Šta je novo?

Prečistač vazduha

Sad me brine ovo "jedva dovoljan" 🙁 Da ne bude da ne služi dobro onome zbog čega je kupljen.
Vršiće posao, imam sličan prostor. Biće samo nešto bučniji od većeg dok je zagadjeno a i ostatak vremena će morati da radi na nešto većim obrtajima.
 
Gde uzeti filter za 3H?
Ja sam uzeo preko BC Group, al necu da zaboravim da je jedan dan pre poskupljenja bila 4770,00 din, i onda posto je ispod 5k dinara moram postarinu da platim 300 din :) Reko ajd sutra cu da zavrsim, da dodam jos nesto. Sutra ujutru je bio 5170 xD pa sam ga porucio. Kad mi je stiglo reko ponovo da vidim koja je cena sad je 5999,00 skuplji od filtera za Xiaomi 4 Lite. Kapiram da idu sad cene na gore samo zato sto je krenulo grejna sezona pa je napolju odlican vazduh...

Evo i preporuke za Zepter Therapy Air od poznate pevacice :D
Cudi me da joj nisu dali ovaj noviji model Therapy Air Smart

 
Nakon dosta premišljanja i čitanja prelomio sam i uzeo Alfu. Zašto? Bila je opcija Xiaomi 4 ali...dobih informaciju od drugara koji se bavi veleprodajom računarskih komponenti a koju je on dobio od dobavljača Xiaomi-a da nema novih naručenih količina prečišćivača i da se do daljnjeg neće ti uređaji naručivati. Istu informaciju sam dobio danas od prodavca u Mi store BIG Centar. Pri tome prodavac mi je napomenuo da nisu dobili niti jedan filter za starije uređaje 3C, 3H i td. i da ne veruje da će ih oni uvoziti (što ne znači da neće neko drugi).

Pokupim se odem u drugu prodavnicu i kupim Alpha X ultra smart. Nisam ni znao da sam imao neke poene ili kako već usled nekih ranijih kupovina pa me je uređaj izašao 19.000 dinara.

Na prvi pogled dosta je kvalitetnija plastika u poređenju sa Xiaomi 4 Lite koji sam video u Mi store-u. Teži jeste i veći je ventilator (doboš)...baš je jednostavno povezivanje na wifi i to istom app koju koristim i za klimu i za ostale uređaje u kući.
Mogu se posebno uključiti i isključiti funkcije jonizacije i uv zračenja a lampa je smeštena ispod ventilatora i usmerena je na filtere.

Ukupno postoje 4 filtera, plastika je generalno masivnija i na dodir ne ostavlja utisak jeftinog proizvoda. E sad vent i buka...postoji 8 brzina na najjačem izduvu po merenju na 10 cm od uređaja 45 decibela a na najmanjoj brzini na istoj udaljenosti od prilike je 22 db-a čak se otkucaj sata jače registruje. Nema zujanja venta niti vibracije plastika...za sad.
Garancija je 4 godine...

To je to za sad...
 

Prilozi

  • Slajd1.JPG
    Slajd1.JPG
    219.8 KB · Pregleda: 69
  • Slajd2.JPG
    Slajd2.JPG
    127.6 KB · Pregleda: 67
Što se nabavke filtera tiče, meni se za 3 godine nije desilo da nema Xiaomi filtera na tržištu, a uvek je opcija i ebay/AliExpress. Ne sumnjam da će Alpha lepo služiti, nema tu puno nauke u samim prečišćivačima, glavne stavke su protok vazduha i dostupnost filtera.
 
@S.K.Y.R.A. i tebi realno zvuči da volšebno neće da se uvozi potrošno za prečistač koji drži cirka 95% tržišta kod nas, u korist te druge kineske firme?
 
@S.K.Y.R.A. i tebi realno zvuči da volšebno neće da se uvozi potrošno za prečistač koji drži cirka 95% tržišta kod nas, u korist te druge kineske firme?
To uopšte nisam rekao, šta više ukoliko si paušalno pročitao naglasio sam da ne znači da neko drugi neće uvesti. Samo sam preneo info koji sam ja dobio...nema nikakve veze sa bilo čim osim sa mojim ličnim izborom uređaja.
 
Drugari da li neko ima Sharp UA-HD50E-LS03? kod njega se filteri ne menjaju? kako se on pokazao?
 
Drugari da li neko ima Sharp UA-HD50E-LS03? kod njega se filteri ne menjaju? kako se on pokazao?

Ne znam baš da HEPA filter može da se usisava...moožda karbonski može do nekle ali HEPA ne znam šta se dobija pošto je on namenjen baš zadržavanju čestica. Ovaj plavi je filter za ovlaživač vazduha pa je tu ok neka logika.

Možda i grešim...nemam toliko iskustva oko toga.
 
Očekujem da isto uvlači vazduh, samo smanjenim intenzitetom. A ne da samo ventilator okreće. Morao bi da uvlači vazduh stalno i na auto i na sleep modu, samo dosta manje. Složićeš se?
To je zbog razlike u pritiscima, gde sve rupe možeš posmatrati kao sistem povezanih sudova.
Ako hoćeš baš tako da meriš moraš papir da staviš baš preko apsolutno svake rupe i onda da vidiš jel pada (papir :D)
- Lakše ti je da upališ nešto što (vidno) dimi pored aparata i vidiš sa koje razdaljine uvlači ili ako ne dimi vidno pratiš vrednosti zagađenja na senzoru prečišćivača.
Ako vidiš da uvlači dim ili menja vrednosti onda definitivno uvlači vazduh.
 
To je zbog razlike u pritiscima, gde sve rupe možeš posmatrati kao sistem povezanih sudova.
Ako hoćeš baš tako da meriš moraš papir da staviš baš preko apsolutno svake rupe i onda da vidiš jel pada (papir :D)
- Lakše ti je da upališ nešto što (vidno) dimi pored aparata i vidiš sa koje razdaljine uvlači ili ako ne dimi vidno pratiš vrednosti zagađenja na senzoru prečišćivača.
Ako vidiš da uvlači dim ili menja vrednosti onda definitivno uvlači vazduh.
Ma menja on vrednosti i na auto i na sleep, ali meni se čini da ništa ne radi, sem što malo vrti gore ventilator, naročito na sleep modu, a i ljudi pišu da su i sleep i auto beskorisni, zato pitam kako ga ljudi podešavaju.
 
U zelenoj zoni auto mod i nema potrebe da ima ne znam kakav protok. Čim pređe u narandžastu povećava broj obrtaja. Ako juriš vrednosti pm2.5 ispod 10 onda prebaci na ručno podešavanje.

Sleep je takav kakav je i zbog buke ne može veći protok. Opet, buka je vezana sa debljinom filtera i tako u krug.
 
U zelenoj zoni auto mod i nema potrebe da ima ne znam kakav protok. Čim pređe u narandžastu povećava broj obrtaja. Ako juriš vrednosti pm2.5 ispod 10 onda prebaci na ručno podešavanje.

Sleep je takav kakav je i zbog buke ne može veći protok. Opet, buka je vezana sa debljinom filtera i tako u krug.
Ako pricamo za xiaomi njemu je zelena do 70, 75. Vazduh se smatra cistim do 25, 27 sve preko toga je umereno zagadjen. Zato sam napisao da konkretno na tom brendu auto i sleep mod su beskorisni.
 
Prema vodećim indeksima, do 50 se smatra da je bez rizika, ne do 25. Nema potrebe da dalje razglabamo o auto modu jer isti radi onako kako i treba. Sleep mode mora da zadovolji pre svega zahteve za bukom. Ako tokom noći ne možete da spustite nivo pm2.5 čestica ispod 50, rešenje nije prečišćivač vazduha već nešto drugo.
Na kraju, postoji klizač pa neka svako sebi namesti tačno onoliko koliko hoće.
 
Da li neko moze da mi pojasni da li ovu precistivaci filtriraju i obicnu prasinu?
Bojim se koliko cesto usisavam da bi se filter brzo zaprljao :)
 
Obična prašina se nakupi na spoljnjim delovima filtera i lako se uklanja. Ja je uklanjam na najviše 2 nedelje. Usisam je usisivačem podešenim na najmanje.
 
Meni juče 3C javio da mi je filter za zamenu. I dalje radi normalno uz povremenu notifikaciju.
 
Ako nećeš da menjaš filter možeš resetovati brojač kao da je uradjena zamena. Drži se power dugme.
 
Ma menja on vrednosti i na auto i na sleep, ali meni se čini da ništa ne radi, sem što malo vrti gore ventilator, naročito na sleep modu, a i ljudi pišu da su i sleep i auto beskorisni, zato pitam kako ga ljudi podešavaju.
Nebitno je da li u regularnom radu menja vrednosti, jer se to može softverski manipilisati. Bitno je pri testu kako kad javlja da je filter istrošen, tako i u poređenju sa menjanjem vrednosti kada je bio nov (zbog poređenja efikasnosti novog i "istrošenog").
Meni juče 3C javio da mi je filter za zamenu. I dalje radi normalno uz povremenu notifikaciju.
Isto važi da vidiš koliko efikasno sada detektuje, ali i za koje vreme isto zagađenje očisti. Ako je (za tvoje potrebe) dovoljno efikasan, onda resetuj brojač, kao što reče čovek iznad.
 
Da li mislite da ovaj alpha x one smart vredi uzeti za 10k? Planirao sam da uzmem 2 komada xiaomi 4 lite ali sam propustio akciju za 14k, sada se može naći za 16k. Alphu bi koristio u maleckoj sobi od 6 m2, mada ako ne bude bilo filtera za alphu onda je bolje da se ide na xiaomi. Razum i logika kažu xioami, ali cena od 10k me privlači za alphu :)
 
Da li mislite da ovaj alpha x one smart vredi uzeti za 10k? Planirao sam da uzmem 2 komada xiaomi 4 lite ali sam propustio akciju za 14k, sada se može naći za 16k. Alphu bi koristio u maleckoj sobi od 6 m2, mada ako ne bude bilo filtera za alphu onda je bolje da se ide na xiaomi. Razum i logika kažu xioami, ali cena od 10k me privlači za alphu :)
Ja sam dobio odgovor od uvoznika da će nastaviti naručivanje filtera a i ako bude nekog zastoja može se pojedinačno naručivati ali isporuka traje 3 meseca. Ja sam zagrizao Alpha-u pa ću videti...
 
I ja sam za usisivač dobio čvrsto obećanje da će biti filtera. Sad mogu to obećanje da zavučem tamo gde sunce ne sija.
 
Čudi me da tom uvozniku veruješ slepo, kao i onom za Xiaomi koji je rekao da neće uvoziti a tržište Xiaomi filterima preplavljeno. 😁
Btw, nema šanse sa se uvoznik cima za 1 filter tebi da uveze za par godina. 😉
 
Svakako nema potrebe da se razvlači priča sa usisivačima i ostalim nix stvarima. Svako kupuje šta želi...za ovih četrnaestak + godina na forumu stečeno iskustvo u takvim konverzacijama govori da nema potrebe dalje ići jer eto odgovora radi, ja koristim Kirby koji nema nikakav servis u Srbiji pa eto uspevam jedan običan usisivač da savladam po pitanju mnogih stvari...

@CTR99 krastavac nisam ''standardna'' osoba...volim da izađem iz komforne zone, da naučim nešto a ne da solim pamet pričama u prazno :) svakako moj izbor ne mora da bude obavezujuć ni za koga a opet ''slepo verovanje'' je malo bezvezna konstatacija obzirom na to kakav se krš prodaje po našoj zemlji i svi uredno kupuju.

Inače ako nekog zanima...deklarisana potrošnja struje za Alphu je u vat! Ne mogu da uporedim jačinu izduva pošto nemamneki drugi uređaj ali potrošnja i buka su mi za sad na pozitivnom utisku na 40kvm nema potrebe više od treće brzine venta da se uključuje a buka nije jača od izduva klima uređaja na srednjoj jačini izduva.
 
Ja ti lepo napisah kako sam prošao sa Alpha brendom, a ti slobodno probaj nove stvari, jer je novac svakako tvoj. Kao da je Alpha brend koji donosi nešto novo, neočekivano pa da mora da se proba.
 
Pazi...potpuni je nonsens u temi o prečišćivaču vazduha pričati o usisivaču ma koji da je brend u pitanju. To bi značilo da bi bilo svrsishodno i baš značajno da poredimo Xiaomi prečišćivač i najjeftiniji Xiaomi ranac od 700 kinti gde ja tvrdim da nikako ne treba uzeti taj prečišćivač jer im je ranac od 700 kinti krš!. Ne ide...nikako.
 
Nisam ja napisao da je usisivač krš, već da je vlasnik brenda prestao da uvozi filter za usisivač pošto sam isti kupio. Zamenski nisam mogao da nađem. Ovde je u pitanju odnos vlasnika brenda prema kupcu tj. podrška za prodati proizvod, a ne moja žalba na kvalitet uređaja.
 
Nekada je postojao propis o obaveznoj podršci 5 ili 7 godina za kupce robe koja se prodaje, ne znam važi li to i danas.
 
U današnjoj hiperprodukciji gde se novi modeli izbacuju godišnje ili na šest meseci, a pravljeni su da traju dve godine, verovatno niko to ne primenjuje.
Microsoft ima podršku za svoje OSove i Office po više godina, za smartphone je 2-4 godine, ali za ovu belu tehniku... dok ne naprave novu verziju.
Svejedno se sećam tog vremena kada su veš mašine trajale 20 godina a frižideri zauvek... 😉
 
Nazad
Vrh Dno