Šta je novo?

Prelazak sa 100 Mb na Gigabitnu mrezu

J@mmer

Čuven
Učlanjen(a)
05.03.2002
Poruke
194
Poena
619
Na jednoj lokaciji imam 8-portni D-link switch 100 Mb/s koji je povezan preko Patch panel-a naravno sa Utp uticnicama preko Kat. 5e sa A shemom,svi racunari imaju Marvelovu Gigabitnu Lan karticu koja je integrisana na ploci i preko nje su povezani na 100 Mbitnu mrezu.

Da bi presao na gigabitnu mrezu treba da promenim SWITCH, a da li treba da menjam shemu na patch panelu, uticnicama i UTP kablovima ili bi mozda trebao da menjam sam kabl koji je kat. 5e i konektore?!?!?

Shemu koju sam koristio je sa leva na desno:
Zelena*Belo-zelena*Belo-narandzasta*Belo-plava*Plava*Narandzasta*Braon*Belo-braon

Pozdrav !!!
 
Ne treba nista da menjas osim switcha. Bakarni kablovi kategorije 5e i 6 zadovoljavaju, s tim da GigEthernet zahteva sve cetiri parice, tako da, ako si u mrezi imao kablove preko kojih si pustao PoE ili si dve parice koristio za nesto drugo, moraces taj deo mreze ponovo da kabliras. Naravno, maksimalna duzina UTP kabla ostaje ista kao i za 100Mb/s, a to je 100m (zaboravi na price "moze i 200 metara, ja probao sa drugom koji se razume u te kompjutere").

Pozdrav.
 
Hvala na odgovoru, u medjuvremenu sam nasao dodatne informacije na sajtu http://www.connectworld.net/syscon/support.htm

Trebalo bi veoma skoro da probam tu kombinaciju i da vidim kolika je realna razlika u transferu u odnosu na 100 Mbitnu mrezu!


Pozdrav !!!
 
Poslednja izmena:
Pazi, ako ti je dosadasnja brzina mreze bila usko grlo, osetice se ubrzanje. Ako ti je usko grlo bilo nesto drugo, nemoj se razocarati ako ubrzanje ne primetis.

Da ne bude da sam negativan, ako si u prilici, predji na gigabitnu mrezu ;)
 
Pazi, ako ti je dosadasnja brzina mreze bila usko grlo, osetice se ubrzanje. Ako ti je usko grlo bilo nesto drugo, nemoj se razocarati ako ubrzanje ne primetis.

Da ne bude da sam negativan, ako si u prilici, predji na gigabitnu mrezu ;)

Do sada nisam montirao gigabitnu mrezu, ali pretpostavljam da mora da postoji barem neka razlika u transferu, sa obzirom da nije velika mreza ( 8 racunara ) a najveca duzina kabla je oko 30 m. Ono sto sam gledao na net-u glavne razlike medju kategorijama kablova 5e-6 je kvalitet izrade, gubitak signala zbog raznih uticaja i jedna od glavnih je duzina kabla. Sto znaci da kategorija 6 moze da izdrzi vece duzine kablova sa sto manjim gubicima signala. Ali svi su naznacavali da se za gigabitnu nrezu izbegava kategorija 5 nego da se koristi od kat. 5e pa na vise.

U svakom slucaju ovde menjam samo switch sto i nije neki izdatak a ne moze da bude manji transfer.

U ponedeljak bi trebao da ga montiram tako da cu izmeriti razliku u transferu izmedju 100 Mbitnog i Gigabitnog switcha sa vec postojecom mrezom ( koja vec ima kat 5e kablove, patch panel, uticnice kat 5e i racunare sa gigabitnim karticama) pa cu okaciti ovde da vidis razliku i da li vredi prelaziti na tu varijantu.

Pozdrav !!!
 
Ako imas PCI mrezne kartice (ili integrisane) mislim da neces osetiti razliku jer je upravo PCI magistrala ogranicavajuci faktor.;)
PS. mozda i gresim, ne pricam iz iskustva.:) Probaj pa javi rezultate.
 
Koliko je meni poznato brzina u Gb mreži se duplira u odnosu na brzinu u 100Mb/s mreži. Odnosno ako je brzina prenosa podataka u 100Mb mreži bila cirka 9 do 9.5 MB/s, onda će u Gb mreži biti oko 20MB/s.

Ovo sam probao na najjednostavniji način - spajanjem dvije mašine sa Gb karticama preko ukrštenog kabla, tako da nije bilo ničega što bi pravilo problem u sredini. JFTR, diskovi su bili u stanju da isporuče preko 40-45 MB/s...

Ako su kartice iz one bolje serije, tj. da su priključene direktno na PCI magistralu (npr. 3Com-ova ili Broadcom-ova kartica na npr. Asus P4C800 DeLuxe ploči), onda neće biti nikakvih problema sa brzinom prenosa. Mada, koliko je vremena od tada prošlo već bi svi trebali da su počeli tako da ugrađuju kartice.

PS: Ne mogu trenutno da se sjetim kako se tačno zovu te kartice, ali bilo je rasprave na forumu oko toga prije koju godinu, tako da bi sa malo prekopavanja foruma to moglo da se nađe.
 
Koliko je meni poznato brzina u Gb mreži se duplira u odnosu na brzinu u 100Mb/s mreži. Odnosno ako je brzina prenosa podataka u 100Mb mreži bila cirka 9 do 9.5 MB/s, onda će u Gb mreži biti oko 20MB/s.

Jel mozes ovo da potkrepis nekim dokazima, ili makar nekim linkom koji bi potvrdio ovo? Po meni, 100*2 nije 1000, a protok u gig mrezi je deset puta veci nego na 100Mb/s. Osim toga, u full duplex modu, ako si na 100Mb/s karticama imao protok 9.5Mb/s, je zabrinjavajuce.


Pozdrav.
 
Nije zabrinjavajuce, kao ni iznenadjujuce jer usko grlo nije kabl vec protok izmedju mrezne i ploce (na primer ako je mrezna zabodena u PCI slot)! A primetices gore da je napisao 10MBps a ne 10Mbps, sto i jeste blizu teoretskog maksimuma u 100Mbps mrezi.
 
Hajde jedno kratko pitanje da ne otvaram novi tread.

Za mrezu od 8 racunara preko swicha da li da uzmem paralelne ili ukrstene kablove.
Ja sam narucio paralelne, medjutim ljudi iz KosIntela preko kojih ide nabavka kazu da je bolje ukrsteni kabal.
Koja je razlika, koji je bolji i zbog cega je bolji?

Hvala.
 
U oba slucaja radi podjednako, ako radi. Po pravilu, kablovi se ukrstaju izmedju 2 racunara. Ukrstanje znaci da se izlaz za slanje prvog racunara(TxD1) dovodi na ulaz za prijem drugog racunara (RxD2) i da se ulaz za prijem prvog (RxD1) spaja sa izlazom za slanje drugog (TxD2),tj. slikovito:
Kod:
TxD1   TxD2
     \/ 
     /\
RxD1    RxD2

Paralalno izgleda ovako nekako:
Kod:
TxD1 -- TxD2
RxD1 -- RxD2

Kad spajas mreznu i switch obicno je svejedno da li je kabl ukrsten ili ne posto to switch (uglavnom) prepoznaje.
 
Poslednja izmena:
Hajde jedno kratko pitanje da ne otvaram novi tread.
Ja sam narucio paralelne, medjutim ljudi iz KosIntela preko kojih ide nabavka kazu da je bolje ukrsteni kabal.
Hvala.

Već na prvi pogled vidi se da se radi o stručnim ljudima :d

Koje ćeš kablove koristiti isključivo zavisi od opreme koju koristiš a to propisuje proizvođač. Računar - računar se povezuje ukrštenim kablom, nova oprema skoro da uvek u sebi ima ugrađen autosense pa nije od značaja kakav kabel koristiš, starija oprema ima jedan prekidač mdi/mdx koji jedan obeleženi port pretvara u crossover i obrnuto u zavisnosti od položaja prekidača ili postoji jedan dupli port koji je i običan i uplink (u ovom slučaju iako ih ima dva u jednom trenutku možeš koristiti samo jedan od njih, ovu opremu ćeš prepoznati tako što imaju jednu utičnicu više od deklarisane 4 port ima 5 utičnica, 8 port ima 9 utičnica)
 
Poslednja izmena:
Koliko je meni poznato brzina u Gb mreži se duplira u odnosu na brzinu u 100Mb/s mreži. Odnosno ako je brzina prenosa podataka u 100Mb mreži bila cirka 9 do 9.5 MB/s, onda će u Gb mreži biti oko 20MB/s.

Ovo sam probao na najjednostavniji način - spajanjem dvije mašine sa Gb karticama preko ukrštenog kabla, tako da nije bilo ničega što bi pravilo problem u sredini. JFTR, diskovi su bili u stanju da isporuče preko 40-45 MB/s...

Ako su kartice iz one bolje serije, tj. da su priključene direktno na PCI magistralu (npr. 3Com-ova ili Broadcom-ova kartica na npr. Asus P4C800 DeLuxe ploči), onda neće biti nikakvih problema sa brzinom prenosa. Mada, koliko je vremena od tada prošlo već bi svi trebali da su počeli tako da ugrađuju kartice.

PS: Ne mogu trenutno da se sjetim kako se tačno zovu te kartice, ali bilo je rasprave na forumu oko toga prije koju godinu, tako da bi sa malo prekopavanja foruma to moglo da se nađe.

Odmah da ti kazem da gresis, ovaj, gresis silno sinak :D

Isprobano u praksi, i to ne u svrhe testiranja nego u svakodnevnom radu. Situacija sledeca, izmedju mene i servera odakle sam prebacivao velike fajlove (reda nekoliko GB) su bila cak dva gigabitna switcha (Cisco), a samom serveru je sigurno pristupalo vise ljudi u isto vreme, da ne pricam sto su ta dva switcha takodje bila u upotrebi od ostalih korisnika nakacenih na njih. Kartica je bila integrisana 3Com.

Brzina koju sam postizao u takvom okruzenju je bila 45-50 MB u sekundi (sto mu dodje do 400 Mbps). S obzirom na uslove u kojima je korisceno, razlika u brzini je itekako primetna. Da sam se potrudio da isprobam i u vreme kada nije bilo zagusenja, sigurno bih postigao i vece brzine, ali sam imao pametnijeg posla. :smoke:

U svakom slucaju, preporuka za gigabitnu mrezu, ali mislim da je jako bitan tu i kvalitet opreme koja se koristi (switch), kao i brzina samog racunara (nisam bas siguran da bi P3 mogao da postigne te brzine :p).

Koji switch uzimas? Nadam se da ne uzimas najjeftiniji gigabitni switch (tipa D-link, TP-Link i sl. entry level uredjaja) :S:
 
Poslednja izmena:
Već na prvi pogled vidi se da se radi o stručnim ljudima :d

Koje ćeš kablove koristiti isključivo zavisi od opreme koju koristiš a to propisuje proizvođač. Računar - računar se povezuje ukrštenim kablom, nova oprema skoro da uvek u sebi ima ugrađen autosense pa nije od značaja kakav kabel koristiš, starija oprema ima jedan prekidač mdi/mdx koji jedan obeleženi port pretvara u crossover i obrnuto u zavisnosti od položaja prekidača ili postoji jedan dupli port koji je i običan i uplink (u ovom slučaju iako ih ima dva u jednom trenutku možeš koristiti samo jedan od njih, ovu opremu ćeš prepoznati tako što imaju jednu utičnicu više od deklarisane 4 port ima 5 utičnica, 8 port ima 9 utičnica)

OK, hvala MarkoS i skydiver021 to je onda to. Bolje ja da dobijem te ukrstene. Swich je inace neki d-link i ima 16 portova. Bez ikakvog je prekidaca i verovatno je ovo prvo sto si ti naveo.
Ima li razlike u daljini koji se koristi (da li ukrsteni ili paralelni)?
Da li mi u takvoj mrezi ne treba server, vec svi korisnici mogu da budu podjednaki?

Hvala puno, pomogli ste mi!
 
Sto se mene tice, ja ne mogu da ucestvujem u " debati " u vezi transfera izmedju 100 Mbps i 1000 Mbps, barem dok ne probam uzivo, hi,hi,hi..

Ali u principu uzeo sam jeftiniji 8-portni gigabitni switch ASUS GigaX 1108N jer je mala mreza u pitanju (oko 8 racunara) i sigurno nece dati pare za nesto kvalitetnije. Ali sa obzirom da imaju D-linkov 1008D 8-portni switch koji je isto tako jeftinije resenje opet bi trebalo da se pokaze barm neka razlika u transferu. Videcemo u ponedeljak pa cu vas obavestiti.

Pozdrav !!!
 
OK, hvala MarkoS i skydiver021 to je onda to. Bolje ja da dobijem te ukrstene. Swich je inace neki d-link i ima 16 portova. Bez ikakvog je prekidaca i verovatno je ovo prvo sto si ti naveo.
Ima li razlike u daljini koji se koristi (da li ukrsteni ili paralelni)?
Da li mi u takvoj mrezi ne treba server, vec svi korisnici mogu da budu podjednaki?

Hvala puno, pomogli ste mi!

Ako vec nemas ideju za sta bi koristio server onda ti sigurno ne treba :d

A sto se tice kablova, uzmi ti lepo te "paralelne" kako ih oni zovu za slucaj da na nekom racunaru imas mreznu bez 'auto-sense' opcije ili ako sam switch koji uzimas nema 'auto-sense' (sigurno ima ako uzimas neki gigabitni switch nove generacije).
 
Taj swich mi je na poslu, ali mislim da sam video da nije gigabitni.
 
Rezultati

Evo rezultata :

Mreza 100 Mb (Asus 16-portni switch)

2622 MB kopira 250s = 10.48 MB/s
Folder sa dva veca fajla

428 MB kopira 50s = 8.56 MB/s
Folder sa dosta malih fajlova (mp3, wma, doc, xls,jpg…)


Mreza 1 Gb (ASUS GigaX 1108N)

2622 MB kopira 120s = 21.85 MB/s
Folder sa dva veca fajla

428 MB kopira 18s = 23.77 MB/s
Folder sa dosta malih fajlova (mp3, wma, doc, xls,jpg…)

Izvinjavam se na ispravci jer sam mislio da imaju D-linkov 1008D a ustvari imaju Asus-ov 100 MB 16-portni switch.
Nisam bas imao mnogo vremena za testiranje tako da sam samo probao ove dve varijante a i one vec dosta govore. Racunari su testirani cim su usli u Windows sa iskljucenim Kasperskim i Windows integrisanim Firewall-om na mreznim kartama. Znaci nije bilo nikakvog programa u startup-u. Kao sto se vidi razlika je duplo veca u kopiranju velikih fajlova a sto je zanimljivo da je 2,7 puta veca u kopiranju manjih fajlova. Iskreno ja sam ocekivao da ce biti sporiji u kopiranju manjih fajlova, mada mozda 500 MB nije bilo dovoljno za testiranje.
Inace ploce su najprostije integrisane Asus P5PE-VM (Intel 865G sa integrisanom Marvell 88E8001 GB LAN)
Po meni se isplati prelazak na Gigabitnu mrezu ako imate novije ploce koje vec imaju integrisane Gigabitne karte.


Pozdrav !!!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno