Šta je novo?

Letnje gume

"univerzalne" ili gledaš letnje?
Uzmi neki "kršten" brend i bićeš miran, vidim da na ekupi.me imaš Fulda gume u ponudi. Ne mogu biti loše.
 
Ja bih FULDA Ecocontrol HP zaobisao. Gume imaju podupravljanje i prednji kraj malo “bjezi” po krivinama.
 
Kazu da su Lassa OK 4 godine garancije,prijatelj ima Laufenn(Hankook) MS odlicna guma 4 godina garancije.
Takodje ima i kineske West Lake MS takodje dobra guma.
Kazu da su i kineske Triangle OK ali to je vec rekla-kazala mada vidim da je garancija 5 godina.
 
Ako ne prelazis puno KM Lassa radi posao, ali generalno se brzo trosi.
 
Imamo već temu o gumama. Nabacano svašta pa pročitaj: https://forum.benchmark.rs/threads/zimske-gume.489683/

@stefkoss ako želiš povoljno da prođeš, obavezno razmisli o all-season gumama. Povoljnije je od dva seta letnje/zimske, a novije generacije rade sasvim korektno za lakša vozila, manjih snaga, i ne agresivne vozače.
 
All season ISKLJUČIVO u slučaju da prelaziš manje kilometraže godišnje.
To je za one koji najviše 1-2 puta nedeljno provozaju do 10-20km u turi, mahom po gradu (spora vožnja).

Sezonske gume: posebno za zimu , posebno za leto, su ipak bezbednije za onog ko je svakodnevno "na točkovima".
Iz iskustva kažem.

Već širim temu nepotrebno, čovek traži najjeftinije. :/
 
All season ISKLJUČIVO u slučaju da prelaziš manje kilometraže godišnje.
To je za one koji najviše 1-2 puta nedeljno provozaju do 10-20km u turi, mahom po gradu (spora vožnja).
Ma da, all-season se isplate samo onima koji ne voze uopšte, ili do 10km mesečno, ali nizbrdo i u leru.

@stefkoss
Napiši budžet (bar okvirno) i da li ti trebaju letnje ili AS/all-weather. Ako su u pitanju AS, onda je bitno i da li živiš u ravnici ili brdsko-planinskom kraju, da li često putuješ na planinu, preko prevoja zimi ili je u pitanju uglavnom gradska vožnja Jer postoje AS gume koje su (po smesi i šari) više zimske nego letnje, i obrnuto.
 
Ako gleda što jeftinije nek uzme tigar i letnje i zimske, taj polo verovatno nije ni jak nešto mnogo.
Sa druge strane da napišem ono što verovatno zna, da dobra guma može da znači život ili ... Ali on najbolje zna kako, koliko i kuda vozi
 
Zivim u Baru, gdje nikad nema snijega u 99 posto slucajeva.
Hocu da promijenim dvije gume, ovu gumu sam krpio 4 puta i opet dusi, i rekoh ajd da promijenim dvije.
Imam neke zimske da promenim zimi ali za ovo ljeto mi treba.
Ali gledam sto jeftinije da prodjem.

web picture hosting
Ponekad se penjem na brdu do placa kad idem, ali nisu neke visine neznam sto.
 
Možda je felna loša? (Ako jedna guma gubi pritisak)
Zameni im mesta ,prednjim gumama , kao vid testa.
 



Ovo mi je najverovatnije sledeci izbor
1694372210576.jpeg
 
Poslednja izmena:
Ovo je USA podela guma. Kod njih su all-season zapravo blago izmenjene letnje gume, koje često i nemaju M+S oznaku. Dok su u Evropi all-season gume uglavnom kao USA all-weather (M+S, 3PMSF), po smesi i šari često mnogo bliže klasičnim zimskim gumama, što važi i za te Laufenn.
 
Poslednja izmena:
Lassa su se kod mene pokazale sjajno (zimske), ali možda nisu najjeftinije. Topla preporuka za njih.
 
Ovo je USA podela guma. Kod njih su all-season zapravo blago izmenjene letnje gume, koje često i nemaju M+S oznaku. Dok su u Evropi all-season gume uglavnom kao USA all-weather (M+S, 3PMSF), po smesi i šari često mnogo bliže klasičnim zimskim gumama, što važi i za te Laufenn.
Da i meni je to nesto čudno bilo dok sam gledao pa vidim da je kod nas all season i all weather isto.


Verdesteen
Kleber
Laufen

To su mi 3 favorita za neke midrange gume za sve sezone.
 
Ta Adapto HP je iz praistorije, loša guma za današnje standarde. I ne da ne vredi toliko novca nego je glupo i polemisati na tu temu. Još jedna u nizu prevara sa ponudom/cenama na tom sajtu.
Viking FT je malo bolja, i otprilike u rangu sa Tigar/Riken/Kormoran/Taurus all-season, ali nijedna od tih guma nije dobra kupovina jer ima boljih za samo malo više novca. Još jedna u nizu ananas nebuloznih ponuda i cena.

Ko baš hoće da iskoristi taj vaučer, onda Fulda, mislim iz trenutne Ananas ponude u toj dimenziji. Mada ima i boljih guma za te pare, u drugim prodavnicama.
 
Poslednja izmena:
https://ananas.rs/proizvod/sava-guma-all-season-185-65r14-adapto-hp-m-s-86h/293343 , sa vaucerom od 1000 dinara izlazi odlicna cena za all weather gumu. A ove Viking https://ananas.rs/proizvod/viking-guma-all-season-185-65r14-86t-fourtech/266404 su u vlasnistvu Continentala, imaju dobru cenu sa vaucerom a verujem da je i kvaliet solidan.
Mislim da kod laufena sigurno neces dobiti stari DOT jer su novi na trzistu

EU standardima svaka guma stara do 5 godina od DOT oznake smatra novom gumom
 
Poslednja izmena:
Ta Adapto HP je iz praistorije, loša guma za današnje standarde. I ne da ne vredi toliko novca nego je glupo i polemisati na tu temu. Još jedna u nizu prevara sa ponudom/cenama na tom sajtu.
Viking FT je malo bolja, i otprilike u rangu sa Tigar/Riken/Kormoran/Taurus all-season, ali nijedna od tih guma nije dobra kupovina jer ima boljih za samo malo više novca. Još jedna u nizu ananas nebuloznih ponuda i cena.

Ko baš hoće da iskoristi taj vaučer, onda Fulda, mislim iz trenutne Ananas ponude u toj dimenziji. Mada ima i boljih guma za te pare, u drugim prodavnicama.

Koja konkretno za malo više novca ? Jel to malo više podrazumeva 10% više ili 50% više ?

Inače, u čemu je prevara ananasa koji ovu gumu prodaje za oko 5500 sa vaučerom, a koliko košta kod drugih prodavaca možeš da vidiš ovde https://www.eponuda.com/auto-gume-z...dapto-hp-86h-all-season-auto-guma-cena-509083 .
 
Koja konkretno za malo više novca ? Jel to malo više podrazumeva 10% više ili 50% više ?

Inače, u čemu je prevara ananasa koji ovu gumu prodaje za oko 5500 sa vaučerom, a koliko košta kod drugih prodavaca možeš da vidiš ovde https://www.eponuda.com/auto-gume-z...dapto-hp-86h-all-season-auto-guma-cena-509083 .
Kleber, BF Goodrich, Fulda, Laufenn, pa i Lassa (mislim na modele koji nisu mnogo skupi), sve su to novije i mnogo bolje AS gume od tih prastarih Sava. Mogu te Save da budu ok za starija vozila koja se pretežno voze u ruralnim predelima, ali mnogi i u tom slučaju prelaze na novije i bolje gume, ili štede tako što kupe Kama, koje su bolje po blatu i snegu od starih Adapto.

Što se Ananasa tiče, već 6 meseci imaju brojne smehotresne cene u odnosu na prosečne cene u domaćim prodavnicama (pa onda i lažna sniženja), to važi za sve, od obuće i odeće, preko IT robe, bele tehnike do guma. Zimus je svašta moglo da se kupi preko tog sajta, po povoljnim cenama i uz popuste i vaučere, ali to se već uveliko menja nagore.

E sad, prodavnice su iskoristile trenutnu popularnost AS guma, i dolazak jeseni, da dodatno podignu cene svih AS guma, očekivano.
 
Pa ne može da bude dovoljno dobro kada ta guma po smesi, šari i performansama pripada nižoj klasi guma s početka 21. veka. Šta vredi da oni precrtaju cenu od 20k din. i stave novu od 6k din, pa još vaučer od 1000 din, to ne menja činjenicu da ta guma jednostavno ne vredi toliko, posebno sa ovakvom konkurencijom. Valjda su ti bitniji osećaj sigurnosti i performanse u raznim uslovima od 500-1000 din. uštede po gumi. Sava Adapto pripada istoriji, isto kao i stare Tigar Wintera, nema smisla koristiti ih pored sve boljih AS guma. Zapravo me čudi da se i dalje proizvode/prodaju, posebno po tim cenama.
 
Svaka roba nađe svog kupca, a sigurno ima razloga zašto se još uvek poizvode. Ja sam tvoj post prokomentarisao u smislu cene na ananasu, koja je trenutno najpovoljnija na tržištu a da li vredi ili ne vredi toliko postoje stručni ljudi da to ocene, a barem testova u specijalizovanim časopisima ima koliko hoćeš pa svako može da proceni da li je ova guma dobar odnos kvalitet/cena. U nekom auto bildu od pre par godina postoji uporedni test Save i ove Hankook sa još par drugih guma pa koga interesuje može da pročita.
 
Treba pratiti i testove ali i iskustvo iz prakse je bitno, kao i činjenica da je tržište auto guma prililčno napredovalo u poslednjih 5-6 godina.
Zastarele gume, kao Adapto i stare Wintera, su dobre za slabije i starije automobile, koji se voze po lošim putevima, po selima, pri nižim brzinama itd. I stvarno su dobre po blatu i snegu ali u svim ostalim uslovima su loše, jednostavno davno pregažene i zastarele, pa prosto nema smisla davati te pare za takve gume na kraju 2023. godine. Inače nemam ništa protiv niskobudžetnih guma, ako su stvarno dobre, kao npr. Michelin - Tigar/Riken/Taurus/Kormoran klon zimske gume. Naravno, nisu dobre (van snega, blata i leda) kao gume više i premijum klase, ali su dosta bolje od starih Wintera i Adapto, posebno u navedenim uslovima.
 
Poslednja izmena:
Treba pratiti i testove ali i iskustvo iz prakse je bitno, kao i činjenica da je tržište auto guma prililčno napredovalo u poslednjih 5-6 godina.
Zastarele gume, kao Adapto i stare Wintera, su dobre za slabije i starije automobile, koji se voze po lošim putevima, po selima, pri nižim brzinama itd. I stvarno su dobre po blatu i snegu ali u svim ostalim uslovima su loše, jednostavno davno pregažene i zastarele, pa prosto nema smisla davati te pare za takve gume na kraju 2023. godine. Inače nemam ništa protiv niskobudžetnih guma, ako su stvarno dobre, kao npr. Michelin - Tigar/Riken/Taurus/Kormoran klon zimske gume. Naravno, nisu dobre (van snega, blata i leda) kao gume više i premijum klase, ali su dosta bolje od starih Wintera i Adapto, posebno u navedenim uslovima.
Koliko sam razumeo ovde se i traze gume za stariji i slabiji auto.
 
Da, ali ni za takve automobile više nema smisla kupovati prevaziđene Adapto.

Da podebljam ipak ono što je ključno u tom postu: Zastarele gume, kao Adapto i stare Wintera, su dobre za slabije i starije automobile, koji se voze po lošim putevima, po selima, pri nižim brzinama itd.
Trebalo je da napišem da su bile dobre, ali suština ostaje ista.
 
Poslednja izmena:
Ja sam sad bas u dilemi sta kupiti...
Trebaju mi zimske gume(185/65/15) koje ce se koristiti kao AllSeason.
Zasto samo zimske, a ne komplet letnjih i zimskih ili prave AllSeason...? Pa moje neko razmisljanje je ovakvo(mozda je i pogresno...:D)...

Automobil za koji su potrebne gume je mali gradski(Corsa D 1.2), vozi se svakodnevno po gradu i prelazice mesecno 500-600km, tako da kupovina 2 seta guma automatski otpada. Inace, uvek imam dva seta guma, ali za ovaj automobil mi je to nekako neopravdano, pre bih menjao gume od starosti, nego sto bi se istrosile...
AS gume po mom nekom misljenju i iz iskustva poznanika imaju manjkavosti, odnosno performanse im nisu tako dobre u odnosu na posebno zimsku i letnju gumu.
Tako da sam kontao da kupim samo zimske, da bar zimi ne razmisljamo na putu(po snegu, ledu), a i obavezne su po zakonu:p:D, kod svakog izbora mora postojati kompromis...

Sad kada na Ananasu ima ovaj vaucer, mogao sam to i iskoristiti.:D
Ja sam iskreno mislio da kupim ovu "narodnu" winter gumu, pa onda vidim Dunlop Winter Response za 1300din vise, ali procitah ovaj ADAC test gde su na 12. mestu, pa poceh da razmisljam o Continental WinterContact TS 870, ona je medju prve 3 na testu, ali to je sada vec drugaciji finansijski momenat... :rolleyes: :unsure:

Koju gumu preporucujete koje su trenutno u ponudi ovde na Ananasu?
Moze i neka koje nema tu u ponudi, a da je ok...
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro razumeo biras izmedju Tigra, Dunlopa i Continentala? U tom slucaju lako je izabrati gumu, Continental svakako. Sto se tice AS guma za koriscenje tokom cele godine, pre bih uzeo dobru zimsku gumu za tu namenu. Gotovo sve AS gume imaju plicu saru u odnosu na zimske za 3-4mm, tako da mogu da potraju godinu, mozda dve i vrlo brzo ce stici do zakonskih 4mm.
 
Ja sam sad bas u dilemi sta kupiti...
Pa moje neko razmisljanje je ovakvo(mozda je i pogresno...:D)...
Razmisljanje ti je veoma pogresno. Ako ti je previse da se otvoris za 2 seta guma onda all season, sa zimskim gumama na letnjem paklu si opasnost na drumu za sebe i sve druge ucesnike u saobracaju. Dodatno, letnje gume ces " dobrano odrati" na vrelom asfaltu pa ces im skratiti vek.

Ako neces brzo prodavati automobil onda se i verzija sa 2 seta na neki duzi rok isplati.
 
Nazad
Vrh Dno