Šta je novo?

Preporuka za internet provajdera?

Pa jel ima nekih uredjaja da se pazare na oglasima a posebno neka pripejd kartica sa GB net?
Posto vidim uredjaj je u A1 4000din, i jel ima nekih akcija oko neta i neka fora da se pravi ?
 
Imas, ali na prepaidu nije nesto povoljno.

Moze da se dobije ~5GB za 300 dinara a da traje mesec dana i mozes da nadjes rutere za 2-3000. Obavezno gledaj sim free uredjaje.

Ima u Globaltelu - uz karticu dobijes 5GB na 7 dana, onda dopunis i kupis jos nekoliko puta po 5GB. Samo treba znati da u jednom mesecu ne mozes potrositi vise od 40GB.

Ima i ako preneses neki nebitan broj u globaltel i platis prvi mesec 900 dinara (freepaid) (posle nastavis da placas 300 dinara mesecno), da dobijes 200GB na poklon, ali ovo samo uz prenos broja (koji moze potrajati i nedelju dana), a i moras da imas neki nebitan broj koji je duze od 3 meseca aktivan u nekoj drugoj mrezi. Uz napomenu da postoji limit od 40GB mesecno na potrosnju.

Kod A1 mozes bez UO na prepaidu da imas 18GB + 10GB za instagram +10GB za Viber, WA, FB, Messenger za 1300 dinara - moćni plan + moćni dodatak.

Kod Yettel-a je 10GB 1099 dinara, kod mts-a je 10GB na 15 dana 600 dinara, i to samo kad aktiviras novu "Sve Cool" karticu. Ako hoces vise neta i duze da traje - kupis nekoliko kartica pa aktiviras jednu po jednu kako istekne.

To su varijante na prepaidu.

I obavezno proveri kako je koja mreza pokrivena na tom mestu gde ces boraviti.
 
Koliko je i taj prepejs isplatljiv kad deca uzmu youtube, nema ga 😁 uf videcu sta mi je ciniti, hvala na detaljnom prikazu
 
Nazovi A1 call centar ,traži preporuku.
4G modeme/rutere imaš polovne na oglasima.
 
Uff bas cu videti, ali na kraju to izlazi skuplje, 4G net ko 4 mesece Beotela
 
... ~ da ne otvaram topic, usluzno pitanje: koliko kosta dobar ruter ili neka antena koja bi hvatala wifi u rasponu od jednom tipa kilometar?

p.s ako tako nesto ima
 
"neka antena" mora da bude na oba kraja te veze da bi to radilo. Obično se stavljaju usmerene antene koje se direktno gađaju.

Mikrotik ima dobra rešenja na 60GHz za pristojne pare.
 
@bbK1ng


koji je to tacno? tnx
 
 
kul.. a neki oko 500m najpovoljnije? [koji ce sigurno hvatati 500 m signaL]
 
Imaš i neka ubiquity rešenja ako za najbolje brzine gledaj da (bilo mikrotik ili ubiquity) ima bar AC standard.

Takođe, izuzetno je bitno da antene vide jedna drugu, odnosno da između lokacija antena postoji optička vidljivost, prepreke utiču loše.

  • 1 do 2 krošnje drveta - zimi (kad nema lišća) pristojno, leti - bar duplo sporije do toga da se izgubi veza
  • druge prepreke (krov, zid itd) nikako ni ne pokušavaj, džabe ćeš trošiti vreme, novac, živce.
 
Još jedna varijacija na temu. Potreban je provajder koji u Beogradu u Bul. Vojvode stepe nudi internet + TV bez ugovorne obaveze, pola godine će se koristiti, druga polovina neće, pa tako ciklično. Trenutno je u stanu SBB bez ugovorne obaveze, ali mora se plaćati i kad se ne koristi, naravno.
 
Još jedna varijacija na temu. Potreban je provajder koji u Beogradu u Bul. Vojvode stepe nudi internet + TV bez ugovorne obaveze, pola godine će se koristiti, druga polovina neće, pa tako ciklično. Trenutno je u stanu SBB bez ugovorne obaveze, ali mora se plaćati i kad se ne koristi, naravno.
vidi sa kbcnet.Tu mislim da moze se ide u mirovanje mozda samo moras prikljucak placati jednokratno oko 50e
 
Da ne otvaram novu temu / thread.
Izgleda da ćemo u doglednoj budućnosti ,što je opet relativno znajući prilike u Srbiji, biti u mogućnosti da na svakoj lokaciji biramo provajdera.
Obaveza deljenja infrastrukture. Kakve-takve i opet mala monopolizacija Telekom Srbije koji je kopao tamo i "gde drugi nisu smeli nogom". :)
Videćemo na šta će ovo da liči.

Prenosim deo vesti sa NALED sajta

Pet najvažnijih novina u Zakonu o elektronskim komunikacijama​

Građani Srbije u narednih godinu dana trebalo bi da imaju potpunu slobodu izbora od koje kompanije će dobijati usluge mobilne ili fiksne telefonije, interneta i televizije. Na to koga biramo za operatera više neće zavisiti isključivo od toga da li do našeg stana ili kuće stiže njihov kabl. To je jedna od ključnih novina Zakona o elektronskim komunikacijama.
Novi zakon nalaže da svi provajderi imaju ravnopravan pristup već izgrađenoj infrastrukturi poput antena, tornjeva, stubova, kanala, vodova u zgradama, kablovske kanalizacije i dr.
- Glavna zamisao je da se unapredi razvoj telekomunikacione infrastrukture. Umesto da svaki operator gradi vlastitu infrastrukturu, ravnopravan pristup omogućiće deljenje već postavljenih objekata, što će doprineti smanjenju troškova i efikasnije korišćenje resursa.
 
Управо сам приметио да Орион нуди најбрже пакете оптичког интернета по повољнијој цени од mts-а и Yettel-а. Шта пропуштам?
 
Nude taj net na malom broju lokacija, tehnička podrška im je bože sačuvaj, neretko dižu cene (mada i najave) i tako to.

Ali kad im net radi, radi lepo.
 
Meni treba pomoć. Novi Sad, Grbavica, u zgradi ima samo SBB optika, sa njima sam završio jer TV ne gledam (sa netom sam bio zadovoljan), pa tražim isplativiju opciju sa što boljim netom.
Dakle, sada mi treba opcija samo internet, a da nije optika, ali da bude isplativija od sbba koji me je izašao 64.800 za godinu dana.
Mts 100/10 izađe 61.600, što je skupo jer sam za 3 hiljade više imao tv i optiku. 😬 Šta mi je činiti?
 
Pa ako u zgradi ima samo SBB optika, ne znam kako misliš išta drugo da uzmeš? Sve ostalo je inferiorno u odnosu na optiku. Uzmi neki jefitniji paket kod SBB-a, ne moraš taj od 5500 dinara.

VDSL koji gledaš, ako je to VDSL je 3 nivoa ispod onoga što si imao, plus nećeš imati tu stabilnost i brzinu, plus mora kockice da se slože da bi imao uopšte mogućnost 100mbps na VDSL-u.
 
hvalili su vdsl ovde na forumu, a i telekom je 'gurao' optiku blize korisniku, pa on moze biti dosta stabilan.
ako nema druga kablovska, mozda moze nesto preko mobilne iako nije flat.
ili probaj da se dogovoris sa nekim komsijom da delite preko wifi.
ako imas nekog druga na sbb-u mozes da koristis unifi, mada je to svega 5Gb mesecno, mislim.
 
Pošalješ upit Orionu da li imaju na tvojoj lokaciji optiku i ako nemaju, vredi li da sakupiš potpise stanara da uvedu? To bi na zahtev moga da odradi i zastupnik skupštine stanara.
Moraš se iscimati za sebe, ako ne ti ko će? :)
 
Pošalješ upit Orionu da li imaju na tvojoj lokaciji optiku i ako nemaju, vredi li da sakupiš potpise stanara da uvedu? To bi na zahtev moga da odradi i zastupnik skupštine stanara.
Moraš se iscimati za sebe, ako ne ti ko će? :)
То сам већ урадио за mts. Рекли су ми да нема техничких услова, па сам питао како то да решимо, и скупљање потписа је било решење за увођење оптичког кабла у зграду. Орион понуда је занимљива. Можда има смисла увести у њихову оптику у зграду као опцију. 🤷‍♂️
 
Odgovor je bio upućen članu Maristotel95 , jer mu treba samo net, ali je u neku ruku i univrerzalan savet.
 
pomenuto je vec da orion ima dve varijante, ja ne bih nikako uzimao '5GHz bezicnu optiku' a za ono drugo su sanse jako jako male.
 
Pozdrav svima, evo i ja da ne započinjem novu temu pišem ovdje pitanje.
Nov sam u gradu i iznajmio sam stan. Prvi dan sam otišao u mts da se raspitam za internet, kažu nema optike na mojoj adresi. Zgrada je nekih 300m udaljena od centra (ako to igra ikakvu ulogu uopšte), pravom linijom, ali grad je mali (Vršac), pa ne znam kolika je uopšte pokrivenost optikom ovdje. U stanu ima televizor, i koaksijalni kabl koji ide iz priključka u zidu i razvučen je do mjesta gdje je tv, kroz plastičnu vodilicu, gdje se račva na dva kabla. Pored tog priključka u zidu je i telefonski priključak, bez ikakvih kablova.

Ja nisam nešto vičan sa mrežnim i telekomunikacionim hardverom, pa me zanima da li vam ovo išta govori o mogućnostima/istoriji interneta i tv-a koji su bili ostvareni kod prethodnih stanara?

U ponedjeljak planiram da se idem raspitivati u mts/sbb da vidim koje su mi opcije, svaki savjet je dobrodošao.

Tražim što brži internet + tv a da nije ono što yettel nudi (postpaid mobilni 4g internet), treba mi pouzdana konekcija bez ograničenja u protoku. Fiksni tel mi ne treba ali ako budem morao i to uvesti, nema veze.

Svaki savjet je dobrodošao!
 
Ako su ti u mts rekli da nema tehničkih mogućnosti ni za kablovsku, onda je najverovatnije sbb kablovski provajder, a ne Supernova. Vidi da li kojim slučajem ima ST Cable (ex SAT Trakt), pošto su oni pak prisutni u Vojvodini pa moguće je i tamo da su optiku pokrili.
 
Ako su ti u mts rekli da nema tehničkih mogućnosti ni za kablovsku, onda je najverovatnije sbb kablovski provajder, a ne Supernova. Vidi da li kojim slučajem ima ST Cable (ex SAT Trakt), pošto su oni pak prisutni u Vojvodini pa moguće je i tamo da su optiku pokrili.
Nisu ništa govorili osim da nema optike, a ja sam bio u žurbi tad da ih preispitam za adsl/vdsl, to odoh u pon da ganjam.
 
Za VDSL verovatno možeš max 50/8Mbps da dobiješ. Vrlo retko je dostupno 100/10Mbps.

SBB ako je u zgradi nudi EON pakete do 600/60Mbps uz onaj "giga" dodatak koji podiže brzinu do 1000/100Mbps. SBB u Vršcu to nudi skoro sigurno kroz koaksijalni kabl.
 
Za VDSL verovatno možeš max 50/8Mbps da dobiješ. Vrlo retko je dostupno 100/10Mbps.

SBB ako je u zgradi nudi EON pakete do 600/60Mbps uz onaj "giga" dodatak koji podiže brzinu do 1000/100Mbps. SBB u Vršcu to nudi skoro sigurno kroz koaksijalni kabl.
To sam i pretpostavio jer sam negdje već pročitao to za SBB i koaksijalne kablove. Ništa, idem sutra da se raspitam. Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno