Šta je novo?

Pregrevanje laptopa

Moj je Asus X550V, gledao sam klipove youtube svasta mora da se rasturi da bi se promenila pasta.

kad dodjes do ventilatora da ga ocistic od prasine..od promene paste delite te par srafova maticne ploce...svakako moras da rastavis laptop da bi ga "izduvao" razlika je kao sto sam rekao par srafova, samo polako i pratis gde je sta stajalo, nista na silu, ako ti je ovo hobi kao meni uzivaces uz kafu dok radis to :)
 
Ima jedan problem koji se cesto desava prilikom ciscenja nesto starijih laptopova . kad ih rastavis do maticne ploce i skines heatsink tj. hladnjak sa cipseta ili graficke , ocistis i vratis desi se da laptop vise ne radi ili ima problem bilo sa grafickom kartom ili cipsetom , moja je pretpostavka da to nastaje kad se srafovi koji su drzali kuler cvrsto pritegnut za cip otpuste i neki od kalajnih kontakata na bga kolu popucaju odnosno vec su bili naprsli ali ih je fizicki sila drzala na okupu i cim odvojis heatsink oni se odvoje i nastanu ovi problemi pa bi ja savetovao da se kod starih laptopova uopste ne skida hladnjak i pasta nego da se samo ocisti prasina sa hladnjaka i ventilatora i to sve ponovo vrati na svoje mesto kako ne bi doslo do ovakvog kvara .
 
AmigaFAN@ Hvala druze na podrsci, jos je pod garancijom pa se razmisljam da ga ne diram.
Situacija je sledeca jos nema punih godinu dana, ali je receno ovako da ako se servisira na svakih godinu dana (tolerancija ide do 30 dana) odnosno da se u servisu na ciscenje i plati se 10 eura produzavam garanciju sa regularne 2 na +3 godine, znaci ukupno 5, ali citajuci ovde po forumu da neki koji su nosili laptop na servis da nisu zadovoljni uslugom tj. laptop im je vracen izgreban-ostecen tako da nisam pametan sta da radim, nije problem za 10 eura i to uopste nije mnogo ako se radi sve ono sto treba, da li je jos neko slao sa foruma na ciscenje laptop u servis?
 
Ja sam na starom laptopu(Asus s56c) imao problem mesec dana nakon sto sam ga kupio, a kupio sam ga novog.
Pri surfu mi je bio preko 50s, ipak je nov laptop, pa nije imalo potrebe cistiti ventilator i pastu.. Uzeo CM kuler aluminijumski, stavio laptop na njega i do kraja je izgurao bez ikakvih problema..
 
moja politika je warranty void when bought XD
 
Ima jedan problem koji se cesto desava prilikom ciscenja nesto starijih laptopova . kad ih rastavis do maticne ploce i skines heatsink tj. hladnjak sa cipseta ili graficke , ocistis i vratis desi se da laptop vise ne radi ili ima problem bilo sa grafickom kartom ili cipsetom , moja je pretpostavka da to nastaje kad se srafovi koji su drzali kuler cvrsto pritegnut za cip otpuste i neki od kalajnih kontakata na bga kolu popucaju odnosno vec su bili naprsli ali ih je fizicki sila drzala na okupu i cim odvojis heatsink oni se odvoje i nastanu ovi problemi pa bi ja savetovao da se kod starih laptopova uopste ne skida hladnjak i pasta nego da se samo ocisti prasina sa hladnjaka i ventilatora i to sve ponovo vrati na svoje mesto kako ne bi doslo do ovakvog kvara .

Ja bas kontao zamjeniti ventilator na svom laptopu, jer ovaj malo zujacka kad poveca RPM. E sad, da l' zujucka ventilator (lezajevi), ili ngdje tu ima malog lufta pa vibrira nemam pojma.
Da li se mora stavljati nova pasta (ili thermal pad mislim da je kod mene ) kada se skine cijela ona komponenta hladnjaka ili ne, samo vratiti? Kad sam procitao ovo tvoje odustao sam! :D
 
@Stjepan_Zarez - Obicno ne mora da se skida heatskin da bi skinuo ventilator. Tako da ne moras da brines oko toga.

@Svi - Pasta i termalni padovi se menjaju po potrebi. U 90% slucajeva je dovoljno izduvati laptop kompresorom a u 80% slucajeva zbog toga ne mora da se otvara laptop, vec je dovoljno blokirati ventilator cackalicom/spajalicom i onda ga produvati kroz otvor sa donje strane. Ovo raditi samo kada je otvor odmah ispod ventilatora i odmah do izduvnog dela. U suprotnom rizikujemo da samo uguramo prasinu dublje u laptop. Kompresor orijentisati ka izduvnom delu i to je to. Voditi racuna da kompresori imaju obicaj da iz vazduha prikupljaju vodu (skuplji imaju filtere za vodu) i da neki put rasprsuju kapljice po onome sto cistite. Zato oprez i izbegavajte da primenjujete kompresor po delovima laptopa gde to nije stvarno neophodno.
 
@Stjepan_Zarez - Obicno ne mora da se skida heatskin da bi skinuo ventilator. Tako da ne moras da brines oko toga.

Bas sam gledao, i ako sam dobro vidio, mora se sve skidati. Bezveze uradjeno ali tako je, krastavac. Asus n50vn. Ma smisljeno uradjeno, da bi ti u servisu naplatili cijelu komponentu koja kosta najmanje 50eura da ti zamjene ventilator, jer ga nemaju u ponudi, pitao sam ovlastenog servisera i distributera. Svakako bih narucivao kineza sa neta. Skeptican sam po tom pitanju, jer imam osjecaj da bi taj kinez radio losije nego ovaj trenutni. Nista se ne ide u korist korisnika i kupca.
 
Podmazivanje ventilatora bi ti resilo problem zujanja za narednih 6 meseci.
Taman posle toga ponovo ga otvoris,ocistis prasinu i podmazes.
Negde si pomenuo lezajeve u ventilatoru,nema toga vise,90% su sa mesinganom biksnom kroz koju ide osovina ventilatora.
 
samo pitanjce jedno.. koliko je normalno da laptop u igrama i hd filmovima dostize 80-85c...85 dostigne jako jako retko ali oko 76 se vrti kad god se radi nesto zahtevno...da li moze da naskodi lemovima ova temperatura ili necemu drugom mozda?..ciscen je skoro i menjana je pasta
 
Koji procesor? Moj i7 720 dolazi na 75 pri opterecenju.
 
Poslednja izmena:
Pa meni je 2020m isao do 86 stepeni , posle stavljanja nove cooler master paste jedva do 70 stepeni dolazi...
 
ma neku najjeftiniju mogucu.... :D, koju preporucujete da uzmem a da je razumna cifra...da nije tipa 4000 dinara ili nesto... :DD

Donecu ti ja u utorak onu CM pastu sto imam ionako je imam i previse ;)
 
heheh taman :D
 
Nazad
Vrh Dno