Šta je novo?

Povremeni nestanak slike

AtiRage

Čuven
Učlanjen(a)
18.12.2002
Poruke
469
Poena
620
Imam čudan problem: ekran mi pocrni na par sekundi otprilike 3-4 puta dnevno. Monitor je "nov" Dell S2721D, uzeo sam ga prošlog oktobra. Grafička karta je Asus Rog GTX1070, oko 3 godine matora. Za grafičku sam stavio najnovije drajvere i apdejt za DP1.3/1.4.


Menjao sam HDMI kabl, uzeo DP za monitor i dalje se isto dešava.
Priključen je i jedan TV preko HDMI-a.


Cela stvar je čudna pošto na TV-u gledam filmove, igram igre i nema crnila.
Isto tako igranje na monitoru ne garantuje "pocrnjenje".
A druga stvar je što sam primetio da se nestanak slike dešava u nekim određenim delovima dana npr. uveče u 10 sati i 6 sekundi redovno 🤔
 
Da li imas nekog velikog potrosaca koj koristi tajmer da bi se ukljucio/iskljucio u tom vremenskom periodu ?
 
Poslednja izmena:
Možda komšijska jeftina struja je od 10h, ne od 11h kao kod tebe, pa se sklopka tada pali. Meni je jedno vreme napajanje zujalo u tačno određeno vreme (slično kao tebi, negde uveče) i to samo na jednoj fazi, a sve kod mene je bilo isključeno osim kompa, tako da komšija ili naš drug EPS može praviti probleme.

Probaj drugu fazu ako imaš. Da li imaš uzemljenje(kako vidim taj monitor je uzemljen)? Probaj UPS(ako imaš od nekog da posudiš, ne isplati se kupovati, mala je šansa da će pomoći) ili produžni sa EMI filterom, npr APS Surge Arrest. Probaj DP kabel sa feritnim prstenom na krajevima ako nisi. Da li nestaje slika bez kompa, npr ako je nakačen kablovski resiver?
 
Poslednja izmena:
Najblesaviji razlog za to (imali smo slucajeve u firmi) je radna stolica:LOL: Kada god bi neko ustao ili seo na istu, monitori u blizini bi se palili/gasili. Takodje koristimo Dell monitore.

Od kada smo zamenili neke stolice na poslu, svako malo se na nekoga isprazni statički elektricitet, a jedan od 2 monitora na jednom računaru se ugasi na nekoliko sekundi. Taj monitor je neki stari BenQ model. Ostali monitori su iato6 BenQ, identičan model, stari nekoliko meseci. Oni se ne gase.

Dešava se i da USB uređaji na kratko prestanu da rade. Čitač smart kartica, jedan custom USB uređaj se reset uje kada dobije napajanje i najveći amor, bar kod čitač. Čitač bipće, ali ne prenosi kodove u aplikaciju. Kada izvučem I vratim dongle, sve što je biptao prenese u aplikaciju.

Kako razelektrisati stolice? Nisu neke skupe, ali ima ih 4 komada, pa nije bas da ih bacim :)
 
Jel imaš neku konkretnu preporuku? Vidim da im cene idu od 2600, pa do 14.000 dinara....na prve 3 stranice koje sam otvorio.
 
Misliš da će da reši problem one time pražnjenje ili da je držimo uzemljenu? :D

Stolica koja pravi najveći problem od 4 identične, MOJA, se na točkovima voza u 2 kvadrata, tamo-vamo.
 
Nažalost, mora celo vreme da bude uzemljena.

Tj. možeš je "isprazniti" jednom, ali će sledeći put biti "napunjena", zato mora celo vreme.
 
Možda da se prekrije pamučnom navlakom ili prekrivačem ako je izvodljivo?

Čelik je neutralan tako da bi trebalo da pomogne uzemljenje. Najviše su tu naelektrisani poliesterski, plastični, kožni delovi i sama osoba koja sedi.
main-qimg-e14b16f78bb7787863b97854a027ce40.png
 
Poslednja izmena:
Predpostavljam da ima veze sa "mekim" delovima stolice. Mislim da se veći deo platna skida, mogu i to da probam, pa da vidim da li i dalje pravi problem.
 
Probaj da staviš osvežavanje na 60Hz pa vidi da li se tada dešava...
Ja sam isto imao problem, vratio na 60Hz (sa 75Hz) i tada je prestalo nasumično "gašenje".
Kupio neki kršteni DP kabl, zamenio dotadašnji, vratio na 75Hz i sve radi bez problema...
 
Kako je prestala grejna sezona (prostor se greje preko gradskih toplana), stolice nam više nisu naelektrisane, monitor se više ne gasi.
 
I dalje nisam rešio ovaj problem.

Uzeo Gembird regulator napona, priključio sam monitor, isto na trenutak nestajala slika.

Sad sam uzeo još jači regulator napona koji ima i displej, na koji sam priključio i komp i monitor i TV. Isto nestaje slika i na TVu. Pogotovo uveče ako je uključena i klima i bojler u kupatilu.

Na ovom displeju pokazuje da je kod mene napon oko 230V (±2V), tako da sam to sad definitivno isključio kao uzrok.

Sada summjam u napajanje koje jeste kvalitetno (Chiefrec 750W), ali je matoro 9 godina... ili grafička karta nešto brljavi (ili drajveri/podešavanja).

Grafička je ASUS ROG STRIX GTX 1070 OC, na default podešavanjima.

Priključen je DELL monitor preko novog DP kabla - ovaj gubi sliku na par sekundi ponekad u toku dana.

Redovno, znači mogu sat namestiti po njemu, u 22:00:05 nestane slika. Ovo me najviše zbunjuje.
Inače češće nestane slika u večernjim satima. I to u 2D okruženju mnogo češće nego u 3D.

Priključen je još i Toshiba Android TV preko HDMI kabla, koji isto gubi sliku. Ovo se manifestuje tako što kad igram nešto na njemu (ugašen monitor) nestane i slika i zvuk (preko HDMi kabla puštam sliku&zvuk na TV) na delić sekunde ili 1-2s.

Na šta Benchmark stručnjaci sumnjaju? 🙂

Hvala unapred
 
Pre dva dana mi se isključio monitor kod kuće. Tačno u momentu kada se isključio kompresor klima uređaja. Da nemaš na nekom uređaju tajmer na 22h?
 
Kod mene pod Avalom danas nestalo struje tačno 29 puta, ovako loše nije bilo ni tokom bombardovanja. Ipak se nije ništa pokvarilo.
 
Voltaža je ovde ok, u Novom Sadu. 232V trenutno po regulatoru voltaže.
Viđao sam 228-229, ali to je sve tu negde.

E sad, pitanje je oblik te naizmenične struje i da li neke smetnje mogu da utiču na rad grafičke karte.

Sada sumnjam na napajanje, možda mu efikasnost opala pa brlja kad je manje opterećenje (u većini slučajeva u 2D).
 
Update: Izvukao sam HDMI kabl od TVa i od tad nemam ovih problema.

Nije neko rešenje, ali barem znam da je AndroidTV nešto brljao a grafička se ponašala kao da menja freq/rezoluciju monitora pa mi zacrneo ekran na trenutak.

Probaću druge HDMI utičnice na TVu i kartici, pa novi kabel...
 
Nazad
Vrh Dno