Šta je novo?

Prelazak sa Telekomovog ADSL-a na IKOM-ov kablovski - Potreban savet

Druze doudou, izgleda da smo se zeznuli, svi su hvalili ikom, ali ocigledno da ping nije konstantan, velike varijacije. Testirao sam malopre sa telekom adsl na pingtest.net odmah ocena A jitter samo 1 ili 2 ms, dok na ikomu 20, 30 ms jitter i u najboljem slucaju bude ocena B za server u beogradu. Da li ste vi koji ste zadovoljni testirali na ovom testu vasu konekciju.

evo ga direktno poredjenje telekom ADSL 1 mbps i Ikom 1 mbps, mereno sada, i opet packet loss kod ikoma

server Beograd




Bratislava

 
Poslednja izmena:




Ne znam, za stvari koje ja koritstim a da nije klasican surf, dakle torrent, skype, sve radi prefektno. Ne igram online igrice pa ne znam kakav je za to ali nisam primetio nikakvo kasnjenje u Skype-u. Ja sam u odnosu na ADSL prezadovoljan...

EDIT: Evo i Bratislave tek sad sam video da si i ka tom serveru testirao...

 
Poslednja izmena:
Druze doudou, izgleda da smo se zeznuli, svi su hvalili ikom, ali ocigledno da ping nije konstantan, velike varijacije. Testirao sam malopre sa telekom adsl na pingtest.net odmah ocena A jitter samo 1 ili 2 ms, dok na ikomu 20, 30 ms jitter i u najboljem slucaju bude ocena B za server u beogradu. Da li ste vi koji ste zadovoljni testirali na ovom testu vasu konekciju.

evo ga direktno poredjenje telekom ADSL 1 mbps i Ikom 1 mbps, mereno sada, i opet packet loss kod ikoma

server Beograd

Vec sam ti rekao da kod tebe nesto nije u redu. Nikad nisam imao gubitak paketa na Ikomu. Verovatno je problem sa instalacijama u tvojoj zgradi ili ti nisu dobro povezali, ili nesto slicno. Juche sam merio na pingtest.net prema Mostaru i ping je bio 35 ms, a jitter 10 ms. Ocena je bila B.
Download mi radi savrseno, online igre rade savrseno (bar one koje ja igram).
Sta da ti kazem, nemas srece, jer je ocigledno da postoji neki problem na tvojoj instalaciji (ili u kraju u kom se nalazis). Nisi rekao u kom delu grada se nalazis? Ja sam na Zarkovu i sve sljaka savrseno.
 


192.168.100.1/

Status Code: Operational
Software Version: ST52.05.51
Software Model: a806
Bootloader: 2.1.6d

Cable Signal Details

Forward Path:
Signal Acquired at 570.000 MHz
SNR: 40.6 dB
Received Signal Strength: 8.7 dBmV
Bit Error Rate: 0.000 %
Modulation: 256 QAM

Return Path:
Connection: Acquired
Frequency: 61.0 MHz
Power Level: 23.0 dBmV
Channel ID: 1
Modulation: QPSK

Data Service Details
Provisioned Address: Yes
Provisioned Time: Yes
Provisioned Configuration: Yes
Registered: Yes
BPI: Disabled

po ovome signal nije uopste los, kakva je kod tebe situacija?

I ja sam u Zarkovu, nije ni kod mene uvek packet loss tipa jednom jeste, jednom nije.
Mozda ce biti bolje kada predjem na 4mbps

 
Forward Path:
Signal Acquired at 586.000 MHz
SNR: 39.0 dB
Received Signal Strength: 14.7 dBmV
Bit Error Rate: 0.000 %
Modulation: 256 QAM

Return Path:
Connection: Acquired
Frequency: 61.0 MHz
Power Level: 47.0 dBmV
Channel ID: 1
Modulation: QPSK



Inache u 90% sluchajeva (merenja) mi je ocena B (Mostar, Bratislava itd).
Dakle, nikada nemam gubitak paketa, a ocena nikad nije ispod B. Ponekad bude A, a u 90% merenja je B. Inache ovaj pingtest ne treba uzimati kao preterano merodavan, jer kao i u sluchaju speedtest.net praksa moze pokazivati jedno a test drugo. Najbolje je raspaliti neku igricu i videti kakva je latencija, kao sto je uvek bolje pokrenuti download sa MS ili nvidia sajta nego meriti na speedtest.net-u.

Evo i sada ponovo izmereno, cisto da vidim u dva razlicita perioda dana:

 
Poslednja izmena:
po ovome ispada da je meni bolji signal, i ne znam zbog cega mi je upload u QPSK modulaciji
 
Poslednja izmena:
Evo kod mene, Ikom 4mbit

1705164.png
 
A jel' packet loss od 1-3% problem samo za igrice i voip ili moze biti problem i za surfovanje, obican download,torente, radio i tv stream?
 
IKOM 1mbps danas ga doveli isto imam packet loss
 
danas oko 20h ping ka ikomu od 9 ms do 290 ms average na 100 paketa 62, a evo sada u 2:30 average 15 ms.
 
Poslednja izmena:
Dakle ispada da nije sjajan za online igranje? Zbog toga bi i presao sa Sezam Adsl-a, ali ne bih ako je losiji na tom polju?
 
Meni sve radi super. Koliko mogu da primetim probleme uglavnom prijavljuju ljudi koji su na ovom promotivnom paketu od 1 mbit. Mozda je u tome fora? Videcemo da li ce im biti bolje kad dobiju pravi paket.
Niko ne moze da ti garantuje da ce ti sve raditi extra. Velika vecina ljudi koji koriste Ikom ovde na forumu ih hvali u poslednje 2 godine. Ali desi se da se sa vremena na vreme pojavi neko kome net ne radi najbolje. Uvek se moze desiti da ti instalacije u zgradi nisu najbolje, da u tvom kraju ima neki problem ili da si jednostavno baksuz. Ali tako ti je kod svakog provajdera, a ne samo kod Ikoma. Idealno bi bilo da najdes u svojoj zgradi ili negde u najblizem komsiluku nekog ko koristi Ikom, i da kod njega istestiras sve sto te zanima (recimo da odes kod njega i odigras pola sata igricu koja te zanima, pustis neki download sa Microsoft sajta i slicno). Takodje popricaj sa tim covekom kako je on zadovoljan. Ako je sve ok onda uvedes net. :)

p.s. uostalom, navedi u kom kraju zivis, pa ti onda i ljudi sa foruma koji su iz istog dela grada mozda mogu reci svoja iskustva.
 
Poslednja izmena:
Na Cukarickoj padini sam... Ne skidam cesto stvari i ne torentujem (cesto), uglavnom mi treba veci upload od ovoga sto sad imam za online igranje (PS3), i stabilan net/ping..
 
Pa onda PS3 u ruke i kod nekog komsije na test :)
Tako ces najbolje videti da li ti odgovara.

p.s. Net je veoma stabilan. Za dve godine ne znam da li je bilo 2-3 prekida koja su kad se sabere sve zajedno trajala mozda 3 sata. A za ping je najbolje da sam istestiras u komsiluku. Kod mene je dobar (na speedtest.net prema Veratu je 17 ms).
 
Poslednja izmena:
Evo izmerio sam sada:



Mada je ovo malo nerealno cini mi se. Obicno bude oko 17 ms kad merim :)
Moguce da je ovako dobar rezultat zbog cinjenice da je subota veche i da su svi u gradu :d
 
Ajd da ne zovem (ne)ljubazno osoblje u ovo doba :) Da li oni sami sve to povezu, prevezu.. Moram li imati kvalitetniji onaj "cinc" ili kako se vec zove, sto mi ulazi u TV karticu, jer je sad u rasulu, ako malo pomerim kuciste kvari se slika :) Utice li to na kvalitet interneta nekako jer sam tako nesto razumeo na njihovom sajtu..
 
Kakav cinc za tv karticu? Nema tv kartica nikakve veze sa internetom.
Oni ce sve da postave, nista ti ne moras da se cimas. Ljudi dodju, na zidu gde ti kablovska ulazi u stan postave razdelnik iz koga jedan kabl sluzi za internet i ide u modem, a drugi ide u tv (ili tv karticu na kompu ako nemas tv).

Znachi procedura je sledeca:

1) nazoves Ikom i podneses zahtev za kablovski net (i pri tome uradis ono sto ti kazu preko telefona)
2) posle par dana (ne secam se tacno koliko) nazove te lik i pita da li moze da dodje da ti montira internet

To je to :)

Takodje, kod njih je uvodjenje neta besplatno u sluchaju da odaberes onih 2 meseca promocije. Ako ne zelis promociju vec odma neki veci paket onda se uvodjenje placa 2000 dinara. Jeste glupo ali je tako :d
I najvaznije od svega: prvih godinu dana si pod ugovorom! Zato bi bilo dobro da prvo istestiras negde u komsiluku pre nego da se odlucis na ovaj korak :)
 
Poslednja izmena:
Ok... zahvaljujem na saradnji :)
 
Samo jos jedno pitanje, da li taj kablovski modem/ruter koji se dobija ima mogucnost da mi i PC i PS3 budu na netu nezavisno jedan od drugog, tacnije kad je ugasen PC da mogu sa PS3 na net, takodje i suprotna varijanta, kao i oba u isto vreme..
Do sad sam share-ovao PC konekciju na PS3 lan kablom i na taj nacin ne mogu sa PS3 na net bez PC-a, da li bi opet morao ovu varijantu da radim?
 
Procedura je ovakva:

1. Nazoves ih da se prijavis.
2. Nakon par dana ti se javi komercijalista sa kojim se dogovoris da dodje da potpises ugovor. Dolasci u neradno vreme (konkretan slucaj: 19:30) nisu problem.
3. Kada potpises ugovor, dobijes uplatnicu na 500 din (ili 2000 ako ne ides na promociju) koju treba da platis u posti/banci
4. Nekih desetak dana nakon placanja kontaktira te tehnicar koji dolazi na instalaciju. Kod mene nije hteo/mogao da dodje posle 18:00 radnim danom pa je dosao u subotu pre podne. Postavio spliter i modem i sve radi OK.

O stabilnosti IKOM neta ne mogu da pricam, imam ga manje od 24h. Sezam je vrlo stabilan (imam TP Link ADSL ruter, ne koristim on Sezamovo djubre). Sto se tice pinga, kod mene je ping na sezamu (ADSL 2048/192) bolji nego na IKOM-u (1024/128). Pingtest mi uglavnom daje A na sezamu i uglavnom B na IKOM-u. Nesto sam radio kod komsije juce, kod njega je ping googla bio ocajan (isao i do 400ms) ali moguce je da je do njegovog racunara koji je imao i druge probleme sa netom (ocajnicki potreban jedan format c:). Skype audio i video rade OK (ovo sam doduse probao kod drugog komsije pre neki dan).

Sto se tice povezivanja, modem koji donose ima ethernet i USB vezu. Mislim da ne mogu obe veze da rade istovremeno (tako pise na Motorolinom sajtu). Kod mene su ga povezali preko mrezne konekcije na ruter. Ti mozes da odradis isto povezivanje kakvo imas sada: modem preko USB na racunar, pa onda sharing neta za PS. Moze i samo jedan uredjaj da bude na netu u nekom trenutku metodom cupanja kablova (tehnicar je rekao da onda treba i restart modema). Ako hoces istovremeno povezivanje nezavisno jedan od drugoga, treba ti ruter koji ima vise ethernet portova. Mislim da mogu da se nadju za 30-tak evra pa navise.
 
Bezicni Tp-Link ruter od 25-30 evra ti je najbolja varijanta za nezavisan pristup netu PC-a i PS3 (bez obzira da li ostajes na sezamu ili prelazis na ikom).
 
Na padini je infrastruktura kako treba i sve radi super, ja sam skoro presao na ikom i prezadovoljan sam, speed test kaze 3.95/0.50, torenti rade odlicno, skype sam probao isto super radi, sve u svemu stvarno primetna razlika na bolje u odnosu na 4mbit adsl.

P.S. Radi LFS kako treba :)
 
zna li se kakva je infrastruktura u zarkovu? deo kod MONDA....
 
Ok hvala na informacijama.. razmislicu jos malo jer me malo zabrinjava taj los ping, mada to verovatno nije svima. Na Sezam ADSL-u je odlican ping.. Ako ne bude planirao i Telekom (i ostali provajderi koji ga prate) neko dupliranje protoka, ili smanjivanje cena, onda cu verovatno preci na IKOM.

Btw, LFS je vrh radio i na 256/64 ;)
 
Poslednja izmena:
Dakle ispada da nije sjajan za online igranje? Zbog toga bi i presao sa Sezam Adsl-a, ali ne bih ako je losiji na tom polju?

Ja sam u zarkovu, igram AION i nikakvih problema nemam :)

Evo moze ovako - dodji jedan dan kod mene, stavi igru koju zelis i probaj sam :)
 
Poslednja izmena:
Heh, hvala na ponudi, morao bi PS3 da nosim onda jer mi je najbitnije kako PES radi sa 256 upload (ne znam koliko ti imas, verovatno vise a onda mi nista ne znaci :) ) Mada MMORPG-ovi su verovatno manje gladni upload-a od vecine drugih igara..
 
Poslednja izmena:
Pa ponesi imam infrastrukturu kod kuce. Inace imam 512k up ali mislim da bih mogao da sasecem za pola na ruteru. Ne znam sta bi ti da igras ali MMORPG nije bas tako naivan po pitanju potrosnje linka :)
 
Poslednja izmena:
Presao i ja sa Telekoma na IKOM. :) Prvi utisci su krajnje pozitivni...DL 120KB/s, ping ka google-u 33ms i sto je najbitnije, prilikom surfa, youtube-a i sl. zaista ne primecujem razliku u odnosu na Telekomovih 2Mb/s. :) Jos da bude stabilan kao Telekom ADSL pa da bude pun pogodak. :banana:
 
Nazad
Vrh Dno