Šta je novo?

Pravilan protok vazduha u kućištu, pozicioniranje ventilatora i njihova jačina/brzina

savudin

Cenjen
Učlanjen(a)
07.06.2009
Poruke
385
Poena
180
Pozdrav svima.
Gledao sam po drugim temama i na ovom i na drugim forumima, ali sam odlučio ipak da postavim novu temu po ovom pitanju.
Naime, od skora sam vlasnik Asgard kućišta i počeo sam u njega da ugrađujem ventilatore. Temperature nisu posebno visoke, ali se trenutno interesujem oko pravilnog strujanja vazduha i brzine ventilatora jer hoću da gradim tih računar.
Fabrički ugrađen 12cm ventilator sa prednje donje strane (deklarisan na 1800 obrtaja, radi na 1400-1500) dosta dobro hladi ali je bučan, i njega sam prebacio na zadnju stranu da izvlači vazduh i smanjio mu broj obrtaja na 600. Umesto njega sam napred ugradio Noctua S12-800 koji se ne čuje ali nekako mi jako slabo hladi. OK je za hard disk ali mi se čini da vazduh uopšte ne dopire dalje od njega. Takođe, fabrički Xigmatek je držao za 2-3 stepena nižu temperaturu harda dok je stojao napred isto sa smanjenim brojem obrtaja na 600rpm.
Imam mogućnosti da stavim 2 venta sa strane i jedan ispod optike napred. Kojom brzinom bi trebao koji da radi ako bi stavio još taj jedan sa strane? Da li bi trebao da zamenim Noctuu od napred za neki jači a nju stavim sa strane ili ispod optike? Da li bi vent nazad trebao jače da izbacuje? Sve je ovo bitno zarad dobrog protoka, da se ne desi da u kućištu ima manjka ili viška vazduha.
Kad bi to sve rešio mučio bi me sledeći problem: Ako bi hteo da menjam box kuler radi overkloka, morao bi da stavim novi za AM3 podnožje, gde bi ventilator morao da vuče vazduh od dole ka gore. Kako to menja situaciju sa ventilatorima? Video sam neke za to podnožje koji mogu da se postave tako da izbacuju vazduh ka nazad. Napominjem da nemam grafičku, koristim integrisanu, i da su u kućištu sređeni kablovi. Takođe bi hteo da izbegnem bušenje gornje strane kućišta i ugradnje ventilatora tu.

Moja neka teorija je da brzina kojom vazduh ulazi treba da bude srazmerna brzini kojom se izbacuje, gde treba obratiti pažnju da i napajanje takođe vuče i izbacuje topao vazduh. Ako neko ima rešenje i mišljenje na ovu temu molio bih za odgovore.

Izvinjavam se ako je post predugačak. Hvala unapred. :wave:
 
napred intake pozadi exhaust izmedju sto manje kablova (po mogucstvu nista) i to je dovoljno za pravilan air flow u kucistu
 
Po meni pozitivan vazdusni pritisak uopste nije toliko bitan koliko se prica. Setup bez intake ventilatora u mnogim situacijama cak i hladi bolje, a problem sa prasinom se resava produvavanjem kucista jednom u nekoliko meseci, u iole cistijoj prostoriji.
 
U svakom slucaju ne gine ti ciscenje kucista i svih ventova minimum jednom godisnje....jos ako si pusac...
Posto vidim da gradis relativno jaku , tihu 24/7 masinu sto je za pohvalu da dam moje utiske oko rasporeda ventova.
Uvek ako imas izbor biraj vece ventove , mali su manje efikasni ,bucniji i zbog veceg rpm-a brze propiste mini lezajevi a to nekog nervira. Doduse vece ventove sa druge strane moras da dobro napojis vazduhom sto znaci da uglavnom fabricke rupe i prorezi obicno nisu dovoljni da bi pravilno hladili i duvali pa mora da se nesto prepravlja. Ako stavis veliki vent na malim(nedovoljnim) prorezima za vazduh dobices zvuk jake promaje.
Nemoj da se sekiras puno oko intake/exhaust rasporeda. Gledaj samo da nekako izbalansiras. Intake su najbolje napred i bocno , a exhaust najbolje pozadi i gore ako kuciste to dozvoljava.
Najbitnije je da duva na kriticne komponente i to bas da duva ne samo da uvuce neku kolicinu spoljnog vazduha, tad si siguran da je dobro ohladilo sto znaci da bi super bilo da montiras veliku 12-icu intake bocno u takvu poziciju da istovremeno baca snop i na NB i delimicno memoriju. tu je uglavnom potrebno malo prepravki jer su kucista koja imaju bocno predvidjeno mesto za 12-cu uglavnom su postavljena tako da hlade pci ,pci-e uredjaje i da dodaju vazduh za cpu
Ta 12-ca fabricka napred se upravo cuje zato sto nema dovoljan protok vazduha od resetke ili nekog kvazi filtera, kad je skines i ubodes ma molex direkt videces da i nije upste bucna vec buku stvara prednja resetka nedovoljnog kapaciteta za nju
Ako bas zelis tihu i jaku masinu prepravke su neophodne bojim se , uglavnom zbog intake ventova....da bi bili tihi mora im se bas dobro obezbediti vazduh a retko koja kucista za nas smrtnike su tako dizajnirana. Jako i tiho ne idu u istu recenicu (bar ne fabricki)
 
Poslednja izmena:
ja imam npr samo 1 exaust i to je to,temp su mi savrsene :)
 
U pravu si Ilija. Npr. stavio sam napred CoolerMaster-ov vent koji na 1000-1200 obrtaja pravi buku zbog uskih rešetki (od napred su paralelne rešetke i filter za prašinu). Čak se i vazduh odbijao od rešetke pozadi (rupice) tako da sam ga više osetio kad stavim ruku napred na kućište nego iza kod hard diska (kad je napred bila Noctua na 800)! Zato sam tu rešetku između venta i harda odsekao. I ove plastične rešetke ću da proredim malo. :)
Noktuu sam stavio bočno i bez obzira što je spora ipak huči zbog tih uskih rupica na stranici kućišta. Da bi rešio buku moraću nešto da izmislim jer ne bi baš njih sekao iz estetskih razloga. A efikasno radi za NB koji se malo više greje pa je ipak tu potrebna.
Jačina i tišina definitivno ne idu zajedno. :)
 
neznam da li razmisljas o egzibicijama sa nekim kvalitetnim WB? to bi ti definitivno donelo tisinu i super hladjenje bez vecih prepravki....samo je malo vece cimanje nabaviti odgovarajuce .....jos ako stalno nesto cackas sa komponentama nije bas previse prakticno .
Estetiku zaboravi ako zelis tisinu sa ventovima, i pazi kad prepravljas rupe i proreze ....moraju biti "idealno" ravne jer vazduh vibrira na neravninama i dobices opet nezeljeni efekat....moras tacno da strefis....bilo je negde tih akustickih proracuna za obim rupe...protok fluida kroz nju i jacine buke (huka) u [db]...malo matematike ...a subjektivno je skroz drugacije :)
probaj ...experimentisi...igraj se...ali estetski da bi to licilo na nesto i da bi radilo kako si zamislio moraces da pravis drugu resetku ili gril...ili da nadjes od neceg drugog pa da montiras.....vidi od starih napajanja koje imaju velike ventove....njihovi grilovi su sasvim ok za te svrhe...umesto prednje resetke
izvadis plastiku iseces okruglu rupu, napasujes gril...eventualno ga ofarbas(ako ti se ne svidja hrom nikl look) i vratis tu prednju plastiku nazad......e sad sto treba da si extra pedantan za taj posao+cimanje ...
ali zato posle toga tisina...a u kucistu uragan jer mozes komotno da stavis na 12V vent
 
Poslednja izmena:
E hvala na savetima i konsultacijama.
Vremena imam i strpljenja, malo novca,... Videću šta mogu da uradim.
WB? Vodeno hlađenje?
 
a sta ce da hladi rad?
 
Da, video sam ovu temu tražeći rešenje! Samo nemam staru 12icu.
 
OK, evo šta sam uradio:
Iza prednjeg ventilatora sam isekao rešetku. Nije lepo ni precizno ali je praktično i ne vidi se. Malo sam proredio i rešetke na prednjoj stranici ispred ventilatora, i tu stavio Noctua S12-800.
IMG_3845_resize.JPGIMG_3850_resize.JPG
Zatim sam isekao bočnu stranicu (sekačem i čekićem!), stavio fan-grill sa starog napajanja, Noiseblocker XL1 (da hladi ploču) i gumice između njega i stranice.
IMG_3855_resize.JPGIMG_3862_resize.JPG
Unutra su Xigmatek-ov vent za exaust, na 7v, i Hyper TX3 za procesor, okrenut bočno. Mogle su i gumice na exaust vent ali nema potrebe.
Sve to sada izgleda jako lepo, VEOMA TIHO!, a i temperature su odlične: 42C za ploču (išla je i do 54), 23C za procesor, 22C za hard disk... HLADNO, TIHO I UREDNO! :)
Jedino da ofarbam ovaj gril i štafove u crno, a i ne moram.
IMG_3867_resize.JPG
 
cini mi se da je bocni fan previse blizu grilla, mozda ce da huci malo, ali ako si ti zadovoljan i mi smo , a i posto nisi imao pravi alat nije ni lose ispalo....otpade estetika u drugi plan :d....e sad da ne ispadne da si dzabe sekao kuciste malo nasviraj taj procesor :p

Lepo ti je spustilo temperature na tom vrelom cipsetu. Jedino sad budi spreman da cesce cistis prasinu i stroku :D
 
Poslednja izmena:
Ne huči uopšte! Više huči kod Noktue napred. Taj Noiseblocker je stvarno tih i baš dobro hladi. Staviću i neki improvizovani filter za prašinu na njega.
Iza Noktue je samo rupa, da. Ispred ima filter.
Sad se čuje samo blagi protok vazduha i vent na TX3 (malo zvrji), ali i to je tiho.
Kloknut je procesor na 2.8, ne treba mi više. :)
 
Nazad
Vrh Dno