Šta je novo?

Hardver Preporuka za napajanje 20.000 dinara

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

srbinsin

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2010
Poruke
1
Poena
151
Pozdrav,
Potrebna mi je preporuka za napajanje

Konfiguracija :
CPU : 5950X
MOBO : Asus ROG Strix X570-E Gaming
CPU cooler: Noctua nh-d15 chromax.black
GPU : RTX 2060 SUPER - (planiram da uzmem 3080 u nardenih par meseci )
RAM : 64 GB (2x32 gb) - postoji mogucnost prosirenja za jos 64gb

2 x 1tb ssd m.s + 2 tb HDD WD black
Kućište: Phanteks p600s

Ono sto sam ja uspeo da nađem čitajući forume su :
Seasonic G12 GC-850W 80+ GOLD
Seasonic Focus Plus 850 gold 850W SSR-850FX
Antec HCG 850W


Budžet oko 20 000, ali naravno sto jefrinije to bolje
Takođe mi je bitno da ukoliko je moguće napajanje bude što je "tiše" moguće

Racunar se koristi za rad - 3D vizualizacije

P.S. Imam i opciju da uzmem od kolege LC POWER 1200W koje je korisceno za majnovanje - majnovalo oko 6-8 meseci ( nije u garanciji) za 15 000 ali nisam siguran da li sigurno koristiti obzirom da je radilo 24/7



Unapred hvala na pomoći
 
Što baš Antec? Seasonic Focus Plus su sad svi GX platforma i lakše će prodati nekad zbog imena...

Što se LC Powera tiče, izbegao bih napajanja iz rudnika, pogotovo bez garancije...to je radilo non-stop i verovatno pod punim ili skoro punim opterećenjem...
 
FSP Hydro PTM Pro 850 mozda 1000-2000 vise, ne znam kakve cene drze u maloprodajama
 
recimo jeftinije od ova dva Seasonica.
 
^ Kad se pogleda cena dosadašnje konfiguracije nema smisla da se štedi na napajanju, da se uzima neko polovno i sl, tim pre što će budući upgrade GPU još dodatno povećati zahtevnost komponenti, a dugoročno najskuplje je štedeti na napajanju...
A i budžet od 20k nije mali, može se tu lepo probrati, a gledati nešto provereno Seasonic, FSP, BeQuiet od minimalno 850W...
 
U domacim firmama skuplje ovo Seasonic (SSR-850FX, sva su GX), za 16650 din je best buy, a preko madjara CORSAIR RMx Series 850W V2 za ~18000 din.

RMx 2021 je odlican, jedino sto je smor je sto ima kondenzatore u kablovima, ..., i sto je 160mm duboko jos uvek.
 
@srbinsin
Po tvojim recima, a nije lose da jos jednom proveris kada se odlucis za brend, treba ti ovoliko snage. Ne preteruj.

ovaj kalkulator koriscen

Licno bih na ovo dodao jos 10% , dakle oko 750W ti treba. Sto se buke tice bio sam nekada davno vec, zadovoljan CoolerMaster-om i ThermalTake. A i kod njih zavisi koliko para, toliko muzike.
Ne koristim desktope redovno bar 10 godina, mozda se nesto promenilo :)
 
Online Kalkulatori uvek precenjuju barem 20% ako ne i vise, tako da nema potrebe dodavati bilo sta kad se prica o solidnim napajanjima, a svako preporuceno iznad spada u tu kategoriju
 
@srbinsin
Lagano moze da se desi da 750w sa 3080 koji momak planira da uzme, ne bude dovoljno, tj. ima da gasi komp.
Ako racunam da ces uzeti 3080, ja ne bih isao ispod 850w kao neki minimum, i to platinum. Gold ne bih isao ispod 1000w.
Svi pricaju ne treba ti, grafe ce sve manje da trose, pa dodje 3080 koji moze preko 400w da povuce, i to ce postati novi standard, do nekih 400-500w.
Kada dodju chiplet varijante, nijedna nece ici ispod 250w, i to najslabiji modeli, a vi kupujte 750w i stedite 20-30e.
Ja od 2010. godine nisam imao nista ispod 850w, jer ne nameravam da menjam napajanje svakih 2 godine.
Corsair sam koristio na glavnom kompu 9 godina( i dalje radi na istoj masini, vec 11 godina), a sada imam Seasonic, koji cu zameniti za 2-3 godine.

Sto se preporuke tice, Rmx v2 1000w, HX 850w pa navise, PHANTEKS Revolt X 1200W 80+ Platinum(razlika manje od 30e u odnosu na 1000w), Seasonic GX 1000w, Prime 850w pa na gore.
FSP bih preskocio u tom cenovnom rangu, nije se nesto proslavila Hydro PTM Pro serija.
Na tebi je da li ces dati 50e vise nego sto si zamislio, i da budes miran, ili ces da stedis, a imaces komp od 3k evra.
Po meni, 10-15% od ukupnog budgeta treba da ode na napajanje.

@zamzung
Calculator je odavno izgubio smisao, jer zavisi kako ko koristi racunar.
10900k+3080, oba OC, to ume 700w da povuce, bez da se oznoji.
 
Hvala na savetu. OC je već druga dimenzija razgovora, kada su napajanja u pitanju.
I da nije OC, samo da skineš limit na Intelu, eto ti 200w.
AMD sa druge strane bolje radi undervolt.
3080 ima modela koji stock mogu 450w da povuku, dodaj 150w procesor, već si na 600, a gde su ostale sitnice koje povuku 50-60w.
750w teško da potera 3080, jedino undervolt, makar je tako JohnnyGuru (radi za Corsair, a imao sajt gde su bezmalo samo testovi napajanja, znači majstor za napajanja) rekao. Većina non platinum 750w će da zeza sa 3080.
U svakom slučaju, i da radi, to je granica, a po mom mišljenju, treba imati minimum 30-40% lifta od onoga što maksimum komp može da povuče.
U njegovom slučaju bi to bilo oko 700w, znači 1000w gold ili 850w platinum.
Ja iskreno ne bih stavio 3080 i 5950x na ništa ispod 1000w platinum, jer 10-15% budžeta u njegovom slučaju dođe na 250-350e, a 1200w platinum je oko 270e ili tako nesto.
 
Platinum nije garancija kvaliteta već prosto kategorija efikasnosti, što apsolutno nije bitno. Razlike između efikasnosti Gold i Platinum napajanja su par procenata...
Ima hrpe Gold napajanja koja su top kvaliteta. Apsolutno nema potrebe da juri neko sa Platinum oznakom i plaća više no što mora...
 
Samo da dodam da je ogroman broj gold napajanja ispunjava platinum ili cak i vise na 12v, al posto ne ispunjavaju isto na malim rail-ovima, ne mogu da dobiju sertifikat. Cesto se vidi na crmaris testiranju na techpowerup, tomshardware, hardwarebustera i cybenetics.

Za krajnjeg korisnika kompletno neprimetno
 
Ne kažem da niste u pravu, ali škrtariti na napajanju, i to na kompu od 3k evra je u najmanju ruku smešno.
Primera radi, ako je kvalitetno gold od 1000w 200e, a platinum 1000w 230e, smešno mi je da uzmem gold.
Primera radi Seasonic GX, naspram Phanteks Revolt X, jer je u Phanteks-u Seasonic Prime, ako me sećanje ne vara.
Corsair Rmx je druga prica, jeftinije je, a odlično je. Sa druge strane, hx i ax su preskupi, daleko skuplji od Seasonic Prime-a.
 
Nazad
Vrh Dno