Šta je novo?

Prelazak sa NVidie na ATI 4870

tamindus

Slavan
Učlanjen(a)
24.10.2007
Poruke
59
Poena
309
Treba za par dana da dobijem Asusovu 4870 512MB.U pitanju je poklon, da sad izbegnemo diskusije tipa "kupi 5770, 460 itd, šta će ti to".Trenutno imam 9600GSO u mašini.Pre nje 9800 i 9800GTX.Kartice sam menjao tako što isključim kompjuter, izvadim jednu, ubacim drugu i OS sam prepozna sve, eventualno kasnije uradim update drivera.Sve igre su radile perfektno.Prvo pitanje je jel treba još nešto da uradim osim deinstalacije drivera pre nego što ubacim ATI-ja a drugo kakva je situacija sa driverima i koji su najboli trenutno za tu karticu.Mislim da bi performanse trebale da budu duplo bolje na 1680x1050 u odnosu na ovu GSO 384.Što se napajanje tiče, imam OCZ SS 500W.
 
Sve ti je ok samo odradi čišćenje sa nekim programom tipa driver cleaner,instaliraj slobodno nove drajvere za 48xx seriju i uživaj...
 
Ako koristiš Windows 7 nikakvo čišćenje ti ne treba. U slučaju Windows XP-a driver cleaner je poželjan.
 
Moz' i Driver Sweeper za ciscenje a napajanje ti je superiskha za tu kartu.
 
Napajanje je dovoljno, i ja imam istu karticu i isto napajanje i pored jaceg procesora sve radi bez problema.
Samo ne znam na koliko ti sada radi procesor ? bez oc-a na 3Ghz ova kartica ce se ''gusiti'' a ako ocujes i cpu i karticu ima sve da leti na 1680 jos neko vreme :)
 
Moz' i Driver Sweeper za ciscenje a napajanje ti je superiskha za tu kartu.

Napajanje je APSOLUTNO DOVOLJNO za tu grafiku...pošto ja imam istu plus 4HDD-a,zvučnu,fan kontroler,D14 kuler(2 Noctua-e),od ventova...3 dvanaestice,1 devetka,1 osmica,optika a da zaboravio sam CPU na 4.0 i sve to na 550w.... ;)
 
Procesor ide do 3.6 sa minimalnim dizanjem napona.Misli da nema potrebe za više.Uglavnom, hvala na odgovorima.
 
Evo nakon 7-8 dana utisci.Zamena je prošla bez problema.Kartica je prilično tiha idle, otprilike kao 9800GTX, temperature oko 55-60 stepeni, u loadu ide do 75 i tad se turbina prilično čuje.Crysis 2 gura na nekih 35-40 frejmova.Povremeno se u igrama pali onaj ATI VPU Recover što se manifestuje sa 4-5 sekundi zamrzavanja i teraj dalje.Ovo povremeno znači jednom u par sati.Od ostalih problema, jedan restart prilikom gledanja you tube i jedno zamračenje ekrana bez nekog razloga(morao restart na dugme).Nisam nešto eksperimentisao sa driverima niti sa oc.Vidjećemo za kasnije.
 
Za mene ovo ne bi bilo "Zamena je prošla bez problema" . Nešto tu ne radi baš ok .
 
Evo nakon nekog vremena rekapitulacije.U zadnjih mesec dana sve ide glatko, uglavnom bez problema.Jedino kod Crisys2 se javljao onaj GPU recover.Doduše, bila je narodna verzija, skinuta drugi dan nakon što se pojavio.Sve ostale igre rade bez problema a isprobano je 10-tak iz raznih perioda(Homefront,Portal, Portal2, Warhead, DeadSpace2, COD, Spiderman, Hulk itd).Procesor sam digao na nekih 3.4(E5400), valjda je to dovoljno za ovu grafu.Još uvijek su mi driveri oni prvi(8.7).Pošto sve radi, mrzi me da menjam.Jedino kod uključivanja mi se dva puta desilo da ploča samo zavrti sve ventilatore na full.Ugasim, uključim ponovo i sve radi.Ranije se to nije dešavalo.
 
Snimi nove drajvere nemoj da te mrzi minut posla a ni ne zahteva reset računara.
 
Ako imas blek skrin/reset, u pitanju je napajanje . nema to nikakve veze sa narodnom/nenarodnom verzijom igre.

Ako imas VPU recover , u pitanju je
#1 defektni memorijski modul na grafickoj /- smanji GPU i MEM frekvencije ispod defaulta u katalist overdriveu, ili eventualno u RBE bios editoru /

#2 Rezidue starih nvidia drajvera , koristi Driver CLEANER pro, NIKAKO driver sweeper,( ume da pobrise genericke ati drajvere iz win7, pa si onda nahebo )

Inace, po mom iskustvu, napajanje najvise opterecuje Mass Efect 1 , na max.
 
Veroatno je ostalo još koješta od NVidie pošto sam izmenajo 3-4 karte na istom sistemu.A GPU recover se manifestovao tako što igra jednostavno stane, to traje 3-4 sekunde a onda nastavi normalno, znači bez crnog ekrana.I naravno kad izađem iz igre nađem onaj send/dont send.Mada, ja sam igrao Crysis 2 možda sat-dva dnevno i javilo se možda 4-5 puta ukupno dok nisam završio igru, znači jednom dnevno, nekad nijednom samo u toj igri.Probaćemo driver cleaner pa neke novije drivere, mada je već vreme za novi sistem pošto mi trenutno XP uzme 800-900MB na startu.Onda možete misliti šta tu sve ima.
 
Ako koristiš Windows 7 nikakvo čišćenje ti ne treba. U slučaju Windows XP-a driver cleaner je poželjan.

Sto to znaci?
Da li W7 to sam fino bez brljanja vrsi deinstalaciju starih i instalaciju novih drajvera kako nvidia prako nevidia i ati prako ati, tako i ukrsteno nvidia na ati i ati prako nvidia ?


#2 Rezidue starih nvidia drajvera , koristi Driver CLEANER pro, NIKAKO driver sweeper,( ume da pobrise genericke ati drajvere iz win7, pa si onda nahebo )

Je li brlja samo sa ati drajverima ili sta...?
Covek je trabalo da ocisti stare nvidia drajvere da bi stavio ati...
 
Nazad
Vrh Dno