Šta je novo?

Prečistač vazduha

Jeste logično, ali mnogi drže uređaj na automatici i onda čiste vazduh u krugu od 1m. Naleteo sam na podatak da u nocnom režimu čisti 2-4kvm/sat. Čovek ovde je napisao da ima prirast ppm sa 10 na 80 za 3h što će reći da se više (samo)zagadi nego što ovaj uspe očistiti.
Drugim rečima, ako ga ne držiš na obrtajima, ništa od čistog vazduha osim ako ne sediš u njegovoj blizini. Opet, mnogi prijavljuju čuda u automatskom režimu rada.

Via mi8
 
3H odlicno radi od kad sam ga uzeo, jedini problem za koji sam znao i pre kupovine je nekompatibilnost sa ultrazvucnim ovlazivacem vazduha jer ovlazivac u vazduh pored vodene pare izbacuje i brdo drugih cestica koje Xiaomi 3H vidi kao nezeljene cestice pa lako pokaze zagadjenje do maksimalnih 600. Ja imam Gorenje H50DW ovlazivac.

Treba koristiti destilovanu/demineralizovanu vodu sa ultrazvučnim ovlaživačima. Inače namerno stvaraš ono s čim se prečišćivač bori.
 
Za macke i pse tj. za dlaku najbitnija je cetka. Ako je dobra cetka na papuci skinuce sve. Ako nista drugo kupi plasticnu onu cetku i sa njome predji preko tepiha, skinuce apsolutno sve. Imao sam cupavu macku 13 godina, nema sta sve nisam probao i boljeg resenja nema ;)
Sada imam psa, labradora, linja se kao djavo... Nista bez cetke. Imam neku dobru papucu sa odlicnim cetkicama, skida kao luda s tepiha.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja imam usisvač sa vodenim filterom koji ima HEPA filter u sebi:

https://www.kupujemprodajem.com/Bel...isher--77293409-oglas.htm?filter_id=572918221

p.s. imam i mačke :D
Baš sam o njemu razmišljao.
Njemu i nekim Karcher od ~200€ koji ima ideo sa vodom/sapunicom pa može i da pere nameštaj/tepihe, ali taj nema HEPA filter i ne može na njega da se nakači četka za kućne ljubimce (od ~50€) za koju sam čuo da odličan oakida dlake (valjda trese tepih dok usisava).

Kako tebi ovo radi? Jel stvarno ne vraća prašinu nazad u sobu? Jel ne moraš posle četkati dlake ručno?

Kad ti radi usisivač, jel ti Air Purifier pokazuje veću zavađenost vazduha u sobi?
Pitam zbog provere efikasnosti tog usisivača da zadrži sitne čestice, tj efikasnosti vode i HEPA filtera.
Za macke i pse tj. za dlaku najbitnija je cetka. Ako je dobra cetka na papuci skinuce sve. Ako nista drugo kupi plasticnu onu cetku i sa njome predji preko tepiha, skinuce apsolutno sve. Imao sam cupavu macku 13 godina, nema sta sve nisam probao i boljeg resenja nema ;)
Sada imam psa, labradora, linja se kao djavo... Nista bez cetke. Imam neku dobru papucu sa odlicnim cetkicama, skida kao luda s tepiha.

Tapatalk from Poco loco
Iskreno, ne verujem da obična četka pravi razliku. Metod četke koju pominjem iznad (čuo, nisam video) mi ima smisla.

Ručno sam čekao i do sada, skida se ali treba vremena i mučenje mi je. Dodatno što imam dve mačke pa čistimo makar 2 puta nedeljno. Hteo bi i zbog alergija i prašine, kao i zbog mačaka da uzmem efikasniji usisivač i tako se makar otarasim četkanja, a dobijem i sobu sa manje prašine i čistim vazduhom.

Efikasan usisivač (skuplja čestice koje padnu na pod, a koje prečišćivač ne može da uvuče), sa Air Purifier-om mislim da je pun pogodak.
 
Baš sam o njemu razmišljao.
Njemu i nekim Karcher od ~200€ koji ima ideo sa vodom/sapunicom pa može i da pere nameštaj/tepihe, ali taj nema HEPA filter i ne može na njega da se nakači četka za kućne ljubimce (od ~50€) za koju sam čuo da odličan oakida dlake (valjda trese tepih dok usisava).

Kako tebi ovo radi? Jel stvarno ne vraća prašinu nazad u sobu? Jel ne moraš posle četkati dlake ručno?

Kad ti radi usisivač, jel ti Air Purifier pokazuje veću zavađenost vazduha u sobi?
Pitam zbog provere efikasnosti tog usisivača da zadrži sitne čestice, tj efikasnosti vode i HEPA filtera.
.

Ovaj tip usisivača imam već 20 godina, ovo je treći, svi su bili Kinezi. Raniji modeli su imali pored glavnog vodenog filtera još poneki sunđerasti a ovaj je prvi koji ima HEPA u sebi. Od usisvača sa vodenim filterom nema boljeg, voda je bolja od HEPA a ako nešto prođe kroz vodu i POSLE kroz HEPA naravno da ne ostaje ništa na izduvnoj grani. Problem svih usisivača sa HEPA filterom bez obzira da li su vodeni, ciklon ili sa kesom je trajnost samih filtera. U uputstvu za moj piše da se kad se zaprlja pere u mlakoj vodi. Nije problem oprati sam filter (ošrafiti 4 šrafa) nego posle 6 meseci je usisivač oslabio sa snagom neće da vuče. Trebalo mi je vremena da provalim u čemu je štos ali metodom eliminacije (rasturanjem na sastavne delove pa poniovnim skapanjem deo po deo) dođoh do samog HEPA filtera kao uzročnika, tako da sam ga zamenio i opet radi kako treba. Ja sam navikao koristeći prethodne bez HEPA filtera da mogu da usisavam šta mi padne na pamet, i terasu, krupnije stvari tipa prosuta zemlja iz saksije, i unutrašnjost kola, čak i krupne čestice sa betona i šut. Nastavio sam u sličnom maniru, renovirali smo kupatilo i ostalo je Boga oca šuta i prašine posle radova. To naravno ovaj HEPA filter nije izdržao. Tendencija kod usisivača da se prave što slabiji zbog navodno energetske efikasnosti, to su gluposti, samo Kirbi i rainbox mogu da rade ispod 1000W svi ostali zahtevaju makar 2500W, zanči uzeti što jači. Ova dva imaju drugačiji način rada, što može da se emulira kupovinom dodatka turbo četke, ali sve te četke koriste vazduh za okretanjesame četke, Kirby i Rainbow imaju dodatno napajanje za četke i motor u samoj četki, zato su efikasni sa 800W. Za sve ostale treba što jača usisna moć.
Što se tiče dlaka i kućnih ljubimaca moj usisivač izvlači dosta iako i ja planiram da nabavim neku univerzalnu turbo četku i nakačim na ovaj vodeni.
HEPA filter može i da se ukloni iz usivača sa vodenim filterom i stavi neki običan sunđerasti filter, čisto da se zaštiti motor od vode, opet će biti efikasniji od bilo kog ciklon ili sa kesom.
Prečistač vazduha još nisam kupio, niti ću dati 200 evra, planiram da ga napravim :)
 
Ko ima visok stepen vlage u stanu neka zaboravi na prečišćivače vazduha sa vodenim filterom.
 
Moji imaju neku takvu 'bućkalicu' sa vodom, ne znam koliko je efikasna, ali je praktična jer se samo prospe voda, i opere. Ćale puši, pa to navodno malo pomogne, mada ceo stan i dalje smrdi kao piksla...
 
Ima onaj rainbow u koji se sipaju etarska ulja pa stan miriše na ono što ste sipali. Mora redovno da se pere, sipa demineralizovana voda... i bloboće po ceo dan :)
Uz to je i malog kapaciteta i uglavnom se reklamiraju kao osveživači prostora, a ne prečišćivači...
 
Moji imaju neku takvu 'bućkalicu' sa vodom, ne znam koliko je efikasna, ali je praktična jer se samo prospe voda, i opere. Ćale puši, pa to navodno malo pomogne, mada ceo stan i dalje smrdi kao piksla...


To su ovlaživači i baš nemaju veze sa prečistačima.
 
Poslednja izmena:
Ovo je više osveživač što kaže maxy, imam i ovlazivač sa hladnom parom, nisam primetio da ta bućkalica ovlažuje vazduh značajnije.
 
Dajte preporuku za dobar usisivač sa HEPA filterom. Sezona alergija počinje...
Tako nešto bi upotpunilo ove uređaje.

Još ako efikasno usisava mačju dlaku iz tepiha...
Reši se mačke.
[emoji1]
A posle toga i tepiha, zavesa i mebl nameštaja.
Послато са Le X820 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
kad smo već kod toga, koji nivo vlažnosti u stanu je dobar/poželjan?
 
Nasao par videa. Ostavicu linkove zbog preglednosti. Sve je pravio jedan covek. Ima 2S i neki na oko ozbiljniji merac...
Merenje na izduvu 2S
Efikasnost u drugom uglu sobe. Po slobodnoj proceni, 20kvm, 40min na najjacem i ppm2.5 je na 0 (1)
PM2.5 i ovlazivac sa obicnom (i prokuvanom) vodom
PM2.5 i ovlazivac sa destilovanom vodom

Usisivac... Meni Miele Cat&Dog C3 radi posao. To cat&dog je da ima turbo cetku i ugljeni filter kao osnovnu opremu. Vrecice jesu skupe, ali usisivac dobro vuce i sa punom vrecom. Sa obicnom papucom ne mogu usisavati tepih jer ga podize cak i sa izvucenom cetkom na pola jacine. Zvuci kao reklama, ali probajte ako ima neko vam poznat.
 
60% je na gornjoj granici preporučenog. Generalno 40-60%, zimi može i niže. Meni je 35-45% optimalno.
 
Koliko je precizan merač vlage na Xiaomi Air Purifier? Za vas koji imate sa čime da uporedite njegovo očitavanje
 
Bice narednih par dana normalan vazduh, verujem da ce tema utihnuti do sledeceg talasa zagadjenja:)
 
‚evo i zvanične preporuke u odnosu na temperaturu (date su gornje vrednosti)
Rel.
vlažnost
[%]
28°C55 %
26°C60 %
24°C65 %
< 24°C73 %

Sve ispod 40 % je veoma suv vazduh. E sad šta kome odgovara...
 
Nasao par videa. Ostavicu linkove zbog preglednosti. Sve je pravio jedan covek. Ima 2S i neki na oko ozbiljniji merac...
Merenje na izduvu 2S
Efikasnost u drugom uglu sobe. Po slobodnoj proceni, 20kvm, 40min na najjacem i ppm2.5 je na 0 (1)
PM2.5 i ovlazivac sa obicnom (i prokuvanom) vodom
PM2.5 i ovlazivac sa destilovanom vodom

Usisivac... Meni Miele Cat&Dog C3 radi posao. To cat&dog je da ima turbo cetku i ugljeni filter kao osnovnu opremu. Vrecice jesu skupe, ali usisivac dobro vuce i sa punom vrecom. Sa obicnom papucom ne mogu usisavati tepih jer ga podize cak i sa izvucenom cetkom na pola jacine. Zvuci kao reklama, ali probajte ako ima neko vam poznat.

Ozbiljna marka i ozbiljan usisivač, cena skoro 300 evra
 
Bilo bi dobro da relativna vlažnost ne pada ispod 30%, a ne ide preko 60%. A idealno negde u sredini, kako kome odgovara.

Koliko je precizan merač vlage na Xiaomi Air Purifier? Za vas koji imate sa čime da uporedite njegovo očitavanje

Dok Xiaomi 3H pokazuje 42%, drugi senzor koji mi deluje pouzdaniji pokazuje 36%.
 
Po meni je precizan, pokazuje isto koliko i ovlazivac vazduha na svom displeju kao i jako blizu kao mi temperature & humidity sensor (dva komada u drugim sobama).

Screen Shot 2020-01-28 at 3.29.10 PM.png
 
‚evo i zvanične preporuke u odnosu na temperaturu (date su gornje vrednosti)
Rel.
vlažnost
[%]
28°C55 %
26°C60 %
24°C65 %
< 24°C73 %

Sve ispod 40 % je veoma suv vazduh. E sad šta kome odgovara...

Gde si našao ovo?
 
https://smartairfilters.com/en/blog/xiaomi-particle-counter-inaccurate-not-control-purifier/

Koliko je profa pouzdan ne znam, ali snimak iznosim ovde u prilog tome da uredjaj treba držati na maksimumu da bi oprao sav vazduh u stanu [emoji848]
E sad ja sam izveo manji eksperiment juce, uredjaj sam iz dnevne sobe preneo u spavaću, model Pro, stan u G ćirilično ide, 3 soban, 69kvm, druga soba zatvorena, posle prebacivanja, ua spavaćoj je bilo za oko 5 PM čestica na skali više, što znači da nema povećanog zagađenja ili senzor ne meri precizno.

P 30 Pro
 
Gde si našao ovo?

PRAVILNIK O PREVENTIVNIM MERAMA ZA BEZBEDAN I ZDRAV RAD NA RADNOM MESTU

Koristim ga u poslu i njime su propisani mikroklimatski uslovi za rad na radnom mestu.
Konkretno izneti podaci su za kancelariju (radna mesta bez fizičkog rada), što bi bila i kuća. Poslodavac mora da obezbedi ovakve uslove na radnom mestu, a kući možeš da obezbediš kako si u mogućnos' :D
 
Ma ovo je minimum kvaliteta za radne prostore. Daleko od nečeg ugodnog u kući.

Što se temperature tiče, preporučene vrednosti definisane standardom ISO 7730, 20-24 °C zimi, i 23-26 °C leti. Za vlažnost nisam uspeo da nađem ovako precizne podatke, normalne vrednosti su od 20-60%.
af99c8ee9622797ba66cc25b7ae2edd8.jpg
 
Higrometar kod mene trenutno pokazuje 57% pri temperaturi od 22.9 C i imam simbol smajlija koji se smeje. Merni uredjaj je Dostmann/Wertheim
 
Najzad sam kupio 3H i prvi put upaljen i cifra je 11. Sam zakasnio omasio zagadjenje ili mi je odlepio xiaomi ?
 
@isnogood neka te služi. I ja sam tako tripovao ali sam skontao da dosta mirnije spavam i manje se budim...tako da obrati pažnju na navike, a manje na cifre [emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno