Šta je novo?

Prečistač vazduha

...ne znam kako su ljudi živeli pre svih ovih sprava :)
Za grejanje se koristio kvalitetniji ugalj iz Kreke (Bosne), a ne industrijski lignit pun vode i gline koji se prvo suši pa posipa mazutom pre ubacivanja u visoke peći. 🤔
Čak i tada se desi gašenje kao pre neki mesec kada je izbačen ceo blok TENTa. A dim od takvog uglja ne ide uvis već pada po zemlji.
 
...ne znam kako su ljudi živeli pre svih ovih sprava :)
Sprave su se pojavile sa pojavom (samo)uništenja našeg okruženja. Baš sam se ja to juče pitao, prečišćavam vodu iz česme, prečišćavam vazduh, u jednoj sobi odvlaživač, u drugoj ovlaživač.. realnost života u stanu u prenaseljenom gradu.
Ovo već može da se shvati kao posebna forma poreza na vazduh tj. cene života. Ko ne može da plati ne piše mu se dobro.
 
Nije samo u prenaseljenom gradu... Svuda je zagađenje, čak i u mestima gde se stanovništvo smanjuje. Krivi su i država i stanovnici iste.
 
Isto je bilo i ranije. Jedino sto se pojacalo zagadjenje zbog vise automobila. Al generalno Smederevo npr, od malena ljudi se ovde greju na isto. Mazut za centar, kuce drva / ugalj. Zelezara nije nista menjala po pitanju filtera i zagadjivanja.

Samo sto onda nisu prodavali preciscivace kao danas jer se nije mnogo pricalo o zagadjenju. Meni napolju generalno isti prepoznatljiv miris vec 30 godina :)

Neka mi neko kaze ko je merio pre 15 god zagadjenje vazduha, vlaznost u stanu etc…
 
Ja ne znam da li se ne sećam, da li nisam primećivao ili šta, ali sada mi baš smeta kada uđem u kuću kao iz sušare. I to širi centar BG. Manja naselja su još gora. Pročišćavač se upalio od moje blizine.
Lično, rekao bih da je sada gore iako je bilo loše i pre popularizacije uređaja.
Za deo situacije krivim stanje u zemlji. Ljudi iz nemoći lože šta stignu pa je rezultat takav. Stare novine, časopisi, palete, komadi iverice...
Nema se za drva, pelet i ostalo gorivo. I taj loš kvalitet koji se pominje je opet rezultat štednje.
 
Isto je bilo i ranije. Jedino sto se pojacalo zagadjenje zbog vise automobila.
Ne znam da li se sećaš pre neku godinu kad smo bili u lock down-u zbog Korone...zagađenje je bilo na istom nivou a broj vozila na ulicama skoro pa 0. Neke druge stvari su u pitanju...a inače kad nas komšije počaste ''radeći svoj posao sakupljanja sekundarnih sirovina'' automobili i ostali nam u naselju dođu kao radost.

IMG_3111jedan.jpg
 
Isto je bilo i ranije. Jedino sto se pojacalo zagadjenje zbog vise automobila. Al generalno Smederevo npr, od malena ljudi se ovde greju na isto. Mazut za centar, kuce drva / ugalj. Zelezara nije nista menjala po pitanju filtera i zagadjivanja.

Samo sto onda nisu prodavali preciscivace kao danas jer se nije mnogo pricalo o zagadjenju. Meni napolju generalno isti prepoznatljiv miris vec 30 godina :)

Neka mi neko kaze ko je merio pre 15 god zagadjenje vazduha, vlaznost u stanu etc…
Totalna laž. Za vreme US Steel-a su postojali svi filteri u skladu sa zakonom. Porediti Železaru pre i posle US Steel-a je kao porediti babe i žabe. Kinezi izrabljiju kapacitete na maksimumu bez i ikakvog obzira na zakon i živote stanovništva, bez ijednog filtera.

Ko god okrivi automobile za zagadjenje i kaže da je bilo isto pre 30 god mi je jasno čiji je, ili bar čije vesti gleda pa automatski širi takve dezinrmacije i ubilačku propagandu koja je i dovela do ovakve situacije, u poslednjih 10 godina.
 
I sad ne može jedna marica da ode lepo tamo i da pokupi ekipu koja ovo radi, guzice da im oguli sve jatake što otkupljuju ovo s*anje da im odrukaju pa onda i njih da pokupi… eeee ali imaju oni
preča posla.
Pokušavano...više godina. Zaštićeni su kao beli medvedi. Pošalješ snimak, slike, prijava i na kraju ''nismo zatekli počinioca na licu mesta'', vatrogasci više ni ne odlaze gore na pozive...a taj kraj pun divljaka, kako uđe neko koga ne poznaju prvo se sjate sa toljagama pa onda pitaju ko si. Srednji vek druže moj...a ja to sa terase kao film gledam svaki dan. Tuga...
 
Totalna laž. Za vreme US Steel-a su postojali svi filteri u skladu sa zakonom. Porediti Železaru pre i posle US Steel-a je kao porediti babe i žabe. Kinezi izrabljiju kapacitete na maksimumu bez i ikakvog obzira na zakon i živote stanovništva, bez ijednog filtera.

Ko god okrivi automobile za zagadjenje i kaže da je bilo isto pre 30 god mi je jasno čiji je, ili bar čije vesti gleda pa automatski širi takve dezinrmacije i ubilačku propagandu koja je i dovela do ovakve situacije, u poslednjih 10 godina.
Moguce za amere da su stavljali al meni bar pricali radnici da nisu ni oni, e sad ko laze… Ne znam onaj Radinac place od muke od kako postoje. Al cinjenica je da sa kinezima je gore.

I dalje tvrdim isto sa automobile stanica u centru najprometnije ulice pokazuje uvek 150 - 250 kad se krece na posao i kad se ljudi vracaju l. A evo sad u 19h kad nema zive duse vazduh 16 tamo. Tako da sve utice. I svega je vise nego sto je bilo pre 30 god.
 
Poslednja izmena:
Moguce za amere da su stavljali al meni bar pricali radnici da nisu ni oni, e sad ko laze… Ne znam onaj Radinac place od muke od kako postoje. Al cinjenica je da sa kinezima je gore.

I dalje tvrdim isto sa automobile stanica u centru najprometnije ulice pokazuje uvek 150 - 250 kad se krece na posao i kad se ljudi vracaju l. A evo sad u 19h kad nema zive duse vazduh 16 tamo. Tako da sve utice. I svega je vise nego sto je bilo pre 30 god.
Radinac je direkt ispod dimnjaka. Očekivano je da će biti zagadjen bez obzira na mere zaštite. Danas skoro cela Srbija ispašta od zagadjenja od Železare.

Što se tiče automobila, svakako da utiču na lokalno zagadjenje u prometnim ulicama, pogotovo kada znamo kakvi se automobili voze i kako se (ne)održavaju. Ali ukupno, u celokupnom zagadjenju Srbije učestvuju vrlo malo.
 
Par pitanja za Xiaomi Purifier 4:

1. Koliko cesto treba da se cisti onaj senzor iza, a na koliko ventilator?
2. Jel usisavate filter?
3. Jel koristite auto ili manuelni mod? Na auto, posle kratkog vremena procisti sobu i jedva da radi..
 
Možete li mi reći koji je bolji prečišćivač xiaomi 4 ili PRO EU (NE 4 PRO)?
Čitao sam dosta prethodnih stranica, ali ne mogu da naletim konkretno. Čitajući po netu ne mogu da skontam da li je ovaj pro eu lošiji ili bolji i da li je stariji od obične četvorke. Vidim da im je cena negde ista, pa bih voleo da čujem prednosti jednog i drugog, kao i informaciju da li neko ima iskustva sa bilo kojim od njih da kaže koliko traje filter i ostale korisne informacije.

Hvala unapred svima na odgovorima :)
 
Aha. Znaci ti ipak preporucujes bolje 4 obican da se uzme. Hvala na komentaru. Voleo bih da cujem i ostale jer ne razumem sto je onda toliko skuplji sa redovnom cenom
 
Ako se ne varam Pro stari ima veću protočnost, tj bolji je za veće prostore od 4 običnog.
 
E sad sam onda bačen u rebus. Svakako se ne radi o velikom prostoru, ali cena im je razlika trenutno možda oko 1000-2000 dinara.
 
Samo je stvar protoka vazduha, oba imaju hepa filter, koji god da uzmes preporuka je da uzmes i rezervni filter. Ja sam 2 meseca bio bez filtera jer su svi bili rasprodati, dok se konacno nisu pojavili na ananasu.
 
Ćao svima,
Uzeo bih neki prečišćivač vazduha s tim da bi mu glavna namena bila da filtrira vazduh u manjim prostorijama, znači dnevna gde boravim tokom dana i prešaltao bih ga u spavaćoj noću.
Prostorije su mi veličine nekih 25m² za dnevnu i nešto manja spavaća od možda 20m².

Video na ananasu Xiaomi 4 pro za nekih 28.000din - medjutim 4 Lite je za nekih 10000din jeftiniji a koliko vidim po specifikacijama tu su negde s tim sto 4 pro ima veću pokrivenost što mi apsolutno ništa ne znači.
Takođe šta mislite o Teslinom Air 6 prečišćivaču
?

tl:dr Uzeo bih nešto kvalitetnije za male prostorije 25m² (buka uređaja mi takođe ne predstavlja problem).
 
Za mali prostor buka sigurno nije problem, 3H za par minuta očisti sobu od 20kvm, spusti na 2-3 PM2.5 bez problema, a tad ga oboriš na jednu crticu ili automatiku da održava. U tim sporijim modovima se skoro uopšte ne čuje.

Moj predlog je da će optimalno da rade pre dva manja uređaja, nego jedan centralni veći. Najbitnije je da su u spavaćim sobama.
 
Samo je stvar protoka vazduha, oba imaju hepa filter, koji god da uzmes preporuka je da uzmes i rezervni filter. Ja sam 2 meseca bio bez filtera jer su svi bili rasprodati, dok se konacno nisu pojavili na ananasu.
Hvala ta ovu sugestiju. Videću to svakako. Meni je samo što se u dnevnoj kuva, iako postoji aspirator koji radi, opet ostane malo i miris hrane, pa sam u fazonu da li će i to da pokupi. S druge strane eto ta cena, pa sam mislio možda je bolje uzeti ovaj pro eu jer je vidim redovno dosta skuplji, a s druge strane je ovaj 4 koji je novija generacija. Otuda dileme :)
 
ne očekujte mnogo što se tiče skupljanja mirisa, pisali smo više puta o tome..
 
Što da ne očekuju, kod mene 4ka pokupi bukvalno sve :)
 
Moze preporuka ima li smisla kupiti pre PRO H model ili noviji 4 PRO? Mislim pre svega na razlike u filteru, koji je filter bolji i veceg kapaciteta? Vidim da su iste tezine filteri mada je PRO H filter nesto vecih dimenzija. Recimo za noviji pise da ima 650g aktivnog uglja, dok za stariji nema taj podatak ....

 
Nazad
Vrh Dno