Šta je novo?

Hardver Prelazak na macOS i eventualna kupovina NAS-a/HTPC-a

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,114
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zbog ucenja iOS/cross-platform programiranja, neophodno mi je da predjem na macOS. Od igranja na PC-ju prakticno dizem ruke, uzeo sam PS4 Pro, uzecu PS5 za neku godinu, izgubio sam volju da igram na misu i tastaturi.

Posto vec imam dva dobra monitora, dosao sam do zakljucka da je pravi izbor za mene Mac Mini M1 16/512. Na M1 mislim da radi sve sto je meni potrebno, to cu jos malo istraziti i eventualno odloziti kupovinu, ne zuri mi se, ali definitivno bih voleo da uzmem M1 ili neki naredni ARM chip.

Posto mi PC trenutno sluzi i kao Plex Media Server i prakticno radi 24/7, ne znam koliko bi mi pametno bilo da to isto uradim sa Mac Mini-jem, pa sam mislio da uzmem NAS/HTPC za te potrebe. Posto bi trebalo da radi transcoding ponekad, mozda mi je bolje da sklopim neki HTPC sa Ryzen APU-om, nego NAS.

Sta mislite o ovome? Mogao bih i da ostavim PC koji trenutno imam za potrebe Plex Media Servera i povremenog igranja, ali zauzima dosta mesta, debeli overkill je za tako nesto i napravio bih poprilicnu rupu u novcaniku time :D
 
Poslednja izmena:
Rešenje
Zaboravio sam da napisem epilog price.

Uzeo sam Mac Mini M1, prodao sam GPU i jedan slabiji PC iz kuce, ostala mi je moja konfiguracija s tim sto je 5700 XT zamenjena sa RX 470.

Mac Mini M1 savrseno radi posao za koji je kupljen.
Imam već više od pola godine upravo taj mini i radi kao sat, sve, čak i encoding 4K video materijala. Ne čuje se i ne greje se, kad su sva jezgra na 100%, kućište je mlako.
Što se tiče NAS-a, ja bih ti preporučio neki QNAP/Synology Intel quad-core.
Vodi računa koje diskove uzimaš, jer sad štancuju SMR/CMR, ovi drugi su bolji. I gledaj koliko su bučni, ne treba ti neki koji se čuje kao da poleće avion.
Pozz
 
Vidim da drze cenu NAS-ovi sa tom konfiguracijom. Deluje mi da mi se vise isplati, makar platio malo vise, da sklopim neku ITX konfiguraciju sa 3400G, 16GB ram i podignem Linux/Windows?

Koja je prednost NAS-a?
 
Sta mislite o AsRock DeskMini X300 varijanti? Mada podrzava samo 2x2.5" HDD-a, mozda i nije najpametnije za ovako nesto..
 
Isteklo vreme za edit. Predlozite neku konfiguraciju za NAS. Cilj je da bude kompaktan, da prima Ryzen APU, pozeljno da ima Wi-Fi i BT i da prima sto vise diskova.
 
Zaboravio sam da napisem epilog price.

Uzeo sam Mac Mini M1, prodao sam GPU i jedan slabiji PC iz kuce, ostala mi je moja konfiguracija s tim sto je 5700 XT zamenjena sa RX 470.

Mac Mini M1 savrseno radi posao za koji je kupljen.
 
Nazad
Vrh Dno