Šta je novo?

Prečistač vazduha

Kako 001? Kad ukljucim usisivac Obod cacak ako slucajno ga okrenem pre preciscavacu ode na 50. Kod nas dete non stop sparta baca nesto, uvek je u zelenoj zoni, na 001 ode jedino ako g apustim a nocni rezim da radi i nocu
prosle nedelje svastika cuvala malecku i ne zna da lozi i malo malo dimio sporet i preciscavac veci deo dana radio na veci broj obrtaja, akze ona ne mogu zgrejem ovo sranje non stop hladi :)
 
u beogradu je već par dana ljubičasti alarm, bio je oko 230, uglavnom preko 200...ako ti je za utehu :)
Možemo brojevima međusobno da se "tešimo" i takmičimo po raznim gradovima širom zemlje... U Nišu je za vikend bilo zvanično 150-200 na nivou celog grada, ali kao na klipu gore vidi se koliki su brojevi bez obzira što su ovo amaterski uređaji poput 3C koji je detektovao vrednosti od 400 za pola minuta otvorenog prozora ili terase. Sa više prijatelja sam u stalnom kontaktu i svi imaju prečišćivače koji konstantno mere preko 200 na raznim lokacijama u Nišu kako u centru grada, oko Toplane, tako i oni koji žive na brdu iznad Palilule, a eto Niš čak i iz Niške banje trenutno izgleda kao Peking nekada što smo gledali na televiziji. Fora je samo što ovo više nije tv, već realnost koju udišemo, kao i naše porodice, prijatelji, deca, a ta realnost će tek imati vidne posledice po zdravlje za neko vreme, kada već sada ne smemo iz kuća i stanova bez KN 95 ili neke slične maske.

Međutim očigledno ima mnogo bitnijih stvari kojima narod treba da se zamajava ovih dana, jer kada ne znaš da se gušiš, onda naravno imaš mnogo bitnijih stvari o kojima razmišljaš kada ih plasiraju mediji...
 
Živim okružen prirodom i na brdu. Plus tokom zime nikada ne otvaram prozor osim u najtoplijem delu dana. Redovno se usisava i prečišćivač radi non stop. Auto i noćni režim ne mogu ništa da pomognu u našoj situaciji kao ni prečiśćivač ukoliko otvaraš prozore po mraku.
 
@CTR99

Meni je unutra ok situacija. Uglavnom ispod 10, nekad predje 30 jer stolarija ne dihtuje najbolje pa verovatno kad dune vetar u tom pravcu probije malo vise. Podesio sam 3H da automatski prebaci na Manual mode kada predje 30 i da vraca na auto tek kada dodje ispod 10.

Luftiram samo kada je cist vazduh napolju.
 
Meni je katastrofa i ne otvaram prozor ako će unutra detektovati više od 30 tokom luftiranja. Pratim situaciju i retko mi se desi da luftiranjem dovedem do 50, pa čak i po cenu da ne otvorim prozor tog dana. Desilo se par puta. U tom slučaju upalim vrlo jak aspirator ako treba i na nekoliko sati i ventilator u kupatilu. Noću kada je ljubičasto sam par puta primetio da na auto modu pokaže 7-8 i tada ga prebacujem na jači manualni mod. Imam relativno noviju alu stolariju.
 
Poslednja izmena:
Hazardous: 350.4 ug/m3.
Very Unhealthy: 250.4 ug/m3.
Unhealthy: 150.4 ug/m3.
Unhealthy for Sensitive Groups: 55.4 ug/m3.
Moderate: 35.4 ug/m3.
Acceptable/Good: 12 ug/m3.

Ovo su Američki (EPA) standardi.

Većina nas (CTR99 excluded) celu zimu, a verovatno i jedan deo ostalih 9 meseci "živi" između "Nezdravo za osetljive grupe" i "Opasno po život".
Nekad vetar omogući da koji dan udahnemo čist vazduh.

Ovo je najveći (smrtonosan) problem života na Balkanu.
 
Koliko je meni poznato WHO kaže sledeće:

The reports provide guidelines intending to reduce the health effects of air pollution. The guideline stipulates that PM2. 5 not exceed 5 μg/m3 annual mean, or 15 μg/m3 24-hour mean; and that PM10 not exceed 15 μg/m3 annual mean, or 45 μg/m3 24-hour mean.

Što je značajno, tj višestruko manje od tih standarda što si naveo.
 
Ovo su smernice WHO kojim treba težiti, kako bi se smanjio uticaj zagađenja na zdravlje. To je teško postići i u mnogim ekološki svesnijim sredinama.
 
Ne zezajte, stanite pored preciscavaca i krenite da prdite ima da presisa ove preporucene vrednosti.
Mi smo inhalator za inhaliranjne ukljucivali na pola metar od njega on ode u 200. Ka neocistim resetke klime vise od 10dana on ode u 50, malo se preteruje
 
Istina je to sa inhalatorom ili ovlaživačem vazduha jer prečistač meri čestice određene veličine ne ulazeći u hem. sastav. Ali moraš priznati da čestice koje uđu u stan kada otvoriš prozor nisu istog sastava kao i te koje izbacuje inhalator.
 
Normalo da nisu, ovde se prica o nekim smesnomalim vrednsotima, te vrednosti mogu ali u nekom brdu gde nema nikakvog dimnjaka, nema automobila. Kod nas u Srbiji vrlo tesko
 
Nije to nemoguće, čini mi se da profesor Đurđević koji se bavi ovom problematikom, skoro negde reče da Njujork ima veliki br. dana u toku godine sa zagađenjem pm2.5 ispod 5 mikrograma po m³.
 
Normalo da nisu, ovde se prica o nekim smesnomalim vrednsotima, te vrednosti mogu ali u nekom brdu gde nema nikakvog dimnjaka, nema automobila. Kod nas u Srbiji vrlo tesko
Ima i peci koje emituju 1 mikrogram po satu rada, ali vecina nasih ljudi ne zna nista o zagadjenju i koristi matore peci koje doslovce truju. Da su prevozna sredstva problem, zagadjenje bi bilo konstantno u toku cele godine, ta teorija odavno pada u vodu.
 
Ja sam se 2020 raspitivao za filtere na dimnjak , posto sam renoviroa totalo kucu, gas ko zna kada ce proci kroz ulicu, struja otpada kao nergent, ostao mi pelet i drva. Za pelet mi je trebalo dodanih 2000e koje tada nisam imao a imao sam vec kamin za etazno. Krenuh da se raspitujem za filter da turim na dimnjak i par ljudi rekose batali to ti mnogo skupa zaebancija. Neko je pominjao i par iljada eura za filter.
E sad sto se tice starih sporeta zena mi kuka evo vec drugu godinu sto sam njen smederevac star 30+ godina prodao za staro gvozdje. Nas narod generalno ne baca/menja nesto dok radi.
Kas azemo da smo uzeli preciscavac pojedini nas gledaju cudno, imao sam muke dok sam naucio ljude da unutra kuce nema pusenjna, eno vam pred ulaz kuce pusite.
 
Za domaćinstva u Srbiji je u ovom trenutku više nego dovoljno da koriste suva drva, tj da se ne loži plastika, otpadni materijal, ugalj najgoreg kvaliteta i vlažno drvo.

Napravili bi smo ogorman napredak samo sa tim.

Sledeći korak je gasifikacija domaćinstava u gradu i subvencionisanje kupovine visoko efikasnih peći. Ali to otom potom, kada budemo imali narodnu a ne izdajnučku vlast. Vlast kojoj bude stalo zdravlja, dugovečnosti i razvoja stanovništva.

Toliko je prosto. Dovoljna je samo opšta kultura i edukacija za veliki napredak.
 
Secate li se slike od jutros? Evo koju razliku napravi 6 sati. Prva fotka je trenutna (4:28pm), koncentracija PM2.5 oko 10. Druga od danas(10:07am), koncentracija PM 2.5 oko 200.
 

Prilozi

  • PXL_20220117_152803122~2.jpg
    PXL_20220117_152803122~2.jpg
    385.1 KB · Pregleda: 120
  • PXL_20220117_090721273~2.jpg
    PXL_20220117_090721273~2.jpg
    453.6 KB · Pregleda: 75
Secate li se slike od jutros? Evo koju razliku napravi 6 sati. Prva fotka je trenutna (4:28pm), koncentracija PM2.5 oko 10. Druga od danas(10:07am), koncentracija PM 2.5 oko 200.
Nisam hteo da spamujem dodatno temu slikama i klipovima, ali jutros kada si slao ove slike, recimo u stanu gde je sve zatvoreno bilo je 3C merio najmanje 60 i varirao izmedju zelene i narandzaste zone, a vec oko 12h se spustio na 20-ak...Dok sam ovo kucao je bilo na oko 10, znaci sve je sve vreme zatvoreno. Kada je verenica otvorila vrata terase nabio je za 20-ak sekundi 110 u narandzasto, potom ih zatvorila i evo sad cisti to dok ne spusti ponovo u zelenu zonu...

Tako da je zagadjenje daleko od izduvnih gasova automobila kao sto si vec rekao jer bi zagadjenje bilo takvo godinama, ali se potpuno slazem sa @CTR99 koliko malo bi bilo potrebno da se mnogo napravi po ovom pitanju i za relativno kratko vreme potpuno sredi situacija, ali na zalost zdravlje, ekologija, preventiva i edukacija vezani za sve to su kod nas poslednje stvari o kojima razmisljaju kako obicni ljudi, a kamoli oni koji vode ovu zemlju, ma koji od njih trenutno bili u foteljama.
 
Kod mene na Novom Beogradu, u blizini nema individualnih ložišta i 3C posle 40tak minuta uz otvorene prozore meri oko 10-15 (u auto režimu, na oko 400rpm).
Kada se prozori zatvore, u roku od oko 5 minuta se spusti na 1 (bez povećavanja brzine).
 
Evo par slika zagadjenja oko 19h izmerenog u Nišu, Bg-u, NS, namerno lepim direktno slike:

1642444044771.png
1642444078353.png1642444110768.png

Čak i da je sve ovo preuveličano, jasno je valjda gde je trenutno najveće zagađenje u zemlji. Slao sam ovo Eko straži, novinskim i telvizijskim redakcijama, delio na društvene mreže, nikog nije više briga za to... Mnogo bitnija stvar od onoga šta dišemo je referendum o pravosuđu i Australian Open. Referendum jeste bitna stvar, Nole je kralj i tu nema šta, ali ljudi porazboljevaćemo se i pogušićemo se bukvalno...

1642444334633.png

Ja sam ovde gde je 238 inače... Horor
 
"Jedan Ćomi laže" je naslov slike u prilogu ovog posta (Šaomi proizvode od milošte zovu mahom Ćomi za one kojima je ovo čudno). Stigao 3H expresno iz BC Group-a, 16k trenutna cena u nekoliko prodavnica. Jos ga nisam povezao sa telefonom preko app. Generalno sam zadovoljan bio sa 3C i cenim da razlika od 7k kakva je uglavnom bila jer je 3C okvirno uvek bio oko 12k, a 3H 19-20k, nije opravdana. Evidentno je da su 3H samo malo dosminkali, jedina meni bitna stvar koja pravi razliku je brzina ciscenja, ali po opet nije opravdala cenu. Ipak sam uzeo i 3H zbog ogromnog zagadjenja u Nisu ovih dana koje se napokon smanjilo preskinoc, juce i danas. 3C je drzao oko 40-60 u proseku duze vreme od kada je krenula zima i to u zatvorenom stanu i nije mogao da ocisti sve prostorije kada su bile one abnormalne brojke do oko 400... Slao sam te klipove i Eko - strazi koja se vise bavi referendumom nego ekologijom ovih dana i dobio odgovor da sve vreme drzim na max. jer ako godinu dana bude na 60, onda mi se lose pise.

Ovako smo pukli pare, ali makar pokusavamo "stereo varijantom" da se pokrijemo i koliko-toliko procistimo ove otrove vani. Ustaljeni srpski princip na koji smo svi navikli, jer smo se saziveli sa tim - zasto bismo resavali uzrok bilo kakvog problema kad je lakse da lecimo njegove trenutne ili dugorocne posledice?

Mi Store i ostale prodavnice svih mogucih brendova i modela preciscivaca su fino profitirale od zagadjenja vazduha, farmako-mafija + apoteke + silne poliklinike i privatne laboratorije koje nicu kao percurke od korone i generalno je najsladja zarada od ljudske muke kako stoje stvari....

Ali, ako nista drugo bar je suncano i vedro napolju i makar trenutno "disemo duboko" ;)
 

Prilozi

  • stereo.jpg
    stereo.jpg
    161.1 KB · Pregleda: 87
Ne znam kakvo je stanje u Pirotu sa vazduhom, imamo fabrike michelin i tigar tyres, koje rade punom parom i oseca se guma u vazduhu kada se setamo kroz grad.
Klinac je skoro prelezao bronhitis i malu upalu pluca, pa bih preciscivac uzeo zbog njega. Nadam se da ce se osetiti razlika?
Stavio bih ga u dnevnu sobu, gde su ujedno i kuhinja i trpezarija. Kvadratura je 28m².
Da li uzeti xiaomi 3c ili 3h?
Vidim u ranijim postovima da su neki imali problema sa 3h sa ventilatorom (cudnim zvucima) nakon samo godinu dana koriscenja, da li se isti problem ima i sa 3c?
Pozdrav komsijama iz Nisa koji su najaktivniji u temi :)
 
bg jutros 236, ljubičasto...mene donekle spašava što sam visoko pa i nemam neki veliki skok kad otvorim prozore, ali pretpostavljam da je niže katastrofa...
 
@s5p -stanje u gotovo celoj zemlji je slično, prilično loše, naročito u gradovima nebitno malim ili velikim. Najgore je u gradovima koji su u kotlinama poput Valjeva.
Što se tiče uredjaja, ako znaš razlike koje su ovde više puta navodjene, uzmi koji po tebi više odgovara tvojoj situaciji i potrebama. Imam oba uredjaja, 3h je oko 2 godine stariji i manje je bučan od 3c u mom slučaju.
 
Ja sam rpeciscavac uzeo izkljucivo zbog malecke, imala bronhitis, zaglavila i u bolnici na 3 dana. Alergije, pickematerine, ni doktori ne znajus ta je jer je mala ima 14 meseci. Sve pocelo oktobra kada su rpestale da se setaju(supruga i ona). Preciscavac radi vec dva meseca, od kada je zahladnelo pustam g da radi 24/7. Vec mesec dana malecka nema potrebe da se inhalira, dal je ovo sranjnce pomoglo ne znam, dal su vitamini i njen organizam uradili svoje ne znam. Mozda sve zajedno, ono sto primecujem da ja manjne kijam i kasljem ujutru od kada ovo cudo radi preko noci. Ostalo mi da uzmem i ovlazivac za spavacu pa da sam kompletan za zimu
 
Ne znam kakvo je stanje u Pirotu sa vazduhom, imamo fabrike michelin i tigar tyres, koje rade punom parom i oseca se guma u vazduhu kada se setamo kroz grad.
Klinac je skoro prelezao bronhitis i malu upalu pluca, pa bih preciscivac uzeo zbog njega. Nadam se da ce se osetiti razlika?
Stavio bih ga u dnevnu sobu, gde su ujedno i kuhinja i trpezarija. Kvadratura je 28m².
Da li uzeti xiaomi 3c ili 3h?
Vidim u ranijim postovima da su neki imali problema sa 3h sa ventilatorom (cudnim zvucima) nakon samo godinu dana koriscenja, da li se isti problem ima i sa 3c?
Pozdrav komsijama iz Nisa koji su najaktivniji u temi :)
Gde si bre Piroćanac? I kod vas je muka, znamo to odavno... Zezam se, za tu kvadraturu po specifikaciji ide 3C, ali komotno mozes da uzmes jaci 3H koji je za kao nesto vece prostorije. Zavisi sta ti je fokus, ako hoces vecu kolicinu vazduha da ocistis za krace vreme onda ides na 3H varijantu. Ovde imas neko upodredjivanje koje mozes da nadjes na sjaset sajtova:


Ja od juce imam oba kako sam prethodno pisao, 3C je po meni best buy, 3H sam samo uzeo jer je bio na akciji jer sad mozes da ga nadjes za 16k. Vise od toga ne bih dao za 3H jer cenim da ne vredi, ali to je moje subjetivno misljenje. Ako gledas buku, 3H je bucniji nesto, ali zanemarljivo, ja to ni ne primecujem iako mi jako slemta buka, ali tek jedan dan ga koristim, mada znam vise ljudi koji koriste 3H vec duze od godinu dana i niko se nije zalio niti na buku niti bilo sta drugo. Duze vreme sam pratio recenzije za oba modela. Isti HEPA filter koriste, kao i one 3-4 vrste drugih varijacija filtera, ali HEPA je opet najbolji izbor, znaci onaj sivi koji dodje prakticno i sa 3C i sa 3H. Oba se lagano uparuju sa aplikacijom, mada je ja veoma retko koristim, to ako hoces da programiras recimo kada da se pale i gase, ja to sve rucno radim, dodje mi kao neka dnevna rutina.

Sve u svemu ovako kada je na AUTO, maltene tu prociscivac i ne moze da napravi neku vidnu razliku bilo 3C bilo 3H jer oni su recimo u zelenoj zoni i kada je 60 i 70, jer tek od 75 mislim da ide narandzasta zona i onda se osetno pojacava brzina ventilatora i preciscavanje vazduha samim tim. Zapravo 3C je meni sluzio do sada da kada izluftiram i udje ovaj otrov sa vanjske strane nakon toga zatvorim i ocistim na max, to sto je uslo. Ili pri przenju nekom i sl.

Dakle, 3C best buy, 3H se trenutno isplati da das jos koju crvenu preko ako hoces nesto jaci uredjaj i da imas fancy touch opcije na ekranu i naravno da ti meri temeraturu i vlaznost vazduha sto su fini dodaci, pa kazi ga opravdava tu trenutnu razliku u ceni. Ali, podlvacim za 3H za svoje potrebe ne bih dao recimo 19-20k kako se krece i dalje po nekim prodavnicama.

@Oswajac Drago mi je da cujem ovako nesto, da ljudi i deca vide neki benefit od ovih uredjaja, ne znamo koliko zapravo oni efikasno rade, ali svakako imaju nekog efekta ovi filtri, jer sve vise ljudi pati od raznih alergija, da ne komentarisem vise zagadnjenje koje je sastavni deo nasih zivota i nema bitnijih pomaka po tom pitanju, kao da ni vlast ne udise ovaj otrov kao i mi...

@all Koji ovlazivac preporucujete?
 
Poslednja izmena:
Bio sam skeptican i prema preciscavacu i prema ovlazivacu. Ovlazivc Gorenjen sam probao 3 noci sa ukljucenim jonizatorom, po preporuci zatvorim sobu ukljucim da ovlazava ceo dan, radi jos sat vremena nakon sto legnemo, ja ujutru nema da kasljem nos cak manje zapusen, zena pusac mnogo manjne kaslje manje nos zapusen.
Ovo cudo jos testiram, primecujem da se buni za klimu. Zasto to je pitanjne sta ima u klimi kada filtere neocistim 10 dana a klima radi ujutru do 1h najvise. Kada klima radi o ode do 50.
 
Bio sam skeptican i prema preciscavacu i prema ovlazivacu. Ovlazivc Gorenjen sam probao 3 noci sa ukljucenim jonizatorom, po preporuci zatvorim sobu ukljucim da ovlazava ceo dan, radi jos sat vremena nakon sto legnemo, ja ujutru nema da kasljem nos cak manje zapusen, zena pusac mnogo manjne kaslje manje nos zapusen.
Ovo cudo jos testiram, primecujem da se buni za klimu. Zasto to je pitanjne sta ima u klimi kada filtere neocistim 10 dana a klima radi ujutru do 1h najvise. Kada klima radi o ode do 50.
Pazi klima ti ubacuje vazduh sa vanjske strane za koji je pitanje koliko ga filter klime procisti. Sigurno neke cestice prolaze sve to i dolaze do filtera. Klima dodatno podize prasinu, samim strujanjem vazduha i nije cudno sto se povecavaju brojke koje ocitava Ćomi. Ovo je slucaj i kod mene, a da znas samo da je ovde prethodnih nedelja konstantno bilo 40-60, sve zatvoreno, pa ti vidi koliko je zagadnjenje u niskoj kotlini...ovih par dana prodisasmo kada ide do 20 max.,a i ja kad pustim klimu podigne na oko 30-40...

Koji ovlazivac preporucujes? Moze i privatna poruka, posto su verovatno ovde pisali i o tome, da ne spamujemo celu temu... Ja planiram pre neku biljku poput aloa vere, bosiljka i sl. da pridodaju kiseonik u prostorijama...
 
Klima cirkulise unutrasnji vazduh, ne ubacuje spoljasnji, osim ako nije neki specifican model sa funkcijom ubacivanja spoljasnjeg vazduha.

Edit:

Pretpostavljam da je zbog pusenja, da se dim od cigara (samim tim i cestice) se skupljaju u unutrasnjoj jedinici.
 
Poslednja izmena:
Nema sta da spamujemo ili comijev ovlazivac ali koliko sam citao u ovoj temi mora da budu u odvojenim prostorijama preciscavacs i ovlazicavc jer prec poludi. Druga opcja Gorenjne da ima posudu od 3-4l i to je to. Ja drzim serpu sa vodom na kaminu, na radijatorima su posude sa vodom, u dnevnoj na radijatoru mi je peskir koji stalno mokrim jer su mi orhideje na tom prozoru.
Za biljke ne znam kako rade jer pored malog deteta jos ne mogu biljke da drzim
 
Klima cirkulise unutrasnji vazduh, ne ubacuje spoljasnji, osim ako nije neki specifican model sa funkcijom ubacivanja spoljasnjeg vazduha.

Edit:

Pretpostavljam da je zbog pusenja, da se dim od cigara (samim tim i cestice) se skupljaju u unutrasnjoj jedinici.
Ispravljam se, ove najcesce klime (bilo on/off, bilo inverterske) koje imamo vrte samo jedan te isti vazduh. Ali svakako postoje klime koje ubacuju vazduh spolja kao sto si pomenuo. Ja na poslu imam recimo neku LG klimu za koju su izbusene 2 rupe u zidu, jedna za cev, druga za vazduh, ali to je naka super fancy klima. Ima i "prozorskih klima" koje kod nas nisu toliko popularne koje isto to rade samo jos efikasnije.

Ali, svakako je pitanje koliko je efikasan filter u klimi, one sa kvalitetnim HEPA i sl. filterima su preskupe naravno, tako da nazalost, covek mora pored klime da ima i preciscivac i jos ovlazivac jer svaka stvar nesto radi ok, a drugo zezne, pa moras da krpis rupe dalje...

Tako da ko zivi van grada, zaista uziva ;)

@Oswajac I ja za sada ovlazujem ovim pesackim metodama, a uskoro ide i pošumljavanje stana definitivno samo da obidjem trziste za ove biljke...
 
Nazad
Vrh Dno