Šta je novo?

Povracaj poreza iz EU (Tax free refund)

Opet ja :)....ovo je Global odgovorio mojoj cerki zasto 23 , a ne 37 evra....neto od bruto minus tara...i to ti je to...ja sad razmisljam...da ne saljem nego jer na koverti mi pise 5 meseci za povrcaj novca....a idemo u oktobru....da se odvozam na aerodrom pa da probam tamo....samo da li se tamo sigurno moze podneti. Studio?
Please be informed that the VAT rate in Slovakia is currently 20 %.



As an eligible overseas visitor, you can claim back net VAT content of the sales price, which is 16.67%.



If you wish to calculate the net VAT from the sales price, use the following formula: (VAT rate)% / (100+VAT rate)% = (net VAT rate)%



Our administration charge (the difference between the net VAT and refund) is based on a sliding scale rather than on a percentage of the amount spent by a customer.



As we believe in a transparent refund policy, we provide all the necessary information about charges on Global Blue Forms.



In addition, we provide retailers with our refund tables in order to assist them in the correct calculation of refunds.



Please be advised that the administration charge is applied to all VAT refunds on behalf of 270,000 retailers world-wide that have outsourced their VAT refund service to Global Blue.



The fee covers the cost of providing the VAT refund service, including the provision of more than 210 cash refunds desks located at the world's largest airports.



We hope this illustrates why the administration fee is applied to the VAT refund service provided for the affiliated retailers.



We hope you find this information useful.



Yours sincerely,



Pin-yu Liu

Customer Service

Global Blue
 
Na onom plavom formularu sta je radnik NAVa napisao da dobijas? Koliko je kostao uredjaj?
 
A, onda nije 37e za povracaj :( 37EUR je tacno VAT na 222e, a treba oduzeti proviziju Global Blue-a. Koja je oko 10-15e na tu sumu.
Pogresno je napisao radnik koliko dobijas nazad.
 
Ja mislim da on i ne zna ,mozda i ne treba da zna..on je napisao ukupan iznos,i iznos poreza...za njega je to relevantno..a koliko ce neko dobiti povracaja , to ipak nije njegov domen...no, svakako hvala svima koju su se potrudili da mi objasne, jer ovo je inace prvi put da tako nesto radim. Puno sam naucila...hvala jos jednom.
 
Ne bas - on ima tabelu, i vidi na osnovu ukupnog iznosa koliko ce biti povracaj i taj iznos upise na cek, ne vrednost pdv-a.
Naravno to je informativna vrednost, krajnju izracunava onaj ko isplacuje, jer eto bude gresaka...
 
Evo jedno pitanje, devojka je kupila neke stvari u UK, dobila je racune za tax povracaj, to je overila na madjarskoj granici kada je ulazila u srbiju. e sad, sta da radim ja sa tim, ona je opet tamo, racuni su tj koverte koje je dobila Premier tax free, nije ono blue. koverta je adresirana na orenier tax free UK ltd, jel da ubacim racune i posaljem, ili to mogu zavrsiti i u srbiji?
 
Ako je na njeno ime, ne mozes ti u Srbiji zavrsiti.
Moze ona i u UK da uzme sa tim papirima:
https://premiertaxfree.com/refund-points
Ali pretpostavljam da te lokacije naplacuju, ne bi me cudilo da u UK ispadne da manje dobijas nego sto naplate, pogotovu ako je neka od ovih Travelex lokacija.

Ukratko - neka salje papire nazad, najbolje iz Engleske, i brze i sigurnije, ali nije obavezno.
 
Procitah sve postove , samo da proverim jos jednom vezano za kupovinu u Becu, VAT u Austirij bi trebalo da je 20 % , zasto onda na bruto cenu telefona (1319 Eur) iznosi 223 EUR?
Koliki povracaj poreza mogu ocekivati od ukupnog iznosa od 223 EUR i da li je moguce izvrsiti povracaj na aerodromu, da ne idem preko Raiffaisen banke?

hvala
 
Poslednja izmena:
Каква је процедура на аеродромима при повраћају?
До сад сам из Словеније ствари преносио колима, па се на нашој граници могло избегнути пријављивање ситне робе, па ме занима како то иде, и да ли уопште има у Љубљани на аеродрому просторија global blue. Колико им год био мали аеродром, прошли пут нисам угледао, мада сам прошао на брзину.
 
Ovo je malo OT, ali ne znam gde da pitam. Neka moderator preusmeri ako smatra da je potrebno.

Naime, biću 10 dana u Beču i imam pitanje kako konkretno da ostvarim povracaj VAT-a pri ulasku u SRB.

1) naručio sam neke sitne uređaje sa Amazona. Tamo u FAQ piše da može sa svaki kupljeni artikal da se odštampa faktura na kojoj piše VAT.

2) Naručio sam ronilački kompjuter sa drugog sajta i pitao za povraćaj poreza kada napuštam Austriju, ovo su mi napisali:

" you have to order normally from our page with tax when you leave you have to send us the papers with signature and stamp from the toll then we can refund you the tax."

Može li neko sa iskustvom da mi kaže šta bi konkretno i najjednostavnije trebalo da uradim (nisam nikada ranije) sa Amazonom i ovim drugim sajtom radi povraćaja poreza i gde i kada tačno. Za Srbiju se vracam avionom iz Bratislave.

Hvala veliko! :)
 
Bump!

Idem sutra do Temišvara pa ću možda malo šopingovati.

Jel Rumunija podleže ovom povraćaju PDV-a i da li je ista procedura kao i u ostalim zamljama (tražim uz račun tax free formular) i onda na njihovoj carini mi lupe pečat?

I još jedna stvar, ako naletim na PS portal (ako je stigao tamo), onda na našoj granici to ni ne moram da prijavim tj. mogu da kažem da sam ga poneo sa sobom za ličnu upotrebu..
 
Nazad
Vrh Dno