Šta je novo?

Hardver Preporuka za CPU Cooler ispod 140mm

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

jonesba

Slavan
Učlanjen(a)
01.01.2007
Poruke
485
Poena
320
Pozdrav društvo,

Prođe godina ja i dalje na istoj konfiguraciji , izgleda sam se smirio :)

Elem, malo bi da osvežim konfiguraciju pa mi treba CPU kuler koji je ispod 140mm.
Treba da hladi Ryzen 5 3400G i da je tiši od AMD box kulera :D
Što se tiče budžeta do nekih 100e maks bi izdvojio.Moguć je blagi OC , ali pre svega mi je bitno da je dobar kuler, i tih.

Kućište u kojem bi se nalazilo je moje omiljeno i stara ljubav Thermaltake Core V1
 
Možda ovo?
 
Poslednja izmena:
Prvi sa superbuy-a koji sam linkovao je isto 120mm vent (na 135mm visine).

32c21f40d39864a3.jpg.webp
 
Ja sam pre par meseci uzeo za sebe Be quiet! Pure Rock 2, hladim sa njim intel i5 11400f. Odlicno hladi, bukvalno je necujan kuler i u pakovanju dolazi nekoliko mount kit-ova. Cena je bila ako se dobro secam oko 45e.
 
Puno dobrih predloga, čitao malo za ovaj Shadow Rock TF2 izgleda nečujan skroz, koliko mi se čini? Noctua standardno dobra , ali koliko mi se čini ovaj TF2 baš ima ogroman ventilator, verovatno otuda i tišina.

Imam low profile ram ( Corsair Veng ) tako da kontam da bi mogao top-down blower.

Što se tiče RGB i toga nisam u tom fazonu tako da :D

Ne znam koja je situacija sa AIO ali s obzirom da kod mene može samo 120MM ili 140MM radijator...
 
Previsok top-down blower moze da ima kontra efekat, jer ti je pleksiglas iznad bez protoka vazduha + Shadow Rock TF2 nije dobio update za LGA 1700, tako da je to kraj puta za njega, nece biti za AM5 nista.

Ako bas hoces palacinke, BE QUIET! Dark Rock TF 2 (sa skinutim gornjim ventilatorom) je najbolja opcija, a druga najbolja Shadow Rock LP (I iako je dobio LGA 1700, malo je stariji pa je pitanje oce li biti za AM5 kacenje).

I da, znam da bi "trebalo" da AM5 prima stare kulere, al isto tako je bilo za Intel LGA 1700 (Asus duple rupe napravio da mogu stari kuleri), pa na kraju ispalo da treba ~1mm nize.
 
Poslednja izmena:
Dobra stvar kod Thermaltake Core V1 što mu se stranice pomeraju tako da je meni iznad stranica sa rupicama, a sa strane mi je pleksi
 

Prilozi

  • 1646766077356.jpg
    1646766077356.jpg
    268.9 KB · Pregleda: 21
  • 1646766032088.jpg
    1646766032088.jpg
    187.9 KB · Pregleda: 21
Meni deluju zanimljivo palačinke kako ih zovete zbog efekta hlađenja VRM-ova, generalno veći prečnik venta ( samim tim teorijski i tiši ) . E sad baš sam slab sa tim kakvu postavku ventova staviti u kućište s obzirom da imam samo onaj 200mm intake napred.
 
Komponente koje imaš se na zagrevaju puno, mislim da nećeš imati problema ni kada bi stavio zaseban GPU jer koliko vidim ima direktan pristup svežem vazduhu sa perforirane stranice. U tom slučaju bi imao sve ventove kao intake, pozitivan pritisak bi sprečio ulaz prašine kroz nefiltrirane procepe. Topao vazduh bi izlazio gde stigne. Hlađenje VRMa i RAMa je pod znakom pitanja ako koristiš dosta jače procesore, jer bi topao vazduh direktno duvao na te komponente. VRM još i može da se smatra da će se ohladiti jer je generalno topliji nego CPU exhaust vazduh, dok RAM može da bude problematičan u nekim slučajevima ako su veće brzine i napon VDIMM u pitanju.
Ovde imaš nek primer optiizovanja protoka, na žalost kućište je skroz drugačije od tvog ali principe možeš da vidiš
 
Hvala puno na savetima :)

Generalno tako sam i postavio stranice , pošto sam pre i imao GPU ali ( prodadoh ga pre ovog ludila :D za bagatelu ) sada je i ovaj 3400G meni overkill , jer igre koje igram rade na njemu.Najjači CPU bi bio tipa 5600G/5700G ali i to je pitanje jer nemam potrebu za tolikom snagom.

Što se tiče memorije ona radi u standarnom XMP profilu na 3200mhz, veće brzine jako teško a i mislim da mi za 3400G ne bi donele nešto značajno ( IGP gaming )

Malo offtopic , izvinjavam se , ali možda ima koristi u pomoći za CPU kuler.
 
2. Posto mozes da stavis tu gornju, ne mora tower, moze palacinka np.
3. Nema efektivne razlike u tisini izmedju Noctu-e najskuplje i Be Quiet!-a.
4. Noctua C14 sa izmenjenim dole, da malo vece temp, ali trenutno za 3400g nebitno
5. 200mm ventilatori su beskorisni (osim Noctue, ali i ona je relativno anemicna u poredjenju sa krstenim 140mm, ili Fractal 180x38mm).
6. Scythe Choten preko madjara za ~40 eur recimo je dobar izbor.
7. Za ventilator za napred najbolje Arctic P14 RGB/ARGB
11. Cim stavis Arctic P14 bice pozitivan pritisak xD
14. Za trenutan procesor koji imas ne trebaju ti 80mm pozadi (najbolji izbor za 80mm je Arctic P8)
 
Poslednja izmena:
Od "palačinki" bih raduje uzeo Noctua NH-C14S ali malo je viši, 142 mm koliko vidim https://noctua.at/en/products/cpu-cooler-retail/nh-c14s/specification
Mada vidim da može i sa donje strane da se stavi taj ventilator što dolazi sa njim, ali je onda verovatno lošije hladjenje jer vent nije direktno uz stranicu kućišta.
U V1 staju viši kuleri od zvaničnih 140mm.
Cryorig H7 Ultra, recimo, sa 145mm provereno staje. Noctua C14s takođe.

@jonesba

Od tower kulera koji su dostupni kod Mađara imaš pomenuti H7 Ultra ili niža i skuplja varijanta Noctua U9S (Chromax).
Od top-down imaš (od jeftinijeg ka skupljim) Scythe Choten, Shadow Rock TF2, Dark Rock TF i Noctua C14S.

Svi su u budžetu i svi će biti dobri za taj procesor.
Što se tišine tiče, Be Quiet i Noctue su tihe, Cryorig onako, za Scythe ne znam.

Ja bih birao na osnovu cene i toga koliko bi bili upotrebljivi za naredni procesor ili kućište koje budeš imao...

Slažem se sa Dogzillom, zameni taj 200mm vent sa dobrom 140-icom.
 
Mnogo ste mi pomogli definitivno :)

Generalno stavljam Arctic P14 napred, još samo da skontam za kuler.Nekako sam tu kod BeQ SR TF2 , mada i ovaj Dark Rock TF mi se čini dobar.

Hehe kućište je tu da ostane :) tako da se podređujem njemu ( a i ženi se jako sviđa :D ) , samo da ga optimizujem.

Kažem , pošto generalno vozam APU rešenja, ( 5600G moždaaaa ) , nema dodatnog proizvođača toplote u kućištu u vidu GPU, tako da je bitno samo da se MBD dobro ohladi :)
 
Ako uzmeš top-down kuler a ne tower, stavi gore stranicu sa rupama, kuler da uvlači odozgo a prednji vent da izbacuje vazduh.
Ako je tower kuler, nije bitna gornja stranica, prednji vent uvlači, pizadi ti nisu neophodni mali ventovi...
 
Poručena Noctua NH-U9S chromax.black :)

E sad gledao sam ARCTIC 140mm kulere za intake.Postoji Bionix P140 i regularan P14. Koji je bolji?
 
Nijedan xD

Arctic P14 RGB/ARGB cak i ako neces da ukljucis boje. Bilo koji od ova dva mozes da narucis na KP:


Ili Eventualno ako ti se ne svidja kako izgleda ugaseno onda:

 
Poslednja izmena:
Poručen ARCTIC P14 ARGB :) Hvala svima na pomoći , stiže sledeće nedelje javljam utiske :)
 
Montirano sve :) Lepo sija :D Šalim se, genealno za razliku od stock kulera dobio sam na 50% obrtaja temperature pri stress testu od 67 stepeni ( na stock je bilo 72 na isto 50% obrtaja ) samo što je stock na 50% bio dosta bučniji.

Podešena kriva za ventove da su skoro nečujni , temperature pri normalnom radu , gamingu ne prelaze 60 stepeni ja zadovoljan :)
 
Nazad
Vrh Dno