Šta je novo?

Pravljenje svog kućišta, od nule

Trajce

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2005
Poruke
320
Poena
330
Ovako, u poslednje vreme mi sve češće pada na pamet ideja da sam napravim kućište.
Još uvek samo razmišljam o tome, tek razmišljam o nekim problemima koji bi mogli da se jave, pa mi treba vaše mišljenje (a ko bi bolje to znao? ,)).

Interesuje me šta utiče primarno na buku i temperaturu u kućištu?

Voleo bih da napravim tiho i koliko je god moguće hladno kućište (bez vodenog hlađenja).
Ukoliko se, makar u teoriji, eliminiše buka od samog kućišta (spojevi, šrafovi...), kako eliminisati buku iz ventilatora? Kako eliminisati buku koju stvaraju ventilatori koji izduvavaju vazduh i može li to ikako da se utiša?
Koliko debljina kućišta (lima) utiče na odvođenje temperature? Da li deblji lim (ili čak aluminijumske ploče) utiču pozitivno na hlađenje ili ne?

Kućište bi bilo od debljeg lima ili čak i jačeg materijala (samo ideja) i ne bi moralo da izgleda previše fancy. Razlog - verovatno ću ga ubaciti u neki vid drvenog kućišta da bi se uklopilo sa nameštajem.

Dakle, limeno (metalno) kućište, zatim zvučna izolacija, pa sve to u drveno kućišt, uz ostavljene otvore za dovod i odvod hlađenja.
 
Sto se tice buke ventilatora, tu ti je glavna stvar "mrezica" koja je ispred ili iza venta, znaci tu gde ga srafis, jer u zavisnosti kakvog je oblika ona, koliko je gusta ili retka idt..od toga i zavisi kako ce se cuti protok vazduha iako je motor na fanu recimo skroz tih.

Najbolje je prakticno da i nemas mrezu vec da je u pitanju skroz rupa ali tako bi ulazilo dosta prasine, tako da je najbolje da probas sam par varijanti mrezica i stavis fan preko njih ili ispred ( zavisi da li izbacuje ili ubacuje vazduh ) pa sam vidis sta bi najbolje odgovaralo a da bude tiho.

Inace, mislim da su najbolje one .."klasicne" gde imas gomilu rupa od ~5mm - ono kao da uzmes plocu i uzbusis je svuda sa burgijom, tako vazduh dobro protice i ne bi trebao da se cuje protok.

A sto se tice hladnjenja, mislim da u nekoj teoriji celik bi bio hladniji od aluminijuma, bar sam negde ovako cuo - nadam se da ne pricam gluposti..

Inace za hladjenje ti je najbitnije da osmislis nesto sto bi i imalo dobro hladnje i pravilan protok pa tu materijal kucista i mozes zanemariti onda.
 
Poslednja izmena:
Hvala na brzom odgovoru!
Upravo mi je ovakav i trebao - dakle, šum vazduha zahisi od gustine mreže na ulazu/izlazu. Moram da razmišljam kako to da rešim - OK.

Pokušavam da stavim na papir količinu i vrstu materijala koji bi mi bio potreban za tako nešto (uzor su mi Lian-Li kućišta, ili neka od skupljih Thermaltake), pa da onda vidim koliko bi me to koštalo da kupim/pravim/platim da mi naprave... tj., isplativost svega toga. Ako je cena imalo manja ili blizu cene gorepomenutih kućišta, rad sam da se prihvatim tog posla. Ovo postojeće je definitivno za penziju (neko JNC od pamtiveka).

Pre svega želim tiho kućište, ali to podrazumeva najčešće i povećanje temperature zbog raznih rešenja koja se primenjuju (pasivni hladnjaci - naprimer). Zato pokušavam da osmislim nešto što bi zadovoljilo i jedno i drugo.
 
Uglavnom sto se tice "mreze" izbegavaj da otvori budu "linije" ili nesto slicno, sto gusce to bolje ( ne gusto kao mreza za komarce normalno ) nego sto vise rupa da ima i izbegavaj povece rupe i uopste otvore gde mislis da stavis fan jer se bas protok cuje od tih "vecih otvora" a ako je sitno i sa puno rupa prakticno ne bi trebao uopste da cujes protok.

Znaci tu treba malo eksperimentisati pa videti kako i sta bi najbolje bilo ( a za probu uvek uzmi neki fan sa malo vise RPM ~ 1200-1400 ili tako nesto )
 
Ako vec pakujes u oklop od drveta, sta ce ti onda mrezice?
Napravi kanale slicne onima u zvucnim kutijama izmedju lima i drveta...
 
Neeeemojte drvo, em ni na šta neće da liči em ima da se greje sve unutra za +10 stepeni...
Kupuš "L" profile od Aluminium-a ili nekog nerđajućeg čelika, to neka budu stubovi a stranice od Plexiglass-a.
Eventualno neke distancere od neke gume i to je to...
I ja sam hteo da pravim nekog frankeštajna ali bre ljudi shvatite da sve što napravite mnogo ružno će da bude. :d
Drugo je modovanje pa još ako neko ima smisla kao pokojni Pininfarina, uz jako mnogo truda može da bude (a ne mora da znači) neki lep rezultat.
 
@SuperStarr
Znam za to, ali nisam ni želeo da ubacim komponente pravo u drveno kućište.
Baš zato sam i želeo da napravim metalno (limeno) kućište koje bi moglo da pomogne pri hlađenju, a da sve to posle samo ubacim u nešto drveno!
Recimo (sada ćete da se smejete - osećam! :D), da napravim mali drveni korpus (ono što se obično dodaje radnim stolovima sa točkićima, a ima najčešće nekoliko fioka - kupuje se posebno), na koji bi moglo i da se sedne - dakle, više kao komad nameštaja (estetika + ako se izoluje zvučno dobio bih koliko toliko tiho kućište).
Sve unutar toga bi bilo hlađeno kulerima i dobro provetreno.
 
AKo napravis ok protok bice ok to. Samo treba malo vise zezanja oko farbanja... A sto se tice izolacije bolje je od metalnog svakako... mislim na zvucnu.
 
Neeeemojte drvo, em ni na šta neće da liči em ima da se greje sve unutra za +10 stepeni...
Kupuš "L" profile od Aluminium-a ili nekog nerđajućeg čelika, to neka budu stubovi a stranice od Plexiglass-a.
Eventualno neke distancere od neke gume i to je to...
I ja sam hteo da pravim nekog frankeštajna ali bre ljudi shvatite da sve što napravite mnogo ružno će da bude. :d
Drugo je modovanje pa još ako neko ima smisla kao pokojni Pininfarina, uz jako mnogo truda može da bude (a ne mora da znači) neki lep rezultat.
A koja je razlika u odnosu na drvo? Ni pleksi ne provodi toplotu kao ni drvo, jedino sto je plexi tanji ali je ta razlika u provodnosti zanemarljiva. Ista stvar i sa limenim kucistem u drvenoj kutiji. Kada se prostor izmedju lima i drveta zagreje vise ne prima toplotu tako da taj lim koji bi trebalo da bolje hladi unutrasnjost postaje beskoristan.

Samo ga ti strpaj u drvenu kutiju i obezbedi protok vazduha da toplotu izbacuje napolje i nece biti razlike u temp. izmedju drvenog i metalnog kucista. Buku mozes da smanjis i tako sto ces ventilatore povuci malo dublje u kutiju. Drvo lepo apsorbuje zvukove.
 
kolko te je "to zadovoljstvo" kostalo? al budi realan - znaci - kinta, rad, usputni problemi, pivo :) itd....
 
Ista stvar i sa limenim kucistem u drvenoj kutiji. Kada se prostor izmedju lima i drveta zagreje vise ne prima toplotu tako da taj lim koji bi trebalo da bolje hladi unutrasnjost postaje beskoristan.

E vidiš - to mi treba! Neko ko ima iskustva/zna ovakve stvari. Da ocenim koliko se isplati. Dakle, do jedne tačke će se zagrevati lim i posle ništa? Pod uslovom da ne postoji neki protok vazduha.
A ako se to uradi, onda je to druga priča.
 
Mora da ima protoka u kućištu.
Plexi je bolje rešenje od drvara jer se lakše seče / obrađuje i nema da se farba / lakira. Možei nešto da se izgravira pa pod nekom neonkom sve to extra da izgleda...
 
kolko te je "to zadovoljstvo" kostalo? al budi realan - znaci - kinta, rad, usputni problemi, pivo :) itd....

Pa nekih 200e ali sam ima neke stvari za dz ;) Recimo graviranje plexija ;) Uf, ne pijem pivo, samo apsint i rakiju kada izadjem ;) Rad, pa ja sam ga radio tako da je rad = 0e.. Problema je bilo, ali ne znacajnih, tj neke stvari su fdalile pa sa isao u kupovinu ;) Inace protok vazduha u kucistu je perverzan, plus sto nije bucan, alu prima temp koju sam protok ubija ;)
 
Reci mi - jel imaš samo ova dva ventilatora koja se vide (ili ja nisam video dobro)? Jedan napred i jedan bočno, desno?
 
Ne samo dva.. Jedan spreda od 170mm, jedan sa strane da duva u socket i backplate nb-a ploce, i jedan na pozadini 120mm... Nije mi bas potrebno vise jer imam vodeno hladjenje. Mada planiram da radim mod sa dodatnih 4 venta od 120mm...
 
Mora da ima protoka u kućištu.
Plexi je bolje rešenje od drvara jer se lakše seče / obrađuje i nema da se farba / lakira. Možei nešto da se izgravira pa pod nekom neonkom sve to extra da izgleda...

Drvo se lakše seče, drvo se lakše obrađuje, jedino za farbanje stoji, mada bih recimo medijapan furnirao, a puno drvo lakirao. Kad se tako uradi, izgleda kao da je ispalo sa neke jahte :)

Ovo sa graviranjem i neonkama, pa sad, ukusi se razlikuju. Ja nikad ne bih želeo da mi kućište svetli... Mislim, može i to extra da se odradi i da bude elegantno, ali ne znam da li sam video 10 takvih kućišta na netu.

PS moje kućište polako ali sigurno napreduje :banana:
 
AAAA, poludeo sam!

ocu ja da se bacim na pos'o, i mnogo me zanima:

1. ATX form factor obavezan, al samo kod matichne, jel izvodljivo da mi HDD, i rezach stoje ovako (ima li downside-a ovome ?) :

21dk75h.jpg


???

2. GDE da nadjem, proklete HDD led, CPU led, PWR i RST kablove ? i, ako se to nadje, jel izvodljivo da ima i dugme na kraju (dva potonja), ili sam obavezan da ravish-ujem neko staro kucishte ?

3. pleksiglas, i burgija, tanki tiplovi - jel se vole ?

4. proces napajanja neonki (o shta ih kachim? ) ?
 
Igoritza, meni je tako HDD u mom kucistu ;) Kablove sam napravis, a diode su ti 50din po komadu ;) Dugmad naravno da mozes da kupis, ja sam sva kupovao, plexi se voli sa tupom burgijom ;) Neonke na napajanje ;)
 
Igoritza, meni je tako HDD u mom kucistu ;) Kablove sam napravis, a diode su ti 50din po komadu ;) Dugmad naravno da mozes da kupis, ja sam sva kupovao, plexi se voli sa tupom burgijom ;) Neonke na napajanje ;)

e, al si mi pomogo :p

kablove sam napravim :) kako batice, da vezujem zice oko pinova ? znash kad pogledash u kucishtu, a kablici onako lepi, sa sve crnim konektorom, koji jako lepo legne ... e to me zanima, il, ako imash tutorial, sa sve slikama, kako napraviti kablove za pwr, rst, u sushtini, diode mi i ne trebaju. nazad cu da turim fenomenalni MSI D bracket, da me obaveshtava o svemu, to je carska sprava.
 
Igoritza, meni je tako HDD u mom kucistu ;) Kablove sam napravis, a diode su ti 50din po komadu ;) Dugmad naravno da mozes da kupis, ja sam sva kupovao, plexi se voli sa tupom burgijom ;) Neonke na napajanje ;)

Samo jedna ispravka, ne znam gde si kupovao, ali:
LE Diode (LED) su 3-4 dinara.
 
Igoritza, za HDD je sigurnodovoljno da se ušrafe oba šrafa sa jedne strane ili još bolje sva 3, a za OPT već ne verujem, iskrivlo bi se jedino ako je neki lim od preko 2mm onda možda ne bi ili ako napraviš neka ojačanja (stubove) u blizini tih šrafova..
 
Samo jedna ispravka, ne znam gde si kupovao, ali:
LE Diode (LED) su 3-4 dinara.

Bubanj potok :D Nisu njesra kao kod standardnih kucista ;)
@Igoritza, imas li neki produzni usb sa onboard ulazom? Mozda si dobio uz maticnu.. Odatle je najbolje skinuti, ja sam tako radio...
 
sacu da preturim, imam oko 6-7 kutija raznoraznih matichnih ...

hehe, kad ga sastavim, i okachim images, ima da se shokirate :p a odprilike mi je prvi projekat takve vrste u zivotu.

@superstarr - pazi, nisi skapiro sliku, plan mi je da napravim police, obichne, i onda, na njih stavim HDD, na primer, kao u fioku da sam stavio, i onda zategnem shraf sa spoljne strane, ovako nekako -
f_Untitledm_c10ef09.jpg
 
Ako ga stavljaš na policu ne moraš da ga šrafiš.
Ako ga šrafiš, polica ti ne treba. :)
 
Nazad
Vrh Dno