna,trenutno sam na 19 inca sto mi je relativno ok.Verovatno bi mi najbolje leglo nesto izmedju 19 i 23
-veci deo vremena bih proveo citajuci tekstove
 
Zasto TN panel? IPS je sasvim OK i za igranje, a bolji je u ostalim aspektima - a tu je i VA, ali mozda se ne uklapa u budzet.

Pa racunao sam da je bolje tn zbog ips glow i ghosting i jos par stvari kojih se ne secam vise a procitao sam negde :)
Koliko znam kvalitet je prednost ips-a a do sada sam iskljucivo imao tn i bio sam zadovoljan,znam da moze bolje ali i ovo je ok.
Koji ips bi preporucio?
Budzet bi bio do 18k dindzi.
 
Pristojan je budzet, imas dosta slicnih tema u tom rasponu. Moja preporuka je da bude sto veci, 22" ili 23", i nema uopste razloga da izbegavas IPS.
 
Povecaj budzet na 21-22k din i za te pare imas sasvim solidne monitore sa AH-IPS panelima. A imas i neke sa VA (benq) mada se neki korisnici zale na ''gaming'' performanse VA panela.

-tn panel(ne gejmujem puno ali opet...)

S obzirom da nisi hardkor gejmer svaki bolji IPS ce ti biti dobar izbor.

-dijagonala mi nije toliko bitna,trenutno sam na 19 inca sto mi je relativno ok.Verovatno bi mi najbolje leglo nesto izmedju 19 i 23
-veci deo vremena bih proveo citajuci tekstove

Za samo malo vise para (20-22k din) imas solidne AH-IPS (Advanced High Performance IPS (AH-IPS) - Improved colour accuracy, increased resolution and PPI, and greater light transmission for lower power consumption) sa dijagonalama 23-24''. Pa cak i neke 27'' VA benq.

Mnogi od njih imaju dosta podesavanja i modova pa npr. za citanje teksta imas posebne modove sa posebno regulisanim rgb podesavanjima i smanjenim osvetljenjem, sve u cilju manjeg zamaranja ociju.
A pozeljno je da je i monitor flicker-free.

Ovi su dobra kupovina za te pare:
https://shop.benchmark.rs/monitori/asus_led_23_vc239h_ips_fullhd-64891
https://shop.benchmark.rs/monitori/asus_led_ips_23_vx239h_full_hd-34463

Ima tu jos raznih HP, Samsung, LG, Dell monitora u bench-u a da su 20-23k din ali nisam bas proveravao koji su sve ah-ips i flicker free, ovi Asusi sigurno jesu.

Pre nekoliko meseci sam kupio ovaj: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/
http://www.itsvet.com/monitor_aoc_i2481fxh-pdaa1-31.i?id=6138

U sustini je sve receno u tom testu, sasvim solidan monitor, rekao bih i odlican za te pare, nije mu bezel-less dizajn jedini adut vec i kvalitetan panel. E sad, do nedavno je bio oko 21k din u bench-u ali ga nemaju trenutno.

Postoje i losi IPS paneli ali i oni sasvim solidni, odlicni. Monitori iz te cenovne klase najcesce imaju solidne IPS panele (ili varijacije tipa Samsung PLS i sl.) samo treba birati one koji su flicker free, pozeljno AH-IPS.

Glow je svakako prisutan na vecini ali uopste nije toliki problem, kontrast i generalno kvalitet prikaza su iznad svih TN u tom cenovnom rangu.
Problem moze da bude losa kontrola kvaliteta pa na vecini trzista ima dosta zalbi na QC vecine monitora (mrtvi pikseli, losa kalibracija i prikaz odredjenih boja, ''duhovi'', losa uniformisanost panela, probijanje osvetljenja itd), cak i kod skupljih Dell/Asus modela (prelistaj malo ovaj podforum i bice ti jasnije).

Od modela sa VA panelom imas razne benq, pa cak i neke 27'' 1080p.
Ovaj 24'' (AMVA) je do nedavno bio u benchu oko 21k din ali nemaju na stanju trenutno, prema vecini testova radi se o odlicnom monitoru mada nema bas neke gaming performanse - http://www.tomshardware.com/reviews/benq-vz2470h-24-inch-amva-monitor,4499.html ali zato ima dosta visi kontrast od svakog IPS-a i bolji prikaz crne boje ali i nesto losije uglove gledanja.

Na kraju mislim da pored solidnih IPS (PLS, AH-IPS) i VA (AMVA/+) monitora za 20-23k din nema mnogo smisla kupovati neki TN. Ta tehnologija je dobar izbor samo kada se radi o nekim napucanim (120Hz+) hc gaming modelima..
 
Poslednja izmena:
Povecaj budzet na 21-22k din i za te pare imas sasvim solidne monitore sa AH-IPS panelima. A imas i neke sa VA (benq) mada se neki korisnici zale na ''gaming'' performanse VA panela.



S obzirom da nisi hardkor gejmer svaki bolji IPS ce ti biti dobar izbor.



Za samo malo vise para (20-22k din) imas solidne AH-IPS (Advanced High Performance IPS (AH-IPS) - Improved colour accuracy, increased resolution and PPI, and greater light transmission for lower power consumption) sa dijagonalama 23-24''. Pa cak i neke 27'' VA benq.

Mnogi od njih imaju dosta podesavanja i modova pa npr. za citanje teksta imas posebne modove sa posebno regulisanim rgb podesavanjima i smanjenim osvetljenjem, sve u cilju manjeg zamaranja ociju.
A pozeljno je da je i monitor flicker-free.

Ovi su dobra kupovina za te pare:
https://shop.benchmark.rs/monitori/asus_led_23_vc239h_ips_fullhd-64891
https://shop.benchmark.rs/monitori/asus_led_ips_23_vx239h_full_hd-34463

Ima tu jos raznih HP, Samsung, LG, Dell monitora u bench-u a da su 20-23k din ali nisam bas proveravao koji su sve ah-ips i flicker free, ovi Asusi sigurno jesu.

Pre nekoliko meseci sam kupio ovaj: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/
http://www.itsvet.com/monitor_aoc_i2481fxh-pdaa1-31.i?id=6138

U sustini je sve receno u tom testu, sasvim solidan monitor, rekao bih i odlican za te pare, nije mu bezel-less dizajn jedini adut vec i kvalitetan panel. E sad, do nedavno je bio oko 21k din u bench-u ali ga nemaju trenutno.

Postoje i losi IPS paneli ali i oni sasvim solidni, odlicni. Monitori iz te cenovne klase najcesce imaju solidne IPS panele (ili varijacije tipa Samsung PLS i sl.) samo treba birati one koji su flicker free, pozeljno AH-IPS.

Glow je svakako prisutan na vecini ali uopste nije toliki problem, kontrast i generalno kvalitet prikaza su iznad svih TN u tom cenovnom rangu.
Problem moze da bude losa kontrola kvaliteta pa na vecini trzista ima dosta zalbi na QC vecine monitora (mrtvi pikseli, losa kalibracija i prikaz odredjenih boja, ''duhovi'', losa uniformisanost panela, probijanje osvetljenja itd), cak i kod skupljih Dell/Asus modela (prelistaj malo ovaj podforum i bice ti jasnije).

Od modela sa VA panelom imas razne benq, pa cak i neke 27'' 1080p.
Ovaj 24'' (AMVA) je do nedavno bio u benchu oko 21k din ali nemaju na stanju trenutno, prema vecini testova radi se o odlicnom monitoru mada nema bas neke gaming performanse - http://www.tomshardware.com/reviews/benq-vz2470h-24-inch-amva-monitor,4499.html ali zato ima dosta visi kontrast od svakog IPS-a i bolji prikaz crne boje ali i nesto losije uglove gledanja.

Na kraju mislim da pored solidnih IPS (PLS, AH-IPS) i VA (AMVA/+) monitora za 20-23k din nema mnogo smisla kupovati neki TN. Ta tehnologija je dobar izbor samo kada se radi o nekim napucanim (120Hz+) hc gaming modelima..

Hvala na odgovoru,
cele nedelje razgledam i izbor mi se sveo na
ASUS LED IPS 23" VX239H
LG LED 23" 23MP68VQ-P IPS Full HD
LG LED 24" 24M38D-B Full HD

Prvi je taj asus koji si preporucio sa ah-ips a drugi lg ips, ako sam dobro shvatio ah-ips je bolji od ips-a ali su ova dva slicne cene jer je lg zvucnija marka?
Treci je lg sa tn panelom a taj je opcija jer ima vesa a posto planiram da napravim neku sitting/standing desk varijantu od stola sa nosacem monitora koji bi se pomerao za sedecu i stojecu varijantu po potrebi , vesa standard bi mi mnogo znacio.
Nesto ne mogu da nadjem kvalitetnije ah-ips/ips monitore sa vesa standardom?! :wall:
 
Poslednja izmena:
To oko panela bi bolje objasnio Gizmo samo nisam siguran da prati/cita ovaj deo foruma..

Niko ne moze da ti garantuje da je neki AH-IPS sigurno bolji od IPS-a, PLS-a ili kako god da je neki proizvodjac ''krstio'' panel.
Zvanicno je AH-IPS malo bolja tehnologija od ''obicnog'' IPS ali kakav je neki monitor generalno to tek ozbiljni testovi mogu da potvrde mada cesto moze da se nasluti na osnovu cene.

Ti AH-IPS koje sam preporucio su provereno dobri u datoj cenovnoj klasi.
Od tih koje su postavio Asus je sigurna kupovina (mada bih za te pare pre uzeo neki 23.8''-24'' umesto 23''), i LG iz drugog linka hvale. TN LG (treci link) bih preskocio..

Cini mi se da ovaj Dell ima vesa/pivot mogucnosti ali proveri ipak - https://shop.benchmark.rs/monitori/dell_led_238_p2417h_ips_full_hd-82603
 
Poslednja izmena:
Ma jeste, IPS je losiji od TN-a :)
Mozda ali za neki hardkor gaming (120Hz+), tu je aktuelna ponuda TN-a prakticno jedino resenje. Mislim da vece probleme pri gamingu stvaraju VA paneli ali su i oni po prikazu bolji od TN, kontrast je dosta visi od TN-a pa i od IPS-a.

Imao sam TN sa odlicnim panelom u to vreme, bio sam veoma zadovoljan sa tim monitorom godinama ali realno AH-IPS na koji sam presao je dosta bolji, cak ni pri igranju fps-a ne vidim nikakve probleme, smetnje, duhove i slicno.
Glow jeste mana ali pre svega za gledanje u zamracenoj prostoriji ''iz ugla'' i to samo dok monitor prikazuje tamne nijanse i crnu ali to nije nikakav problem u praksi jer gledam u monitor koji je ispred mene a ne iz nekog zayebanog ugla.

Uglavnom za 18k+ din treba birati IPS/PLS ili VA modele osim ako se ne trazi klasican ''gamerski'' monitor.

Jednostavno nisu svi IPS paneli vrhunski, ima losih (veoma malo, u pitanju su stariji i oni najjeftiniji monitori na trzistu), ima i sjajnih ali su pretezno u pitanju sasvim solidni, odlicni cak i u cenovnom rangu od 20-25k din.
 
Poslednja izmena:
Procitah temu, na brzinu doduse, i nisam video da je napomenuto da Lg MP68VQ-P ima FreeSync, sto ce znaciti za bilo koji vid gaminga, ako se koristi Radeon karta naravno(video sam da je namena uglavnom citanje, samo sam ovo zeleo da napomenem).

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma jeste, IPS je losiji od TN-a :)
Mozda ali za neki hardkor gaming (120Hz+), tu je aktuelna ponuda TN-a prakticno jedino resenje. Mislim da vece probleme pri gamingu stvaraju VA paneli ali su i oni po prikazu bolji od TN, kontrast je dosta visi od TN-a pa i od IPS-a.

Imao sam TN sa odlicnim panelom u to vreme, bio sam veoma zadovoljan sa tim monitorom godinama ali realno AH-IPS na koji sam presao je dosta bolji, cak ni pri igranju fps-a ne vidim nikakve probleme, smetnje, duhove i slicno.
Glow jeste mana ali pre svega za gledanje u zamracenoj prostoriji ''iz ugla'' i to samo dok monitor prikazuje tamne nijanse i crnu ali to nije nikakav problem u praksi jer gledam u monitor koji je ispred mene a ne iz nekog zayebanog ugla.

Uglavnom za 18k+ din treba birati IPS/PLS ili VA modele osim ako se ne trazi klasican ''gamerski'' monitor.

Jednostavno nisu svi IPS paneli vrhunski, ima losih (veoma malo, u pitanju su stariji i oni najjeftiniji monitori na trzistu), ima i sjajnih ali su pretezno u pitanju sasvim solidni, odlicni cak i u cenovnom rangu od 20-25k din.
Pa da,ovde na forumu ako kritizujes ips monitore ljudi se osecaju uvredjeni,nezavisno od tvog posta :p
Imao sam pre neku godinu jedan dell ultrasharp sa ips ekranom (u2311H,e-ips,http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2311h.htm) ja sam u bilo kojoj tamnijoj slici odmah primetio ljubicast sjaj (pri coskovima) i to centralno gledajuci (kakvih uglova..),ghostinga (niti inverse ghosting) nisam primetio zahvaljujuci dobroj overdrive implementaciji,inace bio perfektan bez probijanja osvetljenja ili drugih problema,imao je bas zasicene boje (mozda i previse za moj ukus),posle nekoliko dana testiranja prodao rodjaku koji je zadovoljan istim.
Nedavno uzeo jedan asus vx248h,nema glow (naravno),nema duhova,slika stvarno lepa sa finim bojama,cekam da uzmem ponovo posto sam prvi reklamirao (zaglavljen crven pixel).
Kad danas gledam onaj dell nekako mi i zao sto sam ga prodao,dobri su to ekrani i da nema glow-a uzeo bi neki malo kvalitetniji,VA ekrani zbog loseg odziva nedolaze u obzir,mislim treba mi monitor za multimediju,necu ga koristiti kao ram za sliku :)

Poz,
treba mi preporuka za monitor. Znam da je bilo slicnih pitanja i postova i iscitao sam ih ali su se uglavnom ticali ips monitora.
Ono sto bi mi trebalo je
-tn panel(ne gejmujem puno ali opet...)
-izbegavao bih acer i slicne marke posto sam cuo da su na losijem glasu
-dijagonala mi nije toliko bitna,trenutno sam na 19 inca sto mi je relativno ok.Verovatno bi mi najbolje leglo nesto izmedju 19 i 23
-veci deo vremena bih proveo citajuci tekstove

Asus VX238H :)
 
Poslednja izmena:
Sve je u pametnom izboru, nije svaki IPS monitor dobar sto vazi i za ostale tehnologije.
A ocigledno treba imati i srece jer je broj ''falicnih'' monitora iznenadjujuce veliki, evo i ovde na forumu imas dosta takvih primera cak i kada su skupi Dell/Asus/Samsung i ostali u pitanju, i sam sam se nekoliko puta uverio u poslednje vreme.

mislim treba mi monitor za multimediju,necu ga koristiti kao ram za sliku

Naravno samo sto ne vidim nikakav problem sa AH-IPS koji imam, kupljen je za ucenje, multimediju pa i posao i meni je sasvim solidan. Glow je prisutan ali mi je to odavno poznato i ne smeta mi jer gledam direktno u monitor koji 99% vremena prikazuje sve sem crne koja krvari :) Cak ni pri igranju fps ne vidim nikakav problem mada sam daleko od nekakvog ''gamera'' koji mora da ima 120Hz+ za sto bolji skor.
 
Poslednja izmena:
Ukoliko bude IPS nebi preporucio taj linkovani VX239H,citam da nema tracefree opciju vec fiksiranu overdrive vrednost i pomalo inverse ghosting-a,bolje dodati i uzeti MX239H.
 
Ali ipak i dobra kupovina :) jos bolje ako ti nesmetaju mane ips-a :)

Ghostinga verovatno ima u nekoj meri ali ga ja nisam primetio. Glow ima minimalno(u poredjenju sa slikama koje su kacili ljudi koji su se zalili) mada gotovo nikad ne koristim monitor u zamracenoj prostoriji.

Jedino sto je problem za sad je sto stelujem boje vec dva dana i nikako da ih namestim, nedostaje mi ona ispranost boja sa starog tn-a, ovde su jake boje kako god da ih podesim, kao da mi se duga ispovracala na monitor :D.
 
:D PA to je upravo bio razlog zasto sam i prodao moj ips monitor pre neku godinu,ghosting je bio podnosljiv ali boje su bile toliko jake da nisam mogao verovati znaci skroz prezasicene,posebno kad sam usao u igru (BO3) se videle prejake boje,valjda trebaju biti precizne a ne prezasicene,kasnije nisam mogao gledati filmove zbog glow-a (gledam uglavnom u zamracenoj prostoriji) ja sam iskreno mislio da je to ips kao na mobilnim telefonima ali ipal nije :/
Ali nemogu reci da to vazi i za taj ekran,po tvom opisu odma me podsetilo,mozda je sve stvar navike :)
 
Poslednja izmena:
Ghostinga verovatno ima u nekoj meri ali ga ja nisam primetio. Glow ima minimalno(u poredjenju sa slikama koje su kacili ljudi koji su se zalili) mada gotovo nikad ne koristim monitor u zamracenoj prostoriji.

Jedino sto je problem za sad je sto stelujem boje vec dva dana i nikako da ih namestim, nedostaje mi ona ispranost boja sa starog tn-a, ovde su jake boje kako god da ih podesim, kao da mi se duga ispovracala na monitor :D.

Proveri da ti nije ukljucen neki Asusov ''color enhancement mode''. I aktiviraj sRGB profil koji je najbolje podesen.

I moj monitor ima takav mod za nenormalno budzenje boja (po defaultu je naravno iskljucen) i boje su veoma prezasicene, mod je klasicno djubre za klince i gamere koji 'oce far cry boje u svakoj igri.

Ali je zato default prikaz prilicno tacan, boje su odlicne. Pre par meseci sam poredio sa tim AH-IPS Asusima (23 i 27'') i oni su imali odlicne panele sa kvalitetnim prikazom.

Zanimljivo je to sto sam imao TN Asus koji je takodje imao izuzetno saturisane boje i vrlo dobar prikaz za jedan matori TN panel dok su u isto vreme (2009 godine) i za iste pare postojali drugi TN modeli sa totalno ispranim panelima, verovatno si i ti imao neki ocajan TN pa ti je sada cudan IPS prikaz.

Uglavnom ovaj AH-IPS (AOC) je mnogo bolji od starog TN Asusa koji sam imao, posebno kada su u pitanju kalibracija i uglovi gledanja. Nema ni govora o presaturisanim bojama, bukvalno sve default moze da se koristi mada postoji mogucnost ucivatanja ICC profila sa jos boljom kalibracijom (manja korekcija gamma vrednosti).

ja sam iskreno mislio da je to ips kao na mobilnim telefonima ali ipal nije :/

Pa koji IPS model si uopste imao? Kapiram neku staru IPS krsinu sa panelom prve generacije i ocajnom kalibracijom :)
 
Poslednja izmena:
Nisi ti video šta je prava crna :).
Čestitke i da te dobro služi.

Kalibriši monitor (koliko je moguće bez pravog uređaja):
http://www.lagom.nl/lcd-test/
Jel se isplati kalibracija "obicnih" monitora?

Zanima me za ovaj moj iz potpisa, lepo me sluzi, ako bih dobio nesto kalibracijom ne bi mi bio problem da platim da se uradi kako treba, ako nadjem servis koji to radi ovde.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Sad je jasnije zasto si razocaran IPS-om :) To je model iz 2010. godine i koliko vidim nije mali broj primeraka sa katastrofalnim glow, light bleeding problemima, zato sam i napisao da sumnjam da si imao prilicno mator monitor/panel.

Primeri za Dell koji si imao:
5060128160_802f0c4f36.jpg
AH-IPS ''od 150$ sa amazona''):
I2481FXH-backlight-bleed.jpg

U poslednje 2 godine cak i neki prilicno jeftini monitori (140-150$) imaju sasvim dobre-solidne IPS panele i prikaz koji je bolji od velike vecina TN.

Mada i dalje nema pravila pa postoje i dosta skupi monitori sa brojnim QC problemima i izrazenijim glow, bcklight bleed manama.
 
Poslednja izmena:
Ovaj primer koji si okacio je katastrofa. Ja imam isti monitor, slika je odlicna. Juce sam bas pazario jedan samsung 24" s24d300 za drugi komp, to je valjda tn panel, ne mogu da se porede. Ovaj samsung šljašti, boje "vrište, deluje isprano posle dell-a. Valjda stvar navike i ukusa.
 
Pa on se zalio da mu je panel bio katastrofalan a zna se da postoji ''lutrija'' cak i dan danas :)

Tvoj panel je, kako sam kazes, dosta bolji ali ko zna kakve su krsine sve dobijali kupci tih IPS-a od pre 6, 7 godina.
Sto je najgore i skoro se neko ovde zalio na ocajan glow ili bleed problem a u pitanju su bili neki monitori od 70, 80k ili 90k din :d
 
Poslednja izmena:
Valjda kako se zalomi... Skoro sam uzeo lg tv, navodno ips panel, na sivoj pozadini je ogroman bleed, kao neke vertikalne strafte, ali u principu ne smeta, osim ako bas znas pa se zagledas.
 
Sad je jasnije zasto si razocaran IPS-om :) To je model iz 2010. godine i koliko vidim nije mali broj primeraka sa katastrofalnim glow, light bleeding problemima, zato sam i napisao da sumnjam da si imao prilicno mator monitor/panel.

Primeri za Dell koji si imao:
5060128160_802f0c4f36.jpg

Haha ovo je brutalno. Model je iz 2011, ime mu kaze, i ja ga imam - nista slicno ovome, nikakav ghosting, ko zna sta se zalomilo coveku.
 
Poceo je da se prodaje 2011. ali je najavljen jos pocetkom 2010. sto znaci da je prilicno mator panel u pitanju :)

I nisam rekao da je svaki takav, zna se da ima velikih variranja, ali ako se zalio na ocajan panel i da je ''progledao'' prelaskom na TN?! onda mozes da zamislis na sta je licio taj U2311H koji mu je zapao :)

Valjda kako se zalomi... Skoro sam uzeo lg tv, navodno ips panel, na sivoj pozadini je ogroman bleed, kao neke vertikalne strafte, ali u principu ne smeta, osim ako bas znas pa se zagledas.

Nazalost i dalje traje ta ''lutrija''. Pogledaj samo broj zalbi na novije Dell od 25-35k din (nisam pratio skuplje modele)
 
Poslednja izmena:
Ja sam progledao posle prelaska na ovaj dell. Mada nisam ni nesto zahtevan :)

Sad gledam, kad podesim crnu boju, ekran je prilicno ok, nema ni previse isijavanja. Kad gledam kroz kameru mobilnog telefona, dobijem slicne anomalije kao na gornjoj slici :D
 
Dell U2311H ima LG Display e-IPS panel iz 2010. To je prvi e-IPS panel koji je još i imao CCFL pozadinsko osvetljenje.
Praistorija.

Samo male ispravke i dopune zaradi drugih članova i gostiju foruma.
hsv.stoned se neće ljutiti ;).
S obzirom da nisi hardkor gejmer svaki bolji IPS ce ti biti dobar izbor.
Ponoviću sa IPS teme, moderni AH-IPS paneli sa dobro odrađenih overdrajvom se potpuno ravnopravno nose sa najboljim TN-ovima.
Govorim o 60 Hz. HP 27es i njegovi prethodnici je bolji na 60 Hz od čuvenog BenQ XL2420G modela. Toliko o tome.
AHVA na 144 Hz neću ni komentaristi, objasnio sam na IPS temi.

Za samo malo vise para (20-22k din) imas solidne AH-IPS (Advanced High Performance IPS (AH-IPS) - Improved colour accuracy, increased resolution and PPI, and greater light transmission for lower power consumption) sa dijagonalama 23-24''. Pa cak i neke 27'' VA benq.
Ovo za Improved colour accuracy nije tačno kod jeftinih AH-IPS monitora. Od jeftinijih TN-ova jesu bolji, ali ne i od AMVA+ i SVA
koji imaju pravi 8-bitni prikaz boja plus još AMVA+ ima 99-100% sRGB što je misao imenica za jeftine AH-IPS panele sa lažnim 8-bitnim
prikazom boja. Takođe AMVA+ paneli imaju laganiji matirani premaz (~12% - mnogi ih zovu polusjajnim) nego AH-IPS (~18%) koji nije
više agresivan kao u prošlosti. Što je mat jači, degradira više sliku.

Na kraju mislim da pored solidnih IPS (PLS, AH-IPS) i VA (AMVA/+) monitora za 20-23k din nema mnogo smisla kupovati neki TN. Ta tehnologija je dobar izbor samo kada se radi o nekim napucanim (120Hz+) hc gaming modelima..
Slažem se. TN paneli su totalno precenjeni pogotovo ovi iz gamerz kategorije. Neviđeno ripovanje neobaveštenih kupaca.

Za mene jedan dobar TN zasad najbolje,nema ghosting i uzasnog glow-a,i tako ce biti dok se ne omasove OLED ekrani :)
Dnevno podsećanje da najbolji igrački LCD monitor ikada (uz mnoge mane i probleme) ima Sharpov MVA panel :D.
Od OLED-a možda bude jednog dana. Poslednji Samsungovi SVA paneli su se drastično približili po pitanju performansi za igranje.
 
Poslednja izmena:
Jel se isplati kalibracija "obicnih" monitora?

Zanima me za ovaj moj iz potpisa, lepo me sluzi, ako bih dobio nesto kalibracijom ne bi mi bio problem da platim da se uradi kako treba, ako nadjem servis koji to radi ovde.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Koliko znam kalibraciju monitora rade profesionalci koji imaju prave uređaje i ne igračke tipa Spyder serija tako
da nisam siguran da to rade servisi. Znači ako i nađeš nekog u Nišu, a radi na Spyder uređaju, ne plaćaj ;).

Video sam po jednu firmu u BG-u i NS-u koji to rade i to je.

Da li vredi? Kalibracija uvek vredi samo je pitanje da li si spreman da platiš ako ta opcija uopšte postoji.

Ja sam progledao posle prelaska na ovaj dell. Mada nisam ni nesto zahtevan :)

Sad gledam, kad podesim crnu boju, ekran je prilicno ok, nema ni previse isijavanja. Kad gledam kroz kameru mobilnog telefona, dobijem slicne anomalije kao na gornjoj slici :D
Naravno da dobiješ anoimalije zato što kamera u mraku preeksponira i dobija se efekat koji nema veze sa stvarnošću.
Ljudi ne treba da traže probleme u monitorima tamo gde ih nema i onda preuveličavaju totalno promašenim snimcima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno