Šta je novo?

Pregrevanje laptopa

Učlanjen(a)
24.12.2009
Poruke
235
Poena
169
Ortakov lap top se pregrevao strasno i veceras mu izbaci error ati driver has stoped working, lap je star oko 6 godina i ima neku ati x1xxx gpu, radio tako par sati i odjednom se ugasi. Nije mogao da ga upali oko 1h pa ga rastavi za ciscenje kad ono suprise, kaze da paste ima samo na cpu a na gpu stoje one termalne trakice koje imaju svoju visinu zbog kontakta sa hladnjakom, hteo bi da ih zameni ali ne zna kako ni gde da ih kupi pa se obratio meni a ni ja ocigledno pojma nemam...
On mi je tako objasnio situaciju, decko radi na lapu pa mu je potreban, sta da uradi, jel ima neke zamene za te trakice i spasa za to preterano pregrevanje.
 
Skini ih pazljivo (i sa CPU) i obrisi povrsinu najbolje sa nekim blagim rastvorom alkohola, ocisti ventilatore i hladnjake. Kupi neku termalnu pastu najobicniju imas svugde,
pogledaj www.pcberza.rs recimo i namazi tanak sloj (lepo razmazi ili nadji video na YT kako se radi). Pozz.
 
Ne zna on neznaš ti, onda pravac servis da odradi čišćenje i zamenu onaj ko zna. Pogotovu jer kažeš da mu je neophodan laptop
 
lepo ti napisa da stemroller prodaje te trake pa ga pitaj koja je debljina i sl a imas i na kp

Kod:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?302932-Termalne-trake-i-jo%C5%A1-neki-sitni%C5%A1&p=3206742#post3206742
 
Zahvaljujem se steamrolleru jer je poklonio komad trake (über strava) :)! i svima na preporuci, kad namontiramo sve javicu kako i da li radi.
 
Javlja drugar da je temperatura gpu 50° posle par sati rada, vise se ne gasi ali njemu usla neka buba u glavu pa odluci da stavi drugi windows i sad mu iskace blue screen svako malo, sa obzirom da mu se to nije desavalo na starom sistemu sigurno je on nesto zeznuo u windowsu... kako god temperature su sad normalne cak i igre rade, gpu je ati hd2400....
 
Ubuntu inače pregreva laptop tako da je jako problematično isti stavljati a pogotovu da bi se oborile temperature i sprečilo pregrevanje
 
Uradite Undervolting, neki laptopovi jednostavno imaju lose hladjenje i temperature idu preko 50C lagano pri surfovanju, slicno je bilo i kod mene, uradio sam to (malo zeza programcic na 64bit 7-ici ali radi), temperature pale za 10-ak stepeni C!!!
Ako imas ATI grafiku, nisam video lepo, mozda mozes da stavis Omega drajvere ako ih ima novih za tvoju karticu, u njima ima lepih tweak alata za obaranje takta RAM-a ili GPU-a, tako mozes i njeno pregrevanje da resis/te, ako ne pomogne Undervolt (mada bi moralo).
 
Valjda nije problem što dižem staru temu. Imam Acer Aspire 5738ZG i pre nekog vremena je počeo opasno da se greje sve dok se par puta nije i sam isključio. Proverio sam temperature i vrlo brzo dostignu i cpu i gpu preko 80 i 90 stepeni. Dovoljno je da se pusti d3go npr. Odneo sam ga u servis na čišćenje i menjanje paste na procesoru. U početku posle čišćenja nisam nešto ni proveravao temperature ali na dodir je i dalje delovalo prilično vruće i evo malopre se opet sam ugasio. Da li je moguće da nešto drugo bude uzrok pregrevanja osim akumulacije prašine ako pretpostavimo da je očišćen? O mogućnosti da su me z***bali u servisu tj. da ga uopšte nisu ni otvarali a uzeli mi kintu, ne želim u ovom trenutku ni da razmišljam.
 
Trebali su da očiste kuler od prašine i da stave novu pastu na procesoru , otvori ga ti pa vidi šta se dešava , stavi sve šrafove u jednu kutiju i zapamti gde ide koji kada vraćaš!
 
Ne bi trebalo opet da se pregreva,to znaci da nisu dobro uradili posao.
 
Da li je moguće da nešto drugo bude uzrok pregrevanja osim akumulacije prašine ako pretpostavimo da je očišćen?

Moguće da su ga očistili a da su zaboravili da stave pastu. Proveri i voltaže.
 
Ne bi trebalo opet da se pregreva,to znaci da nisu dobro uradili posao.

Evo da kažem šta je bilo. Odneo sam laptop opet u servis (ovaj put drugi). Kaže čovek da je ventilator na procesoru bio otkačen, pasta nije menjana i sveukupno izgleda kao da je pokušano da se očisti ali da se odustalo. Da li nisu umeli ili mogli sve da otvore kako treba ili ne, ne znam. U svakom slučaju su naplatili 1500 dinara a posao nije urađen. Kad takvi rade nije ni čudo što su se ugasili (tehnoms). Vidim da neki iz tog pokojnog servisa čitaju onu temu o tehnoms-u pa možda i ovo pročitaju. Nek im služi na čast tih jbn 1500 dinara. Sada su temperature oko 50 u nekom laganom radu a kad se baš optereti idu do 70. Opet mi to mnogo al ajde bar se ne topi :D i ne gasi.
 
poz, pribavio sam acer 5542g na testiranje neko, instalirao sam svez win 8.1 i ocistio laptop, stavio novu pastu i sve odradio pazljivo i polako (nije mi ni prvi ni 50 put)...ima ati 4570 i amd athlon m320 ali i nakog ciscenja i paste opet se pregreva (dolazi cak i do 100c!!)..cim upalim hd snimak ili neki test laptop se pregreje i ugasi.. sta moze da bude uzrok? da li imate neko iskustvo sa ovim modelom?
 
Mozda isto sto i ovom iznad, otkacen kablic venta, odvaljena pasta... Sto ne uradis kako sam savetovao OP-a pre x meseci, Undervolting?
 
Mozda isto sto i ovom iznad, otkacen kablic venta, odvaljena pasta... Sto ne uradis kako sam savetovao OP-a pre x meseci, Undervolting?

resio sam problem...otvorio ga ponovo i pogledao opet, prasina u heatsinku se nekako slepila sto nisam ni skontao ranije, samo sam ga izduvao bio i mislio da je to to ali posto se ovako slepila (kao vlazna da je) izduvavanje nije pomoglo pa sam cackalicom povadio to...sad je spricer :D...oko 50c u idlu i oko 75c u prime-u i igrama...dobro proverite na jakom svetlu, oce nekad da se zavuce dobro ta prljavstina..:D
 
Da li svaki put kada ttreba da se cisti laptop od prasine treba ga uvek rastaviti do kraja i zameniti pastu ili ne, samo otvoriti ocistiti kuler i to je to sve dok ne pocne da se pregreva gasi?
 
Da li svaki put kada ttreba da se cisti laptop od prasine treba ga uvek rastaviti do kraja i zameniti pastu ili ne, samo otvoriti ocistiti kuler i to je to sve dok ne pocne da se pregreva gasi?

zavisi od modela, ali kad ga vec otvaras zbog prasine nije prevelik posao zameniti i pastu...msm sto da ne, jedino ako te ne mrzi..kod mene da bi dosao do heatsinka moram da rastavim laptop na najsitnija crevca...los dizajn
 
Moj je Asus X550V, gledao sam klipove youtube svasta mora da se rasturi da bi se promenila pasta.
 
Nazad
Vrh Dno